Рішення
від 25.10.2023 по справі 161/6706/23
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 161/6706/23

Провадження № 2/161/2296/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 жовтня 2023 року місто Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі :

головуючого судді Філюк Т.М.

за участі секретаря судового засідання Октисюк С.В.

представника позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , Боратинської сільської ради Луцького району Волинської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Садівниче товариство "Промінь", про визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування та визнання права користування земельною ділянкою, -

в с т а н о в и в :

27 квітня 2023 року адвокат Москвичов С.І. звернувся в Луцький міськрайонний суд Волинської області в інтересах ОСОБА_3 з позовом до ОСОБА_2 , Боратинської сільської ради Луцького району Волинської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Садівниче товариство "Промінь", про визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування та визнання права користування земельною ділянкою.

Позовні вимоги обгрунтовує тим, що рішенням Боратинської сільської ради Луцького району Волинської області « Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення і надання земельної ділянки у власність» серія та номер 9/111 від 05.10.2021 передано у власність ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,06 га, кадастровий номер 0722885100:01:001:0088, для ведення індивідуального садівництва за адресою: Волинська обл, Луцький район, с. Промінь, та внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяження запис № 44765143 про реєстрацію права власності на дану земельну ділянку за ОСОБА_2 .

Позивач вказує, що земельна ділянка площею 0,06 га, кадастровий номер 0722885100:01:001:0088, перебувала в користуванні ОСОБА_3 як члена Садівничого товариства «Промінь», який був виключений з членів товариства рішенням звітно-виборчої Конференції Садівничого товариства «Промінь» від 16 березня 2019 року. Однак, рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 16.02.2023 у цивільній справі № 161/17946/21 ухвалено визнати незаконним рішення звітно-виборчої Конференції Садівничого товариства «Промінь» від 16 березня 2019 року в частині виключення ОСОБА_3 з членів Садівничого товариства "Промінь" та вилучення у ОСОБА_3 земельної ділянки № НОМЕР_1 площею 612 кв.м.

Вважає, що зареєстроване право власності на дану земельну ділянку за відповідачем ОСОБА_2 перешкоджає позивачу в реалізації поновлення права користування спірною земельною ділянкою.

Оскільки рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 16.02.2023 було встановлено незаконність позбавлення позивача права користування спірною земельною ділянкою, вважає, що були відсутні підстави для передачі в користування, і як наслідок, в приватизації відповідачем ОСОБА_2 .

З врахуванням викладеного, просить визнати незаконним рішення Боратинської сільської ради Луцького району Волинської області « Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення і надання земельної ділянки у власність» серія та номер 9/111 від 05.10.2021, в частині передачі у власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,06 га, кадастровий номер 0722885100:01:001:0088, для ведення індивідуального садівництва за адресою: Волинська область, Луцький район, с. Промінь. Визнати за ОСОБА_3 право користування земельною ділянкою площею 0,06 га, кадастровий номер 0722885100:01:001:0088, для ведення індивідуального садівництва за адресою : Волинська область, Луцький район, с. Промінь, як члена Садівничого товариства «Промінь».

Ухвалою від 02 травня 2023 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечував щодо задоволення позовних вимог.

Представник відповідача Боратинської сільської ради Луцького району та представник Садівничого товариства «Промінь» в судове засідання не з`явились, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги до задоволення не підлягають.

Частиною першоюстатті 15 ЦК Українипередбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до частини першоїстатті 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

За змістом частини першоїстатті 5 ЦПК Україниздійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Для захисту права суду необхідно встановити факт його порушення. Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника.

Відповідно до ч.1ст.13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Статтею 41 Конституції Українипередбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Відповідно до частини першоїстатті 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Так, відповідно до статей152,155 ЗК Українизахист прав громадян та юридичних осіб на земельній ділянці здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, а також застосування інших передбачених законом, способів, у тому числі, шляхом поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають у результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, у судовому порядку.

Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до частини першої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Як передбачено ст. 12 ЗКУкраїни до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Так згідно з ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини; ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Стаття 118 ЗК України визначає порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами: громадянин, заінтересований у приватизації земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, що перебуває у його користуванні, у тому числі земельної ділянки, на якій розташовані жилий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності, подає клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до положень, визначених ст.122 цього Кодексу.

Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Підставами для скасування акта міської ради є невідповідність його вимогам чинного законодавства та\або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов`язковою умовою скасування акту міської ради є визнання акта недійсним, а також порушення у зв`язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів особи. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у суду немає правових підстав для задоволення позову.

Відповідно до ст. 22 ЗК право власності на землю або право користування земельною ділянкою виникаєпісля встановлення землевпорядними організаціями меж такої ділянки в натурі (на місцевості) та одержання документа, що посвідчує це право.

Передумовою та матеріальними підставами для захисту права власності або права користування земельною ділянкою в судовому порядку є наявність підтвердженого належними доказами права особи (власності або користування) щодо земельної ділянки, а також підтверджений належними доказами факт порушення цього права на земельну ділянку (невизнання, оспорювання або чинення перешкод в користуванні, користування з порушенням законодавства, користування з порушенням прав власника або землекористувача тощо).

Як на підставу виникнення права користування спірною земельною ділянкою у позивача ОСОБА_3 покликається на ту обставину, що рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 16.02.2023 у цивільній справі № 161/17946/21 ухвалено визнати незаконним рішення звітно-виборчої Конференції Садівничого товариства «Промінь» від 16 березня 2019 року в частині виключення ОСОБА_3 з членів Садівничого товариства "Промінь" та вилучення у ОСОБА_3 земельної ділянки № НОМЕР_1 площею 612 кв.м.

Однак,станом надату прийняття рішенняБоратинською сільскоюрадою 05.10.2021,яким було переданоу власність ОСОБА_2 земельнуділянку площею 0,06га,кадастровий номер0722885100:01:001:0088,для веденняіндивідуального садівництва заадресою : Волинськаобласть,Луцький район,с.Промінь,Боратинська сільська рада була єдиними розпорядником земель, на яких знаходиться спірна земельна, діяла відповідно до нормЗК Українита Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», в межах своєї компетенції.

Вказаним рішенням вирішено передати у приватну власність ОСОБА_2 земельну ділянку 0,06 га, кадастровий номер 0722885100:01:001:0088, для ведення індивідуального садівництва. Разом з тим, земельна ділянка, яка перебувала в користуванні ОСОБА_3 як члена садівничого товариства «Промінь» мала площу 612 кв.м., без визначення конкретних меж цієї земельної ділянки та ідентифікуючих ознак.

Станом на момент прийняття оспорюваного рішення ОСОБА_3 був виключений із членів СТ «Промінь» на підставі рішення звітно-виборчої Конференції Садівничого товариства «Промінь» від 16 березня 2019 року та втративв право користування спірною земельною ділянкою, а отже орган місцевого самоврядування діяв в межах наданих йому повноважень.

Твердження позивача про те, що рішення Луцького міськрайонногосуду Волинськоїобласті від16.02.2023 уцивільній справі№ 161/17946/21,яким ухвалено визнати незаконнимрішення звітно-виборчоїКонференції Садівничоготовариства «Промінь»від 16березня 2019року в частині виключення ОСОБА_3 з членівСадівничого товариства"Промінь"та вилученняу ОСОБА_3 земельноїділянки № НОМЕР_1 площею612кв.м., є підставою для визнання незаконним та скасування рішення Боратинської сільської ради « Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення і надання земельної ділянки у власність» серія та номер 9/111 від 05.10.2021, в частині передачі у власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,06 га, кадастровий номер 0722885100:01:001:0088, для ведення індивідуального садівництва за адресою : Волинська область, Луцький район, с. Промінь, є безпідставним, адже СТ «Промінь» не є уповноваженим на розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності.

Разом зтим, відсутні будь-якіправові підставидля визнанняза позивачемправа користування земельною ділянкою площею 0,06 га, кадастровий номер 0722885100:01:001:0088, для ведення індивідуального садівництва за адресою : Волинська область, Луцький район, с. Промінь.

Керуючись ст.ст.2-5,11-13,141,279,352,354,430 ЦПК України, суд -

у х в а л и в :

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , Боратинської сільської ради Луцького району Волинської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Садівниче товариство "Промінь", про визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування та визнання права користування земельною ділянкою відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення, або уразі розглядусправи (вирішенняпитання)без повідомлення(виклику)учасників справизазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Дата складання повного тексту рішення 03 листопада 2023 року.

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області Т.М.Філюк

СудЛуцький міськрайонний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення25.10.2023
Оприлюднено08.11.2023
Номер документу114686536
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання незаконним акта, що порушує право власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —161/6706/23

Ухвала від 25.03.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Карпенко Світлана Олексіївна

Постанова від 25.01.2024

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Осіпук В. В.

Постанова від 25.01.2024

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Осіпук В. В.

Ухвала від 18.12.2023

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Осіпук В. В.

Ухвала від 29.11.2023

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Осіпук В. В.

Рішення від 25.10.2023

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Філюк Т. М.

Рішення від 25.10.2023

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Філюк Т. М.

Ухвала від 02.05.2023

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Філюк Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні