Рішення
від 26.10.2023 по справі 541/3230/23
МИРГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 541/3230/23

Номер провадження 2/541/919/2023

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

26 жовтня 2023 року м. Миргород

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області у складі: головуючого судді Вірченко О.М., за участю секретаря судового засідання Циганової Ю.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Миргородської районної військової адміністрації Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Стоколос», про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом,

встановив:

15 вересня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Миргородської районної військової адміністрації Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - СТОВ «Стоколос», про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, мотивуючи вимоги наступним. ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 , позивач є єдиною спадкоємицею першої черги. ОСОБА_2 працював в КСП «Стоколос», перебував у списку осіб, які мають право на земельну частку (пай) відповідно до вимог чинного законодавства, що діяло на час паювання земель, отримав право на земельну частку (пай). На його ім`я було виготовлено сертифікат на право на земельну частку (пай), який він за життя не встиг отримати в зв`язку із смертю. На підставі сертифікату була виділена земельна ділянка з кадастровим номером 5323283400:00:001:0051, площею 9,2785 га. Зазначений сертифікат у позивача відсутній через його втрату, що позбавляє можливості оформити право на земельну частку (пай) після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Позивач, представник позивача в судове засідання не з`явились, представник позивача ОСОБА_3 надав заяву про проведення судового засідання у їх відсутність, позовні вимоги ОСОБА_1 підтримав, просив позов задовільнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подав.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, в судове засідання не з`явився, заяв, клопотань на адресу суду не направив.

Згідно з ч. 2 ст. 191 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Дослідивши та проаналізувавши письмові докази по справі, суд приходить висновку, що заявлений позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Положеннями ст.ст. 12, 81 ЦПК України передбачено, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено наступне. Відповідно до розпорядження голови Миргородської державної районної адміністрації № 35 від 04 лютого 2000 року ОСОБА_2 була виділена земельна частка (пай) розміром 10,55 умовних кадастрових гектара із земель КСП «Стоколос», розташована за межами населеного пункту с. Штомпелі Миргородського району Полтавської області, для товарного сільськогосподарського виробництва, та виданий сертифікат на право на частку (пай) серії ПЛ № 0330425, який зареєстрований в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 12, дата реєстрації в книзі не вказана (а.с. 8, 11-12).

На підставі сертифіката виготовлено проект організації земельних часток (паїв) членів СТОВ «Стоколос» на території Клюшниківської сільської ради з визначенням земельної ділянки, тобто земельна ділянка, яка належала ОСОБА_2 , була виділена в натурі з присвоєнням кадастрового номеру - 5323283400:00:001:0051, площею 9,2785 га (а.с.6).

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку за № НВ-9927390562023 від 05 вересня 2023 року дата державної реєстрації земельної ділянки 24 липня 2017 року (а.с. 22).

Земельна ділянка з кадастровим номером 5323283400:00:001:0051, площею 9,2785 га має статус невитребуваного (нерозподіленого) паю і знаходиться в оренді у СТОВ «Стоколос». Від імені орендодавця договір оренди землі укладався з Миргородською районною державною адміністрацією, як це передбачено ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», який діяв у редакції на момент укладення договору оренди землі, тобто станом на 14 листопада 2017 року (а.с. 19-20, 21).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане Михнівською сільською радою Лубенського району Полтавської області, а.с. 17).

Відповідно до матеріалів спадкової справи № 486, заведеної на майно померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , спадкоємцями є його дочка ОСОБА_1 , син ОСОБА_4 , які прийняли спадщину в рівних частках та отримали свідоцтва про право на спадщину за законом від 03 грудня 2003 року. До складу спадкового майна увійшло: майновий пай КСП імені Мічуріна, земельна частка (пай) розміром 3,01 умовних кадастрових гектара, грошові заощадження, які зберігалися в банківських установах.

ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , таким чином єдиною спадкоємицею є ОСОБА_1 (свідоцтво про народження від 18 жовтня 1956 року, свідоцтво про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , видане 03 вересня 1977 року Михнівською сільською радою Лубенського району Полтавської області, а.с. 15, 16, 18).

Сертифікат на земельну частку (пай) серії ПЛ № 0330425 втрачено, однак факт належності права на вищевказану земельну частку (пай) підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 05 вересня 2023 року, викопіюваннями з проекту організації земельних часток (паїв) членів колишнього СТОВ «Стоколос» на території Клюшниківської сільської ради з визначенням земельної ділянки, яка належала ОСОБА_2 , довідками відділу № 2 управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 04 серпня 2023 року, 24 серпня 2023 року, інформацією, яка зазначена в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Миргородською районною державною адміністрацією членам КСП «Стоколос».

З роз`яснень п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду Україні № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику справах про спадкування» слідує, що у разі відкриття спадщини до 01 січня 2004 року застосовується чинне на той час законодавство, зокрема відповідні правила Цивільного кодексу Української PCP.

Ст. 549 ЦК УРСР визначено, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ст.ст. 524, 525, 530 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця. При відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга).

Ст. 548 ЦК УРСР встановлено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією, Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Згідно з п. 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, у тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

За змістом ст.ст. 22, 23 ЗК України 1990 року право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право. Приступати до використання земельної ділянки, в тому числі на умовах оренди, до встановлення меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує право власності або право користування землею, забороняється. Право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів. Державний акт на право колективної власності на землю видається колективному сільськогосподарському підприємству, сільськогосподарському кооперативу, сільськогосподарському акціонерному товариству із зазначенням розмірів земель, що перебувають у власності підприємства, кооперативу, товариства і у колективній власності громадян. До державного акта додається список цих громадян. Форми державних актів затверджуються Верховною Радою України.

П. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» визначено, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

Якщо спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не одержав сертифіката на право власності на земельну частку (пай) або помилково не був включений (безпідставно виключений) до списку, доданого до державного акта про колективну власність на землю відповідного сільськогосподарського підприємства, товариства тощо, при вирішенні спору про право спадкування на земельну частку (пай) суд застосовує положення чинного на час існування відповідних правовідносин Земельного кодексу України 1990 року, Указу Президента України від 8 серпня 1995 року N 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» та відповідні норми ЦК УРСР.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).

Встановлено, що на момент відкриття спадщини ОСОБА_2 належало право на отримання земельної частки (паю), яке входить до складу спадщини. За таких обставин позовні вимоги ґрунтуються на законі, і тому підлягають задоволенню в повному обсязі. З метою оформлення позивачкою спадщини необхідно визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) земельну частку (пай) площею 9,2785газ кадастровим номером 5323283400:00:001:0051 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Клюшниківської сільської ради Миргородського району Полтавської області, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись ст.ст.5,10,12,13,81,141,263,264,265,268,273,354 ЦПК України, суд

вирішив:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Миргородської районної військової адміністрації Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Стоколос», про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , право в порядку спадкування за законом на земельну частку (пай) площею 9,2785газ кадастровим номером 5323283400:00:001:0051 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Клюшниківської сільської ради Миргородського району Полтавської області, згідно сертифікату на право на земельну частку (паї) серії ПЛ № 0330425, який зареєстрований в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 12, дата реєстрації в книзі не вказана, виданого на ім`я ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня виготовлення повного тексту рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повний текст рішення складено 06 листопада 2023 року.

Суддя: О. М. Вірченко

СудМиргородський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення26.10.2023
Оприлюднено08.11.2023
Номер документу114708710
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —541/3230/23

Рішення від 26.10.2023

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Вірченко О. М.

Рішення від 26.10.2023

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Вірченко О. М.

Ухвала від 05.10.2023

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Вірченко О. М.

Ухвала від 18.09.2023

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Вірченко О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні