Вирок
Іменем України
Справа№712/10276/19
Провадження№1-кп/712/36/23
06 листопада 2023 року м. Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:
головуючий суддя ОСОБА_1
серкретар ОСОБА_2
за участю прокурора ОСОБА_3
захисника ОСОБА_4
обвинуваченого ОСОБА_5
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув м.Черкас кримінальнепровадження за обвинуваченням ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Худяки, Черкаського району, Черкаської області, громадянин України, українець, освіта вища, офіційно не працює, одружений, маючого на утримані неповнолітню доньку, є інвалідом, учасником бойових дій, депутатом, учасником ліквідації наслідків на ЧАЕС не являється, зареєстрований в АДРЕСА_1 , та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимий,-
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 200 КК України,-
В С Т А Н О В И В:
Згідно Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» (далі- Закон) та Постановою Правління Національного банку України (далі -НБУ) №481 від 04.11.2010, якою затверджено Положення «Про електронні гроші в Україні» (далі - Положення) передбачено, що електронні гроші це одиниці вартості, які зберігаються на електронному пристрої, приймаються як засіб платежу іншими особами, ніж особа, яка їх випускає, і є грошовим зобов`язанням цієї особи, що виконується в готівковій або безготівковій формі.
Статтею 15 Закону та Положення, визначено правові вимоги щодо випуску та використання електронних грошей в Україні, а саме:
випуск електронних грошей в Україні мають право здійснювати лише банки відповідно до порядку, узгодженого з Національним банком України;
банк має право здійснювати випуск електронних грошей, номінованих лише у гривні;
поповнення електронних пристроїв («електронних гаманців»/введення коштів) та обмін електронних грошей на готівкові та/або безготівкові кошти (виведення коштів) мають право здійснювати як сам банк-емітент, так і його комерційні агенти з поповнення та розрахунків юридичні особи, що уклали з банком-емітентом відповідний договір. При цьому, комерційним агентом з розрахунків може бути виключно банк і небанківська фінансова установа, що має ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунків, видану Національним банком; обмін електронних грошей, випущених однією особою, на електронні гроші іншої особи (обмінні операції з електронними грошима) мають право здійснювати як сам банк-емітент, так і його комерційний агент з обмінних операцій, який також має бути банком.
Згідно з ч. 3ст. 9 Закону встановлено, що Національний банк України веде Реєстр платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем та операторів послуг платіжної інфраструктури (далі - Реєстр). Платіжні організації платіжних систем, учасники платіжних систем та оператори послуг платіжної інфраструктури мають право здійснювати діяльність в Україні виключно після їх реєстрації шляхом внесення відомостей про них до Реєстру.
Згідно з Указом Президента України №126/2018 від 14.05.2018 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 02 травня 2018 року «Про застосування та скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» введенні наступні обмеження, а саме:
1) ТОВ «Вебмані.ру» основний державний реєстраційний номер - 1097746855502:
- блокування активів - тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном;
- обмеження торговельних операцій;
- запобігання виведенню капіталів за межі України;
- зупинення виконання економічних та фінансових зобов`язань;
- анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного.
2) ТОВ «Вебмані Європа Лтд»:
- блокування активів - тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном;
- обмеження торговельних операцій;
- запобігання виведенню капіталів за межі України;
- зупинення виконання економічних та фінансових зобов`язань;
- анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності;
- обмеження або припинення надання телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж загального користування;
- заборона здійснення державних закупівель товарів, робіт і послуг у юридичних осіб-резидентів іноземної держави державної форми власності та юридичних осіб, частка статутного капіталу яких знаходиться у власності іноземної держави, а також державних закупівель в інших суб`єктів господарювання, що здійснюють продаж товарів, робіт, послуг походженням з іноземної держави, до якої застосовано санкції;
- заборона видачі дозволів, ліцензій Національного банку України на здійснення інвестицій в іноземну державу, розміщення валютних цінностей на рахунках і вкладах на території іноземної держави.
3) ТОВ «Вебмані.Юей» (код ЄДРПОУ 39501126):
- блокування активів - тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном;
- обмеження торговельних операцій;
- запобігання виведенню капіталів за межі України;
- зупинення виконання економічних та фінансових зобов`язань;
- анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності;
- обмеження або припинення надання телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж загального.
4) ТОВ «Яндекс. Гроші» основний державний реєстраційний номер - 1077746365113:
- блокування активів - тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном;
- обмеження торговельних операцій;
- запобігання виведенню капіталів за межі України.
Відповідно до листа Національного банку України від 16.11.2017 у Реєстрі відсутні відомості про платіжні системи/міжнародні системи Інтернет - розрахунків «WebMoney Transfer», «Qiwi Wallet» та «Яндекс Деньги». Також згідно вказаного листа банки України взагалі не подавали до Національного банку України, щодо узгодження правил використання електронних грошей «WebMoney Transfer», «Qiwi Wallet» та «Яндекс Деньги».
Відповідно до довідки Єдиного державного реєстру відомостей щодо реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_5 припинив свою діяльність як фізична особа-підприємець в січні 2010 року.
Так, 24.05.2018 ОСОБА_6 , маючи на меті придбання електронних грошових коштів «webmoney», ознайомився з викладеним ОСОБА_5 оголошенням про надання своїх послуг з вводу/виводу електронних грошей на його сайті http://wm72.com, та зв`язавшись з останнім перераховував на рахунок АТ «Ощадбанк» № НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_5 грошові кошти в розмірі 690,03 грн, В свою чергу ОСОБА_5 з метою отримання прибутку, з корисливих мотивів провів обмін та зі свого електронного гаманця НОМЕР_2 на електронний гаманець ОСОБА_6 . Z635217063868 перерахував 23 долари США.
Органами досудового розслідування в порядку ст.338 КПК України змінювалося обвинувачення з ч.1,2 ст. 200 КК України і остаточно пред`явлено 16.10.2023 за ч.1 ст.200 КК України.
Допитаний всудовому засіданніобвинувачений ОСОБА_5 свою винність у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 200 КК України не визнав повністю, суду показав, що в формулюванні обвинувачення відсутній опис об`єктивної та суб`єктивної сторони, не чітко зазначено час, місце, спосіб, мета, форма вини. Ніякого відношення до сайту http://wm72.com він не має, і йому не відомо кому він належить, також він не має в розпорядженні електронного гаманця з біткоінами. ОСОБА_6 використовував свій електронний гаманець, він останнього не знає. Можливо кошти йому надходили за консультативні послуги. Частина оргтехніки яка у нього вилучена належить працівникам офісу. На час пред`явленого обвинувачення він отримував групу по інвалідності тому не працював. Оголошень, щодо обміну криптовалюти він не розміщав.
Незважаючи на не визнання вини обвинуваченим ОСОБА_5 його винау вчиненнівищезазначеного кримінальногоправопорушення повністю підтверджується показами свідка, допитаного в судовому засіданні, який показав, що:
-свідок ОСОБА_6 суду показав,що в2018він знайшов веб-сайт наякому можнаобміняти гривнізі свогорахунку навіртуальні гроші,щоб оплатити товарна «Аліекспрес». Вінвикористав обмін гривнів сумі690грн.на WebMoney 23дол. США. Є такий спеціальний сайт «BestChange» на якому вибираєш обмін електронних грошей і він видає сайти на яких це можна зробити. Після обміну він замовив товар, зробив скріншоти і надавав слідчим. На яку картку перераховувалися кошти не пам`ятає. Там дається рахунок, він вписує суму і автоматично були перераховані кошти. ОСОБА_5 раніше ніколи не знав
Крім того, вина ОСОБА_5 підтверджується іншимиписьмовими доказами дослідженимив судовомузасіданні, асаме:
- протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 03.06.2019 (т.1 а.м.к.п. 45-46);
- інформацією АТ «Ощадбанк» по картковим рахункам ОСОБА_5 , виписки про рух коштів, журнал операцій по БПК, інша інформація щодо контрагентів, мобільних фінансових номерів, телефонів, СМС-повідомлень тощо (в межах компетенції підрозділу (т.1 а.м.к.п. 46-202)
- протоколом огляду предметів від 20.06.2019, а саме банківських карток мобільних операторів, вилучених під час обшуку у домоволодінні ОСОБА_5 по АДРЕСА_2 та додатками до нього (жорсткими дисками) на яких мається інформація щодо зобов`язань про нерозголошення конфіденційної інформації, заява про прийняття на роботу від ОСОБА_5 , адресована голові Правління ОО НКО «Яндекс. Деньги», згода на використання електронної інформації ОСОБА_5 , наказ про прийняття на роботу, згода на використання електронного підпису, трудовий договір між ОО НКО «Яндекс. Деньги» та ОСОБА_5 , правила використання Інтернет- сервіса, заявка на відновлення контролю (т.1 а.м.к.п. 222-256)
- протоколом обшуку від 09.01.2019 за місцем проживання ОСОБА_5 по АДРЕСА_2 , під час обшуку виявлено 2 жорстких диски, картки пластикові телефонні, ноутбук АСЕР, 9 мобільних телефонів, планшет «Самсунг», 3 зарядні пристрої, 15 банківських карт, 3 флеш накопичувачи до комп`ютера, модем, 2 системні блоки, депозитні договори з додатками на 18арк. (т.1 а.м.к.п. 212-213);
- протоколом огляду предметів від 20.06.2019, згідно якого оглянуті предмети, які були вилучені під час обшуку у домоволодінні ОСОБА_5 по АДРЕСА_2 (т.1 а.м.к.п. 215-221);
- скріншотами про деталі операції сума 23,00wmz, перевод дата 24.05.2018 14:34 з електронного гаманця НОМЕР_2 на електронний гаманець НОМЕР_3 .
Також судом досліджені інші письмові докази, надані стороною обвинувачення, а саме:
- витяг з ЄРДР від 25.07.2018, згідно якого 24.07.2018 до слідчого відділу ЧВП ГУНП в Черкаській області надійшли матеріали про те, що в ході проведення оперативно-розшукових заходів виявлено веб-ресурс, що надає послуги з обміну, купівлі і продажу титульних знаків системи вебмані, ОСОБА_7 , які заборонені до обігу на території України (т.1 а.м.к.п.1-11);
- данні рапорту інспектора відділу протидії кіберзлочинів в Черкаській області КУК ДКП НП України, з якого вбачається, що в ході проведення оперативно-розшукових заходів виявлено веб-ресурс, що надає послуги з обміну, купівлі і продажу титульних знаків системи вебмані, ОСОБА_7 , які заборонені до обігу на території України Проведеною перевіркою встановлено що до діяльності сайту з обміну, купівлі і титульних знаків системи вебмані, ОСОБА_7 причетний ОСОБА_5 . В діях ОСОБА_5 вбачаються ознаки злочину передбачені ст. 200 КК України (т.1 а.м.к.п.12);
- данні рапорту, згідно якого в ході проведення оперативно-розшукових заходів виявлено веб-ресурс ІНФОРМАЦІЯ_2 що здійснює незаконну діяльність з переведення електронних коштів в готівку, поповнення електронних рахунків та валютно-обмінних операцій з використанням платіжних систем WebMoney, Яндекс Деньги, QIWI, які заборонені до обігу на території України, через власні банківські рахунки відкриті в банківських установах та скріншоти до нього, на яких міститься інформація щодо тарифів, курсів та комісій при проведенні обміну титульних знаків системи WebMoney, Яндекс Деньги, QIWI, інформація щодо правил роботи сервіса, терміни і визначення (т.1 а.м.к.п.13-23);
- атестат продавця, згідно якого у ОСОБА_5 зареєстровано вид діяльності - фінансове посередництво, 25.10.2010 припинено; вид діяльності роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мереж Інтернет 27.03.2015 припинено (т.1 а.м.к.п. 26-30);
- постанова Правління Національного банку України (далі -НБУ) №481 від 04.11.2010, якою затверджено Положення «Про електронні гроші в Україні» передбачено, що електронні гроші - це одиниці вартості, які зберігаються на електронному пристрої, приймаються як засіб платежу іншими особами, ніж особа, яка їх випускає, і є грошовим зобов`язанням цієї особи, що виконується в готівковій або безготівковій формі (т.1 а.м.к.п.31).
- положення Про електронні гроші в Україні», яким визначено правові вимоги щодо випуску та використання електронних грошей в Україні (т.1 а.м.к.п. 32-36);
- узгодження правил використання електронних грошей ( т.1 а.м.к.п.37);
- інформація по картковим рахункам та виписки про рух коштів ОСОБА_5 ПАТ «Державний Ощадний банк України» (т.1 а.м.к.п. 46-204);
- протокол огляду предметів від 20.06.2019, оглянуто предмети вилучені по АДРЕСА_2 під час обшуку, жорсткі диски (т. а.м.к.п.222-245).
Оцінюючи зібрані по справі докази на предмет доведеності зазначених сторонам кримінального провадження обставин, суд приймає до уваги приписи ч.1 ст.94 КПК України, якою встановлено, що суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінює кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення. Так, відповідно до вимогст. 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину, доки її вину не буде доведено в законному порядку та обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Згідно зіст. 368 КПК України, суд, ухвалюючи вирок, повинен вирішити, зокрема, питання чи містить діяння, у якому обвинувачується особа, склад кримінального правопорушення та чи винен обвинувачений у вчиненні цього кримінального правопорушення. Згідност. 17 КПК України, особа вважається невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено у порядку, передбаченому цим кодексом. Ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні кримінального правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Згідност. 22 КПК України, кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом, та сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду доказів. Пунктом 23постанови Пленуму Верховного Суду України від 29 червня 1990 року № 5 «Про виконання судами України законодавства і постанов Пленуму Верховного Суду України з питань судового розгляду кримінальних справ і постановлення вироку»вказано на недопустимість обвинувального ухилу при вирішенні питання про винність чи невинність підсудного. Всі сумніви щодо доведеності обвинувачення, якщо їх неможливо усунути, повинні тлумачитись на користь підсудного. Згідно ч.1 ст.337 КПК України судовий розгляд проводиться лише стосовно особи, якій висунуте обвинувачення, і лише в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акта, крім випадків, передбачених цією статтею.
Органами досудового слідства дії ОСОБА_5 кваліфіковані за ч.1 ст. 200 КК України, а саме: неправомірне використання електронних грошей.
Суд вважає доведеним факт вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, а саме: 24.05.2018 ОСОБА_6 , маючи на меті придбання електронних грошових коштів «webmoney», ознайомився з викладеним ОСОБА_5 оголошенням про надання своїх послуг з вводу/виводу електронних грошей на його сайті http://wm72.com, та зв`язавшись з останнім перераховував на рахунок AT «Ощадбанк» № НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_5 грошові кошти в розмірі 690,03 грн. В свою чергу ОСОБА_5 з метою отримання прибутку, з корисливих мотивів провів обмін та зі свого електронного гаманця НОМЕР_2 на електронний гаманець ОСОБА_6 . Z635217063868 перерахував 23 долари США.
Невизнання вини обвинуваченим ОСОБА_5 суд оцінює критично та вважає їх такими, що спрямовані на уникнення відповідальності, виходячи з наступного.
За встановлених судом обставин, 24.05.2018 ОСОБА_5 з метою отримання прибутку, з корисливих мотивів провів обмін та зі свого електронного гаманця НОМЕР_2 на електронний гаманець ОСОБА_6 . Z635217063868 перерахував 23 долари США.
Тож, ОСОБА_5 , розуміючи свою протиправну діяльність, не маючи відповідної ліцензії від Національного банку України, неправомірно використовував електронні гроші.
Так, виходячи із тлумачення положень ст. 200 КК України, предметом вказаного злочину можуть виступати, зокрема, й використання електронних грошей.
Відповідно до положень Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» (дійсним на момент вчинення ОСОБА_5 кримінальних правопорушень) електронні гроші - це одиниці вартості, які зберігаються на електронному пристрої, приймаються як засіб платежу іншими особами, ніж особа, яка їх випускає, і є грошовим зобов`язанням цієї особи, що виконується в готівковій або безготівковій формі (ст. 15 вказаного Закону).
Об`єктом злочину, передбаченого ст. 200 КК України, є суспільні відносини у сфері випуску в обіг і використання документів на переказ та інших засобів доступу до банківських рахунків, електронних грошей.
Ці відносини до 1 серпня 2022 року регулювалися Законом України «Про платіжні системи і переказ коштів в Україні».
Електронні гроші як одиниці вартості приймаються як засіб платежу іншими особами, ніж особа, яка їх випускає, і є грошовим зобов`язанням цієї особи, що виконується в готівковій або безготівковій формі. Відповідно до такого функціонального призначення електронних грошей поняття використання таких грошей, насамперед, стосується використання електронних грошей як засобу оплати товарів, робіт та послуг. Користувач - фізична особа, крім того, має право використовувати електронні гроші для здійснення їх переказу іншим користувачам - фізичним особам. Цим діям відповідно кореспондують дії з використання електронних грошей іншою стороною, яка приймає такі гроші як оплату товарів, робіт чи послуг, або як суб`єкт одержання переказу. Разом з тим, як видно зі змісту ст. 15 Закону України «Про платіжні системи і переказ коштів в Україні», поняття використання електронних грошей стосується й тих дій, які вчиняє особа, що отримала такі гроші, і які полягають в обміні таких коштів на готівкові або безготівкові кошти. Користувач - суб`єкт господарювання - має право отримувати електронні гроші та пред`являти їх до погашення лише в обмін на безготівкові кошти. Користувач - фізична особа - має право отримувати електронні гроші та пред`являти їх до погашення в обмін на готівкові або безготівкові кошти.
Об`єктивна сторона злочину може виражатися у вчиненні будь-яких незаконних дій, передбачених ч. 1 ст. 200 КК України, зокрема, у неправомірному випуску або використанні електронних грошей.
На думку суду, досліджені відповідно до вимог ст. 94 КПК докази, а саме: показання свідка ОСОБА_6 , дані протоколів огляду, скріншот про деталі операції - сума 23,00wmz, перевод дата 24.05.2018 14:34 з електронного гаманця Z612229623115 на електронний гаманець НОМЕР_3 ,у своїйсукупності підтверджуютьвинуватість ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення , передбаченого ч. 1 ст. 200 КК України за обставин, встановлених судом.
Таким чином, враховуючи викладене, суд вважає, що своїми діями, які виразились у: неправомірне використання електронних грошей, ОСОБА_5 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 200 КК України.
Призначаючи покарання обвинуваченому у відповідності зі ст. 65 КК України, суд враховує ступінь тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення, особу винного та обставину, що пом`якшує покарання. Обставиною, що пом`якшує покарання ОСОБА_5 , згідно ст.66 КК України, судом не встановлено. Обставин,що обтяжуютьпокарання ОСОБА_5 , згідно ст. 67 КК України, судом не встановлено.
На підставівикладеного, суд приходить до висновку, що перевиховання та виправлення обвинуваченого можливі в умовах без ізоляції від суспільства із застосуванням покарання у вигляді штрафу.
Судом встановлено, що інкриміноване ОСОБА_5 кримінальне правопорушення за ч. 1 ст. 200 КК України було скоєне 24.05.2018.
Відповідно до ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності, в разі якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до набрання вироком законної сили минуло два роки у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі.
Відповідно до ч. 5 ст. 74 КК України особа може бути звільнена від покарання на підставах передбачених ст. 49 КК України, і враховуючи, що після скоєння ОСОБА_5 кримінального правопорушення минуло понад 5 років, то суд вважає за необхідним звільнити останнього від покарання.
Процесуальні витрати у кримінальному провадженні відсутні.
Питання про долю речових доказів вирішити у відповідності до ст. 100 КПК України.
Керуючись ст. ст. 370, 374, 377 КПК України, суд,-
ЗАСУДИВ:
ОСОБА_5 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 200 КК України та призначити покарання у вигляді штрафу в розмірі трьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 51000грн.
Відповідно до ст. 49 КК України звільнити ОСОБА_5 від покарання, у зв`язку із закінченням строків давності.
Речові докази:
-два планшети, ноутбук, мобільні телефони, банківські картки «ПриватБанк», «Unicredit Bank», «Prominvest Bank», «Delta Bank», «MonoBank», «Universal Bank», тримачі під сім картки, депозитні та кредитні договори різних банківських установ, квитанції, флеш накопичувані та два жосткі (системні диски, поміщені до сейфпакету № INZ 4037727 з першопочатковими акуваннями, два системні блоки з жорсткими дисками, макбук, поміщені до чорного поліетиленового пакету з першопочатковими упакуваннями, горловина якого зав`язана капроновою ниткою до якої прикріплено бирку з пояснювальним написом передано на зберігання до камери збереження речових доказів Черкаського ВП ГУ НП в Черкаській області передати за належністю.
Вирок може бути оскаржено до Черкаського апеляційного суду через Соснівський районний суд м. Черкаси протягом тридцяти діб з моменту його проголошення.
Головуючий: ОСОБА_1
Суд | Соснівський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2023 |
Оприлюднено | 08.11.2023 |
Номер документу | 114709366 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері господарської діяльності Незаконні дії з документами на переказ, платіжними картками та іншими засобами доступу до банківських рахунків, обладнанням для їх виготовлення |
Кримінальне
Соснівський районний суд м.Черкас
Рябуха Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні