Постанова
від 06.11.2023 по справі 383/383/23
КРОПИВНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 листопада 2023 року м. Кропивницький

справа № 383/383/23

провадження № 22-ц/4809/760/23

Кропивницький апеляційний суд у складі:

головуючого судді - Письменного О.А.,

суддів - Голованя А.М., Дуковського О.Л.,

розглянувши в порядку письмового провадження цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Бобринецького районного суду Кіровоградської області у складі судді Адаменко І.М. від 24 квітня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Бобринецької спеціальної школи Кіровоградської обласної ради про визнання бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення компенсації, -

встановив:

У лютому 2023 року ОСОБА_1 звернувся в суд із зазначеним позовом.

Ухвалою Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 24 квітня 2023 року позовну заяву визнано неподаною та повернуто ОСОБА_1 , на підставі ч.5 ст. 185 ЦПК.

Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції, скаржник подав апеляційну скаргу, в якій просить ухвалу суду скасувати, справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції, посилаючись на те, що суд допустив надмірний формалізм.

Перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

ЄСПЛ визначено, що право на доступ до суду має «застосовуватися на практиці і бути ефективним» (рішення у справі «Белле проти Франції» ((Bellet v.France)) від 04 грудня 1995 року). Суворе трактування національним законодавством процесуального правила (надмірний формалізм) можуть позбавити заявників права звертатись до суду (рішення у справі «Перес де Рада Каваніллес проти Іспанії» (Perez de Rada Cavanilles v. Spain) від 28 жовтня 1998 року).

Право на отримання судового захисту означає, що суб`єкт має право звернутися до суду та матиме право на те, що його справа буде розглянута та вирішена судом. Можливість реалізувати вказані права повинна бути забезпечена кожній особі без будь-яких дискримінаційних перепон чи занадто формалізованих ускладнень.

Повертаючи позовну заяву ОСОБА_1 , суд першої інстанції виходив з того, що у строки надані позивачу, ухвалою суду від 01 березня 2023 року для усунення недоліків позовної заяви, не виконав вимоги цієї ухвали.

Положеннястатті 185 ЦПК Українищодо повернення заяви застосовуються в тому випадку, коли особа в установлений строк не виконає вимоги ухвали суду про залишення заяви без руху.

Апеляційний суд не може погодитися з таким висновком суду з огляду на таке.

Процесуальний порядок провадження у цивільних справах визначаєтьсяЦПК Українита іншими законами України, якими встановлюється зміст, форма, умови реалізації процесуальних прав і обов`язків суб`єктів цивільних процесуальних правовідносин та їх гарантій.

Вимоги щодо змісту позовної заяви та документів, що додаються до позовної заяви, викладені в статях 175 і 177ЦПК України.

У ч. 1, 3 ст. 175 ЦПК України зазначено, що у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява повинна містити, зокрема, зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні.

Відповідно до ч. 1ст. 185ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Якщо позивач, відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

Як вбачається з матеріалів справи, суд першої інстанції, встановивши, що позовна заява не відповідає вимогам ст.175, 177 ЦПК України, а саме не зазначено виклад обставин із зазначенням доказів, що їх підтверджують, 01 березня 2023 року постановив ухвалу про залишення позовної заяви без руху та надав позивачу строк протягом десяти днів з дня вручення копії ухвали виправити недоліки позовної заяви.

Позовна заява ОСОБА_1 містить обставини, якими він обґрунтовує свої вимоги, а також зазначено, що до матеріалів справи він надав докази, якими, на його думку, ці обставини підтверджуються.

За змістомстатей 13та 175ЦПК України,позивач,на власнийрозсуд,обґрунтовує своївимоги звикладом відповіднихобставин тазазначенням доказів,що підтверджуютьтакі обставини.Невідповідність зазначениху позовнійзаяві обставинчи доказівна підтвердженняпозовних вимог,неточність формулюваньпозовних вимог,їх неузгодженняіз способамизахисту порушеногоправа,недоведеність підставпозову закожною вимогоюне перешкоджаєрозгляду справи,оскільки може бути підставою для відмови в задоволенні позову по суті, а не для визнання позовної заяви неподаною та її повернення.

Крім того, подання доказів можливе на наступних стадіях цивільного процесу, тому суд не вправі через неподання доказів при пред`явленні позову залишати заяву без руху та повертати заявнику.

Згідно з п. 6 ч. 1ст. 374 ЦПК Українисуд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати ухвалу, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції;

Відповідно до п. 3,4 ч.1 ст. 379ЦПК Українипідставами для скасування ухвали суду,що перешкоджає подальшому провадженню у справі,і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є: невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм процесуального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.

З врахуванням вищезазначених висновків апеляційного ухвала підлягає скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Керуючись ст.ст. 367, 374, 379, 381 - 384 ЦПК України, суд, -

постановив:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Ухвалу Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 24 квітня 2023 року скасувати, справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і оскарженню не підлягає.

Судді:

О.А.Письменний А.М. Головань О.Л. Дуковський

СудКропивницький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення06.11.2023
Оприлюднено08.11.2023
Номер документу114716258
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Інші справи позовного провадження

Судовий реєстр по справі —383/383/23

Ухвала від 26.01.2024

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Адаменко І. М.

Ухвала від 17.11.2023

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Адаменко І. М.

Постанова від 06.11.2023

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Письменний О. А.

Ухвала від 23.05.2023

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Письменний О. А.

Ухвала від 10.05.2023

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Письменний О. А.

Ухвала від 01.05.2023

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Письменний О. А.

Ухвала від 24.04.2023

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Адаменко І. М.

Ухвала від 01.03.2023

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Адаменко І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні