Рішення
від 07.11.2023 по справі 708/1170/23
ЧИГИРИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 708/1170/23

Номер провадження № 2/708/284/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2023 року м. Чигирин

Суддя Чигиринського районного суду Черкаської області Акулов Є.М

Розглянувши, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом Комунального підприємства "Чигирин" Чигиринської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Чигирин" Чигиринської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення боргу. В обгрунтування позову зазначено, що відповідач як споживач, без переукладення договору і не відмовившись від отримання послуг водопостачання та водовідведення, які надавалися Комунальним підприємством "Чигирин" в повному обсязі, користується наданими ним послугами з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, але всупереч приписам ст. 5,7-9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», п.37,39 «Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення», приписів ст. 526 ЦК України щодо належного виконання зобов`язань, тривалий час не сплачує грошових коштів за використання послуг.

Заборгованість відповідача за надані житлово-комунальні послуги за період з серпня 2020 року до серпня 2023 року становить 23090,67 грн, яку позивач і просить стягнути, а також судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору в сумі 2684,0 грн. за подачу позову до суду.

Ухвалою від 16.10.2023 року відкрито провадження в цивільній справі, справу, як малозначну, призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.

Ухвалою від 31.10.2023 року клопотання відповідача про розгляд справи в загальному позовному провадженні залишено без задоволення.

Відповідач у встановлений строк відзиву на позов не подав. Зі змісту його клопотання про розгляд справи не в спрощеному провадженні вбачається, що він позов не визнає. Інших доказів, заяв, клопотань, відповідачем не подано.

Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, дійшов наступного висновку.

Так, відповідно до приписів ч 2-3 ст. 12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.

3. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно вимог ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи, згідно ч1,5 ст. 81 ЦПК України.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно ч.1 ст. 639 Цивільного кодексу України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно приписів ст. 714 ЦК України 1. За договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

2. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

3. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Відповідно доп.2ч1ст.5Закону України«Про житлово-комунальніпослуги»,до житлово-комунальнихпослуг належать:

2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.

Учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг, згідно ст. 6 цього Закону є 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.

2.Виконавцями комунальнихпослуг є:

5) послуг з централізованого водопостачання - суб`єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання;

6) послуг з централізованого водовідведення - суб`єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водовідведення;

Статтями 7-9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» врегульовані права та обов`язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема споживачеві надано право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги, при цьому такому праву споживача кореспондується обов`язок як своєчасна оплата поставлених послуг.

При цьому відсутність між сторонами договору, як окремо складеного письмового документу, не може бути підставою для звільнення від сплати наданих житлово-комунальних послуг ( абзац другий ч1 ст 9 цього Закону), що споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору, що в свою чергу кореспондується із приписами п.39 Постанови КМУ від 05.07.2019 року з наступними змінами «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення».

Згідно з п1ч1ст 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та кореспондуючого йому п.37 «Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення…» споживач зобов`язаний сплачувати житлово-комунальні послуги щомісячно, розрахунковим періодом, якщо інше не встановлено договором, є календарний місяць. Оплата послуг здійснюється не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, якщо інший порядок і строки не визначені договором.

Судом встановлено,що позивач,- Комунальне підприємство "Чигирин" Чигиринської міської ради, ЄДРПОУ 36783147, місцезнаходження 20901, Черкаська область, Черкаський район, м. Чигирин, вул. Енергетиків 11/1, визначено виробником та постачальником послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення згідно рішення виконавчого комітету Чигиринської міської ради №2-36 від 06.03.2021 року та №24-3 від 18.12.2020 року «Про визначення виробника та виконавця комунальних послуг» ( ас 31,40).

Рішеннями виконавчого комітету Чигиринської міської ради для постачальника затверджено тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення ( ас 38-39,41-45).

Відповідач, - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є власником квартири АДРЕСА_1 , зареєстрований та проживає за цією адресою, що підтверджується довідкою органу місцевого самоврядування Чигиринської міської ради та даними обліку позивача (а.с.52).

Він є споживачем житлово-комунальних послуг через приєднану мережу, на його ім`я відкрито особовий рахунок № НОМЕР_2 , від отримання послуг постачальника не відмовився. Споживач уникає підписання договору з постачальником послуг, доступу до приладів водопостачання та обліку контролеру не надає, про що свідчать Акти про не допуск (46-47).

Заборгованість відповідача за надані житлово-комунальні послуги за період з серпня 2020 року до серпня 2023 року становить 23090,67 грн, (ас 5-30),розрахунки якоїкорелюють із тарифами,які містятьсяу матеріалахсправи (а.с. 38-39,41-45)та зяких вбачається,що увідповідача виникла заборгованістьза наданіжитлово-комунальні послуги,а саме: послуги з утримання будинку та прибудинкової території, послуги з вивезення твердих побутових відходів,в тому числі і з централізованого водопостачання та водовідведення.

З огляду на викладене, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, оскільки відповідач, отримуючи надані позивачем житлово-комунальні послуги, хоч і не уклав (не підписав) договір з постачальником, проте й не відмовився від їх отримання, а отримуючи, не оплачував їх у повному обсязі, тим самим не виконав належним чином свого обов`язку, як споживача. Сума заборгованості, яка відповідачем не спростована, підлягає стягненню з нього на користь постачальника комунальних послуг.

Окрім невизнання позову в клопотанні, адресованому суду, відповідачем відзиву подано не було, також не було надано будь яких доказів неналежного надання постачальником житлово-комунальних послуг, або доказів сплати за них, які б не враховано позивачем у розрахунку заборгованості, також відповідачем не зазначено підстав помилковості або неправильності такого розрахунку .

Тим самим, наявність заборгованості як такої та її розмір відповідачем не спростовано.

Усі зазначені вище та проаналізовані положення чинного законодавства кореспондуються з нормами статей 13, 41 Конституції і ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якими закріплені основні принципи здійснення права власності та його обмеження: по-перше, встановлено право безперешкодно і в повному обсязі здійснювати правомочності власника щодо свого майна; по-друге, визначено межі допустимого розумного втручання держави у здійснення правомочностей власника. Причому таке втручання повинно бути законним і має здійснюватися з дотриманням принципу справедливого балансу між публічними і приватними інтересами.

Зазначені принципи сформульовано і в рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Спорронг і Лоннрот проти Швеції" (23 вересня 1982 р.), відповідно до якого суд повинен визначити, чи було дотримано справедливий баланс між вимогами інтересів суспільства і вимогами захисту основних прав людини. Забезпечення такої рівноваги є невід`ємним принципом Конвенції в цілому і також відображено у структурі ст. 1 Першого протоколу.

Оскільки між сторонами виникли та натепер існують правовідносини, як постачальника комунальних послуг та їх споживача і відповідач не відмовився від отримання послуг, договору з іншим постачальником не уклав, а не виконує свої зобов`язання та належним чином не оплачує надані житлово-комунальні послуги, у зв`язку з чим має заборгованість за період з серпня 2020 року до серпня 2023 року, яка становить 23090,67 грн, сума заборгованості підлягає стягненню на користь позивача, а позов задоволенню.

За такихобставин,згідно приписівст.141ЦПК,покладенню навідповідача підлягаютьсудові витратиу вигляді сплатисудового зборув сумі2684,0грн.за подачупозову досуду.А разомпідлягає стягненню25774,67грн.

Керуючись ст. 509, 526, 610, 625, 639,714 ЦК України, ст. 5-9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»,п37,39 Постанови КМУ від 05.07.2019 року з наступними змінами «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення»,ст.12-13,81,141,263-265,269 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов Комунального підприємства "Чигирин" Чигиринської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Стягнутиіз ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 , місцепроживання кв. АДРЕСА_1 на користь Комунального підприємства "Чигирин" Чигиринської міської ради, ЄДРПОУ 36783147, місцезнаходження 20901, Черкаська область, Черкаський район, м. Чигирин, вул. Енергетиків 11/1, р/р НОМЕР_3 в ПАТ «Райффайзен Банк Аваль», МФО 380805, - 23090,67 грн боргу за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та 2684,0 грн судових витрат, а разом 25774,67 грн (двадцять п`ять тисяч сімсот сімдесят чотири грн. 67 коп.)

Апеляційна скаргана рішеннясуду можебути поданадо Черкаськогоапеляційного судупротягом тридцятиднів здня проголошеннярішення.

Суддя Євген АКУЛОВ

СудЧигиринський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення07.11.2023
Оприлюднено09.11.2023
Номер документу114726448
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —708/1170/23

Рішення від 07.11.2023

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Акулов Є. М.

Ухвала від 31.10.2023

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Акулов Є. М.

Ухвала від 16.10.2023

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Акулов Є. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні