СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 листопада 2023 року Справа № 480/7222/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/7222/22 за позовом ОСОБА_1 до Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ та Харківського національного університету внутрішніх справ про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправними дії Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ, що полягають у зменшенні ОСОБА_1 розміру додаткової грошової винагороди передбаченої Ппостановою Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) № 168, зі 100 000 гривень до 30 000 гривень, за період з 24.02.2022 по 30.06.2022 включно;
- визнати протиправними дії Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ, що полягають у не нарахуванні та не виплаті йому додаткової грошової винагороди передбаченої Постановою КМУ № 168, за період з 01.07.2022 по 31.10.2022;
- зобов`язати Сумську філію Харківського національного університету внутрішніх справ, нарахувати та виплатити додаткову грошову винагороду передбачену Постановою КМУ № 168, у розмірі 100 000 гривень, за період з 24.02.2022 по 30.06.2022 включно, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов`язати Сумську філію Харківського національного університету внутрішніх справ, нарахувати та виплатити додаткову грошову винагороду передбачену Постановою КМУ № 168, за період з 01.07.2022 до кінця дії воєнного стану.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходить службу в Сумському центрі первинної професійної підготовки "Академія поліції" (м. Суми) Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ, на посаді викладача та має спеціальне звання старший лейтенант поліції. У період дії воєнного стану приймав безпосередню участь у збереженні територіальної цілісності України на території міста Суми та Сумської області. У порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 28 лютого 2022 р. № 168, зі змінами та доповненнями внесеними постановою від 07.07.2022 № 793, відповідачем не виплачувалася додаткова винагорода у передбачених розмірах. Так за період березень - червень 2022 року, позивачу було протиправно зменшено розмір додаткової винагороди з розрахунку 100000 грн на місяць до 30000 грн, а починаючи з липня 2022 року додаткова винагорода передбачена постановою КМУ № 168 позивачу не виплачується взагалі. Позивач вважає такі дії відповідача протиправним, у зв`язку із чим звернувся за захистом своїх прав.
Відповідачі повідомлялися про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надано.
Судом було відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Залучено другим відповідачем Харківський національний університет внутрішніх справ.
Ухвалою суду від 29.12.2022 клопотання представника Харківського національного університету внутрішніх справ про зупинення провадження задоволено.
Ухвалою суду від 13.10.2023 поновлено провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач проходить службу в Сумському центрі первинної професійної підготовки "Академія поліції" (м. Суми) Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ, на посаді викладача та має спеціальне звання старший лейтенант поліції, що також підтверджується довідкою Сумським районним управлінням поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області.
Відповідно до наказів директора Сумської філії Харківського університету внутрішніх справ № 7 о/с від 23.03.2022, № 17 о/с від 19.04.2022, № 31 о/с від 24.05.2022, № 41 о/с від 24.06.2022 старшому лейтенанту поліції ОСОБА_1 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" виплачено додаткову винагороду у розмірі 30000 грн. за березень 2022, квітень 2022, травень 2022 та червень 2022 р. відповідно.
Позивачу за період з березня по червень 2022 рік було виплачено додаткову винагороду 30000 гривень.
Представник позивача звернувся до відповідача із вимогою здійснити перерахунок додаткової винагороди з березня по червень 2022 року, оскільки на думку позивача розмір суми додаткової винагороди повинно становити 100000 грн, а також нарахувати та виплатити винагороду з липня 2022 року, яка передбачена постановою КМУ № 168.
Листом від 25.10.2022 № 427 відповідачем зазначено, що викладачі Сумського центру первинної професійної підготовки "Академія поліції" (м. Суми) Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ не брали безпосередньої участі у бойових діях та не забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії. Викладачі виконували обов`язки виключно по чергуванню у Сумському центрі первинної професійної підготовки "Академія поліції" (м. Суми), що входило до їх повсякденних посадових обов`язків, не зважаючи на введення воєнного стану в країні. Жодних наказів чи доручень керівництва Сумської обласної військової адміністрації чи керівництва Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо залучення викладачів Сумського центру первинної професійної підготовки "Академія поліції" (м. Суми) до виконання обов`язків по забезпеченню здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії не було.
Позивач вважає протиправною виплату 30000 грн, замість належних 100000 грн, додаткової винагороди за березень червень 2022 року, а також невиплату взагалі додаткової винагороди з липня 2022 року, у зв`язку із чим звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, та вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
На виконання частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про Національну поліцію" завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: забезпечення публічної безпеки і порядку; охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; протидії злочинності; надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
В даному випадку, відповідно до посадових обов`язків позивача, затверджених наказом ХНУВС від 18.11.2019 № 782 основним завданням позивача, який перебуває на посаді викладача є провадження освітньої діяльності, а не виконання основних завдань поліції відповідно до ст. 2 Закону України "Про Національну поліцію".
Відповідно до положень ст. 8 Закону України "Про Національну поліцію" поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. Під час дії воєнного стану поліція діє згідно із призначенням та специфікою діяльності з урахуванням тих обмежень прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, що визначаються відповідно до Конституції України та Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
Отже, всі гарантії діяльності органів внутрішніх справ повинні бути прямо передбачені законодавством.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію", Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнята постанова № 168, пунктом 1 якої установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Пунктом 5 зазначеної постанови передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування застосовується з 24.02.2022.
Постановою Кабінету Міністрів України № 350 від 22.03.2022 до зазначеної постанови № 168 від 28.02.2022 були внесені зміни, згідно з якими абзац перший пункту 1 після слів та поліцейським доповнено словами , а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми "єПідтримка".
При цьому, пунктом 2 постанови КМУ № 350 від 22.03.2022 передбачено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022.
Отже, за змістом вказаних нормативно-правових актів, з 24.02.2022 поліцейським, які проходять службу у підрозділах, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми "єПідтримка", виникло право на отримання додаткової винагороди в розмірі 30 000 гривень щомісячно. А ті поліцейські, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, виникло право на отримання додаткової винагороди в розмірі 100 000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Втім, постановою Кабінету Міністрів України № 754 від 01.07.2022, до постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 були внесені зміни, відповідно до яких в абзаці першому пункту 1 слова які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми "єПідтримка" замінено словами які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Пунктом 2 постанови КМУ № 754 від 01.07.2022, установлено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01.06.2022.
Сумською філією Харківського національного університету внутрішніх справ з березня по червень 2022 року було нараховано та виплачено позивачу додаткову винагороду в розмірі 30000 грн. Зазначені обставини не є спірними, судом не досліджуються.
Разом із тим, 07.07.2022 Кабінетом Міністрів України затверджено постанову "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168", де пунктом 2-1 передбачено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
Станом на час звернення позивача до Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ, а в подальшому до суду, керівником відповідного міністерства та державних органів, які б визначати Порядок та умови виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану ухвалено не було.
На час розгляду даної справи, Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 775 від 28.11.2022 затверджено "Порядок та умови виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану", який зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 01.12.2022 № 1514/38850 (далі - Порядок).
У затвердженому Порядку та умовах виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану вказано розмір, підстави та терміни виплати додаткової винагороди поліцейським, відрядженим до закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських.
Крім того, відповідно до наказу МВС України № 775 від 28.11.2022, зазначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування, крім пункту 8 Порядку та умов, який застосовується з 24.02.2022 року, підпункту 9 пункту 14 Порядку, який застосовується з 01 липня 2022 року, підпункту 10 пункту 14 Порядку та умов, який застосовується з 01 травня 2022 року.
Таким чином пункту 8 Порядку застосовується з 24 лютого 2022 року, підпункту 9 пункту 14 Порядку застосовується з 01 липня 2022 року, підпункту 10 пункту 14 Порядку застосовується з 01 травня 2022 року.
Відповідно до абз. 2 п.8 та п.п. 9,10 п. 14 затвердженого Порядку, зокрема установлено, що додаткова винагорода виплачується поліцейським, відрядженим до закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, до 30 червня 2022 року та додаткова винагорода не виплачується за умов, якщо поліцейські відряджені до державних органів, установ та організацій, крім тих, які залучаються в установленому порядку до безпосереднього виконання повноважень поліції, а також якщо поліцейські є здобувачами освіти денної форми навчання закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, крім тих, які залучаються в установленому порядку до виконання повноважень поліції.
Відповідно до зазначених пунктів Порядку, в матеріалах справи відсутні докази того, що позивач, який має статус поліцейського, на якого розповсюджують норми Закону України "про національну поліцію", але при цьому основна діяльність позивача є викладач циклу спеціальних дисциплін Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ.
Пунктом 3 Порядку вказано виконання яких саме завдань поліцейськими вважається безпосередньою участю в бойових діях та заходах.
Пункт 5 затвердженого Порядку містить вичерпний перелік документів, що підтверджують безпосередню участь поліцейських у бойових діях та заходах.
Таким чином, збільшена додаткова винагорода до 100 000 грн виплачується тільки при залученні працівників поліції до спеціальних завдань та за наявності підтверджуючих документів.
В даному випадку, матеріали справи не містять доказів того, що позивач був залучений саме до таких заходів, а Сумська філія Харківського національного університету внутрішніх справ отримала необхідні підтверджуючі документи від ГУ НП в Сумській області.
Натомість довідкою від 15.08.2022 № 14031 ГУ НП в Сумській області було підтверджено період, в який позивач входив до складу піших патрулів, які забезпечували охорону публічної безпеки та порядку на території обласного центру м. Суми.
Разом із тим, за зазначений в довідці ГУ НП в Сумській області від 15.08.2022 № 14031 період позивачу нараховувалася і виплачувалася відповідна додаткова винагорода в розмірі 30000грн. на виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію", а також постанови КМУ "Про Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 № 168.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України Питання деяких виплат військовослужбовцям/особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану від 28 лютого 2022 року № 168 (далі - Постанова № 168) установлено, що на період дії воєнного стану, зокрема, поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно, а тим, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Враховуючи те, що відповідно до змісту вищезазначених норм, на осіб постійного та перемінного складу Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ положення ст. 2 Закону України "Про Національну поліцію" не поширюється, оскільки ними завдання поліції не здійснюються.
Разом із тим, постанова № 168 передбачає можливості виплати додаткової винагороди та встановлює конкретні її розміри викладачам, які у період воєнного стану, залучаються в установленому порядку до виконання повноважень поліції.
Тобто, з липня 2022 року право на отримання щомісячної додаткової винагороди у розмірі 30 000 грн залишилось лише у тих поліцейських, які несуть службу в межах територіальних громад, що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
При цьому, право поліцейських які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, на отримання збільшеної до 100 000 грн додаткової винагороди, залишилось незмінним.
Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25 квітня 2022 року (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин та на час звернення позивача до суду), місто Суми не включено до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що у період до липня 2022 року позивач отримав додаткову щомісячну винагороду у розмірі 30000 грн, встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28 лютого 2022 року. При цьому за період з липня 2022р. в матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що у позивача є право на отримання додаткової допомоги, оскільки докази того, що позивач проходить службу в межах територіальної громади, яка включена до переліку громад, що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), брав безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, був залучений в установленому порядку до виконання повноважень поліції та відносно позивача наявні підтверджуючі документи.
Надані до матеріалів справи документи, зокрема, розстановки нарядів з охорони громадського порядку та забезпечення безпеки громадянам у м. Суми, стосуються періоду, за який позивачу нараховано та виплачено 30000 грн додаткової допомоги, а тому суд не вбачає правових підстав щодо отримання позивачем збільшеної додаткової винагороди в сумі 100000 грн щомісячно.
При цьому надані графіки несення служби відповідальних від керівництва та помічників відповідальних керівництва СЦППП "Академія поліції" (м. Суми) Сумської філії ХНУВС за період з липня 2022 по вересень 2022 також не є доказом того, що позивач, як викладач залучений в установленому порядку до виконання повноважень поліції. В довідці від 15.08.2022 № 14031 ГУ НП в Сумській області не зазначено, що в інший період (крім того, який зазначений за який позивач отримав додаткову винагороду), позивач залучений був в установленому порядку до виконання повноважень поліції, та забезпечував охорону публічної безпеки та порядку.
В листі від 25.10.2022 № 427 Сумської філії ХНУВС, наданої на запит представника позивача, зазначено, що позивач виконував виключно обов`язки по чергуванню у Сумському центрі первинної професійної підготовки "Академії поліції" (м. Суми), що входило до їх повсякденних обов`язків незважаючи на введення воєнного стану в країні. Жодних наказів чи доручень керівництва ГУ НП в Сумській області щодо залучення викладачів до виконання обов`язків по забезпеченню здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії не було.
Відтак, позовні вимоги про визнання протиправними дії Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ, що полягають у зменшенні позивачу розміру додаткової грошової винагороди передбаченої Постановою КМУ № 168, зі 100 000 гривень до 30000 гривень, за період з 24.02.2022 по 30.06.2022 включно; визнання протиправними дії Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ, що полягають у не нарахуванні та не виплаті позивачу додаткової грошової винагороди передбаченої Постановою КМУ № 168, за період з 01.07.2022 по 31.10.2022; зобов`язання Сумську філію Харківського національного університету внутрішніх справ, нарахувати та виплатити позивачу додаткову грошову винагороду передбачену постановою КМУ № 168, у розмірі 100000 гривень, за період з 24.02.2022 по 30.06.2022 включно, з урахуванням раніше виплачених сум, а також зобов`язання Сумську філію Харківського національного університету внутрішніх справ, нарахувати та виплатити позивачу додаткову грошову винагороди передбачену Постановою КМУ № 168, за період з 01.07.2022 до кінця дії воєнного стану, не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ та Харківського національного університету внутрішніх справ про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал
Суд | Сумський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2023 |
Оприлюднено | 09.11.2023 |
Номер документу | 114731769 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо проходження служби, з них |
Адміністративне
Сумський окружний адміністративний суд
М.М. Шаповал
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні