Рішення
від 08.11.2023 по справі 420/25863/23
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/25863/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" (далі - позивач) звернулося з позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеській області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 29.08.2023 р. № 35966 та прийнятих на його підставі:

рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування Єдиному реєстрі податкових накладних про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 14.09.2023 р. № 37948;

рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування Єдиному реєстрі податкових накладних про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 21.09.2023 р. № 38849;

- зобов`язати Головне управління ДПС в Одеській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 29.08.2023 р. відповідачем прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку № 35966, відповідно до якого позивача віднесено до ризикових платників податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. У рішенні вказано ризикових платників податків та періоди здійснення господарської діяльності та дати включення платника податку до переліків платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, а саме: ТОВ "КОМПОНЕНТА", період господарювання - з 03.03.2023 р. по 29.08.2023 р., дата включення - 29.08.2022 р.; ТОВ "К ИНВЕСТ ИНЖИРИНГ", період господарювання - з 03.03.2023 р. по 29.08.2023 р., дата включення - 07.06.2023 р. 11.09.2023 р. позивачем подано повідомлення про надання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості, однак 14.09.2023 р. відповідачем прийнято рішення про відповідність платника податків критеріям ризиковості № 37948, вказавши, що подані документи не відображають у повному обсязі провадження фінансово-господарської діяльності підприємства, що унеможливлює прийняття рішення про невідповідність критеріям ризиковості. 15.09.2023 р. позивач повторно звернувся до Головного управління ДПС в Одеській області, надавши у повному обсязі розрахункові документи - усі платіжні доручення по зазначеним контрагентам. Між тим, комісією 21.09.2023 р. прийнято рішення № 38849 про відповідність платника податків критеріям ризиковості, в якому вже вказано ще два ризикові на думку відповідача контрагенти - ТОВ "ЗАХІД ЕКСІМ ТОРГ", період з 01.07.2023 р. по 13.09.2023 р. та ТОВ "ІНТЕКС ІНВЕСТ", проти чого позивач заперечує, оскільки посилання на ці підприємства відсутні у першому спірному рішенні від 29.08.2023 р. та позивач не мав жодних господарських відносин з цими суб`єктами господарювання. Вважає вказані рішення протиправним, оскільки відповідачу було подано первинні документи, яких було достатньо для прийняття рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості.

Ухвалою від 29.09.2023 р. позовну заяву позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк на усунення недоліків.

У встановлений суддею строк позивач усунув недоліки позовної заяви і ухвалою від 05.10.2023 р. у справі відкрито спрощене провадження та надано відповідачу п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.

20.10.2023 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що за результатами моніторингу реєстрації податкових накладних позивача та даних інших інформаційно-аналітичних систем за період з 03.03.2023 р. по 29.08.2023 р. встановлено участь ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" в ризикових операціях. На адресу позивача встановлено придбання товару від суб`єктів господарювання, щодо яких прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості, а саме: ТОВ "КОМПОНЕНТА" (код ЄДРПОУ 38017578), включено до переліку ризикових платників податку 29.08.2022 р. рішенням № 1829, код УКТЗЕД/ДКПП операції, визначеної як ризикова - 41.00 (будівельно-монтажні роботи), загальний обсяг придбання з ПДВ 57060,80 тис. грн., податкова інформація щодо ТОВ "КОМПОНЕНТА" - встановлено реалізація товару, придбання якого не простежується (сік відновлений освітлений яблучний); ТОВ "К ИНВЕСТ ИНЖИНИРИНГ" (код ЄДРПОУ 43333967), включено до переліку ризикових платників податку 07.06.2023 р. рішенням № 67017, код згідно з УКТЗЕД/ДКПП операції, визначеної як ризикова - 41.00 (будівельно-монтажні роботи), загальний обсяг придбання з ПДВ 5313,0 тис. грн. З метою забезпечення заходів, направлених на упередження формування та розповсюдження сум ризикового ПДВ, недопущення функціонування транзитно-конвертаційних груп, уникнення виконання податкового обов`язку підприємствами реального сектору економіки, враховуючи вимоги Постанови № 1165 та вищезазначену податкову інформацію. рішенням комісії від 29.08.2023 р. № 395966 ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" включено до переліку ризикових платників податку відповідно до п.8 Критеріїв ризиковості. У рішенні від 29.08.2023 р. № 35966 зазначено податкові номери платників податків, задіяних в ризикових операціях, період здійснення господарських операцій та коди УКТЗЕД та ДКПП операцій, визначених як ризикових. Задля виключення з переліку ризикових позивачем подано повідомлення про надання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку від 11.09.2023 р. № 1 з додатками у кількості 29. Однак, серед наданих документів не надано жодного розрахункового документа (платіжного доручення, банківських виписок), таким чином подані документи не відображають у повному обсязі провадження фінансово-господарської діяльності підприємства, що унеможливлює прийняття рішення про невідповідність критеріям ризиковості. Тому комісією прийнято рішення від 14.09.2023 р. № 37948 про відповідність ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" критеріям ризиковості платника податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. У рішення від 14.09.2023 р. № 37948 зазначено коди податкової інформації стосовно ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ": 13 - придбання товарів (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. Також зазначено суб`єктів господарювання, з якими позивач мав господарські відносини (придбання товару) та яких станом на день розгляду повідомлення включено до переліку ризикових платників податку (ТОВ "КОМПОНЕНТА", ТОВ "К ИНВЕСТ ИНЖИНИРИНГ"), період здійснення господарських операцій та коди УКТЗЕД та ДКПП операцій, визначених як ризикових, а також документи, яких не було надано платником податку разом з повідомленням (розрахунковий документ). Надалі позивачем подано повідомлення про надання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку від 15.09.2023 р. № 2 з додатками у кількості 33. Комісією прийнято рішення від 21.09.2023 р. № 38849 про відповідність ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" критеріям ризиковості платника податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Так, у рішенні від 21.09.2023 р. № 38849 зазначено коди податкової інформації стосовно ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ", вказано суб`єктів, з якими позивач мало господарські відносини (придбання товару) та яких станом на день розгляду повідомлення включено до переліку ризикових (ТОВ "КОМПОНЕНТА", ТОВ "К ИНВЕСТ ИНЖИНИРИНГ"), період здійснення господарських операцій та коди УКТЗЕД та ДКПП операцій, визначених як ризикових, а також документи, яких не було надано платником податку з повідомленням (розрахунковий документ). Також додатково зазначено інформацію щодо придбання ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" товару (код УКТЗЕД 84270 у ризикового СГ: ТОВ "ЗАХІД ЕКСІМ ТОРГ" (код ЄДРПОУ 43580979) в період з 01.07.2022 р. по 13.09.2023 р., та придбання товару дизпаливо (2710) у ТОВ "ІНТЕКС ІНВЕСТ" (код ЄДРПОУ 39821153). Оскаржувані рішення відповідають вимогам та змісту додатку 4 до Порядку № 1428, є законними та не підлягають скасуванню.

Положеннями ст.258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" зареєстроване платником податку на додану вартість з 01.12.2015 р.

Видами діяльності за КВЕД товариства є: 41.20 Будівництво житлових і нежитлових приміщень (основний); 43.21 Електромонтажні роботи; 43.39 Інші роботи із завершення будівництва; 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н. в. і. у.; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; 42.21 Будівництво трубопроводів; 42.22 Будівництво споруд електропостачання та телекомунікації.

Декларацією відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової бази від 27.12.2018 р., яка зареєстрована у журналі обліку суб`єктів господарювання в Головному управлінні Держпраці у Миколаївській області 03.01.2019 р. № 374.48.18, підтверджено наявність у позивача матеріально-технічної бази та умов праці вимогам законодавства за переліком робіт.

ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" отримало ліцензію серії АЕ № 525636, видану Державною архітектурно-будівельною інспекцією України 20.01.2015 р., на здійснення господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури.

Також позивачем отримано дозволи Головного управління Держпраці в Одеській області від 07.03.2019 р. № 073.21.51 (строк дії до 07.03.2024 р.) на виконання робіт з підвищеної небезпеки - газонебезпечних робіт та робіт у вибухопожежонебезпечних зонах, газополумяних робіт; від 01.06.2021 р. № 075.21.51 (строк дії до 01.06.2026 р.) на виконання робіт з підвищеної небезпеки - газонебезпечних робіт та робіт у вибухопожежонебезпечних зонах; від 22.11.2021 р. № 476.21.51 (строк дії до 22.11.2026 р.) на виконання земляних робіт, зберігання балонів із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом.

Згідно дозволу Південного міжрегіонального управління державної служби з питань праці від 24.03.2023 р. (строк до 23.04.2028 р.) підприємство має право на експлуатацію обладнання машин та механізмів згідно переліку.

Свідоцтвом ДП "Дніпростандартметрологія" від 20.05.2021 р. № ПЧ 06-2/813-2021 (дійсне до 25.05.2025 р.) засвідчено технічну компетентність відділу якості ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" на відповідність вимогам ДСТУ ISO 10012:2005 "Системи керування вимірюванням. Вимоги до процесів вимірювання та вимірювального обладнання".

Крім того, позивачем отримано ліцензію від 14.03.2023 р. № 16310414202300092 (термін дії до 20.03.2028 р.) на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання) за адресою с.Ковалівка Миргородського району Полтавської області, та ліцензію від 18.04.2028 р. № 16310414202300138 (термін дії до 18.04.2028 р.) на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання) за адресою с.Рунівщина Полтавського району Полтавської області.

Відповідно довідки ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" від 22.09.2023 р. на підприємстві рахувалося 163 найманих працівників, згідно витягу з інформаційної системи органів ДПС станом на 01.09.2023 р. обсяг податків і зборів, сплачених з початку року до 29.08.2023 р., становить 21,5 млн. грн.

За результатами моніторингу щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області прийняте рішення від 29.08.2023 р. № 35966 про відповідність платника податку на додану вартість ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" критеріям ризиковості платника податку.

Підставою прийняття рішення від 29.08.2023 р. № 35966 визначено п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, а саме: у зв`язку з виявленням обставин та/або отримання інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності, "13 - придбання товарів (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку".

У графі "Інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку" вказано наступне:

- тип операції - придбання, період здійснення господарської операції - з 03.03.2023 р. по 29.08.2023 р., код згідно ДКПП операції, визначеної як ризикова - 41.00, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції - 38017576, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку - 29.08.2022 р.;

- тип операції - придбання, період здійснення господарської операції - з 03.03.2023 р. по 29.08.2023 р., код згідно з ДКПП операції, визначеної як ризикова - 41.00, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції - 43333967, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку - 07.06.2023 р.

11.09.2023 р. позивачем подано до контролюючого органу повідомлення № 1 про надання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку у кількості 29.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області прийняла рішення від 14.09.2023 р. № 37948 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Підставою для ухвалення рішення від 14.09.2023 р. № 37948 визначено п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, а саме: "13 - придбання товарів (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку".

У графі "Інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку" вказано наступне:

- тип операції - придбання, період здійснення господарської операції - з 03.03.2023 р. по 29.08.2023 р., код згідно ДКПП операції, визначеної як ризикова - 41.00, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції - 38017576, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку - 29.08.2022 р.;

- тип операції - придбання, період здійснення господарської операції - з 03.03.2023 р. по 29.08.2023 р., код згідно з ДКПП операції, визначеної як ризикова - 41.00, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції - 43333967, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку - 07.06.2023 р.

Також вказано на ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку, - розрахунковий документ, та про те, що подані документи не відображають у повному обсязі провадження фінансово-господарської діяльності підприємства, що унеможливлює прийняття рішення про невідповідність критеріям ризиковості.

15.09.2023 р. позивачем подано до контролюючого органу повідомлення № 2 про надання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку у кількості 33.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області прийняла рішення від 21.09.2023 р. № 38849 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Підставою для ухвалення рішення від 14.09.2023 р. № 37948 визначено п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, а саме: "13 - придбання товарів (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку".

У графі "Інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку" вказано наступне:

- тип операції - придбання, період здійснення господарської операції - з 03.03.2023 р. по 29.08.2023 р., код згідно ДКПП операції, визначеної як ризикова - 41.00, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції - 38017576, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку - 29.08.2022 р.;

- тип операції - придбання, період здійснення господарської операції - з 03.03.2023 р. по 29.08.2023 р., код згідно з ДКПП операції, визначеної як ризикова - 41.00, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції - 43333967, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку - 07.06.2023 р.

Також вказано на ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку, - розрахунковий документ, та про те, що подані документи не відображають у повному обсязі провадження фінансово-господарської діяльності підприємства, що унеможливлює прийняття рішення про невідповідність критеріям ризиковості. Придбання товару (код УКТЗЕЖ 8427) у ризикового СГ: ТОВ "ЗАХІД ЕКСІМ ТОРГ" (код ЄДРПОУ 43580979) в період з 01.07.2022 р. по 13.09.2023 р.; та придбання товару дизпаливо (2710) у ТОВ "ІНТЕКС ІНВЕСТ" (код ЄДРПОУ 39821153).

Вважаючи вказані рішення відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом про їх скасування.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України.

За приписами пп.20.1.45 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку.

Відповідно до п.61.1 ст.61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Підпунктом 62.1.2 пункту 62.1 статті 62 ПК України передбачено, що податковий контроль здійснюється шляхом, серед іншого, інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.

Згідно п.71.1 ст.71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Пунктами 74.1, 74.3 статті 74 ПК України визначено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, є державною власністю.

Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючими органами.

Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.

Відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За приписами п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165).

Згідно пункту 2 Порядку № 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.

Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту "а" або "б" пункту 185.1 статті 185, підпункту "а" або "б" пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов`язку.

Пунктом 5 Порядку № 1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно пункту 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом дев`ятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/ невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Абзацом 2 пункту 25 Порядку № 1165 визначено, що комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Критерії ризиковості платника податку наведені у Додатку 1 до Порядку № 1165, відповідно до яких таким критерієм є, зокрема: "8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування".

З аналізу наведених вище правових норм вбачається чітко встановлений алгоритм поведінки контролюючого органу щодо автоматизованого моніторингу відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків; віднесення комісією регіонального рівня ДПС платника податку до категорії ризикових, зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (направлення платнику податку в автоматизованому режимі квитанції про зупинення реєстрації із зазначенням критеріїв ризиковості платника та/або операції, на підставі якого зупинена реєстрація, та пропозиції надати пояснення та копії документів, необхідних для вирішення питання про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування); прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування комісією контролюючого органу; підстави для відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Отже, наявність повноважень віднесення платника податку до категорії ризикових, на здійснення моніторингу податкових накладних, зупинення їх реєстрації та прийняття подальшого рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних та подальша реалізація його управлінських функцій, у даному випадку прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості, є обставинами, які входять до предмета доказування у справах цієї категорії.

Щодо правомірності рішень від 29.08.2023 р. № 35966, від 14.09.2023 р. № 37948, від 21.09.2023 р. № 38849 про відповідність ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" критеріям ризиковості платника податку, суд зазначає наступне.

За положеннями пункту 6 Порядку № 1165 включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначається детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/ДКПП/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції.

Віднесення до пункту 8 Критеріїв здійснюється у разі наявної у контролюючого органу податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

У затвердженій формі рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку передбачено необхідність зазначення контролюючим органом однієї із двох підстав для прийняття такого рішення, а саме, у зв`язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності або з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів.

При цьому, форма рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку передбачає зазначення контролюючим органом конкретної податкової інформації, яка стала підставою для прийняття вказаного рішення на підставі пункту 8 Критеріїв.

Також законодавцем установлена певна послідовність, умови та підстави для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості.

Зокрема, встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації. А тому питання відповідності підприємства критеріям ризиковості платника ПДВ має розглядатись комісією регіонального рівня за наслідками подання товариством для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації.

Моніторинг проводиться в автоматизованому порядку.

Крім цього, комісія контролюючого органу, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції… (пункт 8 Додатку № 1 до Порядку № 1165), має обґрунтувати, на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.

Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 05.01.2021 р. у справі № 640/10988/20, від 23.06.2022 р. у справі № 640/6130/20, від 14.03.2023 р. у справі № 908/41/22 (908/398/22).

Як встановлено судом, рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області від 29.08.2023 р. № 35966 про відповідність ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку прийнято у зв`язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності, а саме вказано на придбання товарів (послуг) у платників податку, щодо яких прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, зокрема, період здійснення господарської операції - з 03.03.2023 р. по 29.08.2023 р., код згідно ДКПП операції, визначеної як ризикова - 41.00, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції - 38017576 (ТОВ "КОМПОНЕНТА"), дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку - 29.08.2022 р.; період здійснення господарської операції - з 03.03.2023 р. по 29.08.2023 р., код згідно з ДКПП операції, визначеної як ризикова - 41.00, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції - 43333967 (ТОВ "К ИНВЕСТ ИНЖИНИРИНГ"), дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку - 07.06.2023 р.

За положеннями пункту 6 Порядку № 1165 документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

Отже, законодавцем на комісію покладено розгляд питання щодо виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, яке можливе у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку (договори та додатки до них, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські та розрахункові документи тощо).

Як вбачається зі змісту рішення від 29.08.2023 р. № 35966 висновок комісії регіонального рівня про відповідність ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку ґрунтується на придбанні позивачем товарів (послуг) у платників податків, щодо яких прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості, зокрема, у ТОВ "КОМПОНЕНТА", ТОВ "К ИНВЕСТ ИНЖИНИРИНГ".

При цьому, оскаржуване рішення не містять жодної конкретизації щодо переліку первинних документів, які необхідно надати позивача для прийняття рішення про невідповідність критеріям ризиковості платника податку, про що свідчить відповідна графа рішення.

11.09.2023 р. ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" подало комісії повідомлення № 1 про надання пояснень та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку у кількості 29 документів стосовно взаємовідносин з ТОВ "КОМПОНЕНТА", ТОВ "К ИНВЕСТ ИНЖИНИРИНГ". Тобто, стосовно тих контрагентів, тих операцій та за той період, який вказувався у рішенні від 29.08.2023 р. № 35966.

Зокрема, у поясненнях позивачем зазначено, що безпосереднім виконавцем робіт є ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ", яке забезпечене кадровими і матеріальними ресурсами для виконання робіт. По ТОВ "К ИНВЕСТ ИНЖИНИРИНГ" останній акт виконаних робіт датований 29.05.2023 р. Акти оформлені, розрахунки проведені, податкові накладні зареєстровані і включені до складу податкових декларацій. Дата включення ТОВ "К ИНВЕСТ ИНЖИНИРИНГ" до ризикових платників податку 07.06.2023 р. Жодних відносин з ним саме у статусі ризикових не було. По ТОВ "КОМПОНЕНТА" - співпраця припинена після отримання інформації щодо ризиковості у липні 2023 року. Роботи ним виконані, прийняті замовником, акти виконаних робіт оформлені, розрахунки проведені, податкові накладні зареєстровані і включені до складу податкових декларацій. ТОВ "КОМПОНЕНТА" оскаржує в суді рішення про ризиковість і перша інстанція прийняла рішення на користь платника податку. ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" не може нести відповідальність за діяльність чи бездіяльність третіх осіб, підприємство не володіє інформацією щодо ситуації на всіх підприємствах чи статусу по кожному партнеру.

Разом з поясненнями позивачем було надано комісії копії ліцензії ДАБК України від 20.01.2015 р. серії АЕ № 525636 з переліком робіт, декларацію відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки, дозволів ГУ Держпраці в Одеській області від 07.03.2019 р. № 073.19.51, від 01.06.2021 р. № 075.21.51, від 22.11.2021 р. № 476.21.51, дозволу Південного міжрегіонального управління державної служби з питань праці від 24.03.2023 р., свідоцтва ДП "Дніпростандартметрологія" від 20.05.2021 р. № ПЧ 06-2/813-2021, ліцензій Головного управління ДПС у Полтавській області від 14.03.2023 р. № 16310414202300092, від 18.04.2028 р. № 16310414202300138, договорів підряду на виконання будівельних робіт від 12.12.2022 р. № 7713-НГД, від 25.01.2023 р. № 7890-НГД, від 27.02.2023 р. № 8098-НГД, від 02.03.2023 р. № 8131-НГД, від 28.03.2023 р. № 8203-НГД, від 25.04.2023 р. № 8319-НГД, від 22.06.2023 р. № 8588-НГД, укладених з ПАТ "Нафтогазвидобування", з додатками та актами приймання виконаних робіт за формою КБ-2В, за формою КБ-3, договору від 25.04.2023 р. № 8432-НГД/1-НХСМ, укладеного з ТОВ "НАФТОГАЗХІМ СЕРВІС" з додатками та актами приймання виконаних робіт за формою КБ-2В, за формою КБ-3, договорів від 20.02.2023 р. № 7713-НХСМ-КПН/2, від 20.02.2023 р. № 7890-НХСМ-КПН/2, від 02.03.2023 р. № 8131-НХСМ-КПН/2, від 06.03.2023 р. № 7713-НХСМ-КПН, від 28.03.2023 р. № 8203-НХСМ-КПН, від 03.04.2023 р. № 8098-НХСМ-КПН, від 19.04.2023 р. № 7713-НХСМ-КПН/2, від 25.04.2023 р. № 8319-НХСМ-КПН, від 01.05.2023 р. № 8098-НХСМ-КПН, від 01.05.2023 р. № 8203-НХСМ-КПН, від 22.05.2023 р. № 8319-НХСМ-КПН, від 01.06.2023 р. № 8098-НХСМ-КПН/6, від 02.06.2023 р. № 7713-НХСМ-КПН/6, від 19.06.2023 р. № 8319-НХСМ-КПН/7, від 19.06.2023 р. № 8432-НХСМ-КПН/7, від 22.06.2023 р. № 8588-НХСМ-КПН/7, укладених з ТОВ "КОМПОНЕНТА", з актами приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2В, за формою КБ-3, договорів від 20.02.2023 р. № 7713-НХСМ-КИ, від 20.02.2023 р. № 7890-НХСМ-КИ, від 02.03.2023 р. № 8131-НХСМ-КИ, від 04.04.2023 р. № 8098-НХСМ-КИ, від 19.04.2023 р. № 7713-НХСМ-КИ, укладених з ТОВ "К ИНВЕСТ ИНЖИНИРИНГ", з актами приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2В, за формою КБ-3.

Однак, 14.09.2023 р. комісією прийнято рішення № 37948 про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку у зв`язку з придбанням товарів (послуг) у платників податку, щодо яких прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку та зазначено ті ж періоди, ті ж коди операцій, ті ж контрагенти - ТОВ "КОМПОНЕНТА", ТОВ "К ИНВЕСТ ИНЖИНИРИНГ", та ті ж дати включення їх до переліку ризикових, що і в рішенні від 29.08.2023 р. № 35966.

При цьому, у рішенні від 14.09.2023 р. № 37948 зазначено про ненадання документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку - розрахунковий документ.

Отже, комісією фактично визнано те, що для прийняття рішення про невідповідність позивача критеріям ризиковості необхідно до вже наданих документів надати ще розрахунковий документ по взаємовідносинах з ТОВ "КОМПОНЕНТА", ТОВ "К ИНВЕСТ ИНЖИНИРИНГ".

Будь-яких інших вимог щодо документів вказане рішення не містить.

На виконання даних вимог ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" повідомленням від 15.09.2023 р. № 2 надано комісії документи, які вже надавалися, та розрахункові документи по відносинах з ТОВ "КОМПОНЕНТА", ТОВ "К ИНВЕСТ ИНЖИНИРИНГ", а саме:

- по ТОВ "КОМПОНЕНТА" платіжні інструкції від 15.09.2023 р. № 16489 на суму 200000 грн., № 16487 на суму 200000 грн., № 16488 на суму 100000 грн., від 14.09.2023 р. № 16479 на суму 200000 грн., № 16478 на суму 200000 грн., № 16477 на суму 200000 грн., № 16476 на суму 200000 грн., № 16475 на суму 200000 грн., № 17464 на суму 200000 грн., № 16460 на суму 200000 грн., № 16461 на суму 100000 грн., № 16458 на суму 200000 грн., № 16457 на суму 200000 грн., № 16459 на суму 100000 грн., від 13.09.2023 р. № 16455 на суму 200000 грн., № 16454 на суму 200000 грн., № 16452 на суму 150000 грн., № 16453 на суму 150000 грн., № 16442 на суму 200000 грн., № 16441 на суму 200000 грн., № 16440 на суму 150000 грн., № 16439 на суму 150000 грн., від 12.09.2023 р. № 16435 на суму 200000 грн., № 16436 на суму 80000 грн., № 16429 на суму 200000 грн., № 16428 на суму 200000 грн., від 11.09.2023 р. № 16425 на суму 150000 грн., № 16426 на суму 150000 грн., № 16422 на суму 200000 грн., № 16423 на суму 200000 грн., № 16415 на суму 200000 грн., № 16416 на суму 200000 грн., від 08.09.2023 р. № 16407 на суму 200000 грн., № 16408 на суму 100000 грн., № 16404 на суму 200000 грн., № 16403 на суму 200000 грн., № 16397 на суму 150000 грн., № 16396 на суму 150000 грн., від 07.09.2023 р. № 16386 на суму 200000 грн., № 16383 на суму 200000 грн., № 16384 на суму 200000 грн., від 06.09.2023 р. № 16378 на суму 200000 грн., № 16377 на суму 200000 грн., № 16352 на суму 150000 грн., № 16353 на суму 150000 грн., № 16342 на суму 150000 грн., № 16341 на суму 150000 грн., від 05.09.2023 р. № 16326 на суму 150000 грн., № 16327 на суму 150000 грн., № 16319 на суму 200000 грн., № 16305 на суму 150000 грн., № 16304 на суму 150000 грн., від 04.09.2023 р. № 16277 на суму 100000 грн., № 16278 на суму 100000 грн., № 16272 на суму 200000 грн., від 01.09.2023 р. № 16261 на суму 200000 грн., № 16260 на суму 200000 грн., № 16257 на суму 200000 грн., № 16258 на суму 100000 грн., від 31.08.2023 р. № 16253 на суму 200000 грн., № 16252 на суму 200000 грн., № 16245 на суму 200000 грн., № 16243 на суму 200000 грн., № 16244 на суму 100000 грн., від 30.08.2023 р. № 16241 на суму 200000 грн., № 16239 на суму 200000 грн., № 16238 на суму 200000 грн., № 16236 на суму 200000 грн., № 16235 на суму 200000 грн., № 16237 на суму 100000 грн., від 18.08.2023 р. № 16128 на суму 200000 грн., № 16129 на суму 149817,70 грн., № 16126 на суму 200000 грн., № 16125 на суму 150000 грн., № 16124 на суму 150000 грн., від 17.08.2023 р. № 16119 на суму 200000 грн., № 16111 на суму 150000 грн., № 16112 на суму 150000 грн., від 16.08.2023 р. № 16102 на суму 200000 грн., № 16101 на суму 200000 грн., № 16094 на суму 200000 грн., № 16093 на суму 200000 грн., від 14.08.2023 р. № 16068 на суму 200000 грн., № 16967 на суму 150000 грн., № 16066 на суму 150000 грн., № 16062 на суму 200000 грн., № 16063 на суму 200000 грн., № 16056 на суму 150000 грн., № 16957 на суму 150000 грн., № 15053 на суму 200000 грн., № 16054 на суму 144893,56 грн., № 16055 на суму 63269 грн., від 11.08.2023 р. № 16044 на суму 200000 грн., № 16945 на суму 100000 грн., № 16037 на суму 200000 грн., № 16036 на суму 100000 грн., № 16035 на суму 200000 грн., № 16034 на суму 100000 грн., від 10.08.2023 р. № 16030 на суму 200000 грн., № 16025 на суму 200000 грн., № 16026 на суму 100000 грн., № 16023 на суму 200000 грн., № 16022 на суму 100000 грн., № 16021 на суму 200000 грн., № 16020 на суму 100000 грн., № 16018 на суму 200000 грн., № 16019 на суму 200000 грн., від 09.08.2023 р. № 16015 на суму 100000 грн., № 16013 на суму 200000 грн., № 16012 на суму 200000 грн., № 16014 на суму 100000 грн., від 04.08.2023 р. № 15931 на суму 200000 грн., 15932 на суму 200000 грн., № 15929 на суму 150000 грн., № 15930 на суму 150000 грн., № 15926 на суму 200000 грн., № 15927 на суму 200000 грн., від 03.08.2023 р. № 15924 на суму 200000 грн., № 15923 на суму 200000 грн., № 15816 на суму 200000 грн., № 15913 на суму 200000 грн., № 15914 на суму 200000 грн., № 15915 на суму 200000 грн., № 15912 на суму 200000 грн., № 15909 на суму 200000 грн., № 15908 на суму 200000 грн., від 02.08.2023 р. № 15904 на суму 200000 грн., № 15905 на суму 200000 грн., № 15906 на суму 100000 грн., № 15895 на суму 200000 грн., № 15896 на суму 200000 грн., № 15898 на суму 104585,60 грн., № 15897 на суму 88373,20 грн., № 15892 на суму 200000 грн., № 15893 на суму 200000 грн., № 15894 на суму 200000 грн., № 15880 на суму 200000 грн., № 15881 на суму 200000 грн., від 01.08.2023 р. № 15873 на суму 200000 грн., № 15872 на суму 200000 грн., № 15871 на суму 100000 грн., № 15868 на суму 200000 грн., № 15869 на суму 200000 грн., № 15867 на суму 200000 грн., № 15870 на суму 100000 грн., № 15863 на суму 200000 грн., № 15862 на суму 200000 грн., № 15861 на суму 150000 грн., № 15860 на суму 150000 грн., № 15858 на суму 150000 грн., № 15859 на суму 150000 грн., № 15857 на суму 200000 грн., № 15852 на суму 150000 грн., № 15853 на суму 150000 грн., від 31.07.2023 р. № 15846 на суму 200000 грн., № 15847 на суму 200000 грн., № 15845 на суму 200000 грн., № 15848 на суму 150000 грн., № 15849 на суму 150000 грн., № 15837 на суму 150000 грн., № 15838 на суму 150000 грн., № 15839 на суму 150000 грн., № 15840 на суму 150000 грн., № 15834 на суму 200000 грн., № 15829 на суму 150000 грн., № 15828 на суму 150000 грн., від 28.07.2023 р. № 15826 на суму 200000 грн., № 15825 на суму 150000 грн., № 15824 на суму 150000 грн., № 15821 на суму 200000 грн., № 15818 на суму 200000 грн., № 15817 на суму 200000 грн., № 15819 на суму 100000 грн., від 20.07.2023 р. № 15730 на суму 200000 грн., № 15731 на суму 124172,80 грн., № 15729 на суму 200000 грн., № 15726 на суму 150000 грн., № 15727 на суму 150000 грн., № 15721 на суму 150000 грн., № 15722 на суму 150000 грн., від 19.07.2023 р. № 15715 на суму 200000 грн., № 15716 на суму 100000 грн., № 15711 на суму 200000 грн., № 15712 на суму 100000 грн., № 15719 на суму 200000 грн., № 15708 на суму 150000 грн., № 15709 на суму 150000 грн., № 15705 на суму 150000 грн., № 15706 на суму 150000 грн., від 18.07.2023 р. № 15697 на суму 200000 грн., № 15695 на суму 150000 грн., № 15894 на суму 150000 грн., № 15685 на суму 150000 грн., № 15686 на суму 150000 грн., № 15681 на суму 150000 грн., № 15680 на суму 150000 грн., № 15679 на суму 200000 грн., від 17.07.2023 р. № 15677 на суму 200000 грн., № 15674 на суму 150000 грн., № 15673 на суму 150000 грн., № 15669 на суму 150000 грн., № 15668 на суму 150000 грн., № 15659 на суму 200000 грн., № 15644 на суму 100000 грн., № 15643 на суму 200000 грн., від 14.07.2023 р. № 15636 на суму 200000 грн., № 15632 на суму 200000 грн., № 15633 на суму 100000 грн., № 15631 на суму 200000 грн., № 15622 на суму 150000 грн., № 15623 на суму 150000 грн., від 13.07.2023 р. № 15621 на суму 150000 грн., № 15620 на суму 150000 грн., № 15621 на суму 150000 грн., № 15613 на суму 150000 грн., від 12.07.2023 р. № 15602 на суму 200000 грн., № 15597 на суму 165064 грн., № 15596 на суму 150000 грн., № 15598 на суму 59143,20 грн., № 15599 на суму 40128,30 грн., від 11.07.2023 р. № 15586 на суму 200000 грн., № 15588 на суму 100000 грн., № 15587 на суму 200000 грн., від 10.07.2023 р. № 15548 на суму 200000 грн., № 15545 на суму 200000 грн., № 15544 на суму 150000 грн., № 15543 на суму 150000 грн., від 07.07.2023 р. № 15534 на суму 200000 грн., № 15533 на суму 200000 грн., № 15532 на суму 200000 грн., від 06.07.2023 р. № 15530 на суму 200000 грн., № 15529 на суму 200000 грн., № 15514 на суму 150000 грн., № 15513 на суму 150000 грн., від 05.07.2023 р. № 15510 на суму 200000 грн., № 15508 на суму 200000 грн., № 15509 на суму 100000 грн., № 15507 на суму 200000 грн., № 15506 на суму 100000 грн., № 15504 на суму 200000 грн., від 04.07.2023 р. № 15499 на суму 200000 грн., № 15500 на суму 100000 грн., № 15492 на суму 200000 грн., № 15485 на суму 200000 грн., № 15484 на суму 200000 грн., № 15479 на суму 150000 грн., № 15478 на суму 150000 грн., від 03.07.2023 р. № 15467 на суму 200000 грн., № 15466 на суму 200000 грн., № 15463 на суму 200000 грн., № 15461 на суму 200000 грн., № 15462 на суму 200000 грн., від 30.06.2023 р. № 15459 на суму 150000 грн., № 15458 на суму 150000 грн., № 15449 на суму 1500000 грн., № 15450 на суму 150000 грн., від 29.06.2023 р. № 15439 на суму 200000 грн., № 15438 на суму 200000 грн., № 15434 на суму 150000 грн., № 15433 на суму 150000 грн., від 28.06.2023 р. № 15427 на суму 150000 грн., № 15428 на суму 150000 грн., № 15426 на суму 150000 грн., № 15425 на суму 150000 грн., № 15418 на суму 200000 грн., № 15416 на суму 200000 грн., № 15415 на суму 150000 грн., № 15414 на суму 150000 грн., від 16.06.2023 р. № 15319 на суму 100000 грн., від 15.07.2023 р. № 15290 на суму 200000 грн., № 15293 на суму 200000 грн., № 15292 на суму 200000 грн., № 15291 на суму 200000 грн., оборотно-сальдову відомість по рахунку 631 за березень 2023 року - липень 2023 року;

- по ТОВ "К ИНВЕСТ ИНЖИНИРИНГ" платіжні інструкції від 31.05.2023 р. № 15007 на суму 156670 грн., № 15008 на суму 150000 грн., від 02.05.2023 р. № 14447 на суму 200000 грн., від 01.05.2023 р. № 14433 на суму 200000 грн., від 27.04.2023 р. № 14388 на суму 216000 грн., від 26.04.2023 р. № 14369 на суму 200000 грн., від 25.04.2023 р. № 14364 на суму 100000 грн., № 14350 на суму 150000 грн., № 14349 на суму 150000 грн., від 24.04.2023 р. № 14318 на суму 200000 грн., від 12.04.2023 р. № 14146 на суму 150000 грн., № 14147 на суму 84000 грн., від 10.04.2023 р. № 14125 на суму 150000 грн., № 14124 на суму 150000 грн., від 07.04.2023 р. № 14051 на суму 50000 грн., № 14052 на суму 51040 грн., № 14047 на суму 100000 грн., від 06.04.2023 р. № 13979 на суму 53240 грн., № 13978 на суму 255080 грн., від 04.04.2023 р. № 13938 на суму 200000 грн., від 31.03.2023 р. № 13883 на суму 250000 грн., від 30.03.2023 р. № 13870 на суму 100000 грн., № 13864 на суму 200000 грн., № 13863 на суму 200000 грн., від 29.03.2023 р. № 13857 на суму 200000 грн., № 13851 на суму 200000 грн., № 13847 на суму 200000 грн., № 13848 на суму 200000 грн., оборотно-сальдову відомість по рахунку 631 за березень 2023 року - червень 2023 року.

Проте, 21.09.2023 р. комісія прийняла рішення № 38849 про відповідність ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" п.8 критерії ризиковості платника податку, знову ж таки вказавши

ті ж періоди, ті ж коди операцій, ті ж контрагенти - ТОВ "КОМПОНЕНТА", ТОВ "К ИНВЕСТ ИНЖИНИРИНГ", та ті ж дати включення їх до переліку ризикових, що і в рішенні від 14.09.2023 р. № 37948, при цьому зазначивши що позивачем не надано розрахунковий документ.

Жодних обґрунтувань того, чому комісією не взято до уваги надані позивачем повідомленням від 15.09.2023 р. № 2 разом з іншими документами розрахункові документи (платіжні інструкції, оборотно-сальдові відомості по рахунку № 631) на виконання вимог попереднього рішення, рішення від 21.09.2023 р. № 38849 не містить.

Крім того, у рішенні від 21.09.2023 р. № 38849 знову вказано на ненадання позивачем розрахункового документа, між тим не зазначено, якого саме розрахункового документа не надано підприємством, стосовно розрахунків з яким із контрагентів та за який період, враховуючи те, що комісії надавалися розрахункові документи по взаємовідносинах з ТОВ "КОМПОНЕНТА" за період з березня 2023 року по вересень 2023 року, з ТОВ "К ИНВЕСТ ИНЖИНИРИНГ" з березня по червень 2023 року.

Таким чином, не вказуючи у рішеннях конкретного переліку документів та підстав неприйняття поданих позивачем документів, відповідач ставить позивача у становище невизначеності стосовно того, які конкретно документи потрібно надати комісії для прийняття рішення про невідповідність ТОВ"НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" критеріям ризиковості платника податку.

Так, загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

В той же час оскаржувані у даній справі рішення не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії та породжує їх неоднозначне трактування, що, в свою чергу, впливає на можливість реалізації права або виконання обов`язку позивача виконати юридичне волевиявлення суб`єкта владних повноважень.

Прийняття податковим органом кожного наступного рішення за результатом розгляду пояснень платника податків та наданих ним первинних документів, яке кожного наступного разу доповнюється новими підставами ризиковості (перелік ризикових контрагентів розширюється як й підстави), позбавляє можливості платника податків надати контролюючому органи всі необхідні первинні документи та їх пояснення для виключення товариства з переліку ризикових.

Суд звертає увагу на те, що податкова інформація, наявна у контролюючого органу, є лише статистичними даними, які самі по собі не можуть свідчити про вчинення підприємством порушень та не підтверджує ризиковість платника податків.

Будь-яка податкова інформація носить виключно інформативний характер та не є належним доказом в розумінні закону.

Така позиція підтримується Верховним Судом, про що свідчить правовий висновок, викладений у постановах від 02.04.2020 р. у справі № 160/93/19, від 04.06.2020 р. у справі № 340/422/19, від 16.04.2021 р. у справі № 813/1301/15.

Так, Верховний Суд у постанові від 22.07.2021 р. у справі № 520/480/20 вказав, що саме лише посилання контролюючого органу про те, що аналіз діяльності товариства свідчить про наявність ризиків маніпулювання показниками податкової звітності та даними Єдиного реєстру податкових накладних, а також мінімізації платежів до бюджету, без належного обґрунтування і документального підтвердження, не може свідчити про відповідність рішення критеріям правомірності, які пред`являються до рішень суб`єктів владних повноважень і закріплені у частині другій статті 2 КАС України.

Суд звертає увагу, що контрагентами позивача, вказаними у податковій інформації відповідачем, є ТОВ "КОМПОНЕНТА", ТОВ "К ИНВЕСТ ИНЖИНИРИНГ".

Так, протягом періоду, який був предметом моніторингу відповідачем, позивач здійснював господарську діяльність за рядом договорів на виконання будівельно-монтажних робіт, а саме:

- згідно договору підряду від 12.12.2012 р. № 7713-НГД, укладеного з ПАТ "Нафтогазвидобування", ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ", як підрядник, зобов`язалося виконати будівельні роботи по облатуванню Ковалівсько-Сулимівської площі, підключення свердловини № 3 Ковалівсько-Сулимівської площі, нове будівництво, Миргородський район Полтавської області;

- згідно договору підряду від 25.01.2023 р. № 7890-НГД, укладеного з ПАТ "Нафтогазвидобування", ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ", як підрядник, зобов`язалося виконати роботи по влаштуванню бурового майданчика свердловини № 1 Будищансько-Чутівської площі;

- згідно договору підряду від 27.02.2023 р. № 8098-НГД, укладеного з ПАТ "Нафтогазвидобування", ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ", як підрядник, зобов`язалося виконати будівельні роботи по підключенню свердловини № 7 Ковалівського ГКР Ковалівсько-Сулимівської площі;

- згідно договору підряду від 02.03.2023 р. № 8131-НГД, укладеного з ПАТ "Нафтогазвидобування", ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ", як підрядник, зобов`язалося виконати будівельні роботи по покращенню під`їзного шляху свердловини № 4 Ковалівського ГКР Ковалівсько-Сулимівської площі;

- згідно договору підряду від 28.03.2023 р. № 8203-НГД, укладеного з ПАТ "Нафтогазвидобування", ТОВ 2НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ", як підрядник, зобов`язалося виконати будівельні роботи по влаштуванню бурового майданчика свердловини № 1, 2, 3 родовища Академіка Шпака Будищансько-Чутівської площі;

- згідно договору підряду від 25.04.2023 р. № 8319-НГД, укладеного з ПАТ "Нафтогазвидобування", ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ", як підрядник, зобов`язалося виконати роботи по влаштування свердловини Семиренківського ГКР з прокладанням лінійних комунікацій для транспортування вуглеводневої суміші на установки підготовки продукції;

- згідно договору на виконання робіт від 24.05.2023 р. № 8432-НГД/1-НХСМ, укладеного з ТОВ "НАФТОГАЗХІМ СЕРВІС", ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ", як субпідрядник, зобов`язалося виконати роботи по будівництву компресорної установки для газліфтної експлуатації свердловин Олефірівського блоку - 1 черга Об`єкту - установки попередньої підготовки газу (УППГ) "Олефірівка" (або інакше "Олефірівська УППГ" та дожимної компресорної станції (ДКС) УППГ "Олефірівка" Семиренківського газокондесатного родовища (ГКР) із територіальним розташуванням: Полтавська область, Миргородський район;

- згідно договору підряду від 22.06.2023 р. № 8588-НГД, укладеного з ПАТ "Нафтогазвидобування", ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ", як підрядник, зобов`язалося виконати будівельні роботи по спорудженню (влаштуванню) свердловини № 21 Руновщинського родовища Будищансько-Чутівської площі; по спорудженню (влаштуванню) свердловини № 22 Руновщинського родовища Будищансько-Чутівської площі.

Вказані будівельні роботи виконано позивачем та прийняті замовниками, про що свідчать долучені до матеріалів справи акти приймання виконаних робіт за формою КБ-2В, акти за формою КБ-3.

З метою належного виконання вказаних договорів підрядів, у 2023 році ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" залучало підрядників, серед яких:

1. ТОВ "КОМПОНЕНТА" (код ЄДРПОУ 38017576) до виконання будівельних робіт в якості субпідрядника згідно наступних договорів:

- від 20.02.2023 р. № 7713-НХСМ-КПН/2, предметом якого є будівельні роботи з облаштування Ковалівсько-Сулимівської площі, підключення свердловини № 3 Ковалівсько-Сулимівської площі, нове будівництво;

- від 20.02.2023 р. № 7890-НХСМ-КПН/2, предметом якого є будівельні роботи з влаштування бурового майданчика свердловини № 1 Будищансько-Чутівської площі;

- від 02.03.2023 р. № 8131-НХСМ-КПН/2, предметом якого є будівельні роботи з покращенню під`їзного шляху свердловини № 4 Ковалівського ГКР Ковалівсько-Сулимівської площі;

- від 06.03.2023 р. № 7713-НХСМ-КПН, предметом якого є будівельні роботи з облаштування Ковалівсько-Сулимівської площі, підключення свердловини № 3 Ковалівсько-Сулимівської площі, нове будівництво;

- від 28.03.2023 р. № 8203-НХСМ-КПН, предметом якого є будівельні роботи з влаштування бурового майданчика свердловини № 1, 2, 3 родовища Академіка Шпака Будищансько-Чутівської площі, нове будівництво;

- від 03.04.2023 р. № 8098-НХСМ-КПН, предметом якого є будівельні роботи по підключенню свердловини № 7 Ковалівського ГКР Ковалівсько-Сулимівської площі;

- від 19.04.2023 р. № 7713-НХСМ-КПН/2, предметом якого є будівельні роботи з облаштування Ковалівсько-Сулимівської площі, підключення свердловини № 3 Ковалівсько-Сулимівської площі, нове будівництво;

- від 25.04.2023 р. № 8319-НХСМ-КПН, предметом якого є будівельні роботи з влаштування свердловини Семиренківського ГКР з прокладанням лінійних комунікацій для транспортування вуглеводневої суміші на установки підготовки продукції;

- від 01.05.2023 р. № 8098-НХСМ-КПН, предметом якого є будівельні роботи по підключенню свердловини № 7 Ковалівського ГКР Ковалівсько-Сулимівської площі;

- від 01.05.2023 р. № 8203-НХСМ-КПН, предметом якого є будівельні роботи з влаштування бурового майданчика свердловини № 1, 2, 3 родовища Академіка Шпака Будищансько-Чутівської площі, нове будівництво;

- від 22.05.2023 р. № 8319-НХСМ-КПН, предметом якого є будівельні роботи з влаштування свердловини Семиренківського ГКР з прокладанням лінійних комунікацій для транспортування вуглеводневої суміші на установки підготовки продукції;

- від 01.06.2023 р. № 8098-НХСМ-КПН/6, предметом якого є будівельні роботи по підключенню свердловини № 7 Ковалівського ГКР Ковалівсько-Сулимівської площі;

- від 02.06.2023 р. № 7713-НХСМ-КПН/6, предметом якого є будівельні роботи з облашування Ковалівсько-Сулимівської площі, підключення свердловини № 3 Ковалівсько-Сулимівської площі, нове будівництво;

- від 19.06.2023 р. № 8319-НХСМ-КПН/7, предметом якого є будівельні роботи з влаштування свердловини Семиренківського ГКР з прокладанням лінійних комунікацій для транспортування вуглеводневої суміші на установки підготовки продукції;

- від 19.06.2023 р. № 8432-НХСМ-КПН/7, предметом якого є будівельні роботи з облаштування Семиренківського ГКР, компресорної установки для газліфтної експлуатації свердловин Олефірівського блоку - Семиренківського ГКР, Полтавська обл., Миргородський район, 1 - черга;

- від 22.06.2023 р. № 8588-НХСМ-КПН/7, предметом якого є будівельні роботи по спорудженню (влаштуванню) свердловини № 21 і свердловини № 22 Руновщинського родовища Будищансько-Чутівської площі;

2. TOB "К ИНВЕСТ ИНЖИНИРИНГ" (код ЄДРПОУ 43333967) до виконання будівельних робіт в якості субпідрядника згідно наступних договорів:

- від 20.02.2023 р. № 7713-НХСМ-КИ, предметом якого є будівельні роботи з облаштування Ковалівсько-Сулимівської площі, підключення свердловини № 3 Ковалівсько-Сулимівської площі, нове будівництво;

- від 19.04.2023 р. № 7713-НХСМ-КИ, предметом якого є будівельні роботи з облатування Ковалівсько-Сулимівської площі, підключення свердловини № 3 Ковалівсько-Сулимівської площі, нове будівництво;

- від 04.04.2023 р. № 8098-НХСМ-КИ, предметом якого є будівельні роботи по підключенню свердловини № 7 Ковалівського ГКР Ковалівсько-Сулимівської площі;

- від 20.02.2023 р. № 7890-НХСМ-КИ, предметом якого є будівельні роботи з влаштування бурового майданчика свердловини № 1 Будищансько-Чутівської площі;

- від 02.03.2023 р. № 8131-НХСМ-КИ, предметом якого є будівельні роботи по покращенню під`їзного шляху свердловини № 4 Ковалівського ГКР Ковалівсько-Сулимівської площі.

Субпідрядниками виконано роботи відповідно до вищевказаних договорів та прийняті позивачем, про що свідчать долучені до матеріалів справи акти приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2В, акти за формою КБ-3.

ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" повністю оплачено виконані роботи, про що свідчать платіжні інструкції від 15.09.2023 р. № 16489, № 16487, № 16488, від 14.09.2023 р. № 16479, № 16478, № 16477, № 16476, № 16475, № 17464, № 16460., № 16461, № 16458, № 16457, № 16459, від 13.09.2023 р. № 16455, № 16454, № 16452, № 16453, № 16442, № 16441, № 16440, № 16439, від 12.09.2023 р. № 16435, № 16436, № 16429, № 16428, від 11.09.2023 р. № 16425, № 16426, № 16422, № 16423, № 16415, № 16416, від 08.09.2023 р. № 16407, № 16408, № 16404, № 16403, № 16397, № 16396, від 07.09.2023 р. № 16386, № 16383, № 16384, від 06.09.2023 р. № 16378, № 16377, № 16352, № 16353, № 16342, № 16341, від 05.09.2023 р. № 16326, № 16327, № 16319, № 16305, № 16304, від 04.09.2023 р. № 16277., № 16278., № 16272, від 01.09.2023 р. № 16261, № 16260, № 16257, № 16258, від 31.08.2023 р. № 16253, № 16252, № 16245, № 16243, № 16244, від 30.08.2023 р. № 16241, № 16239, № 16238, № 16236., № 16235, № 16237, від 18.08.2023 р. № 16128, № 16129., № 16126, № 16125, № 16124, від 17.08.2023 р. № 16119, № 16111, № 16112, від 16.08.2023 р. № 16102, № 16101, № 16094, № 16093, від 14.08.2023 р. № 16068, № 16967, № 16066, № 16062, № 16063, № 16056, № 16957, № 15053, № 16054, № 16055, від 11.08.2023 р. № 16044, № 16945, № 16037, № 16036, № 16035, № 16034, від 10.08.2023 р. № 16030, № 16025, № 16026, № 16023, № 16022, № 16021, № 16020, № 16018, № 16019, від 09.08.2023 р. № 16015, № 16013, № 16012, № 16014, від 04.08.2023 р. № 15931, № 15932, № 15929, № 15930, № 15926, № 15927, від 03.08.2023 р. № 15924, № 15923, № 15816, № 15913, № 15914, № 15915, № 15912, № 15909, № 15908, від 02.08.2023 р. № 15904, № 15905, № 15906, № 15895, № 15896, № 15898, № 15897, № 15892, № 15893, № 15894, № 15880, № 15881, від 01.08.2023 р. № 15873, № 15872, № 15871, № 15868, № 15869, № 15867, № 15870, № 15863, № 15862, № 15861, № 15860, № 15858, № 15859, № 15857, № 15852, № 15853, від 31.07.2023 р. № 15846, № 15847, № 15845, № 15848, № 15849, № 15837, № 15838, № 15839, № 15840, № 15834, № 15829, № 15828, від 28.07.2023 р. № 15826, № 15825, № 15824, № 15821, № 15818, № 15817, № 15819, від 20.07.2023 р. № 15730, № 15731, № 15729, № 15726, № 15727, № 15721, № 15722, від 19.07.2023 р. № 15715, № 15716, № 15711, № 15712, № 15719, № 15708, № 15709, № 15705, № 15706, від 18.07.2023 р. № 15697, № 15695, № 15894, № 15685, № 15686, № 15681, № 15680, № 15679, від 17.07.2023 р. № 15677, № 15674, № 15673, № 15669, № 15668, № 15659, № 15644, № 15643, від 14.07.2023 р. № 15636, № 15632, № 15633, № 15631, № 15622, № 15623, від 13.07.2023 р. № 15621, № 15620, № 15621, № 15613, від 12.07.2023 р. № 15602, № 15597, № 15596, № 15598, № 15599, від 11.07.2023 р. № 15586, № 15588, № 15587, від 10.07.2023 р. № 15548, № 15545, № 15544, № 15543, від 07.07.2023 р. № 15534, № 15533, № 15532, від 06.07.2023 р. № 15530, № 15529, № 15514, № 15513, від 05.07.2023 р. № 15510, № 15508, № 15509, № 15507, № 15506, № 15504, від 04.07.2023 р. № 15499, № 15500, № 15492, № 15485, № 15484, № 15479, № 15478, від 03.07.2023 р. № 15467, № 15466, № 15463, № 15461, № 15462, від 30.06.2023 р. № 15459, № 15458, № 15449, № 15450, від 29.06.2023 р. № 15439, № 15438, № 15434, № 15433, від 28.06.2023 р. № 15427, № 15428, № 15426, № 15425, № 15418, № 15416, № 15415, № 15414, від 16.06.2023 р. № 15319, від 15.07.2023 р. № 15290, № 15293, № 15292, № 15291, від 31.05.2023 р. № 15007, № 15008, від 02.05.2023 р. № 14447, від 01.05.2023 р. № 14433, від 27.04.2023 р. № 14388, від 26.04.2023 р. № 14369, від 25.04.2023 р. № 14364, № 14350, № 14349, від 24.04.2023 р. № 14318, від 12.04.2023 р. № 14146, № 14147, від 10.04.2023 р. № 14125, № 14124, від 07.04.2023 р. № 14051, № 14052, № 14047, від 06.04.2023 р. № 13979, № 13978, від 04.04.2023 р. № 13938, від 31.03.2023 р. № 13883, від 30.03.2023 р. № 13870, № 13864, № 13863, від 29.03.2023 р. № 13857, № 13851, № 13847, № 13848, оборотно-сальдові відомості по рахунку 631 за березень 2023 року - липень 2023 року, за березень 2023 року - червень 2023 року.

Всі вищевказані документи надавалися контролюючому органу, що не заперечується відповідачем.

Разом з тим, повертаючись до питання щодо послідовності та умов для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості, встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.

У рішенні від 29.08.2023 р. № 35966 як підставу віднесення позивача до ризикових платників податку вказано на придбання товарів (послуг) у платників податку, щодо яких прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, зокрема, період здійснення господарської операції - з 03.03.2023 р. по 29.08.2023 р., код згідно ДКПП операції, визначеної як ризикова - 41.00, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції - 38017576 (ТОВ "КОМПОНЕНТА"), дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку - 29.08.2022 р.; період здійснення господарської операції - з 03.03.2023 р. по 29.08.2023 р., код згідно з ДКПП операції, визначеної як ризикова - 41.00, податковий номер платника податку, заподіяного в ризиковій операції - 43333967 (TOB "К ИНВЕСТ ИНЖИНИРИНГ"), дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку - 07.06.2023 р.

Аналогічні відомості зазначені у рішеннях від 14.09.2023 р. № 37948, від 21.09.2023 р. № 38849.

Таким чином, комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" критеріям ризиковості платника податку на додану вартість безвідносно до конкретної господарської операції, зазначеної у поданій для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування, а за результатами проведеного моніторингу реєстрації TOB "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних інформаційних ресурсів та на основі баз даних ДПС під час виконання функцій контролю, що поставило позивача у стан правової невизначеності щодо підстав визнання відповідності критеріям ризиковості та документів, які необхідно подати на підтвердження невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Суд також зауважує, що при розгляді питання виключення платника податку з переліку платників на підставі поданої інформації та копій документів контролюючий орган не може здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України.

При цьому, оскаржуване рішення не містить встановлених обставин, які б свідчили про невиконання позивачем чи його контрагентами договірних зобов`язань за господарськими операціями або встановлення обставин, які б свідчили про неправдивість чи ризиковість господарських операцій між позивачем та його контрагентами.

З огляду на вказане, суд вважає безпідставним доводи відповідача щодо не надання інформації та документів щодо господарських операцій з вище переліченими контрагентами, як такими, що включено до переліку ризикових платників податку.

Надаючи правову оцінку зазначеним комісією регіонального рівня в оскаржуваних рішеннях від 29.08.2023 р. № 35966, від 14.09.2023 р. № 37948, від 21.09.2023 р. № 38849 про відповідність ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" критеріям ризиковості платника податку кодам податкової інформації, суд враховує наступне.

Так, комісією регіонального рівня в цих рішеннях вказано код "13" придбання товарів (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості, а саме: ТОВ "КОМПОНЕНТА" - 29.08.2022 р., ТОВ "К ИНВЕСТ ИНЖИНИРИНГ" - 07.06.2023 р.

Між тим суд вважає такі висновки відповідача протиправними, оскільки ТОВ "КОМПОНЕНТА" оскаржило до суду рішення Головного управління ДПС в Одеській області про включення підприємства до ризикових платників податків і рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.06.2023 р. у справі № 420/6483/23 визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 29.08.2022 р. № 1829 про відповідність ТОВ "КОМПОНЕНТА" критеріям ризиковості платника податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податків. Вказане рішення на даний час не набрало законної сили у зв`язку з оскарженням його в апеляційному порядку.

З викладеного слідує, що на час прийняття як рішення від 29.08.2023 р. № 35966, так і наступних рішень від 14.09.2023 р. № 37948, від 21.09.2023 р. № 38849 про відповідність ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" критеріям ризиковості платника податку, рішення від 29.08.2022 р. № 1829 про відповідність ТОВ "КОМПОНЕНТА" критеріям ризиковості платника податку перебувало на оскарженні в судовому порядку, про що позивач вказував у наданих до контролюючого органу поясненнях, направлених відповідно до повідомлення № 1 від 11.09.2023 р.

Тобто, в оскаржуваних рішеннях зазначено підставу віднесення позивача до ризикових платників податку, яка як станом на день прийняття рішень, так і станом на день розгляду даної справи, перебуває в стані судового оскарження.

Окрім цього, іншою підставою віднесення позивача до ризикових платників податків у оскаржуваних рішеннях зазначено прийняття 07.06.2023 р. стосовно ТОВ "К ИНВЕСТ ИНЖИНИРИНГ" рішення про відповідність його критеріям ризиковості.

В той же суд зауважує, що з наданих до суду документів по взаємовідносинах з цим контрагентом вбачається, що господарські відносини між ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" та ТОВ "К ИНВЕСТ ИНЖИНИРИНГ" мали місце у лютому-травні 2023 року, що підтверджується вказаним вище договорами, актами приймання передачі виконаних робіт за формою КБ-2В, актами за формою КБ-3, реєстром податкових накладних. Зокрема, остання господарська операція (акт приймання-передачі виконаних робіт за травень 2023 року), яка має значення для зобов`язань з ПДВ за правилам першої події, мала місце 29.05.2023 р. Тобто, на дату прийняття рішення 07.06.2023 р. про відповідність ТОВ "К ИНВЕСТ ИНЖИНИРИНГ" критеріям ризиковості платника податку, господарські відносини з даним контрагентом вже припинилися, у зв`язку з виконанням останнім прийнятих ним зобов`язань за вищевказаними договорами, та мало місце лише проведення остаточного розрахунку, що жодним чином не могло впливати на ведення податкового обліку з ПДВ.

Таким чином, відповідачем не надано жодних належних та допустимих доказів на підтвердження вказаних у оскаржуваних рішеннях підстав віднесення ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" до ризикових платників податку та не надано документального підтвердження обставин того, що ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" та/або його контрагенти задіяні у проведенні ризикових операцій.

Окремо суд зауважує, що висновок контролюючого органу про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку ґрунтується в тому числі і на тому, що серед контрагентів позивача є суб`єкти господарювання, які здійснюють сумнівні господарські операції, проте негативна податкова інформація стосується не господарської діяльності позивача, а його контрагентів.

Європейський суд з прав людини однозначно вказав на правило індивідуальної відповідальності платника податків. Це означає, що добросовісний платник податків не має зазнавати негативних наслідків через порушення законодавства його контрагентом.

Вказаний підхід застосовано Європейським судом з прав людини, зокрема, у справах "Булвес" АД проти Болгарії" (2009 рік, заява № 3991/03), "Бізнес Супорт Центр" проти Болгарії" (2010 рік, заява № 6689/03), "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" (заява № 36985/97), "Полторацький проти України" від 29.04.2003 р. (заява № 38812/97), де Суд дійшов висновку про правило "індивідуальної юридичної відповідальності", тобто платник податків не повинен нести відповідальності за порушення, допущені його контрагентами.

Відтак, віднесення позивача до ризикових платників з тих підстав, що підприємство мало господарські операції із платником(ами) податків, які на думку податкового органу є ризиковими, суд оцінює критично.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено підстав для застосування до позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку з відповідними наслідками у вигляді внесення до переліку ризикових суб`єктів господарювання, що є підставою для визнання протиправними та скасування рішень комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 29.08.2023 р. № 35966, від 14.09.2023 р. № 37948, від 21.09.2023 р. № 38849 про відповідність ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" критеріям ризиковості платника податку

При цьому, положеннями пункту 6 Порядку № 1165 закріплено, що у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Отже, скасування у судовому порядку рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості є безумовною підставою для виключення комісією регіонального рівня платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.

З огляду на викладене, суд вважає, що належним і повним способом захисту порушених прав позивача є зобов`язання відповідача виключити позивача з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірність оскаржуваного рішення, а тому позовні вимоги ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" підлягають задоволенню в повному обсязі.

Приписами ч.1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ТОВ "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ", то сплачений позивачем судовий збір у сумі 8052 грн. підлягає стягненню на його користь з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -

вирішив:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" (65041, м.Одеса, вул.Шкодова гора, буд.2, код ЄДРПОУ 37475676) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м.Одеса, вул.Семінарська, 5, код ЄДРПОУ ВП 44069166) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 29.08.2023 р. № 35966, від 14.09.2023 р. № 37948, від 21.09.2023 р. № 38849.

Зобов`язати Головне управління ДПС в Одеській області (65044, м.Одеса, вул.Семінарська, 5, код ЄДРПОУ ВП 44069166) виключити Товариство з обмеженою відповідальністю "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" (65041, м.Одеса, вул.Шкодова гора, буд.2, код ЄДРПОУ 37475676) з переліку ризикових платників податку.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м.Одеса, вул.Семінарська, 5, код ЄДРПОУ ВП 44069166) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "НАФТОХІМСПЕЦМОНТАЖ" (65041, м.Одеса, вул.Шкодова гора, буд.2, код ЄДРПОУ 37475676) судовий збір у сумі 8052 (вісім тисяч п`ятдесят дві) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко

Дата ухвалення рішення08.11.2023
Оприлюднено10.11.2023
Номер документу114764519
СудочинствоАдміністративне
Сутьвизнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії