Справа № 169/981/23
Провадження № 2-о/169/250/23
Категорія:
ТУРІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
про призначення експертизи
09 листопада 2023 року смт. Турійськ
Турійський районний суд Волинської області
у складі:
головуючого судді Ковальчук О.В.,
присяжних: Приходської С.О.,
Клепач А.І.,
за участю секретаря Гаврилюк Н.В.,
учасники справи:
заявник ОСОБА_1 ,
представник заявника ОСОБА_2 ,
заінтересована особа Турійська селищна рада,
заінтересована особа ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Турійськ клопотання представника заявника ОСОБА_1 - адвоката Чих Ольги Василівни про призначення судової психіатричної експертизи,
в с т а н о в и в :
Заявник звернулася до суду з заявою про визнання недієздатною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Забужжя, Любомльського району, Волинської області, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , строком на 2 роки та призначити заявника опікуном.
Представником заявника адвокатом Чих Ольгою Василівною заявлено клопотання про призначення по справі судової психіатричної експертизи на вирішення якої поставити питання на предмет визначення психічного стану ОСОБА_3 та здатності усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання заявника про призначення експертизи з таких мотивів.
Відповідно до статті 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Частиною третьою статті 296 ЦПК України передбачено, що заява про визнання фізичної особи недієздатною може бути подана членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.
Згідно з частиною першою статті 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до частин першої і третьої статті 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 105 ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.
Відповідно до пункту 14 постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 від 30 травня 1997 року «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах» судово-психіатрична експертиза обов`язково призначається для визначення психічного стану особи в справах про визнання громадян недієздатними.
Беручи до уваги наявність достатніх відомостей про психічний розлад здоров`я ОСОБА_3 та те, що для встановлення її психічного стану потрібні спеціальні знання, а також враховуючи, що визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки залежить від наявності чи відсутності у такої особи хронічного, стійкого психічного розладу, то з`ясування психічного стану шляхом проведення відповідної експертизи є обов`язковим для правильного вирішення цієї справи і суд вважає за необхідне призначити судово-психіатричну експертизу для встановлення психічного стану ОСОБА_3 .
У відповідності до пункту 5 частини першої статті 252, пункту 9 частини першої статті 253 ЦПК України слід зупинити провадження у справі на час проведення експертизи.
Керуючись статтями 103-105, 252, 253, 260, 296, 298 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в:
Призначити у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , представник заявника: ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Турійська селищна рада про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення на нею опіки та призначення опікуна судово-психіатричну експертизу для встановлення психічного стану ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на вирішення якої поставити такі питання:
- Чи хворіє ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 психічним захворюванням? Якщо так, то яким саме?
- чи є захворювання ОСОБА_3 , хронічним та стійким?
- Чи усвідомлює ОСОБА_3 значення своїх дій та чи може керувати ними?
- Чи може ОСОБА_3 бути присутньою в судовому засіданні з урахуванням стану її здоров`я та давати пояснення по суті справи?
Проведення судово-психіатричної експертизи доручити експертам Волинської Філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України», що знаходиться за адресою: вулиця Теремнівська, 98, село Липини, Луцький район, Волинська область.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за статтями 384, 385 Кримінального кодексу України.
Копії матеріалів цивільної справи з ухвалою суду про призначення судово-психіатричної експертизи та медичною карткою ОСОБА_3 направити для дослідження до Волинської Філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України».
Роз`яснити учасникам справи вимоги ст. 109 ЦПК України, що у разі ухилення особи, яка бере участь у справі, від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Судові витрати у відповідності до ч. 2ст. 299 ЦПК Українивідносяться на рахунок держави.
Якщо під час проведення судової експертизи будуть встановлені обставини, що мають значення для правильного вирішення спору, з приводу яких експерту не були поставлені питання, зобов`язати та надати можливість експерту у висновку викласти свої міркування і доводи щодо цих обставин.
Провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , представник заявника: ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Турійська селищна рада про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення на нею опіки та призначення опікуна зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та присяжними.
Ухвала може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя О.В. Ковальчук
Присяжні О.С. Приходська
А.І. Клепач
Суд | Турійський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 09.11.2023 |
Оприлюднено | 10.11.2023 |
Номер документу | 114776969 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Турійський районний суд Волинської області
Ковальчук О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні