ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.11.2023м. ДніпроСправа № 904/2101/23
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді: Мельниченко І.Ф. за участю секретаря судового засідання Матійчук К.Ю. розглянув клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмонтаж-сервіс", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
про стягнення судових витрат (витрат на професійну правничу допомогу)
у справі:
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмонтаж-сервіс", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Укрбудпром", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
про стягнення заборгованості в сумі 304 039,86 грн.
Представники:
від позивача (заявника) не з`явився
від відповідача Носик Б.М.
СУТЬ СПОРУ:
23.10.2023 через систему "Електронний суд" від Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмонтаж-сервіс" до господарського суду надійшло клопотання, в якому останнє просить суд розподілити судові витрати шляхом стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Укрбудпром" витрат на професійну правничу допомогу пропорційно розміру задоволених позовних вимог та транспортні витрати у розмірі 2 176,68 грн.
Ухвалою від 30.10.2023 господарським судом прийнято заяву про ухвалення додаткового рішення у справі № 904/2101/23 до розгляду та призначено судове засідання на 02.11.2023.
Представник позивача в судове засідання 02.11.2023 не з`явився, подавши через систему "Електронний суд" заяву про розгляд справи без його участі.
02.11.2023 оголошено вступну та резолютивну частини додаткового рішення.
Розглянувши подане клопотання, залучені до нього докази, заслухавши учасника процесу, господарський суд ,-
УСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Будмонтаж-сервіс" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення 304 039,86 грн., що складають суму заборгованості з орендної плати за оренду щитів опалубки в кількості 25,44 кв.м. за договором № 42/21 від 22.09.2021 оренди будівельного обладнання за загальний період з 25.12.2021 по 11.09.2023 (з урахуванням заяви про залишення без розгляду частини позовних вимог та збільшення позовних вимог).
Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 17.10.2023 позовні вимоги задоволено частково та присуджено до стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Укрбудпром" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмонтаж-сервіс" 56 441,70 грн. - основного боргу, 846,63 грн. - судового збору, в решті позовних вимог відмовлено.
Також, зазначеним рішенням присуджено до стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмонтаж-сервіс" в дохід Державного бюджету України 253,12 грн. судового збору.
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмонтаж-сервіс" в частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Укрбудпром" 25 292,80 грн. - основного боргу, 15 516,90 грн. - пені, 750,99 грн. - річних, 3 606,74 грн. - інфляції грошових коштів - залишено без розгляду.
До закінчення судових дебатів, доказів на підтвердження витрат на професійну правничу допомогу, позивачем надано не було, у зв`язку з чим такі витрати судом не розподілялись.
Звертаючись із клопотанням до суду про розподіл судових витрат щодо стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Укрбудпром" витрат на професійну правничу допомогу пропорційно розміру задоволених позовних вимог та транспортних витрат у розмірі 2 176,68 грн., позивачем залучені докази на підтвердження таких витрат, проте, суд вважає необхідним зазначити наступне.
Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини 3 статті 2 Господарського процесуального кодексу України).
Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом, у відповідності до вимог статті 16 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до частини першої статті 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Пунктом 1 частини третьої статті 123 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з положеннями частини першої статті 124 Господарського процесуального кодексу України разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
У разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат, суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору (частина друга статті 124 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до статті 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Поряд з цим згідно з вимогами частини восьмої статті 129 Господарського процесуального кодексу України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Таким чином, відшкодування судових витрат здійснюється у разі наявності відповідної заяви сторони, яку вона зробила до закінчення судових дебатів, якщо справа розглядається з повідомленням учасників справи з проведенням дебатів, а відповідні докази надані цією стороною або до закінчення судових дебатів або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.
При цьому, перевірка цих доказів та надання їм оцінки здійснюється судом у разі дотримання цього порядку, оскільки за інших обставин розподіл судових витрат, пов`язаних із розглядом справи, не може бути здійснений.
На підтвердження понесених судових витрат (витрат на професійну правничу допомогу) позивачем надано:
- Копію договору про надання правової допомоги № 16/09/19-1 від 16.09.2019;
- Копію додаткової угоди № 1 від 03.04.2023 до договору про надання правової допомоги № 16/09/19-1;
- Копію Акту № 1 здачі-приймання наданих послуг від 19.10.2023;
- Копії посадочних документів.
Відшкодування судових витрат здійснюється у разі подання разом з першою заявою по суті спору попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат та наявності відповідної заяви сторони, яку вона зробила до закінчення судових дебатів, якщо справа розглядається з повідомленням учасників справи з проведенням дебатів, а відповідні докази надані цією стороною або до закінчення судових дебатів або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.
Вказаний висновок викладений в ухвалах Верховного Суду від 01.06.2021 у справі № 923/875/19, від 06.04.2021 у справі № 910/15424/19, від 03.03.2021 у справі № 908/1238/18.
Так, позивачем у позовній заяві, зазначено про те, що попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які останній очікує понести, складає 20 000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
Проте, як вже було зазначено вище, до закінчення судових дебатів, доказів на підтвердження витрат на професійну правничу допомогу позивачем надано не було, як не було останнім і зроблено заяву про те, що такі докази будуть подані протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.
Отже, слід зазначити про те, що позивачем не дотримано положень статті 124 та частини 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, а саме, матеріали справи не містять доказів звернення позивача із заявою про відшкодування судових витрат, зробленою до закінчення судових дебатів (судове засідання 17.10.2023).
Відтак, у суду відсутні підстави для здійснення перевірки наданих позивачем доказів та надання їм оцінки, з огляду на встановлений факт недотримання останнім положень Господарського процесуального кодексу України, що визначають процедуру звернення до суду з вимогою відшкодування судових витрат, зокрема, витрат професійної правничої допомоги.
Інших обставин для розподілу судових витрат, пов`язаних із розглядом даної справи, господарським судом не встановлено, що є підставою, відповідно до статтей 124, 129 Господарського процесуального кодексу України, для відмови стороні у відшкодуванні понесених нею витрат на правову допомогу повністю та, відповідно, не покладення таких витрат на іншу сторону.
З огляду на викладене господарський суд не вбачає підстав для задоволення клопотання ТОВ "Будмонтаж-сервіс" про стягнення судових витрат (витрат на професійну правничу допомогу).
На підставі викладеного, керуючись статтями 123, 124, 126, 129 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмонтаж-сервіс" про стягнення судових витрат (витрат на професійну правничу допомогу) - відмовити.
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Додаткове рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст додаткового рішення складено та підписано - 08.11.2023.
Суддя І.Ф. Мельниченко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 02.11.2023 |
Оприлюднено | 13.11.2023 |
Номер документу | 114789953 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Чус Оксана Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні