ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
08 листопада 2023 року м. Дніпросправа № 340/1772/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Шальєвої В.А.
суддів: Іванова С.М., Чередниченка В.Є.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційну скаргу Селянського фермерського господарства «Зуєнко» на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15 червня 2023 року (суддя Кравчук О.В.) в справі № 340/1772/23 за позовом Селянського фермерського господарства «Зуєнко» до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Селянське фермерське господарство «Зуєнко» (далі СФГ «Зуєнко») звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (далі ГУ ДПС) про визнання протиправним та скасування рішення № 10/11-28-04-08 від 27 березня 2023 року, зобов`язання внести до реєстру платників єдиного податку відомості про СФГ «Зуєнко».
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15 червня 2023 року в задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Апелянт вважає, що висновок суду першої інстанції не відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 24 січня 2019 року у справі № 814/1394/15.
Звертає увагу, що Податковим кодексом України передбачено підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку або підстави, за яких платник не може бути платником єдиного податку 4 групи, але не містить норм, за яких платник, який до 20 лютого не подав звітність, зазначену у пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Податкового кодексу, не може бути або втрачає статус платника єдиного податку 4 групи.
Вказує, що за нормами податкового законодавства реєстрація платником єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку та є безстроковою.
Тому вважає, що відповідач анулював реєстрацію СФГ платником єдиного податку 4 групи за відсутності законних підстав.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін, відмовивши у задоволенні апеляційної скарги.
Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв`язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що СФГ «Зуєнко» як юридичну особу зареєстровано 14 червня 2000 року; основними видами діяльності за КВЕД є 01.11 «Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур».
СФГ «Зуєнко» орендує земельні ділянки для сільськогосподарських потреб, загальною площею 724,8338 га.
Із 2000 року позивач є платником єдиного податку четвертої групи.
Маючи намір підтвердити статус платника єдиного податку 4 групи і у 2023 році, 20 лютого 2023 року позивач подав до ГУ ДПС у Кіровоградській області такі документи: звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на/за 2023 рік; додаток 1 до звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на/за 2023 рік, «Відомості про наявність земельних ділянок»; додаток 3 до звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на/за 2023 рік, «Розрахунок загального мінімального податкового зобов`язання за податковий (звітний) 2022 рік»; розрахунок частки сільськогосподарського виробництва за 2022 рік.
Прийняття таких документів контролюючим органом підтверджене квитанціями №2.
Судом першої інстанції звернуто увагу, що зазначені вище документи скеровані до контролюючого органу 22 лютого 2023 року, про що свідчать квитанції № 2 від 22 лютого 2023 року.
ГУ ДПС 27 березня 2023 року прийняло рішення №10/11-28-04-08 про виключення позивача з реєстру платника єдиного податку четвертої групи на 2023 рік у зв`язку з неподанням позивачем загальної звітної податкової декларації, як передбачено підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 Податкового кодексу України.
Врахувавши вимоги підпункту 298.8.1. пункту 298.8 статті 298 ПК України щодо подання такої звітності до 20 лютого поточного року, суд першої інстанції вважав, що встановлений контролюючим органом факт неподання платником податків податкової звітності до 20 лютого поточного року є достатньою правовою підставою для застосування вимог підпункту 5 пункту 299.10 статті 299 ПК України та анулювання реєстрації платником єдиного податку шляхом виключення з відповідного реєстру.
Оскільки позивачем не дотримані вимоги підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України, не подано контролюючому органу загальну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на/за 2023 рік з додатками та «Відомості про наявність земельних ділянок» у строк до 20 лютого поточного року, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач мав обґрунтовані підстави для прийняття рішення про анулювання реєстрації позивача платником єдиного податку 4 групи.
Також судом першої інстанції вказано, що позивач не надав суду доказів, які свідчили б про наявність обставин, які завадили б господарству до 20 лютого 2023 року подати передбачені підпунктом 298.8.1. пункту 298.8 статті 298 ПК України документи у повному обсязі або ж того, що позивачем своєчасно була подана звітність, однак не була прийнята контролюючим органом.
Суд визнає приведений висновок обґрунтованим, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що СФГ «Зуєнко» є сільськогосподарським виробником, основним видом діяльності якого за КВЕД є 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.
СФГ «Зуєнко» орендує земельні ділянки для сільськогосподарських потреб, загальною площею 724,8338 га.
Задля підтвердження статусу платника єдиного податку 4 групи у 2023 році позивачем 22 лютого 2023 року подано до ГУ ДПС у Кіровоградській області наступні документи: звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на/за 2023 рік; додаток 1 до звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на/за 2023 рік, відомості про наявність земельних ділянок; додаток 3 до звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на/за 2023 рік, розрахунок загального мінімального податкового зобов`язання за податковий (звітний) 2022 рік; розрахунок частки сільськогосподарського виробництва за 2022 рік.
Контролюючим органом подані позивачем документи прийняті, що підтверджено квитанціями №2 від 22 лютого 2022 року.
Рішенням ГУ ДПС в Кіровоградській області від 27 березня 2023 року №10/11-28-04-08 СФГ «Зуєнко» виключено з реєстру платника єдиного податку четвертої групи на 2023 рік у зв`язку з не поданням позивачем загальної звітної податкової декларації.
Спірним в цій справі є правомірність анулювання реєстрації суб`єкта господарювання платником єдиного податку 4 групи.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
За приписами пункту 291.2 статті 291 Податкового кодексу України (далі - ПК України, застосовується в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Пунктом 291.3 статті 291 ПК України визначено, що юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Відповідно до підпункту 4) пункту 291.4 статті 291 цього кодексу суб`єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку: четверта група - сільськогосподарські товаровиробники:
а) юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків;
б) фізичні особи - підприємці, які провадять діяльність виключно в межах фермерського господарства, зареєстрованого відповідно до Закону України "Про фермерське господарство", за умови виконання сукупності таких вимог:
здійснюють виключно вирощування, відгодовування сільськогосподарської продукції, збирання, вилов, переробку такої власновирощеної або відгодованої продукції та її продаж;
провадять господарську діяльність (крім постачання) за місцем податкової адреси;
не використовують працю найманих осіб;
членами фермерського господарства такої фізичної особи є лише члени її сім`ї у визначенні частини другої статті 3 Сімейного кодексу України;
площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у власності та/або користуванні членів фермерського господарства становить не менше 0,5 гектара, але не більше 20 гектарів сукупно.
Згідно з підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 ПК України платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
За змістом підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року:
загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);
розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку визначаються статтею 299 ПК України, відповідно до пункту 299.1 якої реєстрація суб`єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.
Пунктом 299.10 статті 299 ПК України передбачено, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:
1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв`язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;
2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;
3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;
4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків;
5) якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;
6) набуття платником податку статусу резидента Дія Сіті - в останній день календарного кварталу, в якому платник податку набув статус резидента Дія Сіті.
Тобто не подання податкової звітності, передбаченої підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України, є окремою підставою для анулювання контролюючим органом реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу.
В спірному випадку позивачем з метою щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подано 22 лютого 2023 року контролюючому органу податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України, яка прийнята контролюючим органом, але у зв`язку з порушенням строку подання такої звітності (після 20 лютого) прийнято рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи.
Не подання позивачем до 20 лютого 2023 року до контролюючого органу загальної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на/за 2023 рік з додатками та відомості про наявність земельних ділянок, а також подання такої звітності 22 лютого 2023 року не є спірним питанням, позивачем не спростовується ця обставина.
За позицією позивача подання такої звітності та інших документів для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи 22 лютого 2023 року не є підставою для анулювання реєстрації позивача платником єдиного податку четвертої групи.
Суд визнає таку позицію помилковою, враховуючи наступне.
Відповідно до пункту 49.1 статті 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
За положеннями пункту 49.20 статті 49 ПК України якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
Граничні строки подання податкової декларації можуть бути збільшені за правилами та на підставах, які передбачені цим Кодексом.
Податковий кодекс України не містить приписів щодо збільшення граничних строків подання звітності, передбаченої підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України.
Таким чином, не подання звітності, передбаченої підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України, у строк, встановлений цими нормами, (до 20 лютого) у розумінні абзацу 5) пункту 299.10 статті 299 ПК України є підставою для анулювання реєстрації платником єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу.
Суд звертає увагу, що позивачем не наведено обставин та відповідних доказів, які б підтверджували неможливість подання до 20 лютого 2023 року, тобто у строк, встановлений ПК України, передбачених підпунктом 298.8.1. пункту 298.8 статті 298 ПК України документів, а також вчинення контролюючим органом дій, які б завадили подати звітність до 20 лютого 2023 року, або неприйняття контролюючим органом поданої у строк до 20 лютого 2023 року звітності.
Враховуючи приведене, суд погоджує висновок суду першої інстанції про те, що недотримання позивачем приписів підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України в частині не подання контролюючому органу загальної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на/за 2023 рік з додатками та відомостей про наявність земельних ділянок у строк до 20 лютого поточного року, є достатньою підставою для прийняття рішення про анулювання реєстрації позивача платником єдиного податку четвертої групи.
Доводи апелянта спростовані приведеними вище висновками суду.
Суд відхиляє посилання апелянта на неврахування судом першої інстанції висновків Верховного Суду, викладених в постановах в справах № 814/1394/15 та № 821/284/16, адже правовідносини в цій справі та справах №№ 814/1394/15, № 821/284/16 не є подібними.
Так, в справі № 821/284/16 спірним було питання анулювання реєстрації платника єдиного податку через неправильне зазначення типу поданої суб`єктом господарювання податкової декларації, а в справі № 814/1394/15 фактичні обставини полягали у тому, що суб`єктом господарювання подана звітність із дотриманням відповідного строку, однак надані документи не були прийнятті на рівні ДФС України через непрацездатність серверу.
Відтак, висновки Верховного Суду у зазначених справах не є застосовними до спірних правовідносин через відмінність фактичних обставин у справах.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.
Оскільки ця справа є справою незначної складності у розумінні частини шостої статті 12 КАС України, розглянута за правилами спрощеного позовного провадження та не відноситься до справ, які відповідно до КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених цим пунктом.
Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Селянського фермерського господарства «Зуєнко» на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15 червня 2023 року в справі № 340/1772/23 залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15 червня 2023 року в справі № 340/1772/23 за позовом Селянського фермерського господарства «Зуєнко» до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати ухвалення 08 листопада 2023 року та відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.
Повне судове рішення складено 08 листопада 2023 року.
Суддя-доповідачВ.А. Шальєва
суддяС.М. Іванов
суддяВ.Є. Чередниченко
Суд | Третій апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2023 |
Оприлюднено | 13.11.2023 |
Номер документу | 114803373 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних |
Адміністративне
Третій апеляційний адміністративний суд
Шальєва В.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні