Провадження №2-др/748/7/23 Єдиний унікальний № 748/612/23
ДОДАТКОВЕ Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"08" листопада 2023 р.м. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді Хоменко Л.В.,
секретаря Базарної М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Чернігові заяву адвоката Костіної Ніни Михайлівни про ухвалення додаткового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, треті особи Михайло-Коцюбинська селищна рада Чернігівського району Чернігівської області, приватний нотаріус Чернігівського міського нотаріального округу Завалієв Артем Анатолійович про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку, про визнання недійсним договору дарування земельної ділянки, скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку, про визнання незаконною та скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки,
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Чернігівського районного суду Чернігівської області від 17 жовтня 2023 року відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, треті особи Михайло-Коцюбинська селищна рада Чернігівського району Чернігівської області, приватний нотаріус Чернігівського міського нотаріального округу Завалієв Артем Анатолійович, про визнання недійсним державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №934793, площею 0,1128 га кадастровий номер 7425581600:02:000:0039, про визнання недійсним договіру дарування №2059, укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 14 листопада 2008 року, посвідченого приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу Завалієвим Aртемом Aнатолійовичем, про скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку площею 0,1128 га кадастровий номер 7425581600:02:000:0039 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, про визнання незаконною та скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки площею 0,1128 га кадастровий номер 7425581600:02:000:0039, що розташована за адресою: Чернігівська область, Чернігівський район, Дніпровська сільська рада.
При ухваленнізазначеного рішення судом не було вирішено питання про розподіл між сторонами витрат на професійну правничу допомогу.
25 жовтня 2023року адвокат Костіна Н. М. звернулась до суду із заявою, у якій просить ухвалити додаткове рішення про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 понесених судових витрат на стадії підготовки та розгляду справи у суді першої інстанції на професійну правничу допомогу у розмірі 14 000 грн., мотивуючи вимоги тим, що нею було подано до суду заяву в порядку ч. 8 ст. 141 ЦПК України про надання суду доказів на підтвердження понесених відповідачем судових витрат протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.
Відповідно до ч. 4 ст. 270 ЦПК України при ухваленні додаткового рішення, суд, у разі необхідності, може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Суд повідомивпро деньта час ухвалення додаткового рішення учасників справи, які у судове засідання не з`явились, суд вважає можливим провести розгляд за відсутності учасників справи, оскільки суду надано достатньо доказів для прийняття рішення з цього питання, стороною позивача письмових заперечень не подано.
У зв`язку з розглядом справи за відсутності всіх учасників справи, відповідно до положень ч. 2ст.247ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
При вирішенні питання про розподіл витрат на правничу допомогу суд виходить з наступного.
Відповідно до частин першої, пункту 1 частини третьої статті 133 та частин першої - третьої статті 137 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу. Витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Згідно з частиною восьмою статті 141 ЦПК України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
До складу витрат на правничу допомогу включаються: гонорар адвоката за представництво в суді; інша правнича допомога, пов`язана з підготовкою справи до розгляду; допомога, пов`язана зі збором доказів; вартість послуг помічника адвоката; інша правнича допомога, пов`язана зі справою.
Відповідно до положень п. 2 ч. 2 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови у позові на позивача.
Позивач не надав письмових заперечень на заяву про ухвалення додаткового рішення у справі.
Склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та таке ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних з наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про їх відшкодування.
Такий правовий висновок викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.06.2018 у справі № 826/1216/16, в постановах Верховного Суду від 24.06.2020 у справі № 757/16448/17-ц, від 24.03.2021 у справі № 308/1020/16-ц.
На обгрунтування понесених витрат на правову допомогу відповідачем ОСОБА_3 наданодоговір пронадання правничоїдопомоги від17травня 2023року,укладений міжнею та адвокатом Костіною Н.М. та Додаткову угоди до договору від 17 травня 2023 року.
Клієнту відповідно умов Договору, Додаткової угоди до договору від 17 травня 2023 року та Акту про надання правової допомоги за Договором було надано правову допомогу, за надання якої клієнт сплачує адвокату гонорар у розмірі 14 000 грн. (т.3 а.с.76-78, зворот), на підтвердження оплати надано квитанції до прибуткового касового ордеру № 3 від 05 червня 23 року (т.3 а.с. 79).
Пунктом 3 зазначеної Додаткової угоди до Договору передбачено, що за надання правничої допомоги Клієнт сплачує адвокату гонорар, за надання правової допомоги у справі № 748//612/23, в суді першої інстанції, саме Чернігівському районному суді у сумі 14 000 грн. Гонорар сплачується замовником протягом трьох днів з дати підписання даної додаткової угоди. Після ухвалення судового рішення в суді першої інстанції складається акт про надання правової допомоги за договором від 17 травня 2023 року.
Акт про надання правової допомоги за Договором від 17 травня 2023 року, складений сторонами 17 жовтня 2023 року підтверджує надання адвокатом правової допомоги: вивчення матеріалів позовної заяви з додатками 2 000 грн.; підготовка заяви та запитань на проведення судової земельно-технічної експертизи 1 000 грн.; підготовка відзиву на позовну заяву та заперечень на відповідь на відзив на позовну заяву 4 000 грн.; збирання доказів шляхом підготовки адвокатських запитів до Головного Управління Держгеоказастру, Архівного відділу Чернігівської районної державної адміністрації, БПП «Позитив» - 2 000 грн.; письмове обґрунтування Виступу в дебатах 17 жовтня 2023 року -2 000 грн.; участь в судових засіданнях : 08 червня 2023 року 1 000 грн.., 31 липня 2023 року - 1 000 грн.; 17 жовтня 2023 року 1 000 грн. Всього на загальну суму 14 000 грн. Адвокат своїм підписом засвідчив факт оплати клієнтом правової допомоги.( т.3 а.с. 78 зворот)
Суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично та чи була їх сума обґрунтованою.
Суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи зокрема на складність справи, витрачений адвокатом час.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи.
Аналогічний висновок викладено Верховним Судом у постанові від 02 липня 2020 року у справі № 362/3912/18 та у додатковій постанові від 30 вересня 2020 року у справі № 201/14495/16-ц.
Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Зокрема заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі «East/West Alliance Limited» проти України, заява № 19336/04, п. 269).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Лавентс проти Латвії» від 28 листопада 2002 року зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Відповідно до ч. 4 ст. 137 ЦПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
ЦПК України передбачено такі критерії визначення та розподілу судових витрат: 1) їх дійсність; 2) необхідність; 3) розумність їх розміру, з урахуванням складності справи та фінансового стану учасників справи.
Відповідно до статті 26 Закону № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі - Закон № 5076-VI)адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Так, договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору (стаття 1 Закону № 5076-VI).
Визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суди мають виходити зі встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами статті 30 Закону № 5076-VI, враховуючи при цьому положення законодавства щодо критеріїв визначення розміру витрат на правничу допомогу.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 листопада 2022 року у справі №922/1964/21 зауважено, що не є обов`язковими для суду зобов`язання, які склалися між адвокатом та клієнтом у контексті вирішення питання про розподіл судових витрат. Вирішуючи останнє, суд повинен оцінювати витрати, що мають бути компенсовані за рахунок іншої сторони, ураховуючи як те, чи були вони фактично понесені, так і оцінювати їх необхідність. Подібний висновок викладений і у пункті 5.44 постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.05.2020 у справі N 904/4507/18.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру з огляду на конкретні обставини справи та фінансового стану обох сторін (пункт 21 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі № 755/9215/15-ц, пункт 5.40 постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.05.2020 у справі № 904/4507/18).
Враховуючи викладене, суд вважає, що наявні в матеріалах справи докази не є безумовною підставою для відшкодування витрат на професійну правничу допомогу у визначеному відповідачем розмірі, а саме 14 000 грн., адже цей розмір має відповідати критеріям розумної необхідності та реальності таких витрат.
Отож, зважаючи на характер виконаної адвокатом роботи, принципи співмірності та розумності судових витрат, критерій реальності адвокатських витрат, а також критерій розумності їхнього розміру, беручи до уваги відсутність заперечень сторони позивача проти відшкодування витрат, виходячи зконкретних обставинсправи тавраховуючи характерсправи,фінансовий станпозивача,яка єпенсіонеркою,участь адвокатау трьохсудових засіданнях, підготовкупозовної заяви,подання іншихпроцесуальних документівпо справі(підготовкавідзиву напозовну заявута запереченьна відповідьна відзивна позовнузаяву, клопотанняна проведення судової земельно-технічної експертизи, збирання доказів шляхом підготовки адвокатських запитів, письмове обґрунтування виступу в дебатах), суд приходить до висновку про необхідність зменшення витрат на професійну правничу допомогу адвоката з 14 000 до 8000,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.141, 142, 247, 270, 353 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Вимоги ОСОБА_3 про стягнення витрат на правову допомогу задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) 8 000 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
В іншій частині ОСОБА_3 відмовити.
Додаткове рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Чернігівський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Хоменко Л.В.
Суд | Чернігівський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2023 |
Оприлюднено | 13.11.2023 |
Номер документу | 114804123 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про ухвалення додаткового рішення |
Цивільне
Чернігівський районний суд Чернігівської області
Хоменко Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні