Справа № 367/736/22
Провадження №2/367/2524/2023
РІШЕННЯ
Іменем України
03 серпня 2023 року Ірпінський міський суд Київської області у складі:
головуючого судді Шестопалової Я.В.,
за участі секретаря Балинської О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ірпені цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Бучанської міської ради, ОСОБА_2 , третя особа: Приватний нотаріус Бучанського районного нотаріального округу Київської області Запісочна Оксана Анатоліївна про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування,-
в с т а н о в и в :
До Ірпінського міського суду Київської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Бучанської міської ради, ОСОБА_2 , третя особа: Приватний нотаріус Бучанського районного нотаріального округу Київської області Запісочна Оксана Анатоліївна про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування.
В обгрунтуванняпозову позивачзазначила,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померлатітка позивачки ОСОБА_3 ,(дівочепрізвище ОСОБА_4 )яка проживалав м.Буча,Київської області.Після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно, яке складається, у тому числі, із житлового будинку АДРЕСА_1 , позначений в технічному паспорті літерою «А», загальною площею 57,5 кв.м., житловою площею 24,7 кв.м., з господарськими будівлями та спорудами: сарай з погребом «Б», вбиральня «В», сараєм «Д» навіс «Ж», душ «З», навіс «К», бесідка «Л», огорожею «№1-3, 6-17», колодязь «4», свердловина «5». Загальна інвентаризаційна вартість становить 77 552 грн.
ОСОБА_3 залишилапісля себезаповіт накористь Позивача. Спадщину позивачка прийняла після смерті тітки у встановленому законом порядку. Втім, відповідно до Постанови нотаріуса від 05.10.2020 року позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок АДРЕСА_1 . Підставою відмови є невідповідністю правовстановлюючого документу на вищевказаний будинок, вимогам чинного законодавства (має незастережні дописи, має розбіжності в даті видачі та набутті права власності на нерухоме майно, та в даті реєстрації права власності на вищевказаний житловий будинок) що не дає можливості встановити склад спадкового майна.
Відповідно до наданого свідоцтва на право власності під забудову, виданого виконавчим комітетом Бучанської селищної Ради, від 29.08.1968 року, домоволодіння в АДРЕСА_1 , дійсно належить ОСОБА_4 , дане свідоцтво видано на основі рішення виконавчого комітету Бучанської селищної Ради. Домоволодіння в АДРЕСА_1 , зареєстровано на праві приватної власності за ОСОБА_4 і записано до реєстраційної книги під №1428.
Усунути невідповідністю правовстановлюючого документу на вищевказаний будинок, вимогам чинного законодавства, а саме свідоцтво про право приватної власності під забудову, не представилось можливим, оскільки до наданих відповідей з Ірпінської міської ради Київської області від 21.12.2020 року №05-07/111-691 та Бучанської міської ради Київської області від 03.12.2020 року №05-05/455, відсутня справа №119 «Протоколи засідань виконкому за 1968 рік».
На підставі викладеного, з врахуванням уточнених позовних вимог, позивач просить суд: визнати за ОСОБА_1 ( р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) право власності на спадкове майно, яке залишилось після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на житловий будинок АДРЕСА_1 ,реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 17679058, літера за планом земельної ділянки «А», загальною площею 57,5 кв.м, житловою площею 34,7 кв.м, з господарськими будівлями та спорудами : сарай з погребом- літера «Б», вбиральня- літера - «В», сарай -літера «Д», навіс - літера «Ж», душ-літера «З», навіс- літера «К», бесідка-літера «Л», огорожа «№ 1-3,6-17», колодязь «4», свердловина «5».
Ухвалою Ірпінського міського суду Київської від 08.07.2022 року було відкрито загальне позовне провадження у справі.
Ухвалою Ірпінського міського суду Київської від 05.07.2023 року було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач та представник позивача в судове засідання не з`явились, до суду представник позивача направив клопотання про розгляд справи за їх відсутності, просили позовну заяву задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідачаБучанської міськоїради в судове засідання не з`явився, про час, місце та дату судового розгляду справи повідомлялись належним чином.
Відповідач всудове засіданняне з`явився,про час, місце та дату судового розгляду справи повідомлявся належним чином, подав до суду заяву в якій позовні вимоги визнав в повному обсязі, розгляд справи просив проводити без його участі.
Приватний нотаріус Бучанського районного нотаріального округу Київської області Запісочна Оксана Анатоліївна в судове засідання не з`явилась, про час, місце та дату судового розгляду справи повідомлась належним чином. До суду направила копію спадкової справи та заяву перо розгляд справи без її участі.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову, якщо визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Фіксування судового процесу технічними засобами не проводилося у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв`язку з розглядом справи за відсутності осіб, які беруть участь у справі.
Суд, дослідивши матеріали справи, надавши оцінку доказам наявним у справі, в їх сукупності, дотримуючись принципів об`єктивності, диспозитивності цивільного судочинства, приходить до висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , (дівоче прізвище ОСОБА_4 ) яка проживала в м. Буча, Київської області , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 24.11.2020 р.
ОСОБА_3 є тіткою ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_3 та свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_4 .
Після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно, яке складається, у тому числі, із житлового будинку АДРЕСА_1 , позначений в технічному паспорті літерою «А», загальною площею 57,5 кв.м., житловою площею 24,7 кв.м., з господарськими будівлями та спорудами: сарай з погребом «Б», вбиральня «В», сараєм «Д» навіс «Ж», душ «З», навіс «К», бесідка «Л», огорожею «№1-3, 6-17», колодязь «4», свердловина «5». Загальна інвентаризаційна вартість становить 77 552 грн.
Відповідно до Заповіту, складеного ОСОБА_3 21.12.2017 року та посвідченого Приватним нотаріусим Бучанського районного нотаріального округу Київської області Запісочною О.А., ОСОБА_3 заповіла все майно в рівних частках ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Зі спадкової справи №61/2020, заведеної до майна померлої ОСОБА_3 вбачається, що 07.12.2020 року ОСОБА_1 звернулась до Приватного нотаріуса Бучанського районного нотаріального округу Київської області Запісочної О.А. із заявою про прийняття спадщини.
15.03.2021 року ОСОБА_6 направив заяву про відмову від спадщини, посвідчену нотаріусом нотаріальної контори Йонавського району №3 Зенонасом Бондзінскасом.
Постановою Приватного нотаріуса Бучанського районного нотаріального округу Київської області Запісочної О.А. від 05.10.2021 року ОСОБА_7 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок АДРЕСА_1 .
Підставою відмови є невідповідність правовстановлюючого документу на вищевказаний будинок, вимогам чинного законодавства (має незастережні дописи, має розбіжності в даті видачі та набутті права власності на нерухоме майно, та в даті реєстрації права власності на вищевказаний житловий будинок) що не дає можливості встановити склад спадкового майна.
Відповідно до свідоцтва на право власності під забудову, виданого виконавчим комітетом Бучанської селищної Ради, від 29.08.1968 року, домоволодіння в АДРЕСА_1 , дійсно належить ОСОБА_4 , дане свідоцтво видано на основі рішення виконавчого комітету Бучанської селищної Ради. Домоволодіння в АДРЕСА_1 , зареєстровано на праві приватної власності за ОСОБА_4 і записано до реєстраційної книги під №1428.
Згідно з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, житловий будинок АДРЕСА_1 на праві приватної власності належить ОСОБА_3 .
Відповідно до положень ст. 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
За змістом ст.ст. 328, 392 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, права та обов`язки фізичної особи, яка померла (спадкодавець), переходять до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до положень ст.ст. 1216, 1217, 1218, 1220, 1222, 1223 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу). Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини. Спадкоємцями за заповітом можуть бути юридичні особи та інші учасники цивільних відносин (стаття 2 цього Кодексу). Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
За змістом ст.ст. 1233, 1234 ЦК України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Право на заповіт здійснюється особисто. Вчинення заповіту через представника не допускається.
Згідно ст. 1235, 1236 ЦК України, заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин. Заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. У цьому разі ця особа не може одержати право на спадкування. Заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов`язкову частку у спадщині. Чинність заповіту щодо осіб, які мають право на обов`язкову частку у спадщині, встановлюється на час відкриття спадщини. Заповідач має право охопити заповітом права та обов`язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов`язки, які можуть йому належати у майбутньому. Заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини. Чинність заповіту щодо складу спадщини встановлюється на момент відкриття спадщини.
За змістом ст.ст. 1268, 1269, 1270, 1278 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними.
Відповідно до положень ст.ст.1296, 1297, 1298 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину. Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається на ім`я кожного з них, із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.
Як вбачаєтьсяз матеріалівсправи,набуття позивачемправа власностіна спадковемайно зазаповітом післясмерті ОСОБА_3 стало неможливимшляхом отриманнясвідоцтва проправо наспадщину зазаповітом,у зв`язкуз невідповідністюправовстановлюючого документана спадковемайно вимогам чинного законодавства, тож позивач обґрунтовано звернулась до суду з відповідним позовом, обравши належний спосіб захисту своїх невизнаних прав.
Таким чином, на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які були посилання як на підставу вимог, підтверджених доказами, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд дійшов висновку, що спірний житловий будинок АДРЕСА_1 ,реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 17679058, літера за планом земельної ділянки «А», загальною площею 57,5 кв.м, житловою площею 34,7 кв.м, з господарськими будівлями та спорудами : сарай з погребом- літера «Б», вбиральня- літера - «В», сарай -літера «Д», навіс - літера «Ж», душ-літера «З», навіс- літера «К», бесідка-літера «Л», огорожа «№ 1-3,6-17», колодязь «4», свердловина «5» входить до складу спадщини, а позивачка єдина спадкоємиця за заповітом, яка прийняла спадщину, а відтак суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
На стягненні судових витрат позивач не наполягає. Користуючись принципом диспозитивності визначеним ч.1 ст.13 ЦПК України, суд не виходить за межі заявлених позовних вимог, а тому підстав для стягнення судових витрат із відповідача на користь позивача не вбачається.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 12, 13, 76, 77, 81, 89, 133, 137, 141, 235, 263, 264, 352, 354-355 ЦПК України, Законом України «Про нотаріат», ст.ст.316, 321,328, 384, 392, 1216, 1218, 1261, 1296, 1297,1298 ЦК України, суд, -
в и р і ш и в :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Бучанської міської ради, ОСОБА_2 , третя особа: Приватний нотаріус Бучанського районного нотаріального округу Київської області Запісочна Оксана Анатоліївна про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) право власності на спадкове майно, яке залишилось після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на житловий будинок АДРЕСА_1 ,реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 17679058, літера за планом земельної ділянки «А», загальною площею 57,5 кв.м, житловою площею 34,7 кв.м, з господарськими будівлями та спорудами : сарай з погребом- літера «Б», вбиральня- літера - «В», сарай -літера «Д», навіс - літера «Ж», душ-літера «З», навіс- літера «К», бесідка-літера «Л», огорожа «№ 1-3,6-17», колодязь «4», свердловина «5».
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - https://court.gov.ua/sud1013/ та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням - http://reyestr.court.gov.ua
Суддя: Я.В. Шестопалова
Суд | Ірпінський міський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 03.08.2023 |
Оприлюднено | 13.11.2023 |
Номер документу | 114823036 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Ірпінський міський суд Київської області
Шестопалова Я. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні