Справа № 909/225/22
УХВАЛА
10.11.2023 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі Стефанів Т. В., розглянувши матеріали позовної заяви б/н від 13.04.2022 (вх. № 4967/22 від 14.04.2022)
за позовом Приватного підприємства "Механік"
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Техноінжиніринг"
про стягнення заборгованості в сумі 9331130, 00 російських рублів, що еквівалентно 3276346 грн 37 к.,
у с т а н о в и в :
ПП "Механік" звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до ТОВ "Техноінжиніринг" про стягнення заборгованості в сумі 9331130, 00 російських рублів, що еквівалентно 3276346 грн 37 к.
Ухвалою від 19.04.2022 суд постановив: прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі, справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
Відповідачем у даній справі є іноземний суб`єкт господарювання Товариство з обмеженою відповідальністю "Техноінжиніринг" - нерезидент, який не має свого представництва на території України, місцезнаходження якого є Російська Федерація, Рязанська область, м. Рязань, Південний промвузол, будинок 13В, будівля 7, офіс 29.
Відтак, з огляду на неможливість станом на час відкриття провадження справі № 909/225/22 направити копію ухвали Господарського суду Івано-Франківської області про відкриття провадження у справі та позовної заяви з додатками російською мовою для вручення, а також неможливість направлення зазначених документів безпосередньо на адресу відповідача, суд, відкриваючи провадження у справі, дійшов висновку не призначати дату підготовчого засідання; про дату та час проведення підготовчого засідання повідомити сторін відповідною ухвалою.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 367 ГПК України у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Стосовно застосування правових норм суд враховує практику Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 08.06.2022 у справі № 490/9551/19, що у зв`язку з повномасштабним вторгненням РФ на територію України 24.02.2022 Україна розірвала дипломатичні відносини з Росією, що у свою чергу з цієї дати унеможливлює направлення різних запитів та листів до посольства РФ в Україні у зв`язку із припиненням його роботи на території України. Верховний Суд встановив підстави для висновку про те, що починаючи з 2014 року відсутня необхідність у направленні до посольства РФ в Україні запитів щодо згоди РФ бути відповідачем у справах про відшкодування шкоди у зв`язку з вчиненням РФ збройної агресії проти України та ігноруванням нею суверенітету та територіальної цілісності Української держави. А починаючи з 24.02.2022 таке надсилання неможливе ще й у зв`язку із розірванням дипломатичних зносин України з РФ.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 у зв`язку з військовою агресією РФ проти України введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який діє станом на час розгляду справи.
У зв`язку з повномасштабним вторгненням РФ на територію України 24.02.2022 Україна розірвала дипломатичні відносини з Росією, що у свою чергу з цієї дати унеможливлює направлення різних запитів та листів до посольства РФ в Україні у зв`язку із припиненням його роботи на території України.
У постанові від 14.04.2022 Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 308/9708/19 вказано, що направлення документів процесуального характеру РФ, а відтак зупинення провадження у справі є недоречним, оскільки вчинення РФ з 2014 року збройної агресії проти України не припиняється, РФ заперечує суверенітет України, тому зобов`язань поважати та дотримуватися суверенітету цієї країни немає. А отже, і направляти до посольства цієї країни запит на згоду про участь у справі і зупиняти провадження у справі до отримання відповіді від РФ або повідомлення про вручення такого запиту не потрібно.
З огляду на те, що в Україні введено воєнний стан у зв`язку з триваючою повномасштабною збройною агресією РФ проти України, чим порушено її суверенітет, отримання згоди РФ бути відповідачем у цій справі наразі є недоречним. Зупинення провадження у справі призведе до безпідставного зволікання з розглядом справи, що не сприятиме якнайкращому захисту інтересів позивача.
Суд з цього приводу також зазначає, що Господарським судом Львівської області у справі № 914/626/22/1/22 надіслано запит від 05.10.2022 на адресу АТ "Укрпошта" щодо здійснення під час воєнного стану відправки поштової кореспонденції юридичним особам, що зареєстровані на території Республіки Білорусь. На цей запит директором філії Львівської дирекції АТ "Укрпошта" надано відповідь, в якій повідомлено, що відповідно до церкуляру від 14.04.2022, виданого директором з поштових операцій Міжнародного Бюро Всесвітнього поштового союзу ОСОБА_1 , Укрпошта припинила відправлення поштових відправлень та грошових переказів до Російської Федерації та припинила прийом поштових відправлень та грошових переказів з Російської Федерації (з 24.02.2022) та Білорусі (з 25.02.2022).
Враховуючи вищевикладене, а також неможливість виконання судового доручення про вручення відповідачу судових документів у справі дипломатичними каналами, суд дійшов висновку про подальше повідомлення відповідача про дату, час і місце розгляду справи шляхом розміщення оголошення на офіційному вебсайті судової влади України в порядку, передбаченому ч. 4, 5 ст. 122 ГПК України.
Суд також зазначає, що всі процесуальні документи оприлюднюються в Єдиному державному реєстрі судових рішень, доступ до якого є вільним, цілодобовим і безкоштовним.
З огляду на викладене, враховуючи, що військова агресія Російської Федерації проти України триває понад двадцять місяців, з метою забезпечення стабільного здійснення судочинства та беручи до уваги необхідність забезпечення права осіб на доступ до правосуддя, передбаченого Конституцією України і гарантованого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (право на справедливий суд), суд вважає за необхідне призначити судове засідання у справі.
Керуючись ст. 12, 162, 164, 172, 174, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
п о с т а н о в и в :
Підготовче засідання призначити на 30.11.2023 о 10:30 год.
Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Івано-Франківської області за адресою: вул. Грушевського, 32, м. Івано-Франківськ, 76004, зал судових засідань № 3.
Позивачу Приватному підприємству "Механік" подати суду оригінали документів, які долучено до позовної заяви (для огляду в судовому засіданні).
Встановити відповідачу строк у 15 (п`ятнадцять) календарних днів з моменту отримання цієї ухвали для надання суду відзиву на позов.
Встановити позивачу строк у 5 (п`ять) календарних днів з моменту отримання відзиву на позов для надання суду відповіді на відзив.
Встановити відповідачу строк у 5 (п`ять) календарних днів з моменту отримання відповіді на відзив для надання суду заперечення.
Відзив, відповідь на відзив та заперечення мають відповідати вимогам ст. 165 ГПК України.
Явка сторін у підготовче засідання - на власний розсуд.
Повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені документами, визначеними ст. 60 ГПК України.
Учасники справи мають права та обов`язки, визначені ст. 42, 46 ГПК України.
Заяви та клопотання, які подаються до суду, повинні відповідати ст. 169-170 ГПК України.
Учасники справи подають докази суду у відповідності до ст. 80 ГПК України.
Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
Учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою комплексу технічних засобів та програмного забезпечення ВКЗ.
Учасники справи можуть отримувати інформацію у справі зі сторінки на офіційному вебпорталі "Судова влада України" в мережі Інтернет за вебадресою: http://court.gov.ua/fair/sud5010/ або з офіційної сторінки Господарського суду Івано-Франківської області в мережі Інтернет за вебадресою: http://if.arbitr.gov.ua/sud5010/, чи у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Ухвала підписана 10.11.2023.
Суддя Т. В. Стефанів
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 10.11.2023 |
Оприлюднено | 13.11.2023 |
Номер документу | 114833782 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Стефанів Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні