Рішення
від 07.11.2023 по справі 644/7373/21
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ПОЛТАВИ

КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м.ПОЛТАВИ

Справа №644/7373/21

Провадження № 2/552/2693/23

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07.11.2023 року Київський районний суд м. Полтави у складі :

головуючого судді - Шаповал Т.В.,

при секретарі -Мацієвській Д.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтава в приміщенні суду в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , який діє у власних інтересах та в інтересах неповнолітнього ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням, зняття з реєстрації, третя особа: відділ реєстрації місця проживання у Індустріальному районі м. Харкова Управління ведення реєстрації територіальної громади міста Харкова та електронного урядування Департаменту реєстрації Харківської міської ради,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 06.08.2021 року звернулась до Орджонікідзевського районного суду м. Харкова з позовом до ОСОБА_2 , який діє у власних інтересах та в інтересах неповнолітнього ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням, зняття з реєстрації.

Посилаючись на те, що вона є квартиронаймачем квартири АДРЕСА_1 , у якій зареєстрований її брат ОСОБА_2 , котрий в ній з лютого 2019 року фактично не проживає, не цікавиться нею, не здійснює оплату житлово комунальних послуг.

Крім того, у даній квартирі зареєстровані двоє дітей відповідача ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , котрі ніколи в неї не вселялися та за своїм зареєстрованим місцем проживання ніколи фактично не проживали, у зв`язку з чим позивач не маю можливості оформити субсидію по оплаті комунальних послуг.

Крім того, відповідач ОСОБА_4 оплати комунальних послуг та інших витрат щодо утримання майна не здійснює.

Тому позивач просила суд визнати ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 такими, що втратили право користування житловим приміщенням, а саме квартирою АДРЕСА_1 .

Зобов`язати Відділ реєстрації місця проживання у Індустріальному районі м. Харкова Управління ведення реєстрації територіальної громади міста Харкова та електронного урядування Департаменту реєстрації Харківської міської ради зняти з реєстрації ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_2 .

Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 08.09.2021 року відкрито провадження у даній справі.

Розпорядженням Голови Верховного суду від 14.03.2022 № 7/0/9-22 у зв`язку із запровадженням воєнного стану на території України територіальну підсудність судових справ Орджонікідзевського районного суду м. Харкова змінено на Київський районний суд м. Полтава.

Ухвалою Київського районного суду м. Полтави від 08.05.2023 року справу прийнято до провадження та визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Позивач та її представник у судове засідання не з`явились, попередньо надали заяву про розгляд без їх участі, позовні вимоги підтримують у повному обсязі.

У судове засідання відповідачі не з`явились, належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи.

У судове засідання третя особа відділ реєстрації місця проживання у Індустріальному районі м. Харкова Управління ведення реєстрації територіальної громади міста Харкова та електронного урядування Департаменту реєстрації Харківської міської ради свого представника не направили, були належним чином повідомлені про день та місце розгляду справи.

Ухвалою від 07.11.2023 року вирішено провести заочний розгляд справи.

Відповідно дост.280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

За таких обставин суд вважає за можливе справу розглядати по суті за відсутності сторін, на підставі наявних в справі доказів з ухваленням заочного рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Як встановлено судом та вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 є квартиронаймачем квартири АДРЕСА_1 .

У квартирі за вищевказаною адресою також зареєстровані відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ..

Згідно зістаттею 379 ЦК Українижитлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, призначені та придатні для постійного проживання в них.

Згідно з частиною четвертоюстатті 9 ЖК Україниніхто не може бути виселений із займаного приміщення або обмежений у праві користування ним інакше як на підставах і в порядку, передбаченому законодавством.

Відповідно до частини першоїстатті 71 ЖК Українипри тимчасовій відсутності наймача або членів його сім`ї за ними зберігається жиле приміщення протягом шести місяців.

Згідно ч.3ст.71ЖКУкраїнижиле приміщеннязберігаєтьсязатимчасово відсутнімнаймачемабочленами йогосім`їпонадшістьмісяців увипадках:призовуна строковувійськовуслужбуабо направленнянаальтернативну(невійськову)службу,атакожпризову офіцерівіззапасуна військовуслужбунастрок дотрьохроків-протягомусьогоперіоду проходженнязазначеноївійськовоїслужби;призовунавійськову службупідчасмобілізації,наособливийперіод -протягомусьогоперіоду проходженнявійськовоїслужби,аякщопід часїїпроходженнявони отрималипоранення,іншеушкодженняздоров`я таперебуваютьналікуванні вмедичнихзакладахабо потрапиливполончи визнанібезвісновідсутніми-настрокдо дня,наступногозаднем їхвзяттянавійськовий облікурайонних(міських)військовихкомісаріатахпісля звільненнязвійськовоїслужби післязакінченнянимилікування вмедичнихзакладах,незалежновідстроку лікування,поверненнязполону,скасуваннярішеннясуду провизнанняособибезвісно відсутньоючиухваленнясудом рішенняпрооголошенняособи померлою;тимчасовоговиїздуз постійногомісцяпроживанняза умовамиіхарактеромроботи абоузв`язкузнавчанням(учні,студенти,стажисти,аспірантитощо),утомучислі закордоном,-протягомусьогочасу виконанняцієїроботиабо навчання; влаштуваннядитини(дітей)навихованнядо родичів,опікуначипіклувальника,уприйомнусім`ю,дитячийбудиноксімейного типу,закладдлядітей-сиріттадітей,позбавленихбатьківськогопіклування,-протягомусьогочасу їхперебуванняуродичів,опікуначипіклувальника,прийомнійсім`ї,дитячомубудинкусімейного типу,закладідлядітей-сиріттадітей,позбавленихбатьківськогопіклування. Якщозбудинку,квартири(їхчастини)вибуладитина(діти)ічленівїї (їх)сім`їнезалишилося,цежитломоже бутинаданозадоговором орендиіншомугромадянинудо закінченнястрокуперебуваннядитини (дітей)удитячомузакладі абододосягненнянею (ними)повноліттяіповернення відродичів,опікуначипіклувальника,вокремихвипадках -дозакінченнянавчання взагальноосвітніхнавчальнихзакладах усіхтипівіформ власності,утомучислі длягромадян,якіпотребуютьсоціальної допомогитасоціальноїреабілітації,атакожв професійно-технічнихчивищихнавчальних закладахабодозакінчення строкуслужбиуЗбройних СилахУкраїнитаінших військовихформуваннях; виїздуузв`язкузвиконаннямобов`язківопікуначипіклувальника,наданнямбатькам-вихователямжитловогобудинкуабо багатокімнатноїквартиридлястворення дитячогобудинкусімейноготипу -протягомусьогочасу виконаннятакихобов`язків; влаштуваннянепрацездатнихосіб,утомучислі дітейзінвалідністю,убудинку-інтернатітаіншійустанові соціальноїдопомоги-протягомусьогочасу перебуваннявних; виїздудлялікуванняв лікувально-профілактичномузакладі-протягомусьогочасу перебуваннявньому; взяття під варту або засудження до арешту, обмеження волі, позбавлення волі на певний строк чи довічне позбавлення волі - протягом усього часу перебування під вартою або відбування покарання, якщо в цьому будинку, квартирі (їх частині) залишилися проживати інші члени сім`ї.

Згідно зістаттею 72 ЖК Українивизнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням внаслідок відсутності цієї особи понад встановлені строки, провадиться в судовому порядку.

У справах про визнання наймача або члена його сім`ї таким, що втратив право користування жилим приміщенням необхідно з`ясовувати причини відсутності відповідача понад встановлені строки.

При вирішенні спору про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням, необхідно встановити факт відсутності особи у жилому приміщення понад шість місяців та поважність причин такої відсутності.

У постанові від 18 березня 2020 року у справі № 182/6536/13-ц (провадження № 61-23089св19) Верховний Суд зазначив, що вичерпного переліку поважних причин відсутності наймача або членів його сім`ї у житловому приміщенні житлове законодавство не встановлює, у зв`язку з чим указане питання вирішується судом у кожному конкретному випадку, з урахуванням фактичних обставин справи та правилстатті 89 ЦПК Українищодо оцінки доказів.

Збереження жилого приміщення за тимчасово відсутнім наймачем або членом його сім`ї є одним із способів захисту житлових прав фізичних осіб.

Саме на позивача процесуальний закон покладає обов`язок довести факт відсутності відповідача понад встановленістаттею 71 ЖК Українистроки у жилому приміщенні без поважних причин.

Початок відліку часу відсутності визначається від дня, коли особа залишила приміщення. Повернення особи до жилого приміщення, яке вона займала, перериває строк тимчасової відсутності. При тимчасовій відсутності особа зберігає намір ставитися до жилого приміщення, як до свого постійного місця проживання, тому при розгляді позову про визнання особи такою, що втратила право на житло, суд повинен ретельно дослідити обставини, які мають значення для встановлення причин довготривалої відсутності.

Відповідний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 24 жовтня 2018 року в справі № 490/12384/16-ц (провадження № 61-37646св18).

Позивач в позовній заяві посилалася на те, що відповідач ОСОБА_2 з лютого 2019 року не проживає по місцю своєї реєстрації, а ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ніколи фактично не проживали за своїм зареєстрованим місцем проживання, не сплачували комунальні платежі.

Судом не встановлено поважності причин не проживання відповідачами в зазначеній вище квартирі, а також чинення перешкод відповідачам позивачем або членами його сім`ї в користуванні цим житлом.

Суд, враховуючи вищевикладені обставини, приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 такими, що втратили право користування квартирою АДРЕСА_1 підлягають задоволенню.

Вирішуючи позовні вимоги про зняття відповідачів з реєстрації за даною адресою, суд виходить з того, що повноваження реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання до компетенції суду не належать.

Позивач ставить вимоги про зобов`язання Відділ реєстрації місця проживання у Індустріальному районі м. Харкова Управління ведення реєстрації територіальної громади міста Харкова та електронного урядування Департаменту реєстрації Харківської міської ради зняти з реєстрації ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_2 , однак визначає їх правовий статус як третя особа.

Відповідно дост.7ЗаконуУкраїни«Про свободупересуваннята вільний вибір місця проживання в Україні»зняття з реєстрації місця проживання особи,крім інших підстав здійснюється на підставі судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.

П. 26 Правил реєстрації місця проживання, затвердженихпостановою КМУ від 02 березня 2016 року за № 207, передбачено, що зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.

Отже, визнання в судовому порядку особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням є підставою для зняття особи з реєстрації за такою адресою.

На підставі викладеного,суд приходить до висновку,що у задоволенні позовної вимоги про зняття з реєстрації необхідно відмовити.

Керуючись ст..ст.264,265 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , який діє у власних інтересах та в інтересах неповнолітнього ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням, зняття з реєстрації задовольнити частково.

Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , такими, що втратили право користування жилим приміщенням, а саме квартирою АДРЕСА_1 .

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду через Київський районний суд м. Полтави шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний термін з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Учасники справи:

позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ;

відповідач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер обліковий картки платника податків не встановлено;

відповідач ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер обліковий картки платника податків не встановлено;

третя особа відділ реєстрації місця проживання у Індустріальному районі м. Харкова Управління ведення реєстрації територіальної громади міста Харкова та електронного урядування Департаменту реєстрації Харківської міської ради, місцезнаходження: м. Харків, пр. Архітектора Альошина,11.

Повний текст рішення виготовлено 13.11.2023 року.

Суддя Т.В.Шаповал

СудКиївський районний суд м. Полтави
Дата ухвалення рішення07.11.2023
Оприлюднено14.11.2023
Номер документу114845382
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням

Судовий реєстр по справі —644/7373/21

Рішення від 07.11.2023

Цивільне

Київський районний суд м. Полтави

Шаповал Т. В.

Ухвала від 07.11.2023

Цивільне

Київський районний суд м. Полтави

Шаповал Т. В.

Ухвала від 08.05.2023

Цивільне

Київський районний суд м. Полтави

Шаповал Т. В.

Ухвала від 08.09.2021

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м.Харкова

Матвієвська Г. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні