Рішення
від 09.11.2023 по справі 578/691/23
КРАСНОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Рішення

Іменем України

09 листопада 2023 року

смт Краснопілля

Справа № 578/691/23

провадження № 2-о/578/18/23

Краснопільський районний суд Сумської області в складі головуючого судді КОСАР А. І., присяжних: КУРЕНІНОВОЇ Н. І., ЛЮТЕНКО І. М.

розглянув у відкритому судовому засіданні приміщенні суду в смт Краснопілля Сумського району Сумської області цивільну справі окремого провадження

за заявою ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 /далі також заявник/

заінтересована особа: орган опіки та піклування КРАСНОПІЛЬСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна

учасники судового процесу:

секретар судового засідання Литвин А. В.

заявник ОСОБА_3

адвокат особи, стосовно якої розглядається справа, ОСОБА_4

та установив:

Історія справи

У травні 2023 року ОСОБА_5 звернувся в інтересах ОСОБА_6 до суду із заявою, якою просить визнати останню недієздатною особою та встановити над нею опіку, і призначити його опікуном. Заява мотивована тим, що ОСОБА_6 (дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ) страждає на психічне захворювання, є інвалідом дитинства 2 групи, і потребує постійногостороннього доглядута встановленнянад неюопіки. Заявникі ОСОБА_6 перебувають у відносинах рідних брата та сестри. Також заявник до кримінальної відповідальності не притягувався, за станом здоров`я обмеження відсутні і спроможний виконувати функції опікуна.

Процесуальні дії у справі

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.05.2023 для розгляду справи визначено головуючого суддю Косар Алевтину Іванівну.

05.05.2023суддя Краснопільського районного суду Сумської області /далі також суддя, суд/ постановив ухвалу про відкриття провадження у справі та витребування доказів.

05.06.2023 суд постановив ухвалу про призначення судово-психіатричної експертизи у справі про визнання фізичної особи недієздатною. Провадження у справі на час проведення експертизи зупинив.

06.10.2023 на адресу суду надійшов Висновок судово-психіатричної експертизи № 494 від 14.08.2023.

16.10.2023 суд постановив ухвалу про відновлення провадження у справі і призначив справу до судового розгляду.

16.10.2023 суд постановив ухвалу про залучення до участі у справі адвоката особи, стосовно якої розглядається справа.

03.11.2023 на адресу суду від заінтересованої особи надійшло ПОДАННЯ про призначення опікуна.

/ас 37, 38, 50, 53- 56, 59 60, 67/

Відповідно до положень статті 299 ЦПК справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката, та представника органу опіки та піклування.

На засіданні суду заявник та адвокат особи, стосовно якої розглядається справа, заяву підтримали з наведених у ній підстав. Участь ОСОБА_6 в судовому засіданні під час розгляду справи, враховуючи її психічний стан, є цілком недоцільною. При цьому права такої особи у доступі до суду не були порушені або обмежені. Заінтересована особа на засідання суду не з`явилася, представником в особі секретаря селищної ради подана заява про розгляд справи за відсутності представника /ас 68/.

Фактичні обставини, встановлені судом

ОСОБА_6 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у смт Краснопілля Сумської області; громадянство: України; місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ); інвалід 2 групи внаслідок психічного захворювання, встановленої Псих МСЕК 06.02.1978; за рівнем життєдіяльності обмеження самообслуговування; обмеження здатності до орієнтації; обмеження здатності до спілкування; обмеження здатності контролювати свою поведінку.

З Висновку судово-психіатричного експерта № 494 від 14.08.2023 слідує, що ОСОБА_6 виявляє ознаки важкої розумовоївідсталості (різковиражена імбецильність)F72. 0. За своїм психічним станом ОСОБА_6 не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує опіки. Участь ОСОБА_6 в судовому засіданні під час розгляду справи, враховуючи її психічний стан, є цілком недоцільною.

Заявник ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 у смт Краснопілля Краснопільського району Сумської області; громадянство: України; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ; перебуває у родинних відносинах з ОСОБА_6 брата та сестри; за станом здоров`я спроможний виконувати обов`язки опікуна; до кримінальної відповідальності не притягувався; за місцем проживання характеризується позитивно.

Рішенням Виконавчого комітету Краснопільської селищної ради Сумської області № 53 від 17.03.2023 затверджено Висновок опікунської ради з питань забезпечення прав повнолітніх недієздатних осіб про доцільність звільнення ОСОБА_7 від обов`язків опікуна над недієздатною ОСОБА_6 , та можливість призначення над нею опікуном ОСОБА_5 , з ким фактично проживає ОСОБА_6 , де для неї створені належні умови.

02.11.2023 за № 2-27/3450 орган опіки та піклування Краснопільській селищній раді звернувся до суду з Поданням щодо можливого призначення ОСОБА_5 опікуном над ОСОБА_6 .

/ас 9,10,17-34, 67/

Національне законодавство, мотиви суду

Відповідно до частини першої статті 39 Цивільного кодексу України /далі по тексту також ЦК/, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це (частина перша статті 40 ЦК).

Згідно зі статтею 55 ЦК опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.

Тлумачення зазначених норм права дає підстави стверджувати, що недієздатні особи є особливою категорією людей (фізичних осіб), які внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу тимчасово або постійно не можуть самостійно на власний розсуд реалізовувати майнові та особисті немайнові права, виконувати обов`язки й нести юридичну відповідальність за свої діяння.

У пункті 1 частини другої статті 293 Цивільного процесуального кодексу України /далі по тексту також ЦПК/ зазначено, що обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи суд розглядає в окремому провадженні.

Відповідно до частини третьої статті 296 ЦПК заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.

Згідно з частиною третьою статті 297 ЦПК у заяві про визнання фізичної особи недієздатною мають бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Стаття 3 Закону України "Про психіатричну допомогу" визначає презумпцію психічного здоров`я.

Кожна особа вважається такою, яка не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до положень частини першої статті 103 ЦПК суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Згідно зі статтею 105 ЦПК призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити, зокрема психічний стан особи.

Порядок проведення судово-психіатричної експертизи затверджено Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 травня 2018 року №865, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 червня 2018 року за № 719/32171.

Предметом судово-психіатричної експертизи є психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу. Психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу визначається з метою надання відповіді на запитання, поставлені особою або органом, яка (який) залучила(в) експерта, або слідчим суддею чи судом, що доручив проведення експертизи.

Об`єктами експертизи є: матеріали цивільної справи, медична документація, аудіовізуальні матеріали та інша інформація про психічний стан особи, відповідно якої проводиться експертиза.

Статтею 110 ЦПК встановлено, що висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 89 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивоване в судовому рішенні.

Відповідно до статті 81 ЦПК кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Статтею 76 ЦПК визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

У відповідності до статті 89 ЦПК суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Вирішуючи питання щодо визнання особи недієздатною, суд встановив фактичні обставини справи, що мають істотне значення для її вирішення, з урахуванням наданих сторонами доказів, висновку експертизи у сукупності, і дійшов висновку про наявність підстав для визнання ОСОБА_6 недієздатною, оскільки належними та допустимими доказами підтверджено наявність хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого вона не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

За положеннями частини шостої статті 300 ЦПК визначено, що строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.

Відповідно до частини першої статті 41, статті 58 ЦК над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.

Згідно з частиною першою статті 60 ЦК суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Частиною першою статті 300 ЦПК України передбачено, що суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.

Виходячи з аналізу частини першої статті 60 ЦК та частини першої статті 300 ЦПК обов`язковою умовою призначення судом конкретної фізичної особи опікуном над недієздатною фізичною особою є наявність подання органу опіки та піклування щодо доцільності призначення саме цієї особи опікуном.

Подібний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 20 травня 2020 року у справі № 736/1508/17 (провадження № 61-39361св18), від 23 листопада 2021 року у справі № 751/9572/19 (провадження № 61-3053св21).

Ураховуючи норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, та наявність у матеріалах справи подання та висновку органу опіки та піклування щодо призначення ОСОБА_5 опікуном над рідною сестрою ОСОБА_6 , суд доходить висновку про задоволення таких вимог заявника, оскільки саме орган опіки та піклування досліджує обставини щодо можливості особи виконувати обов`язки піклувальника чи опікуна.

У відповідності до ч.2 ст. 299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.

Керуючись ст.12, 13, 43, 76, 77, 80, 81, 89, 247, 258, 259, 263-268, 293, 296, 298, 300, 352, 354-356 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

Ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженку смт Краснопілля Сумської області; місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_3 , недієздатною.

Встановити опіку над недієздатною ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка смт Краснопілля Сумської області; місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_3 .

Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця смт Краснопілля Краснопільського району Сумської області; громадянство: України; РНОКПП: НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ,

опікуном

недієздатної ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка смт Краснопілля Сумської області; місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_3 .

Встановити строк дії рішення про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка смт Краснопілля Сумської області; місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_3 , недієздатною два роки з часу набрання рішенням законної сили.

Судові витрати за проведення судово психологічної експертизи на загальну суму 3 227,64 грн з ПДВ, віднести на рахунок держави. Оплата здійснюється за такими реквізитами: ДУ «ІПС ПЕМН МОЗ УКРАЇНИ» ЄДРПОУ: 04803492; МФО 820172 ДКСУ у Подільському районі м. Києва UA158201720313251005201007077 адреса: Україна, 04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 103. Призначення платежу: «за проведення СПЕ ОСОБА_6 , 1959 р. н. у Сумській філії «ІПС ПЕМН МОЗ УКРАЇНИ, експерт Бондаренко К. Ю.»

Рішення суду після набрання ним законної сили надсилається судом органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.

Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше, ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку дії рішення, визначеного рішенням суду.

Скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заявник ОСОБА_10 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ; Паспорт громадянина України: документ НОМЕР_2 від 29.01.2020 Орган що видав:5918.

ОСОБА_11 : Паспорт громадянина України НОМЕР_3 від 06.06.2001; РНОКПП: НОМЕР_4 .

Адвокат БОНДАРЕНКО Євгенія Петрівна: Доручення про надання безоплатної вторинної правничої допомоги № 000-684 від 24 жовтня 2023 року.

Заінтересована особа: Орган опіки та піклування КРАСНОПІЛЬСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ Код ЄДРПОУ 04390102, місце знаходження юридичної особи: смт Краснопілля, вулиця Мезенівська, будинок 2 Сумського району Сумської області.

Повне рішення суду складено 13 листопада 2023 року.

Суддя А. І. КОСАР

Присяжні : Н. І. КУРЕНІНОВА

І. М. ЛЮТЕНКО

СудКраснопільський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення09.11.2023
Оприлюднено15.11.2023
Номер документу114857619
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —578/691/23

Рішення від 09.11.2023

Цивільне

Краснопільський районний суд Сумської області

Косар А. І.

Рішення від 09.11.2023

Цивільне

Краснопільський районний суд Сумської області

Косар А. І.

Ухвала від 16.10.2023

Цивільне

Краснопільський районний суд Сумської області

Косар А. І.

Ухвала від 16.10.2023

Цивільне

Краснопільський районний суд Сумської області

Косар А. І.

Ухвала від 05.06.2023

Цивільне

Краснопільський районний суд Сумської області

Косар А. І.

Ухвала від 05.05.2023

Цивільне

Краснопільський районний суд Сумської області

Косар А. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні