Рішення
від 13.11.2023 по справі 925/1130/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2023 року м. Черкаси Справа № 925/1130/23

Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., за участю секретаря судового засідання Філіпової І.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РВЗ Україна"</a>,

до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Смілянський електромеханічний завод",

про стягнення 302 400 грн,

представники сторін участі не брали.

До Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "РВЗ Україна"</a> з вимогою стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Смілянський електромеханічний завод" 302 400 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов Договору підряду № 14/01-2022 від 30.05.2022 в частині невиконання оплачених робіт.

Ухвалою від 18.09.2023 господарський суд відкрив провадження у справі №925/1130/23 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив на 16.10.2023 о 15:30. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.

Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, відповідач копію ухвали про відкриття провадження у справі отримав 23.09.2023.

Відповідно до ч. 8 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.

В ухвалі про відкриття провадження у справі для відповідача встановлено строк - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

З викладеного випливає, що строк для подання відзиву на позов відповідачем сплив 09.10.2023. Проте, відповідач своїм правом не скористався, відзив на позову суду не надав.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. (ч. 9 ст. 165 ГПК України)

16.10.2023 від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшло клопотання про відкладення (перенесення) розгляду справи (підготовчого засідання) та продовження строку проведення підготовчого провадження, в якому, незважаючи на назву, позивач просить лише відкласти розгляд справи на іншу дату.

Ухвалою від 16.10.2023 господарський суд клопотання ТОВ "РВЗ Україна" про відкладення (перенесення) розгляду справи (підготовчого засідання) задовольнив та відклав підготовче засідання до 30.10.2023 о 16:00.

Ухвалою від 30.10.2023 господарський суд закрив підготовче провадження по справі № 925/1130/23 та призначив справу до судового розгляду по суті на 13.11.2023 о 10:00. Визначив наступну дату судового засідання 27.11.2023 об 11:00.

Представники сторін участі у судовому засіданні не брали.

Копія ухвали від 30.10.2023, надіслана на адресу відповідача, повернута суду з відміткою пошти "адресат відсутній за вказаною адресою". Дата на поштовому штемпелі - 07.11.2023.

Відповідно до п. 4 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

Отже, копія ухвали, направлена на адресу відповідача вважається врученою 07.11.2023.

Крім того, відповідача повідомлено шляхом направлення копії ухвали на адресу електронної пошти: semztov@gmail.com та шляхом розміщення оголошення на офіційному вебсайті Господарського суду Черкаської області 31.10.2023.

Відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи. В оголошенні про виклик вказуються дані, зазначені в частині першій статті 121 цього Кодексу. (ч. 4 ст. 122 ГПК України)

З викладеного випливає, що відповідач належно повідомлений про дату та час судового засідання.

Також господарський суд враховує, що відповідач відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, копію ухвали про відкриття провадження у справі отримав 23.09.2023. Отже, відповідач обізнаний про розгляд справи в господарському суді.

З представницею позивача дати проведення судових засідань суд узгодив у судовому засіданні 30.10.2023. Крім того, позивача повідомлено шляхом надіслання копії ухвали від 30.10.2023 за допомогою системи "Електронний суд".

Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. (ч. 1 ст. 202 ГПК України)

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, господарський суд встановив таке.

30.05.2022 ТОВ "РВЗ Україна" (Замовник) та ТОВ "Смілянський електромеханічний завод" (Підрядник) підписали Договір підряду № 14/01-2022. (далі - Договір)

Підрядник зобов`язується на свій ризик виконати роботи Замовникові відповідно до Специфікацій, які є складовими і невід`ємними частинами даного Договору, а Замовник зобов`язується прийняти результат виконаних робіт та оплатити їх. (п. 1.1. Договору)

Конкретний вид робіт, строки виконання, а також їх вартість встановлюється Сторонами шляхом підписання Специфікацій до цього Договору. (п. 1.2. Договору)

Якість та об`єм виконаних робіт повинні відповідати вимогам, встановлених в нормативних документах (ТУ, ГОСТ, ДСТУ) та/або технічній документації, вказаних у Специфікаціях до даного Договору. (п. 1.3. Договору)

Роботи можуть виконуватися частково або в повному обсязі як із матеріалу Замовника, так і з матеріалу Підрядника, про що зазначається у відповідній Специфікації до даного Договору. (п. 1.4. Договору)

Для виконання робіт Замовник може передавати Підряднику продукцію відповідної якості за актами прийому-передачі, який є складовою невід`ємною частиною даного Договору. (п. 2.1. Договору)

Продукція вважається переданою за кількістю в момент підписання сторонами актів прийому-передачі, з наданням Підряднику товаросупровідних документів (накладної, ТТН). (п. 2.2. Договору)

Сума договору визначається загальною сумою всіх специфікацій, які є складовою невід`ємною частиною цього договору. (п. 3.1. Договору)

Розрахунки за даним договором здійснюються шляхом перерахування Замовником грошових коштів на поточний рахунок Підрядника згідно умов, які вказані у Специфікації. У випадку, якщо при підписанні акту виконаних робіт буде встановлено, що роботи були виконані Підрядником не в повному обсязі, розрахунок здійснюється за фактично виконаний обсяг робіт. При цьому різниця між оплаченою вартістю робіт, яка вказана в Специфікації, та вартість робіт, які фактично виконані, підлягає поверненню Замовнику протягом 3 (трьох) банківських днів з моменту отримання письмової вимоги та акту виконаних робіт. (п. 3.2. Договору)

Передоплата, по якій протягом встановлених відповідною Специфікацією строків не виконані роботи, підлягає поверненню Замовнику протягом 3 (трьох) банківських днів з моменту отримання Підрядником письмової вимоги Замовника. (п. 3.3. Договору)

На письмову вимогу будь-якої із сторін, сторони зобов`язані протягом п`яти банківських днів з моменту направлення однією із Сторін письмового повідомлення іншій стороні провести звірку заборгованості з обов`язковим складанням акта звірки взаємних розрахунків. (п. 3.4. Договору)

Підрядник зобов`язується виконати роботи в строки, зазначені в Специфікаціях, які є складовою невід`ємною частиною цього договору. (п. 4.1. Договору)

Виконані роботи Підрядник передає Замовнику згідно з актами виконаних робіт. (п. 4.2. Договору)

Датою виконання робіт вважається дата підписання акту виконаних робіт. (п. 4.7. Договору)

За порушення умов даного Договору винна сторона несе відповідальність відповідно до чинного законодавства України. (п. 7.1 Договору)

У разі не виконання робіт Підрядником в строк вказаний в специфікації Замовник має право відмовитися в односторонньому порядку від виконання договору і вимагати повернення перерахованої попередньої оплати за невиконані роботи. Повернення попередньої оплати здійснюється Підрядником протягом 5 (п`яти) банківських днів з моменту отримання письмової вимоги Замовника. Договір вважається розірваним з моменту отримання від Замовника письмового повідомлення про розірвання Договору. (п. 7.4. Договору)

Усі спори та розбіжності, які виникають між сторонами за цим договором розв`язуються шляхом переговорів. (п. 8.1. )

Усі спори між сторонами, по яких не було досягнуто згоди, вирішуються відповідно діючого законодавства України в господарському суді. (п. 8.2. Договору)

Строк дії договору починається з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін і діє до 31 грудня 2022 року, проте, в будь-якому випадку до повного виконання сторонами взятих на себе зобов`язань і взаєморозрахунків за цим Договором. (п. 9.1. Договору)

30.05.2022 сторони підписали Специфікацію № 1, в якій погодили роботи, які надаються за Договором, а саме:

1. Формування колісних пар ОПЕ-1 з давальницьких матеріалів та комплектуючих згідно креслення 5ТП.224.029 у кількості 4 шт. на загальну суму з ПДВ - 432 000 грн.

У Специфікації № 1 від сторони також погодили умови оплати: 70 % попередня оплата на протязі 3 банківських днів від дати виставлення рахунку, 30 % остаточний розрахунок на протязі 3 банківських днів після підписання Акту виконаних робіт.

Умови поставки: силами та за рахунок Замовника.

Строк виконання робіт: 30 календарних днів від дати здійснення попередньої оплати.

До справи додано Додаток № 2 до договору підряду № 14/01-2022 від 30.05.2022 р. - Перелік матеріалів (комплектуючих), що передаються Замовником Виконавцю для надання послуги з Формування колісних пар із буксами ОПЕ-1 (з давальницьких матеріалів та комплектуючих) згідно креслення 5ТП.224.029.

13.06.2022 позивач перерахував на рахунок відповідача 302 400 грн, відповідно до Платіжної інструкції № 793 із зазначенням призначення платежу: "передплата згідно рах. № СЧ/92 від 07.06.2022р., договір-замовл. № 14/01-2022 від 30.05.2022р., в т.ч. ПДВ 20% 50400,00 грн."

15.06.2022 сторони підписали Акт приймання-передачі товару, за яким, відповідно до умов договору підряду № 14/01-2022 від 30.05.2022 р. Замовник передав, а Виконавець прийняв комплектуючі на загальну вартість 928 671,78 грн. ПДВ - 185 734,36 грн. Загалом з ПДВ - 1 114 406,14 грн.

17.06.2022 сторони підписали Акт приймання-передачі товару, за яким, відповідно до умов договору підряду № 14/01-2022 від 30.05.2022 р. Замовник передав, а Виконавець прийняв комплектуючі на загальну вартість 297 445,83 грн без ПДВ. ПДВ - 59 489,17 грн. Загалом з ПДВ - 356 935 грн.

30.08.2022 позивач звернувся до відповідача з Повідомленням про відмову від зобов`язань № 272, в якому зазначив: "...ТОВ "РВЗ Україна" відмовляється від зобов`язань за договором підряду № 14/01-22 від 30.05.2022р. в частині прийняття та оплати робіт та вимагає протягом 7 (семи) календарних днів з дати отримання цієї вимоги:

- повернути передані Вам комплектуючі відповідно до актів приймання-передачі від 15.06.2022р. та 17.06.2022р.;

- повернути перераховану попередню оплату за договором підряду № 14/01-22 від 30.05.2022р..."

У відповідь відповідач надіслав позивачу 27.09.2022 Лист № 270922/РВЗ, в якому зазначив:

"ТОВ "СЕМЗ" повідомляє про неможливість розгляду листа ТОВ "РВЗ Україна" по суті порушених у ньому питань, позаяк підприємство позбавлено доступу не лише до належного йому майна, всіх документів, включаючи документи з фінансово-господарської діяльності, первинних документів, а також й майна замовників.

Так, охоронна фірма ТОВ "А.В. Легіон" (ЄДРПОУ 38144897), яка діє від імені AT "Міжнародний Резервний банк" (ЄДРПОУ 25959784) в особі ліквідатора, призначеного Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, протиправно заблокували доступ власнику майна - AT "НВП "СЕМЗ" (ЄДРПОУ 30147563) і орендарю ТОВ "СЕМЗ" до усіх приміщень заводу - цілісного майнового комплексу за адресою м. Сміла, вул. Коробейника, буд. 1.

Через вказані обставини, ТОВ "СЕМЗ" вже звернулося до ліквідатора банку, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а також до правоохоронних органів.

З огляду на викладене з метою з`ясування та вирішення порушених ТОВ "РВЗ Україна" питань, ТОВ "СЕМЗ" просить надати засвідчені ТОВ "РВЗ Україна" копії: Договору підряду від 30.05.2022 № 14/01-22, актів приймання-передачі комплектуючих від 15.06.2022 р. та від 17.06.2022 року..."

Відповідно до наданого позивачем супровідного листа від 09.11.2022 № 285, останнім надіслано на адресу відповідача запитувані ним копії документів.

03.02.2023 ТОВ "РВЗ Україна" звернулось до ТОВ "СЕМЗ" з Листом № 17, в якому зазначило: "09.11.2022р. ТОВ "РВЗ Україна" направило Вам лист № 285 та повний пакет документів, які підтверджують, що ТОВ "СЕМЗ" в рамках договору підряду № 14/01-22 від 30.05.2022р. передало Вам для виконання робіт комплектуючі за Актами прийому-передачі від 15.06.2022р. та 17.06.2022р.

Наразі направляємо Вам лист № 3987 від 07.12.2022р., в якому AT "Міжнародний резервний банк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію AT "МР БАНК" повідомив, що ТОВ "СЕМЗ" не зверталося до AT "МР БАНК" з запитами про надання можливості вивезти майно ТОВ "РВЗ Україна" з території AT "НВП "СЕМЗ".

Прошу зазначити з якої причини Ви не зверталися до AT "МР БАНК" з вимогою надати можливість вивезти майно ТОВ "РВЗ Україна" з території AT "НВП "СЕМЗ", а у разі, якщо зверталися - з прошу надати копії таких запитів та відповіді на них.

Враховуючи вищевикладене прошу невідкладно повідомити нас про дату повернення наших комплектуючих, щоб ми мали змогу організувати подачу автомобільного транспорту..."

12.07.2023 позивач звернувся до відповідача з листом № 210, в якому зазначив: "...Враховуючи, що факт наявності переданих комплектуючих встановлено та Вами у листі № 070723/1 від 07.07.2023р. було повідомлено про готовність повернення комплектуючих, просимо Вас у строк до 14.07.2022р.:

- повідомити дату подачі автомобіля для вивезення комплектуючих та організувати процес відвантаження комплектуючих;

- призначити особу, відповідальну за підписання акту-приймання передачі зі сторони ТОВ "СЕМЗ";

- надати арбітражному керуючому Демчан О.І. дозвіл на передачу ТОВ "РВЗ Україна" комплектуючих, які знаходяться на території AT "НВП "СЕМЗ" за адресою: м. Сміла, вул. Коробейника, 1..."

25.07.2023 позивач звернувся до відповідача з Листом № 215, в якому зазначив: "Повідомляємо, що ТОВ "РВЗ Україна" наразі здійснює пошук автомобільного транспорту для вивезення комплектуючих в рамках договору підряду № 14/01-2022 від 30.05.2022р.

Орієнтовно вивезення комплектуючих плануємо на 27-28.07.2023р. Про точну дату та данні наших представників та автомобіль повідомимо Вас додатково..."

28.07.2023 сторони підписали Акт про повернення комплектуючих та Товарно-транспортну накладну від 28.07.2023 № 28/07.

Як стверджує позивач, попередню оплату за Договором відповідач не повернув, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Розглядаючи спір, господарський суд застосовує такі положення чинного законодавства.

Будівництво об`єктів виробничого та іншого призначення, підготовка будівельних ділянок, роботи з обладнання будівель, роботи з завершення будівництва, прикладні та експериментальні дослідження і розробки тощо, які виконуються суб`єктами господарювання для інших суб`єктів або на їх замовлення, здійснюються на умовах підряду. Для здійснення робіт, зазначених у частині першій цієї статті, можуть укладатися договори підряду: на капітальне будівництво (в тому числі субпідряду); на виконання проектних і досліджувальних робіт; на виконання геологічних, геодезичних та інших робіт, необхідних для капітального будівництва; інші договори. Загальні умови договорів підряду визначаються відповідно до положень Цивільного кодексу України про договір підряду, якщо інше не передбачено цим Кодексом. (ч. 1, 2 ст. 317 Господарського кодексу України (далі - ГК України))

За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові. До окремих видів договорів підряду, встановлених параграфами 2-4 цієї глави, положення цього параграфа застосовуються, якщо інше не встановлено положеннями цього Кодексу про ці види договорів. (ч. 1, 2, 4 ст. 837 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України))

Відповідно до п. 1.1. Договору, Підрядник зобов`язується на свій ризик виконати роботи Замовникові відповідно до Специфікацій, які є складовими і невід`ємними частинами даного Договору, а Замовник зобов`язується прийняти результат виконаних робіт та оплатити їх.

Отже, між сторонами виникли правовідносини за договором підряду.

Якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково. Підрядник має право вимагати виплати йому авансу лише у випадку та в розмірі, встановлених договором. (ст. 854 ЦК України)

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. (ст. 525 ЦК України)

Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. (ч. 1 ст. 526 ЦК України)

Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. (ч. 1 ст. 530 ЦК України)

Розрахунки за даним договором здійснюються шляхом перерахування Замовником грошових коштів на поточний рахунок Підрядника згідно умов, які вказані у Специфікації. (п. 3.2. Договору)

30.05.2022 сторони підписали Специфікацію № 1, в якій погодили роботи, які надаються за Договором, а саме:

1. Формування колісних пар ОПЕ-1 з давальницьких матеріалів та комплектуючих згідно креслення 5ТП.224.029 у кількості 4 шт. на загальну суму з ПДВ - 432 000 грн.

У Специфікації № 1 від 30.05.2022 сторони погодили умови оплати: 70 % попередня оплата на протязі 3 банківських днів від дати виставлення рахунку, 30 % остаточний розрахунок на протязі 3 банківських днів після підписання Акту виконаних робіт.

На виконання умов Договору та Специфікації № 1, 13.06.2022 позивач перерахував на рахунок відповідача 302 400 грн, відповідно до Платіжної інструкції № 793, із зазначенням призначення платежу: "передплата згідно рах. № СЧ/92 від 07.06.2022р., договір-замовл. № 14/01-2022 від 30.05.2022р., в т.ч. ПДВ 20% 50400,00 грн."; 15.06.2022 позивач передав відповідачу комплектуючі відповідно до актів приймання-передачі товару від 15.06.2022 та від 17.06.2022.

З викладеного випливає, що позивач зобов`язання за Договором в частині сплати 70 % попередньої оплати та передачі комплектуючих виконав.

Конкретний вид робіт, строки виконання, а також їх вартість встановлюється Сторонами шляхом підписання Специфікацій до цього Договору. (п. 1.2. Договору)

Підрядник зобов`язується виконати роботи в строки, зазначені в Специфікаціях, які є складовою невід`ємною частиною цього договору. (п. 4.1. Договору)

Замовник має право у будь-який час перевірити хід і якість роботи, не втручаючись у діяльність підрядника. Якщо підрядник своєчасно не розпочав роботу або виконує її настільки повільно, що закінчення її у строк стає явно неможливим, замовник має право відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків.

Якщо під час виконання роботи стане очевидним, що вона не буде виконана належним чином, замовник має право призначити підрядникові строк для усунення недоліків, а в разі невиконання підрядником цієї вимоги - відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків або доручити виправлення роботи іншій особі за рахунок підрядника. (ч. 1-3 ст. 849 ЦК України)

У Специфікації № 1 від 30.05.2022 сторони погодили строк виконання робіт: 30 календарних днів від дати здійснення попередньої оплати.

Передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими. (ч. 4 ст. 882 ЦК України)

Виконані роботи Підрядник передає Замовнику згідно з актами виконаних робіт. (п. 4.2. Договору)

Датою виконання робіт вважається дата підписання акту виконаних робіт. (п. 4.7. Договору)

Сторонами актів виконаних робіт підписано не було, тридцятиденний строк виконання робіт сплив 13.07.2022, що свідчить про невиконання відповідачем зобов`язань за Договором.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.

У разі не виконання робіт Підрядником в строк вказаний в специфікації Замовник має право відмовитися в односторонньому порядку від виконання договору і вимагати повернення перерахованої попередньої оплати за невиконані роботи. Повернення попередньої оплати здійснюється Підрядником протягом 5 (п`яти) банківських днів з моменту отримання письмової вимоги Замовника. Договір вважається розірваним з моменту отримання від Замовника письмового повідомлення про розірвання Договору. (п. 7.4. Договору)

30.08.2022 позивач звернувся до відповідача з Повідомленням про відмову від зобов`язань № 272, в якому зазначив: "...ТОВ "РВЗ Україна" відмовляється від зобов`язань за договором підряду № 14/01-22 від 30.05.2022р. в частині прийняття та оплати робіт та вимагає протягом 7 (семи) календарних днів з дати отримання цієї вимоги:

- повернути передані Вам комплектуючі відповідно до актів приймання-передачі від 15.06.2022р. та 17.06.2022р.;

- повернути перераховану попередню оплату за договором підряду № 14/01-22 від 30.05.2022р..."

З викладеного випливає, що позивач скористався правом односторонньої відмови від договору, передбаченим п. 7.4. Договору, а договір є розірваним внаслідок односторонньої відмови позивача.

У разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються. (ч. 2 ст. 653 ЦК України)

Таким чином, зобов`язання відповідача з виконання робіт за Договором припинилось, однак, у зв`язку з розірванням Договору, у нього виникло зобов`язання із повернення позивачеві комплектуючих, що передані відповідно до Актів приймання-передачі товару від 15.06.2022 та від 17.06.2022 та суми попередньої плати в розмірі 302 400 грн.

28.07.2023 сторони підписали Акт про повернення комплектуючих, також суду надано Товарно-транспортну накладну від 28.07.2023 № 28/07. Відповідно до таких документів відповідач повернув позивачеві комплектуючі.

Відповідно до п. 3.3. Договору, передоплата, по якій протягом встановлених відповідною Специфікацією строків не виконані роботи, підлягає поверненню Замовнику протягом 3 (трьох) банківських днів з моменту отримання Підрядником письмової вимоги Замовника.

Отримавши вимогу відповідач ні в узгоджений сторонами строк в Договорі ні станом на день розгляду справи, суму попередньої оплати позивачу не повернув.

Оскільки сторонами актів виконаних робіт підписано не було, що свідчить про невиконання відповідачем зобов`язань за Договором, строк виконання яких сплив 13.07.2022, вимога позивача про повернення 302 400 грн суми попередньої оплати є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Підсумовуючи викладене господарський суд задовольняє позов повністю.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. 74, 76-77, 123, 129, 233, 236-241, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Смілянський електромеханічний завод" (ідентифікаційний код 43131657, вул. Коробейника, 1, м. Сміла, Черкаський р-н, Черкаська обл., 20705) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "РВЗ Україна"</a> (ідентифікаційний код 40602601, пр. Олександрівський, б. 2А, м. Харків, 61046) суму попередньої оплати за невиконані роботи за договором підряду № 14/01-22 від 30.05.2022 в сумі 302 400 грн, а також 4 536 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати сторонам.

Рішення підписано 13.11.2023.

Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення13.11.2023
Оприлюднено16.11.2023
Номер документу114903927
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань підряду

Судовий реєстр по справі —925/1130/23

Судовий наказ від 11.12.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Ухвала від 20.11.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Рішення від 13.11.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Ухвала від 30.10.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Ухвала від 30.10.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Ухвала від 30.10.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Ухвала від 16.10.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Ухвала від 18.09.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Ухвала від 28.08.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні