Рішення
від 03.11.2023 по справі 611/473/23
БАРВІНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 611/473/23

Провадження № 2-о/611/22/23

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2023 року Барвінківський районний суд Харківської області в складі:

головуючого - судді Коптєва Ю.А.,

за участю секретаря - Ведмідь І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Барвінкове в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Ізюмський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Харківської області, Барвінківська державна нотаріальна контора Харківської області, про встановлення факту проживання однією сім`єю із спадкодавцем, та про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу,

в с т а н о в и в:

У жовтні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту спільного проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу разом з ОСОБА_2 , які вели спільне господарство, були пов`язані спільним побутом та мали взаємні права та обов`язки.

Заява обґрунтована тим, що заявниця разом з ОСОБА_2 з 1997 року по 24 квітня 2022 року проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу за адресою: АДРЕСА_1 , та виховували трьох дітей заявниці, вели спільне господарство та мали спільний бюджет. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 загинув у м.Рубіжне Луганської області, виконуючи бойове завдання пов`язане з захистом Вітчизни, отримавши осколкове поранення несумісне з життям.

28 лютого 2023 року постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки останній треба встановити факт проживання зі спадкодавцем однією сім`єю не менш п`яти років до часу відкриття спадщини.

Крім того, заявниця посилається і на те, що встановлення зазначеного факту необхідно їй для оформлення одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця під час виконання ним обов`язків військової служби. 27 березня 2023 року, звернувшись до другого відділу Ізюмського районного міського територіального центу комплектування та соціальної підтримки із завою щодо виплати їй одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю чоловіка, заявнику було повідомлено, що провести виплату одноразової грошової допомоги неможливо, оскільки останньою не підтверджено факт спільного проживання їх як чоловіка а жінки без реєстрації шлюбу та ведення спільного господарства рішенням суду.

Отже , заявниця, посилаючись на те, що встановлення зазначеного факту має важливе юридичне значення для оформлення спадщини та одноразової грошової допомоги і зв`язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_2 , просила заяву задовольнити.

Ухвалою судді Барвінківського районного суду Харківської області від 09 жовтня 2023 року відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження.

Заявниця в судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі, заяву підтримала.

Представник ІНФОРМАЦІЯ_2 в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник Барвінківської державної нотаріальної контори Харківської області в судове засідання не з`явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як передбачає ч.1, ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

За правилами ч.1, ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

У відповідності до ч.1, ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

За змістом ч.1, ст.5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Як передбачено п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

За змістом частини другої 315 ЦПК України, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. У пункті 2 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» зазначено, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, зокрема суди повинні розглядати заяви про встановлення факту проживання із спадкодавцем однією сім`єю та постійного проживання разом з спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Таким чином, юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено копією свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_1 , виданого 03 грудня 2022 року Близнюківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (а.с.14).

З постанови №122/02-31 від 28 лютого 2023 року про відмову у вчиненні нотаріальної дії, наданої державним нотаріусом Близнюківсьокї державної нотаріальної контори Харківської області, вбачається, що ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, оскільки рішення суду про встановлення факту проживання однією сім`єю не надано. (а.с.10).

27 березня 2023 року ОСОБА_1 зверталася до Другого відділу Ізюмського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Харківської області з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_2 (а.с.11).

З довідки №190, 19 вересня 2019 року наданої старостою Гаврилівського старостинського округу Барвінківського виконавчого комітету міської ради Ізюмського району Харківської області вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з 1997 року по 24 квітня 2022 року проживали разом однією сімєю, вели спільне господарство та виховували трьох дітей ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.16).

Як вбачається зі змісту заяви, ОСОБА_1 встановлення факту спільного проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу, починаючи з 01 січня 2004 року по день смерті ОСОБА_2 , тобто по ІНФОРМАЦІЯ_1 , необхідно для оформлення спадщин за законом та отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із загибеллю останнього.

Чинним законодавством не передбачено іншого порядку для встановлення даного юридичного факту.

Інших членів сім`ї та утриманців загиблого, спадкоємців, які претендують на спадкове майно після смерті ОСОБА_2 , судом не встановлено. ОСОБА_2 на день смерті у зареєстрованому шлюбі не перебував.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 СК України, особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки - складають сім`ю.

Головною ознакою проживання спадкоємця однією сім`єю зі спадкодавцем є систематичне ведення з ним спільного господарства, тобто прийняття участі у спільних витратах, спрямованих на забезпечення життєдіяльності. При цьому важливою, проте не основною ознакою, є проживання в одному приміщенні зі спадкодавцем. Такими особами можуть бути й інші родичі спадкодавця, причому ними можуть бути також особи однієї статі зі спадкодавцем, або особи, які взагалі не пов`язані спорідненням зі спадкодавцем.

Згідно роз`яснень Верховного Суду України у листі «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 01.01.2012, доказами, які свідчать про факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу можуть бути: свідоцтва про народження дітей, довідки з місця проживання, свідчення свідків, листи ділового та особистого характеру тощо). Також це можуть бути: свідоцтво про смерть одного із "подружжя", свідоцтва про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько, виписки з господарських домових книг про реєстрацію чи вселення; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності); заяви, анкети, квитанції, заповіти, ділова та особиста переписка, з яких вбачається, що "подружжя" вважали себе чоловіком та дружиною, піклувалися один про одного; довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства.

Конституційним Судом України у рішенні від 03.06.1999 за № 5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміну «член сім`ї») визначено, що до членів сім`ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.

Згідно вимог ч.4 СК України, сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Поняття сім`ї, сформульоване в цій статті, не містить такої обов`язкової ознаки сім`ї, як знаходження саме в зареєстрованому шлюбі. Сім`я розглядається як соціальний інститут і водночас як союз конкретних осіб. Сім`я є первинним та основним осередком суспільства. Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки, що й є ознаками сім`ї.

Згідно із ч. 1, 2 ст. 21 СК України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення в них прав та обов`язків подружжя.

Відповідно до ч. 1 ст. 36 цього Кодексу шлюб є підставою для виникнення прав та обов`язків подружжя.

Отже, проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу є спеціальною (визначеною законом, законною) підставою для виникнення у них деяких прав та обов`язків, зокрема, права спільної сумісної власності на майно.

Для встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу потрібно враховувати у сукупності всі ознаки, що притаманні наведеному визначенню.

Так, при встановленні факту наявності у осіб спільного побуту доцільно враховувати ознаки, визначені у понятті домогосподарства.

Домогосподарство є сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об`єднують та витрачають кошти.

Взаємність прав та обов`язків передбачає наявність як у жінки, так і у чоловіка особистих немайнових і майнових прав та обов`язків, які можуть випливати, зокрема, із нормативно - правових актів, договорів, укладених між ними, звичаїв. Для встановлення цього факту важливе значення має з`ясування місця і часу такого проживання.

Підтвердженням цього може бути їх реєстрація за таким місцем проживання, пояснення свідків, представників житлово-експлуатаційної організації. Щодо часу проживання слід зазначити, що за своєю природою проживання однією сім`єю спрямоване на довготривалі відносини.

Як передбачає ч.3, ст.12, ч.1, ст.81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст.82 ЦПК України.

Відповідно до ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

З огляду на досліджені в судовому засіданні докази, суд вважає, що ОСОБА_1 доведений факт її проживання із ОСОБА_2 однією сім`єю, як чоловіка та дружини без реєстрації шлюбу з 01 січня 2004 року по день смерті останнього, тобто по 24 квітня 2022 року

Таким чином, враховуючи зібрані по справі докази, які є належними і допустимими, а також, що встановлення факту спільного проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу як жінки та чоловіка, про який просить заявник, породжує юридичні наслідки, а чинним законодавством не передбачено іншого порядку його встановлення, зважаючи на те, що встановлення зазначеного факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право, суд вважає за необхідне дану заяву задовольнити.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 13, 81, 259, 263, 264, 265, 315 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Ізюмський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Харківської області, Барвінківська державна нотаріальна контора Харківської області, про встановлення факту проживання однією сім`єю із спадкодавцем, та про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу, - задовольнити.

Встановити факт спільного проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , серія і номер паспорта НОМЕР_2 , з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою: АДРЕСА_1 , починаючи з 01 січня 2004 року по день смерті ОСОБА_2 , тобто по ІНФОРМАЦІЯ_1 , які вели спільне господарство, були пов`язані спільним побутом та мали взаємні права та обов`язки.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Харківського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складення повного судового рішення 03 листопада 2023 року.

Суддя Ю.А. Коптєв

СудБарвінківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення03.11.2023
Оприлюднено17.11.2023
Номер документу114923937
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —611/473/23

Ухвала від 11.12.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Сердюк Валентин Васильович

Ухвала від 07.11.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Сердюк Валентин Васильович

Ухвала від 14.10.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Сердюк Валентин Васильович

Ухвала від 20.08.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Дундар Ірина Олександрівна

Постанова від 20.06.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Мальований Ю. М.

Постанова від 20.06.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Мальований Ю. М.

Ухвала від 11.06.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Мальований Ю. М.

Ухвала від 22.05.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Мальований Ю. М.

Ухвала від 09.05.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Мальований Ю. М.

Ухвала від 30.04.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Мальований Ю. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні