Справа № 346/4480/23
Провадження № 2/346/1507/23
УХВАЛА
про зупинення провадження у справі
15 листопада 2023 р.м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої- судді Третьякової І.В.
за участю секретаря- Дутчак Х.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коломия в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Коломийська міська рада про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, -
В С Т А Н О В И В:
11.08.2023р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов`язати відповідача усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою шляхом знесення паркану та звільнення дороги між домоволодіннями АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 ..
Ухвалою суду від 17.08.2023р. відкрито загальне провадження у справі та призначено підготовче засідання з викликом учасників справи.
Ухвалою суду від 14.09.2023р. замінено у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Коршівську сільську раду на належну Коломийську міську раду.
26.10.2023р. донька позивача ОСОБА_3 звернулася до суду з клопотанням в якому зазначила, що її батько ОСОБА_1 помер та просила зупинити провадження у справі до прийняття нею спадщини.
В підготовче засідання учасники справи не з`явилися, причини неявки суду не повідомили. Про час та місце розгляду справи були повідомлені своєчасно та належним чином.
Розглянувши заявлене клопотання, суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно положень ст. 189 ЦПК України завданням підготовчого провадження є: остаточне визначення предмету спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставини справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи та вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Статтею 197 ЦПК України передбачено, що у підготовчому судовому засіданні суд вирішує заяви та клопотання учасників справи.
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Коломийським відділом ДРАЦС у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що зроблено відповідний актовий запис № 1168.
Відповідно до ч. 1 ст. 48 ЦПК України, сторонами у цивільній справі є позивач і відповідач.
За змістом ст. ст. 46, 47 ЦК України здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони (цивільна процесуальна правоздатність) мають фізичні особи, якщо вони можуть особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність).
Виходячи зі змісту наведених статей, стороною у справі може бути лише особа, яка має цивільну процесуальну правоздатність та цивільну процесуальну дієздатність.
Частиною 4 статті 25 ЦК України передбачено, що цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Відповідно до ст. 55 ЦПК України процесуальне правонаступництво у цивільній справі допускається у разі, якщо позов пред`явлено стороною, за її життя, і уже після пред`явлення позову фізична особа померла і правовідносини допускають правонаступництво.
При цьому слід розрізняти правонаступництво у матеріальних правовідносинах та процесуальне правонаступництво.
Процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (право попередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки право попередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.
Згідно з ч. 1 ст. 55 ЦПК України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії цивільного процесу.
Тобто, процесуальне правонаступництво між позивачем та його спадкоємцями, у разі наявності таких у спірних правовідносинах, у порядку ст. 55 ЦПК України допускається, якщо на момент відкриття провадження у справі цивільна правоздатність позивача не припинилася.
У відповідності до приписів ст.1216 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 251 ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.
Згідно п.1 ч.1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктами 1, 3 частини першої статті 251 цього Кодексу, до залучення до участі у справі правонаступника чи законного представника.
Таким чином, враховуючи, що спірні правовідносини у даній справі допускають правонаступництво і стосуватимуться інтересів спадкоємців позивача ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 і після смерті якого відкрилася спадщина, а тому взявши до уваги, що на час розгляду справи шестимісячний строк встановлений законом для прийняття спадщини спадкоємцями ще не сплинув, що виключає визначення належного позивача на теперішній час, суд вважає, що провадження в даній справі слід зупинити до залучення до участі у справі правонаступника.
На підставі викладеного, керуючись ст.. 189, 197, п.1 ч.1 ст. 251, 253, 258, 260, 261ЦПК України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Коломийська міська рада про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою - зупинити до залучення до участі у справі правонаступника позивача ОСОБА_1 .
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду безпосередньо або через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Третьякова І. В.
Суд | Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 15.11.2023 |
Оприлюднено | 20.11.2023 |
Номер документу | 114956657 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: усунення перешкод у користуванні майном |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Шипович Владислав Володимирович
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Третьякова І. В.
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Третьякова І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні