Київський апеляційний суд
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяКИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 754/9633/22
№ апеляційного провадження: 22-ц/824/7381/2023
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2023 року м. Київ
Київський апеляційний суд в складі колегії суддів
судової палати з розгляду цивільних справ:
судді-доповідача Болотова Є.В.,
суддів: Кулікової С.В., Музичко С.Г.,
при секретарі Пановій К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Деснянська районна в м. Києві державна адміністрація, про усунення перешкод у користуванні власністю шляхом визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням,
за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на заочне рішення Деснянського районного суду міста Києва від 13 лютого 2023 року, ухваленого під головуванням судді Лісовської О.В.,-
встановила:
У жовтні 2022 року ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом.
Позивач просила усунути їй перешкоди у користуванні кімнатою АДРЕСА_1 шляхом визнання відповідача таким, що втратив право користування жилим приміщенням.
Позов обґрунтований тим, що ОСОБА_1 проживає та зареєстрована у АДРЕСА_1 , окрім неї там зареєстровано двоє її синів - ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
Відповідач ОСОБА_2 з 27 жовтня 2021 року у кімнаті не проживає, в утриманні житла участі не приймає, особистих речей його у кімнаті немає.
Позивач вважала, що наявність реєстрації відповідача у кімнаті перешкоджає їй здійснювати право володіння, користування та розпорядження, оскільки передбачає право відповідача на користування жилим приміщенням за місцем реєстрації, але позивачка самостійно сплачує всі комунальні витрати.
Заочним рішенням Деснянського районного суду міста Києва від 13 лютого 2023 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
У судовому засіданні представник ОСОБА_1 вимоги апеляційної скарги підтримала.
Інші учасники справи в судове засідання не з`явились, про його час і місце повідомлені належним чином.
Від представника Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації надійшла заява про розгляд справи без їх участі.
Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника ОСОБА_1 , перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із відсутності правових підстав для визнання відповідача таким, що втратив право користування жилим приміщенням.
Проте погодитися з такими висновками суду не можна.
З матеріалів справи вбачається, що спірним житловим приміщенням є кімната АДРЕСА_1 .
Вказана кімната була надана позивачці ОСОБА_1 на сім`ю з трьох осіб (вона та двоє дітей) на підставі ордеру від 21 травня 2015 року та не є приватизованою.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 зазначала, що її син ОСОБА_2 з 27 жовтня 2021 року без поважних причин у кімнаті не проживає, витрати на утримання житла не несе.
На підтвердження позовних вимог ОСОБА_1 надано письмові докази, а саме: акти про непроживання особи за місцем реєстрації від 18 жовтня 2022 року та від 19 липня 2022 року.
Статтею 71 ЖК України встановлено загальні правила збереження жилого приміщення за тимчасово відсутніми громадянами.
За змістом ст. 71 ЖК України при тимчасовій відсутності наймача або членів його сім`ї за ними зберігається жиле приміщення протягом шести місяців.
Відповідно до ст. 72 ЖК України визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням внаслідок відсутності цієї особи понад встановлені строки, провадиться в судовому порядку.
Аналіз ст. 71, 72 ЖК України дає підстави для висновку, що особа може бути визнана такою, що втратила право користування жилим приміщеннями за двох умов: не проживання особи в жилому приміщенні більше шести місяців та відсутність поважних причин такого не проживання.
Саме на позивача процесуальний закон покладає обов`язок довести факт відсутності відповідача понад встановлені ст. 71 ЖК України строки у жилому приміщенні без поважних причин.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
На підтвердження позовних вимог ОСОБА_1 надано акти від 19 липня 2022 року та від 18 жовтня 2022 року, відповідно до яких з 27 жовтня 2021 року ОСОБА_2 у кімнаті АДРЕСА_1 не проживає без поважних причин.
Колегія суддів вважає вказані акти належними та допустимими доказами, оскільки вони складені та підписані сусідами позивача за адресою: АДРЕСА_2 , а їх підписи завірені представником ЖЕД-301.
Протилежний висновок суду є помилковим.
Таким чином, оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, з урахуванням вищенаведених вимог закону, колегія суддів вважає, що відповідач без поважних причин понад шість місяців не проживає за місцем реєстрації.
При цьому колегія суддів бере до уваги нотаріально завірену заяву ОСОБА_2 про відмову за власним бажанням від приватизації кімнати АДРЕСА_3 .
Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин справи, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що рішення від 13 лютого 2023 року ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, відтак підлягає скасуванню з постановленням нового рішення про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 367, 374, 376, 382 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Деснянського районного суду м. Києва від 13 лютого 2023 року скасувати.
Ухвалити нове рішення.
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Деснянська районна в м. Києві державна адміністрація, про усунення перешкод у користуванні власністю шляхом визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням задовольнити.
Усунути ОСОБА_1 перешкоди у користуванні кімнатою, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 , шляхом визнання ОСОБА_2 таким, що втратив право користування житловим приміщенням, розташованим за адресою: АДРЕСА_4 .
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 992 грн 40 коп. та за подання апеляційної скарги у розмірі 1 488 грн 60 коп.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, та може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного судового рішення.
Повний текст складено 16 листопада 2023 року.
Суддя-доповідач Є.В. Болотов
Судді: С.В. Кулікова
С.Г. Музичко
Суд | Київський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2023 |
Оприлюднено | 20.11.2023 |
Номер документу | 114972165 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням |
Цивільне
Київський апеляційний суд
Болотов Євген Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні