Справа № 639/4991/23
Провадження № 2/639/1958/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2023 року
Жовтневий районний суд м. Харкова
у складі головуючого - судді Рубіжного С.О.,
за участю секретаря Чубенко О.С.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Другий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визначення батьківства, суд -
ВСТАНОВИВ:
30 серпня 2023 року до Жовтневого районного суду м. Харкова звернувся ОСОБА_1 , в особі свого представника ОСОБА_3 з позовною заявою до ОСОБА_2 , ОСОБА_2 , третя особа: Другий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визначення батьківства. Обгрунтовуючи позов, позивач зазначає, що він проживав з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 без укладання шлюбу. Під час спільного мешкання у них народилась дитина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Матір`ю під час внесення відомостей до свідоцтва про народження дитини було внесено своє прізвище, оскільки не було укладено шлюб. Одночасно заявлено клопотання про призначення судової генетичної експертизи.
Ухвалою від 08 вересня 2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у цивільній справі. Призначено підготовче судове засідання.
Сторони в підготовче судове засідання не з`явились, про день, час та місце слухання справи повідомлені належним чином. Представником позивача ОСОБА_3 подана заява про розгляд підготовчого засідання без його участі та задовольнити клопотання про витребування відомостей про народження ОСОБА_5 (актові записи, витяг з реєстрів, дані про батьків тощо).
Від представника третьої особи надійшло пояснення по справі із клопотанням слухати справу без участі їх представника.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть учать у справі фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного висновку.
10 листопала 2023 року на адресу суду нідійшла копія актового запису та повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження ОСОБА_6 .
15.11.2023 року представником позивача ОСОБА_1 ОСОБА_3 подано до суду клопотанням про виклик свідків та призначення судово-генетичної експертизи, проведення якої просить доручити експертам Харківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, на вирішення експертизи поставити наступне питання: Чи є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , біологічним батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ?
В підготовче засідання 16.11.2023 року учасники справи не з`явилися, повідомлялись про дату, час та місце підготовчого засідання належним чином. Представник позивача ОСОБА_1 ОСОБА_3 просив клопотання про призначення судово-генетичної експертизи розглянути без участі позивача та його представника.
Представник заінтересованої особи подав заяву, в якій просив провести розгляд справи без участі представника.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи та клопотання представника позивача, приходить до наступного висновку.
Статтею 12 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. При цьому, суд має сприяти учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до положень статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (частина 1 статті 81 ЦПК України).
Судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду (стаття 1 Закону України «Про судову експертизу»).
Підставою проведення судової експертизи є відповідне судове рішення чи рішення органу досудового розслідування, або договір з експертом чи експертною установою - якщо експертиза проводиться на замовлення інших осіб.
За змістом частини третьої статті 102 ЦПК України висновок експерта може бути підготовлений на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.
Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
У разі необхідності суд може призначити декілька експертиз, додаткову чи повторну експертизу.
При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Питання,з якихмає бутипроведена експертиза,що призначаєтьсясудом,визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну. (частини 4, 5 статті 103 ЦПК України).
Судова експертиза повинна призначатися лише для встановлення даних, які входять в предмет доказування у справі, і не може стосуватися тлумачення і застосування правових норм.
Із аналізу вказаних норм вбачається, що судова експертиза призначається у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Як вбачається з практики Європейського суду з прав людини, викладеної у справі «Дульський проти України» (заява № 61679/00), експертиза, призначена судом, є одним із засобів встановлення або оцінки фактичних обставин справи і тому складає невід`ємну частину судової процедури та призначається у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Суд, враховуючи вимоги законодавства, предмет позову вважає за необхідне задовольнити клопотання представника позивача.
Відповідно до п.8 ч.2ст.197 ЦПК Україниу підготовчому судовому засіданні суд вирішує питання про призначення експертизи, виклик у судове засідання експертів, свідків, залучення перекладача, спеціаліста.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України судможе за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Оскільки для проведення зазначеної експертизи потрібний значний проміжок часу, у відповідності до вимогст. 252 ЦПК Українина час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.
Враховуючи, що на час проведення судової експертизи, провадження у справі зупиняється, клопотання про виклик свідків, закриття підготовчого засідання та переходу до розгляду справи по суті, судом буде вирішено після поновлення провадження..
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.103,109, 252,260, 261, 353 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Клопотання представника позивача ОСОБА_1 ОСОБА_3 про призначення судової експертизи задовольнити.
Призначити у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Другий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визначення батьківства судову молекулярно-генетичну експертизу.
На вирішення експертів під час проведення судової молекулярно-генетичноїекспертизи поставити наступне питання:
1.Чи є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , біологічним батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ?
Проведення експертизи доручити експертам Харківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (61036, м. Харків, вул. Ковтуна, буд. 34), попередивши експертів про кримінальну відповідальність відповідно до ст. ст.384,385 КК України.
Для проведення експертизи направити експертам копію даної ухвали у цивільній справі №639/4991/23 (провадження №2/639/1958/23).
Проведення відбору зразків у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , для проведення вказаної експертизи доручити експертам Харківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (61036, м. Харків, вул. Ковтуна, буд. 34).
Після проведення експертизи, висновок експертизи з доданими матеріалами направити до Жовтневого районного суду м. Харкова (адреса: 61052, м. Харків, вул. Полтавський Шлях, буд.45).
Оплату за проведення експертизи покласти на позивача - ОСОБА_1 .
Роз`яснити учасникам справи наслідки ухилення від участі в експертизі, передбачені ст. 109 ЦПК України.
Підготовче провадження у справі на час проведення експертизи - зупинити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її складання має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом пятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 16.11.2023 року.
Суддя С.О. Рубіжний
Суд | Жовтневий районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 16.11.2023 |
Оприлюднено | 20.11.2023 |
Номер документу | 114983274 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Харкова
Рубіжний С. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні