Справа № 574/992/23
Провадження №2-о/574/32/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2023 року м. Буринь
Буринський районний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Гука Т.Р.,
з участю секретаря судового засідання Божок В.М.,
заявниці ОСОБА_1 ,
представника заявниці ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Буринського районного суду Сумської області справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Буринська міська рада Конотопського району Сумської області про встановлення факту родинних відносин,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту родинних відносин. Заяву мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Буринь Конотопського району Сумської області помер ОСОБА_3 , який на момент смерті був зареєстрований та проживав один в будинку по АДРЕСА_1 . ОСОБА_3 не був одружений, не мав дітей та є її троюрідним братом.
Після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно, яке складається із земельних ділянок: з кадастровим номером 5924188800:01:001:0062, з кадастровим номером 5924188800:01:003:0239, з кадастровим номером 5924188800:01:003:0263, які розташовані на території Смілівської сільської ради Роменського району Сумської області та житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 , який він фактично успадкував після смерті своєї матері - ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки на момент її смерті він був зареєстрований та проживав у цьому будинку разом з нею.
Після смерті ОСОБА_3 було заведено реєстраційну справу, номер у спадковому реєстрі 69130283.
При зверненні до приватного нотаріуса Конотопського районного нотаріального округу Сумської області Анохіна О.В. з питанням оформлення спадщини, нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з відсутністю документів, які підтверджують родинні відносини та роз`яснено, що у разі відсутності документів вирішення питання спадкування можливе у судовому порядку.
На підставі викладеного просила суд встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є її троюрідним братом.
Ухвалою Буринського районного суду Сумської області від 04.10.2023 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
В судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 , заявлені вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити з викладених у заяві підстав.
Заінтересована особа Буринська міська рада була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, однак її представник в судове засідання не з`явився та
причини своєї неявки не повідомив.
З врахуванням положень ст.223 ЦПК України, суд визнав за можливе справу розглянути у відсутності представника заінтересованої особи.
Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_5 суду пояснила, що живе 26 років по АДРЕСА_1 навпроти будинку ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дружини та дітей у ОСОБА_3 не було, однак до нього часто приїжджала та його доглядала, коли він захворів, ОСОБА_1 . Батьків ОСОБА_3 вона не знала, однак він казав, що ОСОБА_1 є його троюрідною сестрою.
Свідок ОСОБА_6 вказала, що проживала близько 40 років вул. Великозахватівська в м. Буринь по сусідстві від ОСОБА_3 , в якого дружини чи дітей не було. Неодноразово вона бачила як до нього приїжджала ОСОБА_1 , яку він називав своєю троюрідною сестрою. Також до нього приїздив батько ОСОБА_1 , який їй казав, що приїхав до свого рідного племінника. Матір ОСОБА_3 звали ОСОБА_7 , а його батька вона не знає та ніколи не бачила.
Аналогічні покази надав свідок ОСОБА_8 , який також повідомив, що з 80-х років проживав по сусідству від ОСОБА_3 , зі слів якого знає, що ОСОБА_1 була його троюрідною сестрою. Батька ОСОБА_3 не знав і ніколи не бачив.
Заслухавши доводи заявниці та її представника, показання свідків, повно та всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Буринь Конотопського району Сумської області помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.13).
Після смерті останнього відкрилась спадщина на земельні ділянки, що належали йому на праві приватної власності, а саме: з кадастровим номером 5924188800:01:001:0062, площею 3,5121 га, кадастровим номером 5924188800:01:003:0239, площею 0,2068 га та кадастровим номером 5924188800:01:003:0263, площею 0,1915 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Смілівської сільської ради Роменського району Сумської області, відповідно Витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексні номери витягів: 87360512, 87362498, 87364046 та житловий будинок жилою площею 14,9 кв. м з надвірними будівлями, що розташований по АДРЕСА_1 , який ОСОБА_3 успадкував після смерті своєї матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , шляхом постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та протягом шестимісячного строку, не заявивши про відмову від неї, що підтверджується копією свідоцтва про смерть ОСОБА_4 , копією будинкової книги, копією технічного паспорта на житловий будинок, копією проекту господарських будівель, договором купівлі-продажу, листом відділу у Роменському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, архівним витягом з розпорядження голови Роменської районної державної адміністрації від 28.05.2003 р. №226 «Про затвердження технічної документації по складанню державних актів на право приватної власності на землю власникам земельних часток (паїв) на території Смілівської сільської ради» Витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с.15, 25-60).
З довідки виданої 26.10.2021 року депутатом Буринської міської ради восьмого скликання, мешканці АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , вбачається, що вона здійснила поховання свого брата ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за власний рахунок (а.с.20).
Статтею 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ч.1 ст.1217 ЦК України).
Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У відповідності до ч.ч.1, 2 ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Частиною 1 ст.1265 ЦК України встановлено, що у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.
Відповідно довідки відділу «Центр надання адміністративних послуг» виконавчого комітету Буринської міської ради Сумської області від 21.12.2022 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , значився зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , і разом з ним на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно картотеки реєстраційного обліку громадян інші особи зареєстровані не значилися (а.с.17).
Згідно витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі, після смерті ОСОБА_3 приватним нотаріусом Анохіним О.В. 11.02.2022 року зареєстрована спадкова справа, номер у Спадковому реєстрі 69130283, номер у нотаріуса 36/2022 (а.с.19).
З метою отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Конотопського районного нотаріального округу Анохіна О.В., однак отримала письмове повідомлення, що для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті її троюрідного дядька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , їй необхідно надати документи, що підтверджують родинні стосунки, а у разі їх відсутності вирішення цього питання можливо у судовому порядку, що підтверджується листом приватного нотаріуса Анохіна О.В. (а.с.18).
За змістом ст.ст.293, 315 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення юридичних фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Згідно роз`яснень, які містяться в п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року №7, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Відповідно до ч.1 ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч.2 ст.78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно копії свідоцтва про народження заявниці остання народилась ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Грабове Житковичського району Гомельскої області БССР та її батьком записаний " ОСОБА_4 ", а матір`ю " ОСОБА_10 " (російською мовою) (а.с.9).
Відповідно копії свідоцтва про одруження ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 одружились 17.07.2004 року та після реєстрації одруження присвоєно прізвища: чоловікові ОСОБА_1 , дружині ОСОБА_1 (а.с.10).
З копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 вбачається, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_7 в с. Бошівка Буринського району Сумської області (а.с.14).
Також заявницею було надано копію свідоцтва про народження ОСОБА_4 , однак в зв`язку поганою якістю копії вказаного документа встановити будь-які інші дані з неї неможливо (а.с.11).
Згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_8 , його батьком записаний " ОСОБА_15 ", а матір`ю " ОСОБА_7 " (російською мовою) (а.с.12).
З листа державного архіву Сумської області Сумської обласної державної адміністрації №К-147 від 07.10.2022 вбачається, що у метричних книгах Миколаївської церкви с. Миколаївка Путивльського повіту Курської губернії та у метричних книгах Іверсько-Богородицької церкви с. Бошівка Лебединського повіту Харківської губернії за 1912 рік відомостей про народження ОСОБА_17 немає (а.с.22).
Крім того, з листа державного архіву Сумської області Сумської обласної державної адміністрації №К-148 від 07.10.2022 вбачається, що книги реєстрації актів городянського стану про народження по с. Бошівка та с. Миколаївка Буринського району Сумської області за 1932 рік на зберігання до Державного архіву Сумської області не надходили та їх місцезнаходження архіву невідомо, тому підтвердити народження ОСОБА_15 немає можливості (а.с.23).
Також, з листа державного архіву Сумської області Сумської обласної державної адміністрації №К-149 від 07.10.2022 вбачається, що у метричних книгах Миколаївської церкви с. Миколаївка Путивльського повіту Курської губернії за 1904-1906 роки відомостей про народження ОСОБА_19 немає. Метричні книги Іверсько-Богородицької церкви с. Бошівка Лебединського повіту Харківської губернії за 1903-1906 роки та метричні книги Миколаївської церкви с. Миколаївка Путивльського повіту Курської губернії за 1903 рік на зберігання до Державного архіву Сумської області не надходили та їх місцезнаходження архіву невідомо (а.с.24).
Таким чином, сукупність досліджених в судовому засіданні доказів не дає підстави вважати доведеним, факт перебування заявниці ОСОБА_1 в родинних відносинах із померлим ОСОБА_3 , оскільки він не підтверджений жодними письмовими доказами.
Зокрема заявницею не надано жодних належних та достатніх доказів, що її батько ОСОБА_4 та батько ОСОБА_3 - ОСОБА_15 були між собою двоюрідними братами.
Фактично свої родинні відносини із ОСОБА_3 заявниця доводить лише одними показами свідків ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_8 , яким відомо, що ОСОБА_1 є троюрідною сестрою померлого ОСОБА_3 лише зі слів останнього.
Згідно ч.2 ст.90 ЦПК України якщо показання свідка ґрунтуються на повідомленнях інших осіб, то ці особи повинні бути також допитані. За відсутності можливості допитати особу, яка надала первинне повідомлення, показання з чужих слів не може бути допустимим доказом факту чи обставин, на доведення яких вони надані, якщо показання не підтверджується іншими доказами, визнаними допустимими згідно з правилами цього Кодексу.
За наведеного покази вказаних свідків про обставини, які відомі їм зі слів померлої особи, та не підтверджуються жодними іншими письмовими доказами, не можуть бути визнані допустимими доказами у даній справі та не дають можливість достовірно встановити наявність таких родинних відносин між заявницею та ОСОБА_3 .
При цьому враховуючи надані заявницею відповіді із архівних установ про відсутність документів про народження, суд не вбачає можливості витребувати такі докази з власної ініціативи в порядку ч. 2 ст.294 ЦПК України.
Таким чином, аналізуючи матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин, у зв`язку з недоведеністю факту, який вона просить встановити.
Керуючись ст.ст.10-13, 258, 259, 263-265, 268, 273, 293-294, 315-316, 319, 354 ЦПК України, суд,-
у х в а л и в:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа Буринська міська рада Конотопського району Сумської області про встановлення факту родинних відносин відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник - ОСОБА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 .
Заінтересована особа - Буринська міська рада Конотопського району Сумської області, місцезнаходження: 41700, Сумська область, Конотопський район, м. Буринь, вул. Першотравнева, 1; код ЄДРПОУ: 04058025.
Повне судове рішення складено 20.11.2023 року.
Суддя Т.Р. Гук
Суд | Буринський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2023 |
Оприлюднено | 21.11.2023 |
Номер документу | 115007632 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Буринський районний суд Сумської області
Гук Т. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні