Рішення
від 20.11.2023 по справі 573/1655/23
БІЛОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 573/1655/23

Номер провадження 2/573/334/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(повний текст)

20 листопада 2023 року м. Білопілля

Білопільський районний суд Сумської області в складі:

головуючої судді: Черкашиної М.С.

за участю секретаря: Терещенко О.В.,

позивача: ОСОБА_1 ,

представника позивача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білопіллі в режимі відеоконференції цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Білопільської міської ради Сумського району Сумської області, 3-я особа - Білопільська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на 1/4 частину житлового будинку у порядку спадкування за законом,

В С Т А Н О В И В:

Стислий виклад позиції позивача.

14вересня 2023року досуду надійшлапозовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , яка діє у власних інтересах та в інтересах малолітнього сина ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , Білопільської міської ради Сумського району Сумської області, 3-я особа - Білопільська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на частину житлового будинку у порядку спадкування.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Веселе Глушковського району Курської області РФ помер її син ОСОБА_6 . Після смерті сина відкрилась спадщина на все належне йому майно та майнові права. Зокрема, до складу спадщини входить житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який належав йому на праві власності на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого нотаріусом 17.07.2008 за № 1076. Спадкоємцями майна є вона, як мати, його дружина ОСОБА_3 з дітьми: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , 2014 р.н., які проживали разом зі спадкодавцем на день смерті та фактично вступили в управління спадковим майном. Маючи намір прийняти спадщину після смерті сина, позивач звернулась до державного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини та за її заявою була заведена спадкова спправа № 125/2020 від 21.07.2020 року, проте у подальшому нотаріус відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на частину житлового будинку з надвірними та господарськими будівлями, оскільки зупинена дія Мінської конвенції у відносинах з російською федерацією і не здійснюється співробітництво судів та інших компетентних органів України з відповідними органами російської федерації у цивільних і кримінальних справах на підставі Конвенції. Оскільки в інший спосіб у нотаріальному порядку позивач не може набути права на спадщину за законом після смерті спадкодавця, вона звернулась до суду за захистом своїх спадкових прав. Посилаючись на викладені вище обставини, ОСОБА_1 просить визнати за нею у порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 сина ОСОБА_6 , право власності на частину житлового будинку з надвірними та господарськими будівлями, що знаходяться по АДРЕСА_1 .

Заяви (клопотання) учасників справи.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник адвокат Сергеєва С.А., яка приймала участь у режимі відеоконференції, підтримали позовні вимоги, просили їх задовольнити.

Відповідачі ОСОБА_3 , яка діє у власних інтересах та в інтересах неповнолітнього ОСОБА_5 , ОСОБА_4 у судове засідання не з`явились, про час та місце проведення судового засідання повідомлялись шляхом розміщення оголошення на сайті «Судова влада України». Раніше через позивача долучили письмові заяви про відмову від прийняття спадщини на користь позивача ( а.с. 76-77, 56-58 ).

Представник відповідачаБілопільської міськоїради Сумськогорайону Сумськоїобласті усудове засіданняне з`явився.Міський голованадіслав клопотанняпро розгляд справи без участі їх представника, проти задоволення позову не заперечують (а. с. 90).

Представник третьої особи Білопільської державноїнотаріальної конториСхідного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції в судове засідання не з`явився. Завідувач Ковальова Л.Б. надіслала листа про розгляд справи її відсутність, при ухваленні рішення покладається на розсуд суду (а. с. 91).

Інших клопотань та заяв, пов`язаних з розглядом справи від учасників судового процесу до суду не надходило.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою від 18 вересня 2023 відкрито провадження у справі за вказаним вище позовом та призначено її до підготовчого засідання за правилами загального провадження. Відповідачам запропоновано надати відзив на позовну заяву у 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження (а. с. 45).

Ухвалою суду від 30 жовтня 2023 закрито підготовче провадження у справі та призначено до судового розгляду (а. с. 84).

Фактичні обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_7 є матір`ю ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що міститься запис у свідоцтві про народження серії НОМЕР_1 (а. с. 7-8).

Із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_6 в с. Веселе Глушковського району Курської області РФ (а. с. 5).

На підставі договору купівлі-продажу, посвідченого 17 липня 2008 приватним нотаріусом Білопільського районного нотаріального округу Сумської області Шамуковою Н.В., ОСОБА_6 придбаний житловий будинок з надвірними та господарськими будівлями під АДРЕСА_1 (а. с. 9-10).

Право власності на вказаний житловий будинок зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за ОСОБА_6 18 липня 2008 року за реєстраційним № 17478066 (а. с. 11-13).

Вартість житлового будинку АДРЕСА_1 станом на 11.09.2023 року складає 89 000 грн, що вбачається зі звіту про оцінку майна (а. с. 17-41).

Постановою державного нотаріуса Білопільської державної нотаріальної контори Ковальової Л.Б. від 01.09.2023 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії щодо видачі свідоцтва про право на спадщину за законом. Зокрема нотаріусом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Веселе Глушковського району Курської області РФ помер ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин рф, постійним місцем проживання якого було с. Веселе. Після його смерті залишилось спадкове майно, яке складається із житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . Спадкоємцями померлого за законом згідно поданої заяви є його мати ОСОБА_1 , а також дружина ОСОБА_3 , син ОСОБА_5 , 2014 р.н. та син ОСОБА_4 , громадяни рф, які згідно довідки адміністрації Веселівської сільської ради Глушковського району Курської області від 27.08.2021 за № 149 на момент смерті спадкодавця були зареєстровані та проживали разом. Зазначає, що стаття 1 ЗУ № 2783-ІХ «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22.01.1993» передбачає зупинення дії Конвенції, вчиненої від імені України у м. Мінську 22.01.1993 і ратифікованої ЗУ від 10.11.1992 № 240/94-ВР та Протоколу до Конвенції, вчиненого від імені України у м. Москві 28.03.1997 і ратифікованого ЗУ від 03.03.1998 № 140/98-ВР у відносинах з РФ та Республікою Білорусь. Стаття 2 Закону № 2783-ІХ та Протоколу до Конвенції передбачає вихідз Конвенції. Стаття 49 ЗУ «Про нотаріат» констатує, що нотаріус не вчиняє нотаріальних дій, що суперечать чинному законодавству України (а. с. 16).

Згідно інформаційної довідки, виданої Білопільською державною нотаріальною конторою вбачається, що державним нотаріусом 21.07.2020 заведено спадкову справу № 125/2020 після померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_6 (а. с. 60).

Із витребуваної судом копії спадкової справи від 21.07.2020 року № 125/2020 встановлено, що за заявою позивача ОСОБА_1 відкрито спадкову справу після померлого сина ОСОБА_6 , проте свідоцтва на спадкове майно видані не були (а. с. 61-67).

Норми права, які застосовує суд, мотиви їх застосування.

Згідно із ст. ст. 41, 55 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Права людини і громадянина захищаються законом. Кожен має право будь - якими не забороненими законом способами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Приписами п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

В силу ст. 13 Конвенції кожна людина, права і свободи якої, викладені у цій Конвенції, порушуються, має ефективний засіб захисту у відповідному національному органі.

Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична та юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальним принципами міжнародного права.

У відповідності до ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

За змістом ч. 1, ч. 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

В силу ч. 1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї (ч. 3 ст. 1268 ЦК України).

Згідно ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має право подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно з ч. 1, 3 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Частиною першою статті 316 Цивільного кодексу України поняття права власності визначено як право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. При цьому право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (ст. 328 ЦК України).

За приписами ч. 1 ст. 377 ЦК Українидо особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Частиною 3 статті 3Закону Українивід 1липня 2004року «Продержавну реєстраціюречових правна нерухомемайно таїх обтяжень» передбачено, що права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК України).

Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.

Згідно з ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів є, зокрема, визнання права.

Висновки суду.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-яку заяву, що стосується його прав і обов`язків цивільного характеру (п. 36 рішення ЄСПЛ від 21 лютого 1975 року у справі «Голден проти Сполученого королівства») та кожен має право на ефективний засіб юридичного захисту (ст. 13 Конвенції).

Відповідно до частин першої, другої та п`ятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Суд зауважує, що у зв`язку із збройною агресією проти України, здійсненою російською федерацією в порушення основоположних принципів і норм міжнародного права, та повномасштабним вторгненням російської федерації на територію України 24.02.2022, Україна розірвала дипломатичні відносини з росією, та відповідно до Закону № 2783-ІХ вийшла з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993, що у свою чергу унеможливлює право вступу позивача у спадщину шляхом оформлення необхідних документів у нотаріуса.

Виходячи з системного аналізу вищенаведених положень законодавства, наданих суду доказів, які не викликають сумнівів у їх допустимості та достовірності, суд вважає, що спадкодавцю на праві власності належало домоволодіння, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 у передбаченому законодавством порядку, що діяло на момент виникнення цього права.

В свою чергу, позивач ОСОБА_1 своєчасно звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини на майно після сина ОСОБА_6 , якому належав спадковий будинок на підставі договору купівлі продажу та здійснення реєстрації права власності, але не може оформити її, отримавши в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину за законом, у зв`язку з тим, що у період зупинення дії міжнародного договору Україна утримується від дій, які б могли перешкоджати поновленню дії договору, дію Мінської конвенції у відносинах з російською федерацією та республікою білорусь.

Враховуючи встановлені фактичні обставини справи та виходячи з вищенаведених положень законодавства, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що право позивача підлягає захисту в судовому порядку і вважає за можливе задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 та визнати за нею право власності на частину житлового будинку з надвірними та господарськими будівлями АДРЕСА_1 у порядку спадкування за законом після сина ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5, 12, 13, 81, 89, 247, 258, 263-265 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_3 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_4 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 ), Білопільської міської ради Сумського району Сумської області (місце знаходження: м. Білопілля, вул. Старопутивльська, буд. 35 Сумського району Сумської області, ЄРДПОУ: 04058019), 3-я особа - Білопільська державна нотаріальна контора (місце знаходження: м. Білопілля, Торгова площа, буд. 27 Сумського району Сумської області), про визнання права власності на 1/4 частину житлового будинку у порядку спадкування за законом, задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 сина ОСОБА_6 , право власності на частину житлового будинку з надвірними та господарськими будівлями, що знаходяться по АДРЕСА_1 .

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Сумського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя

Справа 573/1655/23

Номер провадження 2/573/334/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

( вступна і резолютивна частина)

20 листопада 2023 року м. Білопілля

Білопільський районний суд Сумської області в складі:

головуючої судді: Черкашиної М.С.

за участю секретаря: Терещенко О.В.,

позивача: ОСОБА_1 ,

представника позивача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білопіллі в режимі відеоконференції цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Білопільської міської ради Сумського району Сумської області, 3-я особа - Білопільська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на 1/4 частину житлового будинку у порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

Враховуючи складність у виготовленні повного тексту судового рішення, що потребує значного часу, суд вважає за необхідне проголосити вступну та резолютивну частину рішення. Повний текст рішення буде виготовлено протягом десяти днів.

Керуючись ч. 6 ст. 259, 265, 268, 273 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_3 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_4 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 ), Білопільської міської ради Сумського району Сумської області (місце знаходження: м. Білопілля, вул. Старопутивльська, буд. 35 Сумського району Сумської області, ЄРДПОУ: 04058019), 3-я особа - Білопільська державна нотаріальна контора (місце знаходження: м. Білопілля, Торгова площа, буд. 27 Сумського району Сумської області), про визнання права власності на 1/4 частину житлового будинку у порядку спадкування за законом, задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 сина ОСОБА_6 , право власності на частину житлового будинку з надвірними та господарськими будівлями, що знаходяться по АДРЕСА_1 .

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Сумського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення буде виготовлено протягом десяти днів.

Суддя

СудБілопільський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення20.11.2023
Оприлюднено22.11.2023
Номер документу115025183
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —573/1655/23

Рішення від 20.11.2023

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Черкашина М. С.

Ухвала від 30.10.2023

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Черкашина М. С.

Ухвала від 27.09.2023

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Черкашина М. С.

Ухвала від 18.09.2023

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Черкашина М. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні