Справа № 275/1597/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2023 року смт.Брусилів
Суддя Брусилівського районного суду Житомирськоїобласті Лівочка Л. І., розглянувши
позовну заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Брусилівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України,
ВСТАНОВИВ:
Представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Булава Р.Г., звернувся до суду з заявою про встановлення факту народження ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Сімферополі, АРК, Україна.
Вивчивши заяву та додані до неї матеріали, прихожу до висновку, що заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Згідно п. 7 ч. 1ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до вимог ч.3ст. 294 ЦПК Українисправи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом.
Разом з тим, ч. 4ст. 177 ЦПК Українипередбачено, що до заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Заявником при зверненні до суду не був сплачений судовий збір, з посиланням нап.21 статті 5 Закону України У "Про судовий збір".
Відповідно доЗакону України "Про судовий збір", за подання до суду заяви у справах окремого провадження фізичною особою, судовий збір складає 536,80 грн.
Відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 5 ЗУ "Про судовий збір", від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв`язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Заява ОСОБА_1 про встановлення факту народження подана у зв`язку з необхідністю отримання від органів реєстрації актів цивільного стану України свідоцтва про народження дитини, підтвердження громаднства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України, а не у зв`язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Аналогічний висновок викладено в ухвалах Верховного Суду від 25 січня 2019 року у справі №243/9106/18, від 04 жовтня 2019 року у справі №242/4145/19, постанові Верховного Суду від 14 листопада 2019 року у справі №350/2002/18.
Таким чином, заявник не має пільг зі сплати судового збору відповідно до вимог п. 21 ч.1ст.5 Закону України "Про судовий збір".
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, має тлумачитися з урахуванням верховенства права, яке вимагає, щоб сторони у справі мали ефективний судовий засіб, що давав би їм можливість заявляти про свої громадянські права.
Таким чином, це положення втілює "право на суд", право на доступ до якого, тобто право на звернення до суду у цивільних справах, є лише одним аспектом; однак, це аспект, який фактично дає можливість скористатися додатковими гарантіями, викладеними в пункті 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Так, у рішеннях Європейського суду з прав людини у справах «Осман проти Сполученого королівства» від 28 жовтня 1998 року та «Креуз проти Польщі» від 19 червня 2001 року зазначено, що право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави. Якщо законом визначений порядок для вчинення певних дій, такий порядок в силу вимог вітчизняного та Європейського законодавства повинен дисциплінувати осіб, що звертаються до суду та не допустити судовий процес у безладний рух, так як право на суд не є абсолютним.
Відповідно дост. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
У разі не виправлення недоліків заява буде вважатися не поданою та повернута заявнику у відповідності із ч. 3ст. 185 ЦПК України.
На підставі викладеного, вважаю за необхідне відповідно достатті 185 ЦПК України залишити заяву ОСОБА_3 без руху та надати строк для усунення недоліків, вказаних у мотивувальній частині ухвали, а саме сплатити судовий збір у розмірі 536,80 грн. або надати підтвердження наявності підстав звільнення від сплати судового збору відповідно до закону ( копію документу, що підтверджує вимушене переселення з тимчасово окупованих територій України).
Роз`яснити заявнику право, що він не позбавлений права також звернутися до суду з клопотанням про звільнення його від сплати судового збору, зменшення його розміру або відстрочення сплати судового збору відповідно достатті 8 Закону України "Про судовий збір"тастатті 136 ЦПК України.
Виходячи з наведеного, керуючись ст.185ЦПК України, суддя-
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Брусилівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України - залишити без руху.
Надати заявнику строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків - 10 днів з дня отримання копії ухвали.
Роз`яснити заявнику, що якщо недоліки заяви не буде усунено в строк, встановлений судом, заява вважатиметься неподаною і буде повернута заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Л.І.Лівочка
Суд | Брусилівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2023 |
Оприлюднено | 22.11.2023 |
Номер документу | 115047705 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України |
Цивільне
Брусилівський районний суд Житомирської області
Лівочка Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні