Справа № 242/1498/23
Провадження № 2/242/647/23
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2023 року Селидівський міський суд Донецької області у складі головуючого судді Черкова В.Г., при секретарі Кідрон О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом заступника керівника Покровської окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, до ОСОБА_1 про конфіскацію земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
27.09.2023 року заступник керівника Покровської окружної прокуратури Калько Р. звернувся до суду позовом в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області до ОСОБА_1 та просив конфіскувати на користь держави земельну ділянку сільськогосподарського призначення, що належить громадянину російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , з кадастровим номером 1413846500:01:002:0066, площею 0,042 га із цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 117932814138), шляхом припинення права власності, відомості про яке зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 27.07.2013 р. за № 1870565, та визнання права власності за державою в особі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, а також сягнути судові витрати по справі з відповідача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами опрацювання відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що ОСОБА_1 , який є громадянином російської федерації відповідно до паспорту громадянина російської федерації НОМЕР_2 , виданого 14.06.2006 р. ВВС міста Сєвєроморська Мурманської області, успадкував після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби (спадкова справа № 86/2011).
На підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, зареєстрованого в реєстрі 27.07.2013 р. за № 997, ОСОБА_1 набув право власності на земельну ділянку площею 0,042 га, кадастровий номер 1413846500:01:002:0066, для ведення особистого селянського господарства, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Право власності на вказану земельну ділянку зареєстроване за ОСОБА_1 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 27.07.2013 р. за № 1870565 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 117932814138).
Станом на дату набуття права власності на вказану земельну ділянку відповідач був громадянином російської федераці.
Відповідно до інформації Головного управління Державної міграційної служби у Донецькій області № 1401.2.3-2355/1401.2.10-23 від 03.05.2023 р., громадянин російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з питань оформлення паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, посвідки на тимчасове/постійне проживання в Україні, набуття громадянства України не звертався.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучі громадянином російської федерації, 27.07.2013 р. набув право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення кадастровий номер 1413846500:01:002:0066, та упродовж року добровільно її не відчужив (кінцевий строк сплинув 27.07.2014 р.). У зв`язку з цим наявні підстави для конфіскації у ОСОБА_1 вказаної земельної ділянки шляхом припинення права власності на неї з одночасним визнанням права власності держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області.
Обґрунтував наявність підстав для звернення до суду з позовом тим, що відповідно до ст..153 ЗК України власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до ст..1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства та на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте, попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або ля забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
В даному випадку порушуються інтереси держави, а бездіяльність органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні державні функції - Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, зумовлена відсутністю коштів для оплати судового збору.
Ухвалою суду від 28.09.2023 року заяву заступника керівника Покровської окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Головне управління Держрегокадастру у Донецькій області, про забезпечення позову задоволено. Для забезпечення позову заступника керівника Покровської окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних відносинах - Головного управління Держреокадастру у Донецькій області, до ОСОБА_1 про конфіскацію земельної ділянки було вжито захід забезпечення у виді накладення арешту на земельну ділянку сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1413846500:01:002:0066, площею 0,042 га (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 117932814138), власником якої є громадянка російської федерації ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Ухвалою суду від 27.09.2023 року відкрито провадження у справі, постановлено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Представником позивача надано клопотання про розгляд справи у режимі відеоконференції.
Оскільки дана справа розглядається у спрощеному провадженні без виклику сторін, клопотань про перехід у розгляд справи в порядку спрощеного провадження з викликом сторін або загального позовного провадження не надходило, дане клопотання не обґрунтоване та задоволенню не підлягає.
Відповідач про час і місце розгляду справи повідомлений шляхом розміщення оголошення про виклик на офіційному веб-сайті судової влади України, що узгоджується з вимогами частини 11статті 128 ЦПК України. В установлений строк письмовий відзив проти позову з посиланням на докази, якими він обґрунтовується, відповідач до суду не надав.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція) гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, при визначенні цивільних прав і обов`язків особи чи при розгляді будь-якого кримінального обвинувачення, що пред`являється особі.
Ключовими принципами статті 6 є верховенство права та належне здійснення правосуддя. Ці принципи також є основоположними елементами права на справедливий суд.
Так, у справіDelcourt v. BelgiumСуд зазначив, що„у демократичному суспільстві у світлі розуміння Конвенції, право на справедливий суд посідає настільки значне місце, що обмежувальне тлумачення статті 6 не відповідало б меті та призначенню цього положення".
У справіBellet v. FranceСуд зазначив, що„стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права".
Як свідчить позиція Суду у багатьох справах, основною складовою права на суд є право доступу, в тому розумінні, що особі має бути забезпечена можливість звернутись до суду для вирішення певного питання, і що з боку держави не повинні чинитись правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.
Статтею 6 Конвенції також гарантується право на розгляд справи судом у "розумні строки". Слід відмітити, що у своїй практиці Суд підходив до цієї проблеми дуже індивідуально. Разом із тим, були встановлені певні критерії, в світлі яких слід оцінювати тривалість провадження це: складність справи; поведінка заявника; дії відповідних органів. Ці питання аналізувались судом у справі"Странніков проти України", де Суд дійшов висновку, що тривалість оскаржуваного процесу була надмірною та не відповідала вимозі „розумності строку".
У справі «Dilipak and Karakaya v. Turkey» (№ № 7942/05, 24838/05, рішення від 04.03.2014 року) Європейський суд з прав людини зазначив, що можливість для сторін взяти участь у судовому розгляді випливає з предмету та мети статті 6 Конвенції, взятої вцілому. Крім того, принципи змагальності судового процесу та рівності сторін, навряд чи можливі без участі сторін у розгляді. ЄСПЛ наголосив, що система Конвенції вимагає від договірних держав вживати необхідних заходів для забезпечення ефективного здійснення прав, гарантованих статтею 6 Конвенції. Це передбачає, насамперед, що особи, стосовно яких судові провадження були розпочаті, повинні бути проінформовані про цей факт. Таким чином, в контексті указаної справи ЄСПЛ вирішував питання, чи прийняла влада необхідні заходи для повідомлення одного із заявників про порушення судового розгляду, і чи відмовився останній від свого права; якщо ні, то чи міг заявник домогтися нового змагального розгляду відповідно до національного законодавства.
З урахуванням зазначеного особа, яка не була присутньою під час розгляду справи, має право на адекватну, скорочену процедуру скасування рішення, а тому суд вважає можливим ухвалити заочне рішення у справі на підставі наявних доказів.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі фактичні обставини.
Судом встановлено,що на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, зареєстрованого в реєстрі 27.07.2013 р. за № 997, ОСОБА_1 набув право власності на земельну ділянку площею 0,042 га, кадастровий номер 1413846500:01:002:0066, для ведення особистого селянського господарства, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Право власності на вказану земельну ділянку зареєстроване за ОСОБА_1 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 27.07.2013 р. за № 1870565 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 117932814138).
Станом на дату набуття права власності на вказану земельну ділянку відповідач був громадянином російської федераці.
Відповідно до інформації Головного управління Державної міграційної служби у Донецькій області № 1401.2.3-2355/1401.2.10-23 від 03.05.2023 р., громадянин російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з питань оформлення паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, посвідки на тимчасове/постійне проживання в Україні, набуття громадянства України не звертався.
При вирішенні справи суд застосовує такі норми права.
Відповідно достатті 263 ЦПК Українисудове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до частини 3статті 56 ЦПК Україниу визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
У відповідності до частини 3статті 23 Закону України «Про прокуратуру»прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Положення статей13,14 Конституції Українивизначають, що земля є об`єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цієюКонституцією. Земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави.
Суб`єктами права приватної власності на землю згідно зістаттею 80 Земельного кодексу Українивизначено громадян України та юридичних осіб. Проте, з урахуванням змісту частини 2 статті 81 та інших нормЗемельного кодексу України, суб`єктами права приватної власності на землю визнаються також іноземні громадяни та особи без громадянства.
Зокрема, іноземні громадяни та особи без громадянства відповідно до частини 2статті 81 Земельного кодексу Україниможуть набувати права власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності.
Згідно із частиною 3статті 81 Земельного кодексу Україниіноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки відповідно до частини другої цієї статті у разі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) викупу земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві власності; в) прийняття спадщини.
Одночасно за змістом частини 4статті 81 Земельного кодексу Україниземлі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.
Згідно пункту «е» частини 1статті 140 Земельного кодексу України, однією з підстав примусового припинення права власності на земельну ділянку є невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.
В разі невиконання вимог закону про обов`язок відчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк настають наслідки, передбачені частинами 2, 4статті 145 Земельного кодексу України, а саме, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду. Позов про конфіскацію земельної ділянки подається до суду органом, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель. Конфіскована земельна ділянка за рішенням суду підлягає продажу на земельних торгах.
Частиною 5статті 41 Конституції Українивизначено, що конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.
Враховуючи, що відповідач, будучи громадянином російської федерації, упродовж року після набуття у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення ( 27.07.2013 р. по теперішній час) не відчужив її, є підстави для конфіскації належної відповідачці земельної ділянки на користь держави.
Обраний спосіб захисту порушеного права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, якою відповідачка незаконно володіє, є ефективним та належним способом захисту порушених прав держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, як уповноваженого органу на здійснення функцій держави щодо конфіскації у власність держави земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які незаконно використовуються іноземними громадянами. Зазначений спосіб захисту чітко визначений частиною 4статті 81 Земельного кодексу України.
Звернення до суду прокурора з позовом узгоджується з вимогами частини 3статті 56 ЦПК Українита частини 3статті 23 Закону України «Про прокуратуру».
Згідно зі ст..2 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.27 даного Закону України державна реєстрація права власності на інших речових прав проводиться на підставі судового рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, що має наслідком задоволення позовних вимог.
Покровською окружною прокуратурою при зверненні до суду з позовом сплачено 4026,00 грн. судового збору, що складається з судового збору, сплаченого при поданні позовної заяви в розмірі 2684,00 грн, та судового збору, сплаченого при поданні заяви про забезпечення позову в розмірі 1342,00 грн.
Відповідно до пункту 1 частини 2статті 141 ЦПК Українисудові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь особи, що їх понесла.
Керуючись статтями12,263-265,273, 280 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ :
Позов заступника керівника Покровської окружної прокуратури, код ЄДРПОУ 25707002, юридична адреса: Донецька область, м.Покровськ, вул..Центральна, 148, в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, код ЄДРПОУ 39767332, юридична адреса: Полтавська область, м.Полтава, вул..Уютна, 23, до ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина російської федерації, про конфіскацію земельної ділянки - задовольнити.
Конфіскувати на користь держави земельну ділянку сільськогосподарського призначення, що належить громадянину російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , з кадастровим номером 1413846500:01:002:0066, площею 0,042 га із цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства(реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 117932814138).
Припинити право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, що належить громадянину російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , з кадастровим номером 1413846500:01:002:0066, площею 0,042 га із цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства(реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 117932814138), відомості про яке зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 27.07.2013 р. за № 1870565.
Визнати право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1413846500:01:002:0066, площею 0,042 га із цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства(реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 117932814138) за державою в особі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Покровської окружної прокуратури судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 4026 (чотири тисячі двісті шість) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.Апеляційна скарга на рішення суду подається позивачем протягом тридцяти днів безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
Повний текст рішення складено та підписано 20.11.2023 р.
Суддя В.Г.Черков
Суд | Селидівський міський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2023 |
Оприлюднено | 23.11.2023 |
Номер документу | 115056518 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них |
Цивільне
Селидівський міський суд Донецької області
Черков В. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні