Справа № 909/928/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К РА Ї Н И
21.11.2023 м. Івано-ФранківськГосподарський суд Івано-Франківської області у складі судді Ткаченко І. В. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу № 909/928/23 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Леона Транс" про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Вуд Павер" 34 276 грн 15 коп. заборгованості за договором перевезення вантажу.
ТОВ "Леона Транс" звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом про стягнення з ТОВ "Глобал Вуд Павер" заборгованості за договором-заявкою на перевезення від 29 серпня 2022 р. № 29/08/2022 в розмірі 34 276 грн 15 коп., з яких 29 000 грн - основний борг, 1 376 грн 88 коп. - 3% річних, 3 899 грн 27 коп. - інфляційні втрати. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення своїх договірних зобов`язань відповідач повністю не оплатив надані позивачем транспортні послуги.
10 жовтня 2023 р., суд постановив ухвалу про відкриття провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, згідно з якою відповідачам належало подати відзив на позов у п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі суд надіслав відповідачу на зазначену у позовній заяві адресу: вул. Незалежності, буд. 1, смт. Верховина, Верховинський район, Івано-Франківська область, 78700 і яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як адреса місцезнаходження відповідача.
Однак, поштове відправлення, яким суд надсилав відповідачу копію ухвали від 10 жовтня 2023 р. повернулось до суду з відміткою відділення поштового зв`язку "адресат відсутній за вказаною адресою".
За приписами ч. 1 ст. 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Згідно з ч. 1 ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Як вбачається із змісту даних, зазначених на поштовому конверті, у якому суд надсилав відповідачу копію ухвали від 10 жовтня 2023 р., відмітку про повернення цього відправлення у поштовому відділенні проставили 18 жовтня 2023 р. Відтак, п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позов розпочався 19 жовтня 2023 р. та закінчився 02 листопада 2023 р.
Крім того, за змістом ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень", кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.
Ухвалу від 10 жовтня 2023 р. у цій справі було оприлюднено в Єдиному державному реєстрі судових рішень, а тому відповідач мав можливість ознайомитися з текстом цієї ухвали.
Відзиву на позов відповідач не подав.
Статтею 178 ГПК України передбачене право відповідача подати суду відзив на позовну заяву. Разом з тим, як визначено в ч. 3 цієї статті, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд
в с т а н о в и в:
29 серпня 2022 р., ТОВ "Глобал Вуд Павер" (замовник) та ТОВ "Леона Транс" (виконавець) уклали договір-заявку на перевезення № 29/08/2022 (Договір), відповідно до умов якого виконавець зобов`язався за замовленням замовника здійснити перевезення вантажу (вугільний брикет, кускове вугілля) з адреси завантаження (м. Коломия, вул. Мазепи, 321) до адреси розвантаження (м. Хельсінборг, Швеція), а замовник зобов`язався сплатити суму фрахту у розмірі 3 100 євро по курсу НБУ на день розмитнення авто. Оплата наданих послуг здійснюється до 100% розвантаження вантажу.
Відповідно до даних міжнародної товарно-трапспортної накладної серії А № 0004825, виконавець доставив вантаж 16 вересня 2022 р.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи акту здачі-приймання робіт (надання послуг) № 176 від 16 вересня 2022 р., підписаного та скріпленого печатками обох сторін, на виконання умов договору виконавець надав транспортні послуги за маршрутом м. Коломия (Україна) - м. Хельсінборг (Швеція) на загальну суму 113 192 грн, а замовник їх прийняв без жодних зауважень.
16 вересня 2022 р., ТОВ "Леона Транс" виставило ТОВ "Глобал Вуд Павер" рахунок № 176 для оплати наданих транспортних послуг на суму 113 192 грн, який останній оплатив частково в розмірі 84 192 грн, що підтверджується платіжними інструкціями № 600 від 16 вересня 2022 р., № 616 від 24 жовтня 2022 р., № 10 від 11 квітня 2023 р., № 29 від 27 квітня 2023 р., № 66 від 14 червня 2023 р. та № 97 від 28 липня 2023 р.
Крім того, за прострочення виконання зобов`язання ТОВ "Леона Транс" нарахувало ТОВ "Глобал Вуд Павер" інфляційні втрати та 3 % річних.
Отже, предметом даного спору є вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості за договором перевезення вантажу.
За змістом ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з положеннями частин 1, 2 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 205 ЦК України, правочин може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов`язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків.
В ч. 2 ст. 638 ЦК України визначено, що договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
За змістом ст. 207 ЦК України, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони, або надсилалися ними до інформаційно-телекомунікаційної системи, що використовується сторонами. У разі якщо зміст правочину зафіксований у кількох документах, зміст такого правочину також може бути зафіксовано шляхом посилання в одному з цих документів на інші документи, якщо інше не передбачено законом.
Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
За змістом ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 909 ЦК України, за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.
Із змісту наявних в матеріалах справи документів вбачається, що позивач на виконання умов договору надав відповідачу транспортні послуги на загальну суму 113 192 грн, які останній оплатив частково в розмірі 84 192 грн. Відтак, вимогу ТОВ "Леона Транс" про стягнення з ТОВ "Глобал Вуд Павер" 29 000 грн основного боргу слід задовольнити.
У зв`язку з неналежним виконанням умов договору на підставі положень ст. 625 ЦК України позивач нарахував відповідачу 1 376 грн 88 коп. 3% річних та 3 899 грн 27 коп. інфляційних втрат.
Відповідно до положень ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За змістом ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що враховуючи дату розвантаження товару, граничний строк оплати наданих послуг є 16 вересня 2022 р., що не враховано позивачем при здійсненні розрахунку.
Суд самостійно розрахував 3% річних та інфляційні втрати, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду і встановив, що:
- за період з 17 вересня 2022 р. по 23 жовтня 2022 р. на суму заборгованості 70 000 грн розмір 3% річних становить 212 грн 88 коп., а розмір інфляційних втрат - 1 750 грн;
- за період з 24 жовтня 2022 р. по 10 квітня 2023 р. на суму заборгованості 50 000 грн розмір 3% річних становить 694 грн 52 коп., а розмір інфляційних втрат - 2 237 грн 81 коп.;
- за період з 11 квітня 2023 р. по 26 квітня 2023 р. на суму заборгованості 40 000 грн розмір 3% річних становить 52 грн 60 коп., а розмір інфляційних втрат - 80 грн;
- за період з 27 квітня 2023 р. по 13 червня 2023 р. на суму заборгованості 35 000 грн розмір 3% річних становить 138 грн 08 коп., а розмір інфляційних втрат - 175 грн;
- за період з 14 червня 2023 р. по 27 липня 2023 р. на суму заборгованості 32 000 грн розмір 3% річних становить 115 грн 73 коп., а розмір інфляційних втрат - 62 грн 46 коп.;
- за період з 28 липня 2023 р. по 01 жовтня 2023 р. на суму заборгованості 29 000 грн розмір 3% річних становить 157 грн 32 коп., а розмір інфляційних втрат - -290 грн 24 коп. (дефляція).
Таким чином, розмір 3% річних за прострочення оплати наданих послуг становить 1 371 грн 13 коп., а розмір інфляційних втрат - 4 015 грн 03 коп.
Враховуючи, що розрахунок інфляційних втрат за відповідні періоди є більшим, ніж визначив позивач, враховуючи межі позовних вимог, інфляційні втрати слід стягнути у заявленому у позові розмірі.
Відтак, з відповідача на користь позивача у зв`язку із простроченням грошового зобов`язання слід стягнути 1 371 грн 13 коп. 3% річних та 3 899 грн 27 коп. інфляційних втрат.
Судовий збір, згідно з положеннями ст. 129 ГПК України, суд покладає на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 129, 237, 238, 241 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
позов задовольнити частково;
з товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Вуд Павер" (вул. Незалежності, буд. 1, смт. Верховина, Верховинський район, Івано-Франківська область, 78700; ідентифікаційний код 42176613) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Леона Транс" (вул. Захисників України, буд. 17, корпус А, м. Чернігів, Чернігівська область, 14030; ідентифікаційний код 37418466) стягнути 29 000 (двадцять дев`ять тисяч) грн основного боргу, 1 371 (одну тисячу триста сімдесят одну) грн 13 коп. 3% річних, 3 899 (три тисячі вісімсот дев`яносто дев`ять) грн 27 коп. інфляційних втрат та 2 683 (дві тисячі шістсот вісімдесят три) грн 55 коп. судового збору;
в частині позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю "Леона Транс" про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Глобал Вуд Павер" 05 грн 75 коп. 3 % річних - відмовити.
Витрати по сплаті судового збору в частині 45 коп. - залишити за позивачем.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя І. В. Ткаченко
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2023 |
Оприлюднено | 23.11.2023 |
Номер документу | 115059585 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Ткаченко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні