Рішення
від 13.11.2023 по справі 914/2347/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.11.2023 Справа № 914/2347/23

Господарський суд Львівської області у складі судді Зоряни ГОРЕЦЬКОЇ, за участю секретаря судового засідання Марти ПРИШЛЯК, розглянув у підготовчому судовому засіданні справу

за позовом: ОСОБА_1 ,

до відповідача: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Надія - НЛ»,

про визнання протиправним та скасування рішення,

представники сторін:

від позивача: Пащук А. І.;

від відповідача: Дзічковський І.Є.;

ІСТОРІЯ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Надія - НЛ», про визнання протиправним та скасування рішення.

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 04.08.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Рух справи відображено у відповідних ухвалах суду.

Ухвалою від 25.09.2023 закрито підготовче провадження по справі та призначено до судового розгляду по суті.

В судове засідання 13.11.2023 сторони явку уповноважених представників забезпечили.

Враховуючи, що зібраних матеріалів достатньо для з`ясування обставин справи та прийняття рішення, судом 13.11.2023 проголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що рішенням загальних зборів ОСББ «Надія-НЛ» від 28.07.2020 на мешканців будинку покладено обов`язок з оплати внесків в розмірі 1800 грн, однак не враховано те, що кожен співвласник володіє квартирами різної площі. Позивач вважає таке рішення дискримінаційним, оскільки не дотримано принципу «справедливої рівноваги», тому рішення створило надмірний майновий тягар та спричинило негативні майнові наслідки для позивача без об`єктивного і розумного обґрунтування.

Позиція відповідача

Відповідач стверджує, що рішення ОСББ «Надія-НЛ» від 28.07.2020 прийнято відповідно до Статуту ОСББ «Надія-НЛ» і за нього проголосували 75% співвласників будинку. Позивачка станом на момент прийняття рішення не була співвласницею будинку та учасницею ОСББ «Надія-НЛ», а набула такий статус після проведення загальних зборів співвласників будинку та не була присутньою на зборах, тому правління ОСББ «Надія-НЛ» не вбачає порушення її прав і законних інтересів.

ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

1 липня 2008 року відбулись Установчі збори співвласників будинку АДРЕСА_1 з метою утворення об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, а 18 липня цього ж року була проведена державна реєстрація створення юридичної особи - ОСББ «Надія-НЛ».

З 22 січня 2019 року головою правління ОСББ «Надія-НЛ» обрано ОСОБА_2 .

Вищезазначений багатоквартирний будинок розташований в межах буферної зони історичного ареалу м. Львова, збудований у серпні 1907 року, в липні 1990 року внесений до реєстру об`єктів культурної спадщини місцевого значення (охоронний № 5010-Лв згідно рішення Львівського облвиконкому № 227 від 17.07.1990 року).

Діюча редакція Статуту ОСББ «Надія-НЛ» затверджена загальними зборами співвласників будинку 23.01.2016 та зареєстрована Управлінням державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Львівській області 03.02.2016.

На виконання приписів охоронного законодавства України, ОСББ «Надія-НЛ» 17 липня 2013 року уклало Охоронний договір № 106-л-13 на пам`ятку культурної спадщини з Департаментом з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської обласної державної адміністрації.

Рішенням загальних зборів ОСББ «Надія-НЛ», оформленим протоколом № 2 від 28 липня 2020 року, враховуючи нагальну потребу у проведенні робіт по реставрації сходинок фойє та по відновленню опорядження під`їздів, встановлено з 01 серпня 2020 року по липень 2021 року включно додаткові обов`язкові щомісячні внески з кожної квартири в розмірі 1800 грн.

У будинку на момент проведення зборів 28.07.2020 було 12 співвласників. На зборах були присутні 10 співвласників, загальна площа квартир, які є у їх власності (469,5 м2), становить 89,4 % голосів усіх співвласників будинку.

У голосуванні приймали участь дев`ять співвласників, які проголосували «за». Власниця квартири АДРЕСА_2 не змогла визначитися, тому її голос не був врахований.

Попередній співвласник будинку ОСОБА_3 (батько позивачки) помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Згідно Інформаційної довідки ДРРПНМ від 14.05.2020 за №209005835, останній набув право власності на квартиру 12.11.2008.

Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна № 265280046 від 09 липня 2021 року позивачка на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 14 червня 2021 року набула право власності на Квартиру загальною площею 14,2 кв.м.

Згідно Договору купівлі-продажу від 14.02.2022, квартира АДРЕСА_3 (далі - Квартира) була відчужена на користь ОСОБА_4 .

Рішенням Франківського районного суду м. Львова від 05.07.2023, яке залишено без змін постановою Львівського апеляційного суду від 02.11.2023 позовні вимоги ОСББ «Надія-НЛ» задоволено повністю та стягнуто з ОСОБА_1 заборгованість по внесках на відновлення опорядження під`їздів будинку згідно рішення загальних зборів від 28.07.2020 в розмірі 21 600 грн.

На забезпечення дотримання чинного законодавства у сфері охорони культурної спадщини та відповідно до п. 1 розділу IV Статуту ОСББ «Надія-НЛ», за рішенням загальних зборів в об`єднанні створені ремонтний та резервний фонди (Протокол № 1 від 20.01.2009 року), кошти яких спрямовуються на цілі, визначені загальними зборами.

Актом технічного стану пам`ятки від 16.07.201 встановлено, що загальний стан будинку АДРЕСА_1 є незадовільним.

На виконання статутних обов`язків загальними зборами було прийняте рішення щодо фінансування розробки науково-проектної документації «Реставраційні роботи житлового будинку по АДРЕСА_1 » для подальшого виконання ремонтно-реставраційних робіт в будинку у відповідності до норм охоронного законодавства.

Науково-проектна документація пройшла відповідну експертизу та на її підставі було отримано Дозвіл на проведення робіт від Державної будівельної інспекції (далі - ДАБІ, м. Київ). В подальшому всі ремонтно-реставраційні роботи виконуються у відповідності до цієї документації.

ОЦІНКА СУДУ

Згідно з ч.ч.1-3 ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Так, за змістом положень статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.

Згідно зі статтею 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до частини першої статті 74 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять до предмета доказування.

Необхідність доводити обставини, на які учасник справи посилається як на підставу своїх вимог і заперечень в господарському процесі, є складовою обов`язку сприяти всебічному, повному та об`єктивному встановленню усіх обставин справи, що передбачає, зокрема, подання належних доказів, тобто таких, що підтверджують обставини, які входять у предмет доказування у справі, з відповідним посиланням на те, які обставини цей доказ підтверджує.

Відповідно до частини другої статті 382 ЦК України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Згідно з частиною першою статті 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).

Згідно статті 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі - Закон «Про ОСББ»), об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Згідно із частиною першої статті 85 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ), непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками.

Частиною другою статті 4 Закону України «Про ОСББ» встановлено, що об`єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об`єднання визначається цим Законом та іншими законами України.

Частиною четвертою статті 4 Закону України «Про ОСББ» встановлено, що основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Отже, вищезазначений Закон визначає ОСББ як юридичну особу, створену власниками (співвласниками) квартир та нежитлових приміщень будинку для сприяння використання їх власного майна, управління і використання неподільного та загального майна (місць загального користування - допоміжних приміщень, сходових кліток, горищ тощо).

Частиною першою статті 98 ЦКУ та частиною першою статті 99 ЦКУ передбачено, що загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі з тих, що належать до компетенції інших органів товариства. Загальні збори товариства своїм рішенням створюють виконавчий орган та встановлюють його компетенцію і склад.

Статтею 10 Закону України «Про ОСББ», зокрема, встановлено, що рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників, а в разі якщо статутом не передбачено прийняття таких рішень, - більшістю голосів. З інших питань рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості співвласників.

У відповідності до норми статті 12 Закону Україні «Про ОСББ», управління будинком по вул. І. Нечуя - Левицького у м. Львові здійснює ОСББ «Надія-НЛ» через свої статутні органи.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про ОСББ», статут об`єднання складається відповідно до типового статуту, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства. Статут може містити також інші положення, що є істотними для діяльності об`єднання і не суперечать вимогам законодавства.

Стаття 15 ЦКУ передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист його інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

За змістом наведених норм права та відповідно до усталеної судової практики право на позов у особи виникає лише тоді, коли її право, свобода чи інтерес або порушені, або невизнані, або оспорюються.

Відповідно до п. 1 частини першої статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни абоприпинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Також право на звернення до суду з позовом щодо недійсності рішення загальних зборів співвласників будинку АДРЕСА_1 , на думку правління ОСББ «Надія-НЛ», мають співвласники цього будинку, які були учасниками зборів на дату прийняття оспорюваного рішення загальними зборами співвласників.

Згідно з п. 5 частини першої статті 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку.

Станом на момент проведення зборів, які відбулись 28.07.2020 позивачка не була співвласницею будинку та учасницею ОСББ «Надія - НЛ».

Згідно зі статтею 17 Закону України «Про ОСББ» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право, зокрема: вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.

З системного аналізу приписів статей 10, 13, 15, 16, 17, 20, 23 Закону України «Про ОСББ» суд вважає, що зазначений закон передбачає комплекс взаємопов`язаних прав та обов`язків власників квартир та об`єднання співвласників, які в кінцевому мають забезпечити належне функціонування та утримання співвласниками житлового будинку.

Зокрема, праву об`єднання в особі його загальних зборів, на встановлення порядку сплати, переліку та розміру внесків і платежів (статті 10, 16 Закону) кореспондує обов`язок співвласника виконувати рішення статутних органів об`єднання, своєчасно та в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Відповідно до п.2 розділу ІІІ Статуту ОСББ "Надія-НЛ" до виключної компетенції загальних зборів зокрема належить затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.

Пунктом 2 Розділу 4 вищевказаного Статуту передбачено, що сплата встановлених загальними зборами об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного фондів, у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами об`єднання, є обов`язковою для всіх співвласників.

Відповідно до п.2 розділу 5 Статуту ОСББ "Надія-НЛ" співвласник зобов`язаний, зокрема виконувати обов`язки, передбачені Статутом об`єднання, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Порядок денний зборів затверджується загальними зборами, питання якого обов`язково розглядаються, а розгляд їх відображається у протоколі зборів.

Відповідно до п. 8 розділу III Статуту ОСББ «Надія-НЛ» рішення на загальних зборах приймаються шляхом відкритого поіменного голосування.

Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували співвласники (їхні представники), які разом мають більше половини від загальної кількості голосів співвласників.

Рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників, а в разі якщо с путом не передбачено прийняття таких рішень, - більшістю голосів.

З інших питань рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості співвласників.

Рішення загальних зборів викладається письмово та засвідчується особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату його голосування («за» чи «проти»).

Під час розгляду п. 2 порядку денного зборів, присутні на зборах співвласники будинку скористалися своїм правом щодо встановлення іншого порядку голосування на зборах щодо встановлення з 1 серпня 2020 року по липень 2021 року включно додаткових обов`язкових щомісячних внесків з кожної квартири у розмірі 1 800 грн та прийняли відповідне рішення.

Додаткові внески були встановлені з метою фінансування ремонтно-реставраційних робіт в будинку у відповідності до норм охоронного законодавства, на ремонт якого на завдання Об`єднання розроблено науково - проектно документацію та отримано дозвіл на ведення будівельних робіт.

Суд не вбачає дискримінаційних дій під час зборів учасників ОСББ «Надія - НЛ», які відбулись 28.07.2020, оскільки можливість встановлювати інший порядок голосування на зборах та прийняття рішень визначено у п. 8 розділу III Статуту ОСББ «Надія-НЛ, який розроблений на підставі Типового Статуту ОСББ та затверджений наказом Мінрегіону від 23.09.2015 за № 238, який є чинним.

Всього за прийняття рішення про встановлення 1 серпня 2020 року по липень 2021 року включно додаткових обов`язкових щомісячних внесків з кожної квартири у розмірі 1800 грн проголосувало 9 співвласник у яких у власності є квартири загальною площею 385,6 кв. м, що відповідає 75% голосів усіх співвласників будинку проти необхідних 66 %.

Таке рішення співвласників будинку ґрунтується на положенні п. 8 розділу III Статуту ОСББ «Надія-НЛ», в якому, зокрема, визначено, що загальні збори можуть встановити інший порядок голосування на зборах та прийняття рішень на них.

Відповідний правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 грудня 2019 року у справі № 910/6471/18, провадження № 12-111гс19.

Відповідно до п. 11 розділу III Статуту ОСББ «Надія-НЛ» рішення загальних зборів, прийняте відповідно до Статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Пунктом 2 розділу V Статуту ОСББ «Надія-НЛ» встановлені обов`язки співвласника будинку, зокрема, він зобов`язаний виконувапати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Відповідачем долучено до матеріалів докази на підтвердження виконання робіт за внески співвласників.

Одночасно суд звертає увагу, що позивач посилається на рішення у справах №910/6986/22 та №910/17382/20, однак обставини в даних рішеннях не є тотожними даній справі.

За наведених вище обставин, позовні вимоги позивача щодо визнання протиправним та скасування рішення визнаються судом необґрунтованими та безпідставними.

Позовні вимоги не знайшли свого підтвердження в матеріалах справи та спростовуються аргументами відповідача

З огляду на викладене суд відмовляє у задоволенні позовних вимог.

Судовий збір відповідно до ст. 129 ГПК України залишається за позивачем.

Керуючись статтями 4, 7, 13, 14, 73, 74, 76-79, 129, 233, 236, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України, та може бути оскаржено в порядку та строки, визначені ст. 256, 257 ГПК України.

Повний текст рішення складено 20.11.2023.

Суддя Горецька З.В.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення13.11.2023
Оприлюднено23.11.2023
Номер документу115060231
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин про оскарження рішень загальних зборів учасників товариств, органів управління

Судовий реєстр по справі —914/2347/23

Постанова від 18.07.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Мамалуй О.О.

Ухвала від 11.07.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Мамалуй О.О.

Ухвала від 06.06.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Мамалуй О.О.

Ухвала від 09.05.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Мамалуй О.О.

Постанова від 12.03.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Малех Ірина Богданівна

Ухвала від 26.02.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Малех Ірина Богданівна

Ухвала від 24.01.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Малех Ірина Богданівна

Ухвала від 08.01.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Малех Ірина Богданівна

Ухвала від 20.12.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Малех Ірина Богданівна

Рішення від 13.11.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні