Рішення
від 16.11.2023 по справі 442/6342/23
ДРОГОБИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №442/6342/23

Провадження №2/442/1283/2023

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 листопада 2023 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі головуючого судді - Хомик А.П., розглянувши в приміщенні суду в м. Дрогобичі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Дрогобицької міської ради Львівської області, Трускавецької міської ради Львівської області, Буської міської ради Буського району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: приватний нотаріус Дрогобицького районного нотаріального округу Львівської області Спариняк Любов Володимирівна про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

встановив:

08.09.2023 представник позивачів - адвокат Наминанік О.С. звернулась до суду з позовом до відповідачів про визначення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3 , строком в три місяці з дня набрання рішення законної сили.

В обґрунтування позову покликається на те, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є синами ОСОБА_4 та ОСОБА_3 .

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в Штаті Каліфорнія США, а батько позивачів ОСОБА_3 після смерті своєї дружити фактично прийняв спадщину, так як на час у передбаченому законом порядку, був зареєстрований та проживав разом з нею у квартирі АДРЕСА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_3 в Штаті Каліфорнія США помер батько позивачів ОСОБА_3 . За життя, 20 серпня 2021 року батько позивачів ОСОБА_3 склав заповіт, яким все своє майно заповів позивачам на умовах, визначених у заповіті. Про існування заповіту позивачі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 не знали. Довготривалий період позивачі проживають в США. Також, запроваджений правовий режим воєнного стану викликав складності у транспортному сполучені у зв`язку із закриттям повітряного сполучення, а тому їм було важко повернутися в Україну і вирішити питання по спадкуванню.

На початку липня 2023 року позивач ОСОБА_1 вирішив розібрати речі свого батька, які залишились після його смерті. Серед речей він знайшов папку з документами, серед них був заповіт посвідчений 20 серпня 2021 року в штаті Каліфорнія. Побачивши цей заповіт позивач ОСОБА_1 був дуже здивований, оскільки спадкодавець за життя не виражав свою волю в користь позивачів. Його рідний брат, позивач ОСОБА_2 теж не знав про цей заповіт.

Коли вони звернулися до приватного нотаріуса Дрогобицького районного нотаріального округу Львівської області Спариняк Любов Володимирівни з приводу видачі свідоцтва про право на спадщину, яке залишилося після смерті їхнього батька ОСОБА_3 , їм було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, оскільки вони пропустили строк прийняття спадщини.

Після смерті батька позивачів ОСОБА_3 відкрилася спадщина, проте правовстановлюючих документів на все спадкове майно, зазначене у заповіті немає.

У позивачів наявні документи на спадкове майно, до складу якого входить:

-автомобільний гараж № НОМЕР_1 , який розташований на території гаражного кооперативу «Сокіл» в м.Трускавець, який належав ОСОБА_4 відповідно до рішення Трускавецького міськвиконкому №123 від 20.05.1993 року;

-земельна ділянка площею 1,0225 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Буської міської ради Буського району Львівської області, яка належала ОСОБА_4 на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯА №335781, виданого 31 травня 2005 року;

-земельна ділянка площею 0,0598 га для ведення садівництва, яка розташована на території Дережицької сільської ради СТ «Прикарпаття», яка належала на праві приватної власності ОСОБА_4 на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії Ш-ЛВ №010787, виданого 16 травня 2000 року;

-земельна ділянка площею 0,0515 га. цільове призначення: для ведення садівництва, місце розташування: Львівська область, Дрогобицька міська рада, СТ «Здоров`я», за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер: 4610600000:01:065:0381, яка належала на праві приватної власності ОСОБА_3 , на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №567969, виданого 23 березня 2006 року;

-дачний будинок АДРЕСА_2 , в садовому товаристві «Здоров`я», загальною площею 32.1 кв.м. позначений на плані літ. А-1, який належав на праві приватної власності ОСОБА_3 ;

-квартира АДРЕСА_1 , яка належала на праві спільної сумісної власності ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 на підставі свідоцтва про право власності на житло від 07 вересня 1991 року.

Що стосується спадкового майна ОСОБА_3 , зазначеного у заповіті:

-залишки пенсійного рахунку НОМЕР_2 в Ощадбанку на ім`я ОСОБА_4 ;

-залишки зі свого пенсійного рахунку НОМЕР_3 в Ощадбанку , то правовстановлюючі документи на це майно відсутні, у позивачів їх немає, і на даний час немає можливості їх отримати.

Вважає, що пропущення строку у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини у позивачів відбулося з поважних причин, оскільки позивачам не було відомо про наявність заповіту, спадкодавець за життя не виражав свою волю в їх користь, позивачі окремо проживали від спадкодавця, довготривалий період проживають в США, запроваджений правовий режим воєнного стану викликав складності у транспортному сполучені у зв`язку із закриттям повітряного сполучення. Оскільки позивачі є єдиними спадкоємцями померлого як за заповітом так і за законом і не мають змоги реалізувати свої спадкові права та оформити право власності на спадкове майно, змушені звернутись до суду з даним позовом.

Ухвалою від 11.09.2023 провадження в зазначеній справі відкрито, постановлено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін на 17.10.2023.

Копію ухвали з позовною заявою та додатками направлено відповідачам.

27.09.2023 від Трускавецької міської ради Львівської області надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника Трускавецької міської ради. При вирішенні спору покладаються на думку суду.

17.10.2023 представником позивача - адвокатом Наминанік О.С. подано заяву про виключення із числа відповідачів Приватне акціонерне товариство «Фінансова компанія «Укрнафтогаз».

17.10.2023 від представника Дрогобицької міської ради Львівської області - Христини Гапуняк надійшла заява про розгляд справи без їх участі. Вважає, що відсутні підстави для задоволення даного позову, оскільки позивачі, перебуваючи за кордоном на час відкриття спадщини мали можливість звернутись із відповідною заявою про прийняття спадщини до Посольства України або подати таку заяву через засоби поштового зв`язку.

17.10.2023 розгляд справи відкладено на 16.11.2023 для надання можливості третій особі надати заперечення проти позову.

10.11.2023 від Буської міської ради надійшла заява про розгляд справи без участі представника міської ради. Проти заявлених вимог в частині визначення додаткового строку для прийняття спадщини - земельної ділянки, розташованої на території Буської міської територіальної громади не заперечують.

Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов є підставним та підлягає задоволенню з огляду на таке.

Матеріалами справи встановлено, що позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є рідними синами ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 від 04.11.1962 року та свідоцтвом про народження серія НОМЕР_5 від 22.08.1969 року.

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в Штаті Каліфорнія США, що стверджується свідоцтвом про смерть від 18.19.2020 року.

Батько позивачів ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в Штаті Каліфорнія США, що стверджується свідоцтвом про смерть від 06.10.2022 року.

Згідно копії заповіту від 20.08.2021, складеного ОСОБА_3 у штаті Каліфорнія, останній все своє майно, перечислине у заповіті, заповів своїм синам - ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

Як вбачається з постанов про відмову у вчиненні нотаріальної дії, виданих 03.08.2023 приватним нотаріусом Дрогобицького районного нотаріального округу Львівської області Спариняк Л.В., ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину як за законом так і за заповітом, оскільки вони пропустили строк прийняття спадщини і не пред`явили доказів своєчасного прийняття спадщини.

Отже, судом встановлено, що спірні правовідносини між сторонами виникли у зв`язку з пропуском позивачами строку подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини та відмовою нотаріуса з цієї причини у видачі позивачам свідоцтва про право на спадщину після смерті спадкодавця.

За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до положеньст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

У ч.1 ст. 1269, ч.1 ст. 1270 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до роз`яснень, викладених у п.24постанови «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 №7, вирішуючи питання щодо визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, не переборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Відповідно до положень ч.1ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» вбачається, що «суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права».

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини по справі «Ілхан проти Туреччини» від 27 червня 2000 року вбачається, що при вирішенні питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропущення строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна: складні умови праці, які пов`язані, зокрема, з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Крім того, у вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права. Спадкове законодавство засновується на принципі переваги формального волевиявлення спадкодавця (заповіту) над положеннями закону, спадкоємці за законом спадкують тільки у випадках відсутності заповіту, визнання його недійсним, нерозподілення заповідачем усієї спадщини або неприйняття (відмови від прийняття) спадщини спадкоємцями, призначеними у заповіті.

Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту та велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна, є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

З врахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання такої заяви.

Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не звернулися своєчасно до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, пропустивши встановлений для цього шестимісячний строк, у зв`язку із незнанням про існування заповіту в їх користь, а про наявність заповіту, складеного на їх користь, дізналися поза межами строку, передбаченого ст.1270 ЦК України, та у зв`язку з тим, що позивачі постійно проживають в США і запроваджений правовий режим воєнного стану викликав складності у транспортному сполучені у зв`язку із закриттям повітряного сполучення, а тому їм було важко повернутися в Україну і вирішити питання по спадкуванню. Вказані обставини свідчать про поважність причин, пов`язаних з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця при поданні заяви про прийняття спадщини та й є підставою для визначення їм додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Керуючись ст. ст. 10, 12, 81, ч. 4 ст. 206, 258, 263-265, 268, 274 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

Позов задоволити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , додатковий строк тривалістю в три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в штаті Каліфорнія США.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , додатковий строк тривалістю в три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в штаті Каліфорнія США.

Апеляційну скарга на рішення суду може бути подано до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 20.11.2023.

Суддя Хомик А.П.

СудДрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення16.11.2023
Оприлюднено24.11.2023
Номер документу115080971
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —442/6342/23

Ухвала від 10.01.2024

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Хомик А. П.

Ухвала від 17.10.2023

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Хомик А. П.

Рішення від 16.11.2023

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Хомик А. П.

Ухвала від 11.09.2023

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Хомик А. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні