Рішення
від 23.11.2023 по справі 922/3913/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" листопада 2023 р.м. ХарківСправа № 922/3913/23

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Аюпової Р.М.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Акціонерного товариства "Банк інвестицій та заощаджень" (04119, м. Київ, вул. Юрія Іллєнка, 83-Д); до 1.Товариства з обмеженою відповідальністю "АТП МТранс" (61001, м. Харків, пров. Микитинський, 2, кв. 11), 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Транспортно-експедиторське підприємство "Алектранс" (61204, м. Харків, пр. Перемоги, 72-Д), 3. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ). про стягнення коштів у розмірі 932 796, 22 грнбез виклику учасників справи

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Акціонерне товариство "Банк інвестицій та заощаджень", м. Київ, звернувся до Господарського суду Харківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "АТП МТранс", м. Харків (перший відповідач), Товариства з обмеженою відповідальністю "Транспортно-експедиторське підприємство "Алектранс", м. Харків (другий відповідач), ОСОБА_1 , м. Харків (третій відповідач) про солідарне стягнення заборгованості за кредитним договором № SME/BC/03-06 від 24.02.2021 в розмірі 932 796, 22 грн. Також просить суд покласти на відповідачів судові витрати.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 26.09.2023 прийнято позовну заяву до розгляду. Справу № 922/3913/23 визнано малозначною та її розгляд призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами. Відповідачам встановлено строк 15 календарних днів з дня вручення цієї ухвали для подання відзиву на позов.

Відповідно до ч. 5 ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Будь-яких заяв або клопотань, про можливість подання яких було роз`яснено ухвалою Господарського суду Харківської області від 26.09.2023, на адресу суду від учасників справи не надходило, як і не надходило клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідно до ст. 252 ГПК України.

З метою повідомлення відповідачів про розгляд справи судом та про їх право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 26.09.2023 була направлена судом рекомендованим листом з повідомленнями про вручення (з відміткою судова повістка) на адресу місцезнаходження першого та другого відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та на адресу третього відповідача за адресою, зазначеною у відповіді на запит суду Відділом обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання м. Харкова та Харківської області.

Але, судова кореспонденція адресована відповідачам, була повернута поштою на адресу суду із позначкою "за закінченням встановленого терміну зберігання".

Відповідно до ч. 7 ст. 120 ГПК України, учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Згідно ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відтак, в силу п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України, день невдалої спроби вручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідачів, які зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачам ухвал суду.

У даному випаду судом також враховано, що за приписами ч. 1 ст. 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом. Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання. Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 названого Закону, для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень. Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідачі не були позбавлені права та можливості ознайомитись з процесуальними документами у справі № 922/3913/23 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Окрім цього, з метою належного повідомлення відповідача про розгляд справи господарським судом, судом було повідомлено відповідача про розгляд даної справи Господарським судом Харківської області, шляхом здійснення публікації на офіційному вебсайті Господарського суду Харківської області.

Отже, матеріали справи свідчать, що всім учасникам справи надано можливість для висловлення своєї правової позиції по суті позовних вимог та судом дотримано, під час розгляду справи, обумовлені чинним ГПК України процесуальні строки для звернення із заявами по суті справи та іншими заявами з процесуальних питань.

Так, за висновками суду, в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані докази, суд встановив наступне.

24.02.2021 між Акціонерним товариством "Банк інвестицій та заощаджень", м. Київ (позивач, банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю «АТП МТранс» ( перший відповідач, позичальник) укладено Кредитний договір № SМЕ/ВС/03-06 (кредитний договір), відповідно до п. 1.1. якого, банк надає позичальнику кредит у сумі 1000 000, 00 (один мільйон) грн, а позичальник зобов`язується своєчасно та у повному обсязі виплачувати банку проценти за користування кредитом, комісії та інші платежі, передбачені цим договором, використати кредит за цільовим призначенням, виконати інші умови цього договору та повернути банку кредит у терміни, встановлені цим договором.

Згідно п. 1.2. кредитного договору, розмір процентів за користування кредитом складає 0, 01 % річних.

Додатково позичальник щомісяця сплачує на користь банку комісію за супроводження кредиту в розмірі 1,5 % від суми кредиту, зазначеної в п. 1.1. договору.

Пунктом 1.3. кредитного договору передбачено, що позичальник зобов`язаний повернути кредит банку 15.02.2024.

Сторони дійшли згоди та встановили графік повернення кредиту та сплати інших платежів, що наведений у додатку № 1 до цього договору, в якому чітко передбачені усі платежі.

В свою чергу, позичальник, згідно п. 1.1. кредитного договору, зобов`язався своєчасно та у повному обсязі виплачувати банку проценти за користування кредитом, комісії та інші платежі, передбачені цим договором, використати кредит за цільовим призначенням, виконати інші умови цього договору та повернути банку кредит у терміни, встановлені цим договором.

Згідно п. 4.2. кредитного договору, кредит надається в безготівковій формі в день укладення цього договору, шляхом перерахування з рахунку для обліку кредитної заборгованості на рахунок позичальника, зазначений у пункті 11.2. цього договору.

Відповідно до п. 5.1. кредитного договору, проценти нараховуються щомісяця на суму кредиту, що фактично надана позичальнику і не повернена банку протягом всього строку наявності такої суми, виходячи з фактичної кількості днів у місяці та році. При цьому день надання кредиту враховується, а день повернення кредиту не враховується при нарахуванні процентів. Комісія за супроводження кредиту нараховується щомісяця на суму кредиту, зазначену в п. 1.1. договору.

Згідно п. 5.2. кредитного договору, проценти та комісії, нараховані за місяць, позичальник зобов`язаний сплачувати щомісяця не пізніше 15 календарного дня місяця, наступного за місяцем, в якому такі проценти та комісії були нараховані. Проценти та комісії, нараховані за місяць, в якому відбувається повне повернення кредиту, повинні бути сплачені не пізніше дня повернення кредиту. Позичальник має право сплатити комісію за супроводження кредиту за весь строк користування кредитом, в тому числі за рахунок отриманих кредитних коштів. При цьому у разі дострокового часткового або повного погашення кредиту, комісія за супроводження кредиту не підлягає поверненню.

Відповідно до п. 5.4. кредитного договору, у випадку, якщо строк погашення заборгованості за кредитом, що зазначений в додатку №1 до цього договору припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, визначений відповідно до законодавства України, то позичальник має здійснити погашення заборгованості за кредитом не пізніше наступного робочого дня відповідного строку, встановленого для вчинення певної дії.

Згідно п. 7.1. кредитного договору, позичальник зобов`язується повернути банку кредит у термін, зазначений у пункті 1.3. цього договору. Повернення кредиту до настання зазначеного терміну вважається достроковим. У випадках, передбачених цим договором або чинним законодавством України, позичальник зобов`язаний на вимогу банку повернути кредит достроково.

Відповідно до п. 8.2. кредитного договору, надання кредиту здійснюється у відповідності з його цільовим призначенням, визначеним у п. 1.4. цього договору, шляхом переказу коштів з рахунку з обліку кредитної заборгованості, зазначеного у пункті 11.3. цього договору, на поточний рахунок позичальника, зазначений у пункті 11.2. цього договору. Для цілей цього договору днем надання кредиту вважається день списання його суми з рахунку з обліку кредитної заборгованості по реквізитах зазначених в абзаці першому цього пункту.

Згідно п. 8.3. кредитного договору всі платежі позичальника за цим договором (повернення кредиту, сплата процентів, комісій та інших платежів) здійснюється шляхом переказу коштів з будь - якого поточного рахунку позичальника на рахунок НОМЕР_1 , відкритий в банку та в цей же день перераховуються на погашення заборгованості за цим договором.

Відповідно до п. 9.5. кредитного договору, суттєвим порушенням позичальником цього договору вважається повне або часткове прострочення кредиту у строки, визначені пунктом 1.3. цього договору.

Згідно п. 9.6. кредитного договору, банк має право вимагати дострокового повернення кредиту, сплати процентів за користування ним, сплати комісії за супроводження кредиту і виконання усіх інших зобов`язань позичальника за цим договором та після їх виконання в односторонньому порядку розірвати цей договір у разі суттєвого порушення позичальником цього договору.

Відповідно до п. 10.2. кредитного договору, цей договір вважається укладеним з дати його підписання сторонами та скріплення їх печатками і діє до повного виконання зобов`язань позичальника за цим договором.

24.02.2021 позивач виконав свої зобов`язання перед першим відповідачем та видав кредитні кошти в розмірі 1 000000, 00 грн, що підтверджується виписками по особовим рахункам ТОВ «АТП МТранс» (код ЄДРПОУ 41110572).

24.02.2021 між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Транспортно Експедиторське підприємство «Алектранс» (поручитель, другий відповідач) укладено договір поруки № SМЕ/ВС/04-06-Р (договір поруки 1).

24.02.2021 між позивачем та ОСОБА_1 (поручитель, третій відповідач) укладено договір поруки № SМЕ/ВС/03-06-Р (договір поруки 2).

Відповідно до п. 1.1. договору поруки 1 та договору поруки 2, згідно з цим договором поручитель (другий та третій відповідачі) зобов`язується перед кредитором у повному обсязі солідарно відповідати за порушення боржником - ТОВ «АТП МТранс», взятих на себе забезпечених порукою зобов`язань, що витікають з кредитного договору № SМЕ/ВС/03-06 від 24.02.2021, укладеного між кредитором та боржником, з урахуванням всіх змін, доповнень, нових редакцій, новацій, додаткових договорів, додаткових угод, договорів про внесення змін, тощо, що внесені/укладені до нього або можуть бути внесені/укладені в подальшому.

Відповідно до розділу 2. договору поруки, порукою забезпечується виконання наступних зобов`язань:

2.1. Порукою, що надається за цим договором, забезпечується виконання наступних зобов`язань (надалі за текстом всі разом «забезпечені порукою зобов`язання»):

2.1.1. повернення кредитору кредиту, наданого за кредитним договором, в сумі (ліміті) 1 000000, 00 грн, зі строком користування кредитом до 15 лютого 2024 року, у строки, у випадках та на умовах, передбачених кредитним договором та/або цим договором, в тому числі з дотриманням, при цьому, визначеного кредитним договором порядку сплати періодичних платежів або достроково у випадках, передбачених кредитним договором та/або цим договором, та/або чинним законодавством України.

2.1.2. сплата процентів за користування кредитом у розмірі 0,01 % та комісій в розмірі, строки, на умовах та в порядку, що визначені кредитним договором.

2.1.3. сплата можливої неустойки (пені, штрафів) та інших платежів/сум, які підлягають сплаті кредитору за умовами кредитного договору, у розмірі, строки, на умовах та в порядку, що визначені кредитним договором.

2.1.4. відшкодування всіх можливих збитків та витрат, понесених кредитором за, у зв`язку та/або передбачених кредитним договором, витрат кредитора, пов`язаних з захистом кредитором своїх прав та/або пред`явленням вимог і отриманням виконання за кредитним договором, та збитків кредитора, завданих внаслідок порушення (невиконання або неналежного виконання) боржником умов кредитного договору.

2.1.5. виконання боржником інших умов кредитного договору та відшкодування інших витрат кредитора, що випливають з кредитного договору.

2.4. Сторони домовились, що поручитель повинен виконати забезпечені порукою зобов`язання, в тому ж порядку та обсязі, який встановлено для боржника за кредитним договором.

2.5. Поручитель відповідає перед кредитором у повному обсязі. Боржник і поручитель відповідають перед кредитором, як солідарні боржники, що означає нічим не обумовлене і абсолютне право кредитора вимагати виконання забезпечених порукою зобов`язань повністю (чи у будь-якій його частині) як від боржника та поручителя разом, так і від кожного окремо.

2.6. Відповідальність поручителя виникає, як у випадку невиконання боржником будь-якої частини забезпечених порукою зобов`язань, так і при невиконанні боржником забезпечених порукою зобов`язання в цілому.

2.7. Поручитель відповідає перед кредитором за виконання забезпечених порукою зобов`язання у повному обсязі всім належним йому на праві власності майном та грошовими коштами.

Відповідно до п. 3.1. договору поруки, кредитор набуває право вимагати від поручителя виконання забезпечених порукою зобов`язань, що витікають із кредитного договору при умові, якщо в установлений кредитним договором строк виконання боржником, передбачені кредитним договором зобов`язання в цілому чи в будь-якій його частині не будуть виконані, а також при умові обов`язкового направлення поручителю письмової вимоги про виконання забезпечених порукою зобов`язань боржника в цілому (або в тій чи іншій його частині).

П. 3.2. договору узгоджено, що поручитель зобов`язаний виконати взяті на себе зобов`язання по цьому договору не пізніше 7 (семи) банківських днів з моменту отримання письмової вимоги про виконання забезпечених порукою зобов`язань боржника.

У письмовій вимозі про виконання забезпечених порукою зобов`язань боржника повинно бути визначено розмір невиконаних боржником зобов`язань, а також розмір штрафних санкцій, в разі їх наявності, що необхідно сплатити (п. 3.3. договору).

За час дії кредитного договору першим відповідачем були допущені суттєві порушення умов кредитного договору в частині не виконання зобов`язань по поверненню кредиту, процентів за користування кредитними коштами та комісій.

Як вказує позивач, перший відповідач свої зобов`язання за кредитним договором № SМЕ/ВС/03-06 від 24.02.2021 у встановлені строки не виконує належним чином, не сплачує кредит, нараховані проценти, комісію, у зв`язку з чим утворилась прострочена заборгованість, яка станом на 27.07.2023 становить 932796, 22 грн та включає в себе:

прострочену заборгованість за основним зобов`язанням в розмірі 666447, 13 грн;

прострочену заборгованість за процентами за період з 09.06.2022 по 27.07.2023 в розмірі 99, 09 грн;

прострочену заборгованість за комісією за супроводження кредиту з червня 2022 року по липень 2023 року (включно) в розмірі 266250, 00 грн, що підтверджується нижчезазначеним розрахунком заборгованості станом на 27.07.2023 за кредитним договором № SМЕ/ВС/03-06 від 24.02.2021.

У зв`язку з порушенням першим відповідачем зобов`язань за кредитним договором та не поверненням кредиту, нарахованих процентів за користування кредитом, комісій у встановлені строки, 03.03.2023 позивач направив на адресу першого відповідача вимогу від 28.02.2023 за вих. 01-9/04/341-БТ про дострокове виконання зобов`язання за кредитним договором № SМЕ/ВС/03-06 від 24.02.2021, що підтверджується описом вкладення у цінний лист № 0504543753554, фіскальним чеком та звітом згрупованих відправлень від 03.03.2023.

03.03.2023 позивач направив на адресу другого відповідача вимогу від 28.02.2023 за вих. № 01-9/04/347-БТ про виконання забезпечених порукою зобов`язань боржника в цілому за кредитним договором № SМЕ/ВС/03-06 від 24.02.2021, відповідно до договору поруки № SМЕ/ВС/04-06-Р від 24.02.2021, що підтверджується описом вкладення у цінний лист № 0504543766486, фіскальним чеком та звітом згрупованих відправлень від 03 березня 2023 року.

31.07.2023 позивач направив на адресу третього відповідача вимогу від 22.06.2023 № 05-2/04/1036-БТ про виконання забезпечених порукою зобов`язань боржника в цілому за кредитним договором № SМЕ/ВС/03-06 від 24.02.2021 відповідно до договору поруки № SМЕ/ВС/03-06-Р від 24.02.2021, що підтверджується описом вкладення у цінний лист № 0504592668589, фіскальним чеком та звітом згрупованих відправлень від 02.06.2023.

Натомість, перший, другий та третій відповідачі вимоги позивача не виконали, заборгованість перед позивачем не погасили, що і стало підставою для звернення позивача з даним позовом до Господарського суду Харківської області за захистом свого порушеного права.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.

За загальним положенням цивільного законодавства, зобов`язання виникають з підстав, зазначених у ст. 11 ЦК України. За приписами частини 2 цієї статті підставами виникнення цивільних прав та обов`язку, зокрема, є договори та інші правочини, інші юридичні факти. Підставою виникнення цивільних прав та обов`язків є дії осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дії, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

У відповідності зі ст. 173 ГК України та ст. 509 ЦК України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утримуватися від певних дій, а інший суб`єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконати її обов`язку.

Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ст. 174 ГК України).

Відповідно до ч. 7 ст. 179 ГК України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626 ЦК України).

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст. 628 ЦК України).

Згідно ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 598 ЦК України, зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом та припинення зобов`язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених законом або договором, а згідно ст. 599 ЦК України, зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Згідно з ч.1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ч.1 ст. 193 ГК України, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

У відповідності до ст. 345 ГК України кредитні операції полягають у розміщенні банками від свого імені, на власних умовах та на власний ризик залучених коштів юридичних осіб (позичальників) та громадян. Кредитними визнаються банківські операції, визначені як такі законом про банки і банківську діяльність. Кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов`язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов`язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.

Згідно ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

У відповідності до п. 1 ст. 1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.

П. 1 ч. 1 ст. 1049 ЦК України, передбачено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та у порядку, що встановлені договором.

Згідно ст. 1052 ЦК України, у разі невиконання позичальником обов`язків, встановлених договором позики, щодо забезпечення повернення позики, а також у разі втрати забезпечення виконання зобов`язання або погіршення його умов за обставин, за які позикодавець не несе відповідальності, позикодавець має право вимагати від позичальника дострокового повернення позики та сплати процентів, належних йому відповідно до ст. 1048 цього Кодексу, якщо інше не встановлено договором.

Як вказує позивач, у першого відповідача станом на 27.07.2023 наявна заборгованість за кредитним договором від 24.02.2021 у розмірі 932 796, 22 грн: з яких: 666 447, 13 грн - прострочена заборгованість за кредитом; 266 250, 00 грн - прострочена заборгованість за комісією за супроводження кредиту за період з червня 2022 по липень 2023; 99, 09 грн - прострочена заборгованість за процентами за період з 09.06.2022 по 27.02.2023.

З матеріалів справи вбачається, що з метою забезпечення належного виконання позичальником кредитних зобов`язань за кредитним договором від 24.02.2021, між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Транспортно Експедиторське підприємство «Алектранс» (поручитель, другий відповідач) укладено договір поруки № SМЕ/ВС/04-06-Р від 24.02.2021 (договір поруки 1) та між позивачем та ОСОБА_1 (поручитель, третій відповідач) укладено договір поруки № SМЕ/ВС/03-06-Р 24.02.2021 (договір поруки 2).

Згідно ст. 553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку.

Ст. 540 ЦК України передбачено, якщо у зобов`язанні беруть участь кілька кредиторів або кілька боржників, кожний із кредиторів має право вимагати виконання, а кожний із боржників повинен виконати обов`язок у рівній частці, якщо інше не встановлено договором або актами цивільного законодавства.

Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Відповідно до ст. 543 ЦК України, в разі солідарного обов`язку боржників, кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом так і від будь-кого з них окремо.

З зазначеного вбачається, що банк (позивач), на підставі ч 2 ст. 1050 ЦК України правомірно пред`явив вимогу до відповідачів щодо стягнення заборгованості за кредитним договором.

У матеріалах справи відсутні докази погашення заборгованості за кредитним договором від 24.02.2021 відповідачами у добровільному порядку, а також доказів, які б підтверджували неправомірність нарахування банком даної суми заборгованості. Таких доказів не було надано також під час розгляду даного спору.

Враховуючи, що відповідно до ст. 526 ЦК України, ст. 193, 198 ГК України, зобов`язання повинні виконуватись належним чином і у встановлений строк відповідно до умов і порядку укладеного між сторонами договору та згідно з вимогами закону, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, та враховуючи те, що відповідачі не надали суду жодного документу, який б підтверджував сплату заборгованості по кредиту, по процентам за користування кредитом та за комісією за супроводження кредиту,суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо солідарного стягнення з відповідачів заборгованості за кредитним договором № SME/BC/03-06 від 24.02.2021 в розмірі 932 796, 22 грн, правомірні та обґрунтовані (розрахунок заборгованості перевірено судом).

Відповідно ст. 55 Конституції України, ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ст. 73 ГПК України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи викладене, позовні вимоги Акціонерного товариства "Банк інвестицій та заощаджень", м. Київ, підлягають задоволенню у повному обсязі.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується ст. 129 ГПК України та покладає судовий збір на відповідачів в рівних частках.

Керуючись ст. 73, 74, 76-80, 129, 165, 232, 233, 237, 238, 240, 241, 256, 257 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю «АТП МТранс» (місцезнаходження: 61001, Харківська область, місто Харків, провулок Микитинський, будинок 2, квартира 11, код ЄДРПОУ 41110572) та Товариства з обмеженою відповідальністю «Транспортно-Експедиторське підприємство «Алектранс» (місцезнаходження: 61204, Харківська область, місто Харків, проспект Перемоги, будинок 72-Д, код ЄДРПОУ 31642282) на користь Акціонерного товариства "Банк інвестицій та заощаджень" (ЄДРПОУ 33695095, місцезнаходження: 04119, вул. Юрія Іллєнка, 83-Д, м. Київ) прострочену заборгованість за кредитним договором № SМЕ/ВС/03-06 від 24.02.2021 у розмірі 932 796, 22 грн, що включає в себе: прострочену заборгованість за основним зобов`язанням в розмірі 666 447, 13 грн; прострочену заборгованість за процентами за період з 09.06.2022 по 27.07.2023 в розмірі 99,09 грн; прострочену заборгованість за комісією за супроводження кредиту з червня 2022 року по липень 2023 року (включно) в розмірі 266 250, 00 грн.

Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю «АТП МТранс» (місцезнаходження: 61001, Харківська область, місто Харків, провулок Микитинський, будинок 2, квартира 11, код ЄДРПОУ 41110572) та ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства "Банк інвестицій та заощаджень" (ЄДРПОУ 33695095, місцезнаходження: 04119, вул. Юрія Іллєнка, 83-Д, м. Київ) прострочену заборгованість за кредитним договором № SМЕ/ВС/03-06 від 24.02.2021 у розмірі 932 796, 22 грн, що включає в себе: прострочену заборгованість за основним зобов`язанням в розмірі 666 447, 13 грн; прострочену заборгованість за процентами за період з 09.06.2022 по 27.07.2023 в розмірі 99,09 грн; прострочену заборгованість за комісією за супроводження кредиту з червня 2022 року по липень 2023 року (включно) в розмірі 266 250, 00 грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АТП МТранс» (місцезнаходження: 61001, Харківська область, місто Харків, провулок Микитинський, буд. 2, квартира 11, код ЄДРПОУ 41110572) на користь Акціонерного товариства "Банк інвестицій та заощаджень" (ЄДРПОУ 33695095, місцезнаходження: 04119, вул. Юрія Іллєнка, 83-Д, м. Київ) судовий збір у розмірі 4 663, 98 грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Транспортно-Експедиторське підприємство «Алектранс» (місцезнаходження: 61204, Харківська область, місто Харків, проспект Перемоги, будинок 72-Д, код ЄДРПОУ 31642282) на користь Акціонерного товариства "Банк інвестицій та заощаджень" (ЄДРПОУ 33695095, місцезнаходження: 04119, вул. Юрія Іллєнка, 83-Д, м. Київ) судовий збір у розмірі 4 663, 98 грн.

Стягнути з Фізичної особи ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства "Банк інвестицій та заощаджень" (ЄДРПОУ 33695095, місцезнаходження: 04119, вул. Юрія Іллєнка, 83-Д, м. Київ) судовий збір у розмірі 4 663, 98 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення відповідно до ст. 256, 257 ГПК України.

Позивач - Акціонерне товариство "Банк інвестицій та заощаджень" (ЄДРПОУ 33695095, місцезнаходження: 04119, вул. Юрія Іллєнка, 83-Д, м. Київ);

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «АТП МТранс» (місцезнаходження: 61001, Харківська область, місто Харків, провулок Микитинський, будинок 2, квартира 11, код ЄДРПОУ 41110572);

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Транспортно-Експедиторське підприємство «Алектранс» (місцезнаходження: 61204, Харківська область, місто Харків, проспект Перемоги, будинок 72-Д, код ЄДРПОУ 31642282);

Відповідач - Фізична особа ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ).

Повне рішення складено 23.11.2023.

СуддяР.М. Аюпова

справа № 922/3913/23

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення23.11.2023
Оприлюднено24.11.2023
Номер документу115126524
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/3913/23

Ухвала від 14.03.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Малашенкова Т.М.

Судовий наказ від 09.02.2024

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Россолов Вячеслав Володимирович

Судовий наказ від 09.02.2024

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Россолов Вячеслав Володимирович

Судовий наказ від 09.02.2024

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Россолов Вячеслав Володимирович

Судовий наказ від 09.02.2024

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Россолов Вячеслав Володимирович

Постанова від 29.01.2024

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Россолов Вячеслав Володимирович

Ухвала від 25.12.2023

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Россолов Вячеслав Володимирович

Ухвала від 14.12.2023

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Россолов Вячеслав Володимирович

Рішення від 23.11.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Аюпова Р.М.

Ухвала від 26.09.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Аюпова Р.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні