Ухвала
від 16.11.2023 по справі 521/23560/23
МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа№ 521/23560/23

Провадження № 2/521/6073/23

У Х В А Л А

06 листопада 2023 року суддя Малиновського районного суду м. Одеси Роїк Д.Я. розглянувши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до приватного підприємства «Застава плюс» про визнання протиправними та зобов`язання вчинити певні дії , -

ВСТАНОВИВ:

До Малиновського районного суду м. Одеси надійшов позов ОСОБА_1 до приватного підприємства «Застава плюс» про визнання протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до ч. 5 ст. 12 ЦПК України, суд зберігаючи об`єктивність і неупередженість, крім іншого, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.

01.11 2023 року до суду надійшла відповідь Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради щодо місця реєстрації позивача.

Відповідно до ч.1 ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Ч.1 ст.4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Ч.2 ст.174 ЦПК України визначено, що заявами по суті є, зокрема, позовна заява.

У ході вивчення питань щодо відповідності змісту позовної заяви вимогам процесуального закону та інших питань, встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам закону, у зв`язку з чим, приходжу до висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху за наступних підстав.

Поданий позов не відповідає вимогам ст. ст.175,177 ЦПК України, зокрема, позивачем незрозуміло викладенийзміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні.

У разі порушення цивільного права чи інтересу у потерпілої особи виникає право на застосування конкретного засобу захисту, який залежить від виду порушення та від наявності чи відсутності між сторонами зобов`язальних правовідносин. Тобто, потерпіла особа обирає саме той засіб захисту, який відповідає характеру порушення його права чи інтересу та ґрунтується на законі.

Згідно ч. 2ст. 16 ЦК Україниспособами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Позивач у своїй позовній заяві зазначає вимоги, які є не конкретними, зокрема, просить суд Визнати відповідь №46 вiд 09.10.2023 року підприємства «Застава плюс», код ЄДРПОУ: 36674209, юридична адреса: 65098, м.Одеса, вулиця Умова, будинок 34, адреса знаходження офісу: 65085, м.Одеса, вул. Просьолочна, 10 А, незаконною та визнати дії приватного підприємства «Застава плюс», код ЄДРПОУ: 36674209, юридична адреса: 65098, м.Одеса, вулиця Умова, будинок 34, адреса знаходження офісу: 65085, м.Одеса, вул. Просьолочна, 10 А, щодо ненадання відповіді на заяву від 26.09.2023 року, вхідний № 23, на правління об`єднання співвласників багатоквартирних будинків «Наталі» Кривошея Василя Івановича противоправними; Зобов`язати приватне підприємство «Застава плюс», код ЄДРПОУ: 36674209, юридична адреса: 65098, м.Одеса, вулиця Умова, будинок 34, адреса знаходження офісу: 65085, м.Одеса, вул. Просьолочна, 10 А, надати члену правління об`єднання співвласників багатоквартирних будинків «Наталі» Кривошею Василю Івановичу копії договорiв мiж ОСББ «НАТАЛІ» (код ЄДРПОУ: 22475703) та ПП «Застава плюс», код ЄДРПОУ: 36674209, а також копії документів, які надавав представник ОСББ «НАТАЛІ» (код ЄДРПОУ: 22475703) для укладання відповідних правов з ПП «Застава плюс», код ЄДРПОУ: 36674209. Судові витрати покласти на відповідача.

Вимоги надати копії договорві а також копії документів які надавав представник ОСББ «Наталі»,що за своїм змістом та правовою природою не є позовною вимогою в розумінністатті 175 ЦПК України,а є клопотанням про витребування доказів, порядок подання якого визначенийстаттею 84 ЦПК України, та передбачає, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Відповідно до ст.48 ЦПК України сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач.

Тобто, з урахуванням викладеного вище, позивачу необхідно визначитися з колом осіб, які мають бути залучені до участі в розгляді справи та їх процесуальним статусом та відповідно до вимог ст.177 ЦПК України додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.

Як вбачаєтьсяз позовнихвимог позивача,він звернувсяз позовомдо ПП«Зазтава плюс»про визнаннядій протиправнимита зобов`язаннявчинити певнідії як членправління об`єднанняспіввласників багатоквартирнихбудинків «Наталі»,тобто фактичнопозовна заяваподана відімені тав інтересахюридичної особиОСББ.При цьомудо позовуне наданодовіреність чиінший документ,що підтверджуєповноваження позивачазвертатись зпозовними вимогамивід іменіта вінтересах ОСББ«Наталі». Відповідно до ст. 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.Згідно ст. ст. 4, 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку " об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання та вищим органом управління об`єднання є загальні збори та для керівництва поточною діяльністю об`єднання обирається правління.

Відповідно до норм чинного ЦПК України, у позовній заяві почергово повинно бути викладено по кожній позовній вимозі: зміст позовної вимоги, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує цю позовну вимогу та зазначення доказів, що її підтверджує, наявність підстав для звільнення від доказування.

Відповідно до пп. 4, 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити: зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Зміст позовних вимог - це певна форма захисту, яку просить позивач від суду. Під підставами позову, як вказує Верховний суд України, слід розуміти обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги. Виклад обставин підстави також необхідний для визначення тотожності позову, захисту відповідача від позову, зміни позову позивачем та найголовніше - для визначення предмета доказування по даній справі.

Згідно із ч. 6 ст. 175 ЦПК України у позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.

Вивченням позовної заяви, встановлено, що даний позов не відповідає вимогам пп. 4, 5 ч. 3 ст.175 ЦПК України, оскільки у позові не зазначено зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні, не викладені обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, тобто ті юридично значимі факти, на основі яких він звертається до суду та обґрунтовує свої вимоги відповідно до норм матеріального права, що поширюються на спірні правовідносини, з зазначенням доказів в підтвердження обґрунтування заявленої вимоги або наявність підстав для звільнення від доказування.

Так, позивачем заявлені вимоги без зазначення правових підстав поновлення прав позивача за заявленим способом захисту. В тому числі позивачем не зазначено, яким чином порушуються його права.

Крім того до позовної заяви не додано докази, якими позивач обґрунтовує вимоги, зокрема, що він є співвласником та членом правління ОСББ «Наталі», правовстановлюючих документів ОСББ "Наталі". Посилань, на те, що у позивача виникають труднощі у наданні таких доказів у позовній заяві не викладено.

Суд зауважує, що зазначення у прохальній частині позову узагальненої вимоги про стягнення судових витрат за результатами вирішення спору не може розцінюватись як належне звернення до суду із заявою про відшкодування судових витрат (в тому числі на правову допомогу), адже за такого викладу прохальної частини, без наведення жодних мотивів та обґрунтувань суд фактично позбавлений можливості встановити склад таких витрат, факт їх понесення та розмір (Постанова КАС ВС від 26.07.2023 № 160/16902/20).

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 185 ЦПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені ст. 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

Крім того, слід зазначити, що залишення позовної заяви без руху не є обмеженням права позивача на доступ до правосуддя.

Так, згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, сформульованою, зокрема, в рішеннях від 20 травня 2010 року у справі «Пелевін проти України» (пункт 27), від 30 травня 2013 року у справі «Наталія Михайленко проти України» (пункт 31), в яких зазначено, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою; регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, викладену, зокрема, у пункті 55 справи «Креуз проти Польщі», про те, що обмеження, накладене на доступ до суду, буде несумісним із пунктом першим статті 6 Конвенції, якщо воно не переслідує законної мети або коли не існує розумної пропорційності між застосованими засобами та законністю цілі, якої прагнуть досягти («Kreuz v. Poland» № 28249/95).

Тому, встановлюючи конкретні вимоги до змісту та форми позовної заяви, а також до документів, які мають бути до неї додані, ЦПК України при цьому покладає обов`язок на суд перевірити виконання позивачем цих вимог та прийнятності позовної заяви на стадії вирішення питання про відкриття провадження по справі.

Отже, позивачу надається строк для усунення зазначених вище недоліків, в іншому випадку вона буде вважатись неподаною і повернута позивачу. Заяву про усунення недоліків разом з долученими документами необхідно надати до Малиновського районного суду м. Одеси через канцелярію суду.

Керуючись ст. 185 ЦПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до приватного підприємства «Застава плюс» про визнання протиправними та зобов`язання вчинити певні дії , -залишити без руху, та надати позивачу строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз`яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви, позов буде вважатися неподаним та повернутий йому.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Д.Я. Роїк

СудМалиновський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення16.11.2023
Оприлюднено27.11.2023
Номер документу115150392
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —521/23560/23

Рішення від 08.02.2024

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Роїк Д. Я.

Ухвала від 08.02.2024

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Роїк Д. Я.

Ухвала від 11.12.2023

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Роїк Д. Я.

Ухвала від 16.11.2023

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Роїк Д. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні