Справа № 522/13093/22
Провадження №2/522/2708/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАІНИ
22 листопада 2023 року Приморський районний суд м. Одеси, у складі:
головуючого - судді Шенцевої О.П.
за участю секретаря Міщенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовомОбслуговуючого кооперативу «Граф» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
В СТ АН О В И В:
До Приморського районного суду м. Одеси 30.09.2022 року з позовною заявою звернувся представник Обслуговуючого кооперативу «Граф» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОК «Граф» забезпечував житлово-комунальними послугами квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , власником якої є ОСОБА_1 . В межах покладених зобов`язань на ОК «Граф» та для утримання будинку та прибудинкової території, позивачем відповідними протоколами затверджувався розмір загальнообов`язкових членських внесків та платежів на обслуговування. Відповідач свої зобов`язання з оплати спожитих житлово-комунальних послуг, не здійснює, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 21489 грн. Загальна заборгованість складає 25129,17 грн., з яких 21489 грн. - сума боргу, 1 181,60 грн. - три відсотки річних та 2458,57 грн. - інфляційні витрати.
04 жовтня 2022 року позовну заяву ухвалою суду залишено без руху та надано позивачеві п`ятиденний строк з дня отримання вказаної ухвали для усунення зазначених у ній недоліків.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 12.12.2022 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
08 лютого 2023 року представником позивача до суду подано заяву про надання доказів про витрати на професійну правничу допомогу.
05 квітня 2023 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовної заяви відмовити у повному обсязі з підстав викладених у відзиві. Так, відповідач не погоджується з розрахунком заборгованості, оскільки взято період з листопада 2019 по лютий 2020 року, щомісячні нарахування за період з листопада 2019серпень 2021 не відповідають затвердженим розмірам внесків. Позивачем не долучено первинної документації надання відповідачу комунальних послуг.
23 травня 2023 року на електронну адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якому просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник позивача подав заяву про розгляд справи без участі представника позивача та підтримав позовні вимоги.
Представник відповідача звернулась з заявою в якій вказала, що реплік після судових дебатів не має.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Відповідно до ст. 268 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення вимог позивача, виходячи з наступного.
Правовідносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг регулюютьсяЗаконом України «Про житлово-комунальні послуги»,Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Предметом позову є стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги з власника квартири в багатоквартирному житловому будинку.
Спірним є період з 01 листопада 2019 року по 31 серпня 2021 року.
Споживачем житлово-комунальних послуг є індивідуальний або колективний споживач, тобто фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги або юридична особа, що об`єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги (п. 6, 9, 13 ч. 1 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Пунктом 1 ч. 1 ст. 7 Закону передбачене право споживача одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів, при цьому такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до пункту 1 ч. 2 ст. 7 Закону споживач зобов`язаний укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом.
Однак, відсутність такого договору не позбавляє споживачів зобов`язання сплачувати за спожиті послуги, оскільки такі зобов`язання у них виникають на підставі статей 11, 509, 526 ЦК України, Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та «Правил надання послуг з централізованого опалювання, постачання холодної і гарячої води і водовідведення», внаслідок фактичного споживання цих послуг, і є обов`язковими для виконання.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України від 30.10.2013 у справі №6-59цс13 споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користуються ними, і відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг в такому випадку не може бути підставою для звільнення споживача від їх оплати у повному обсязі.
Відповідно до положень частини четвертоїстатті 319 ЦК Українивласність зобов`язує.
Згідно зістаттею 322 ЦК Українивласник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Тобто, положеннястатті 322 ЦК Українивстановлюють презумпцію обов`язку власника нести усі витрати, пов`язані з утриманням належного йому майна, у тому числі з оплати комунальних та інших наданих йому послуг, поза залежністю від того, чи користується він ними безпосередньо чи ні. До таких витрат належать витрати, пов`язані зі зберіганням майна, його ремонтом, забезпеченням збереження його властивостей тощо. Такий обов`язок власника є похідним від належних йому, як абсолютному володарю, правочинів володіння, користування та розпорядження майном. Невиконання власником свого обов`язку по утриманню своєї власності може створювати небезпеку для третіх осіб.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 , що підтверджено інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта №299843346 від 16.02.2022 року, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1930445651101 (а.с. 82-83).
Обслуговуючий кооператив «Граф» є неприбутковою організацією, створений та здійснює свою діяльність на підставі Господарського кодексу України «Закону України «Про кооперацію», інших нормативно-правових актів, що слідує зі статуту (а.с. 15-30).
Одними із видів діяльності кооперативу є:
-підвищення життєвого рівня членів та асоційованих членів кооперативу, захист їх майнових інтересів і соціальних потреб;
-належне утримання будинку та прибудинкової території;
-забезпечення сприяння членам та асоційованим членам кооперативу в отриманні комунальних послуг належної якості та обґрунтованими цінами та виконання ними своїх завдань, пов`язаних із діяльністю кооперативу.
Згідно з актом прийому-передачі від 01.11.2019 року, укладеного між ТОВ «Ханбер» та ОК «Граф» прийняв на власний баланс (в управління) завершений будівництвом об`єкт - будинок по АДРЕСА_3 .
Відповідно до договору доручення від 20.10.2020 року між тими ж сторонами де Довіритель-ТОВ «Ханбер» доручає, а Повірений-ОК «Граф» приймає в обслуговування Будинок та зобов`язання в межах договору здійснювати комплекс юридичних та фактичних дій від імені та в інтересах Довірителя, за його рахунок, та у відповідності до його вказівок та/або письмових заявок з метою представництва та захисту законних інтересів Довірителя перед юридичними та/або фізичними особами власниками або користувачами житлових та/або нежитлових приміщень багатоквартирного житлового Будинку. Повірений здійснює збір коштів від фізичних та юридичних осіб мешканців (користувачів) будинку для забезпечення життєдіяльності будинку, а також для відшкодування витрат Довірителю на комунальні послуги-електроенергію, водовідведення та постачання, технічного обслуговування ліфтів, витрат на опалення, повірку приладів, та інших послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності будинку, понесених Довірителем до моменту укладених прямих договорів з постачальниками комунальних послуг та Повіреним. (а.с.37-39).
Судом з`ясовано, щов період з 01.11.2019 року ОК «Граф», на підставі акту прийому-передачі від 01.11.2019 року, укладеного між ТОВ «Ханбер» та ОК «Граф», мав право на обслуговування будинку, його утримання та збір коштів з власників квартир у будинку по АДРЕСА_3 . (а.с. 35-36).
Відповідач, будучи власником квартири в будинку, який обслуговує ОК «Граф», отримує житлово-комунальні послуги за участі кооперативу, які входять до складу членських внесків, які зобов`язаний сплачувати.
14.07.2020 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадянських формувань внесено запис за номер 15561020000074668 про проведення державної реєстрації «Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Граф», ЄДРПОУ 43708503.
Також судом встановлено, що між Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Граф» та Обслуговуючим кооперативом «Граф» укладено 20.11.2020 року Договір про надання послуги управління багатоквартирним будинком та його обслуговування, за яким Управитель зобов`язується надавати ОСББ послугу з управління та обслуговування багатоквартирного будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_3 , а ОСББ зобов`язується передати управителю будинок для управління та обслуговування (а.с. 49-53).
Після створення ОСББ «Граф» багатоквартирний будинок за адресою: по АДРЕСА_3 прийнятий на баланс саме у ОСББ «Граф», а не у ОК «Граф».
Таким чином, право на стягнення комунальних послуг на користь ОСББ «Граф» мало місце у вказаний в позові період.
З моменту укладання даного договору відповідно до п. 8 Управитель, тобто ОК «Граф», має право вимагати від співвласників оплату наданої Послуги в порядку, розмірі, внеску на утримання багатоквартирного житлового будинку та у строки, встановлені рішенням Управителя.
У свою чергу кожен із співвласників зобов`язаний своєчасно оплачувати Управителю надані Послуги в порядку, за ціною та у строки, встановлені цим Договором. (п. 7).
ОСББ має право одержувати від Управителя своєчасно та належної якості Послуги згідно законодавства та умовами цього договору.( п.5).
Для утримання будинку та прибудинкової території ОК «Граф» затвердив розмір загальнообов`язкових членських внесків таплатежів протоколами від 06.10.2020 р., 01.11.2020 р., 03.12.2020 р., 05.01.2021 р., 03.02.2021 р., 04.03.2021 р., 05.03.2021 р., 06.04.2021 р., 04.05.2021 р., 04.04.2021 р..
У зв`язку з тим, що станом на 01.09.2021 р. заборгованість мешканців за надані послуги по будинку перед ОК «Граф» становила 2 330 694,68 грн., 10.09.2021 року розірвано договір про надання послуг між ОК «Граф» та ОСББ «Граф» від 20.11.2020.
Так, в вересні 2021 року вищевказаний договір Угодою про розірвання договору про надання послуги управління багатоквартирним будинком та його обслуговування був розірваний (а.с.81). Ця угода вважається укладеною і набирає чинності з моменту її підписання сторонами.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у позивача є право на стягнення коштів з відповідача комунальних послуг, як управителя будинку, за період 01.11.2019 року до 31.08.2021 року (згідно періоду зазначеному у позові).
Згідно з розрахунком ОК «Граф» заборгованість ОСОБА_1 зі сплати житлово-комунальних послуг (внесок на УБПТ, охорона ЗМБ, вивезення сміття, електроенергія, водопостачання та водовідведення, внесок на УБПТ паркомісце) за період з 01.11.2019 по 31.08.2021 виникла заборгованість в розмірі 21489,00 грн.
Окрім того, на суму боргу 21489,00 грн. ОК «Граф» нараховано 3 відсотки річних 1181,60 грн., інфляційні витрати у розмірі 2458,57 грн.
Відповідач не погоджується з пред`явленими позивачем вимогами.
При цьому, жодних даних про те, що відповідач будучи власником квартири АДРЕСА_2 , не отримував житлово-комунальні послуги, матеріалами справи не містять та в судових засіданнях стороною не представлено.
Згідност.509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
У відповідності дост.526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чи відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, звичайно ставляться.
В силуст.525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння з: його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Хоч і ч. 1 ст. 19 Закону УкраїниПро житлово-комунальні послугивід 24 червня 2004 року № 1875-IV передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, проте відповідно до п. 1 ч. 1ст. 20 цього Законуспоживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. При цьому такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону УкраїниПро житлово-комунальні послугивід 24 червня 2004 року № 1875-IV обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом. Отже, згідно з наведеними законодавчими нормами споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг саме по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі(такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, сформульованій у постановах від 20 вересня 2018 року у справі № 751/3840/15-ц, від 14 листопада 2018 року у справі № 461/12597/15-ц, від 09 серпня 2019 року № 459/3958/15-ц).
В зв`язку з чим, суд не вбачає підстав для відмови в задоволенні вимоги позивача про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги. Крім того, непогодження споживача таких послуг з розмірами внесків, тарифами, тощо не є підставою повного звільнення його від такої оплати.
В той же час, враховуючи позицію відповідача щодо тарифів та періодів стягнення, суд вважає за необхідне позов задовольнити лише частково, виходячи з наступного:
Відповідно до розрахунку нарахувань та оплат за період з 01.11.2019 року по 31.08.2021 року за адресою: АДРЕСА_1 , заборгованість відповідача склала 21489,74 грн., з яких заборгованість за внеском на УБПТ 15106,14 грн., за охорону ЗМБ 4067,80 грн., вивезення сміття 204,24 грн. (а.с. 84).
З розрахунку нарахувань та оплат за період з 01.11.2019по 31.08.2021року за адресою: АДРЕСА_1 за період з листопада 2019року по жовтень2020року слідує, що помісячно нараховано по внеску на УБПТ розмірі - 673,78 грн.; охорона ЗМБ - 198,71 грн. За листопад2020року УБПТ - 898,07 грн., охорона ЗМБ - 210,41 грн. За грудень2020року УБПТ - 924,33 грн., охорона ЗМБ - 210,41 грн. За січень2021року УБПТ - 916,23 грн., за лютий2021року - 920,79 грн., за березень2021року - 879,11 грн., за квітень2021року - 842,56 грн., за травень - серпень2021року - 819,84 грн.
Крім того, згідно розрахунку вартість послуг по внеску за УБПТ за листопад2020року становить 898,07 грн. за грудень2020року - 924,33 грн.
Між тим, протоколом від 06.10.2020року розмір внесків з 01.10.2020року за УБПТ визначено 11,80 грн./м.кв.; протоколом від 01.11.2020розмір внесків за УБПТ з 01.10.2020року визначено 11,97 грн./м. кв., враховуючи площу квартири - 57.10 кв.м. розмір внесків на УБПТ за жовтень2020року мав становити або (57,10?11,80) 673,78 грн., або (57,10?11,97) 683,49 грн., а не 898,07 грн.
Також, за грудень2020року та січень2021 рокурозмір внесків згідно протоколу загальних зборів від 01.11.2020року має становити - 673,78 грн., а не 924,33 грн. та 916,23 грн. відповідно.
Окрім цього, не відповідають встановленим ОК «Граф» рішенням, оформленим протоколами загальних зборів, розрахунки вартості послуг на утримання будинку і за березень-серпень2021року.
В свою чергу, позивачем не спростовані дані твердження, а тому суд вважає, що сума заборгованості за період з листопада2020року по серпень2021року підлягає перерахунку, а саме за тарифом 683,49 грн.
Відтак, за період з листопада2019року по жовтень2020 року вартість внесків повинна складає 8085,36 гривень та з листопада2020року по серпень2021року становить 6834,90 грн., а загалом 14920,26 гривень.
Водночас, вартість послуг охорони ЗМБ та вивезення сміття відповідачем не спростована, а тому перерахунку не підлягає.
Доводи відповідача про те, що суми внесків не відповідають затвердженим сумам не знайшли свого підтвердження.
Таким чином, сума заборгованості за надані житлово-комунальні послуги складає 19192,30 гривень (14920,26+4067,80+204,24) і складається з внесків на УБПТ, охорону ЗМБ та вивезення сміття відповідно.
За приписамист. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», пунктів 18, 20, 30 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630, споживач зобов`язаний оплачувати комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом. Плата за надані послуги вноситься споживачем відповідно до показань засобів обліку води і теплової енергії або затверджених нормативів (норм) споживання на підставі платіжного документа (розрахункової книжки, квитанції тощо). Розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим.
Отже, вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості є частково обґрунтованою та підлягає задоволенню у розмірі19192,30 грн.
Між тим, у заявлених позовних вимогах до відповідача, позивач також просив стягнути на його користь 3 % річних у розмірі 1181,60 грн. та інфляційні втрати у розмірі 2458,57 грн.
Відповідальність за порушення грошового зобов`язання, передбаченаст.625 ЦК України, полягає в тому, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора повинен сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлено договором або законом.
Закріплена вЗаконі України «Про житлово-комунальні послуги»правова норма щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення оплати за житлово-комунальні послуги у вигляді пені не виключає застосування правових норм, установлених у ч.2ст. 625 ЦК України. Інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов`язання, вираженого у національній валюті та трьох відсотків річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних витрат кредитора від знецінення грошових коштів у наслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, тому ці кошти нараховуються незалежно від сплати ним неустойки (пені) за невиконання або неналежне виконання зобов`язання.
Такого висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 15 березня 2018 року в справі № 401/710/15-ц, провадження №6-3193 св 18.
Нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3 % річних входять до складу грошового зобов`язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування останнім утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові (постанова Верховного Суду від 30 січня 2019 року в справі № 922/175/18).
Згідно ч. 1 ст. 26 Закону України«Про житлово-комунальніпослуги» уразі несвоєчасногоздійснення платежівза житлово-комунальніпослуги споживачзобов`язаний сплатитипеню врозмірі,встановленому вдоговорі,але невище 0,01відсотка сумиборгу закожен деньпрострочення.Загальний розмірсплаченої пеніне можеперевищувати 100відсотків загальноїсуми боргу. Нарахуванняпені починаєтьсяз першогоробочого дня,наступного заостаннім днемграничного строкувнесення платиза житлово-комунальніпослуги. Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином.
Попри це, дію частини першої статті 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» було призупинено до 01.07.2020 згідно із Законом України від 17.03.2020 № 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», а саме тимчасово з 18.03.2020 до 01.07.2020 нарахування пені за невнесення плати за житлово-комунальні послуги не здійснювалося.
Водночас, відповідно до Закону України від 17.03.2021 № 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється, зокрема:
1) нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги;
2) припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України у разі їх не оплати або оплати не в повному обсязі;
3) примусове виселення із житла та примусове стягнення житла (житлових будинків, частин житлових будинків, квартир, кімнат у квартирах, кімнат, житлових секцій чи блоків у гуртожитках, інших жилих приміщень), що належить на праві приватної власності громадянам України, під час примусового виконання рішень судів щодо стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги;
4) примусове виселення громадян за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг із жилих приміщень у будинках державного, громадського житлового фонду та житлового фонду соціального призначення.
З огляду на вказане, вимога про нарахування 3% річних та інфляційних втрат задоволенню не підлягає.
Щодо відшкодування витрат на правову допомогу в розмірі 5000,00 грн., суд зазначає таке:
У відповідності до п. 1 ч. 2 ст.141 ЦПК Україниінші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
Відповідно до ч. 3 ст. 141 ЦПК України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує:
1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи;
2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес;
3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо;
4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.
Відповідно до ч. 3ст.133ЦПК Українидо витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Згідно з вимогами статті 137 ЦПК Українивитрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі № 826/1216/16 (провадження № 11-562ас18) зазначено, що «склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг тощо), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат».
У постанові Верховного Суду від 30 вересня 2020 року у справі № 379/1418/18 (провадження № 61-9124св20) вказано, що «склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та інше), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Отже, якщо стороною буде документально доведено, що нею понесено витрати на правову допомогу, а саме: надано договір на правову допомогу, акт приймання-передачі наданих послуг, платіжні документи про оплату таких послуг, розрахунок таких витрат, то у суду відсутні підстави для відмови у стягненні таких витрат стороні, на користь якої ухвалено судове рішення».
На підтвердження понесених позивачем витрат, надано копію договору про надання правничої допомоги від 30.06.2022, укладеного між адвокатом Кротовим І.О. та ОК «Граф», а також ордер від 30 червня 2022 року на ім`я адвоката Кротова І.О., акт приймання-передачі наданих послуг до Договору від 30.06.2022 року про надання правничої допомоги від 11.06.2023 року та квитанцію про сплату ОК «Граф» витрат на правничу допомогу у розмірі 5000,00 грн.
Згідно акту приймання-передачі наданих послуг до Договору від 30.06.2022 року про надання правничої допомоги від 11.06.2023 року вартість юридичних послуг в період з 30.06.2022 р. по 10.06.2023 р. складає 5000 грн., а саме: усна консультація з вивченням документів та їх правовий аналіз1000 грн.; підготовка, направлення та забезпечення участі у справі4000 грн.
В постанові від 04 липня 2018 року по справі №310/11534/13-ц Велика Палата Верховного Суду під час ухвалення судового рішення за правилами цивільного судочинства вважала можливим керуватися однією з аксіом цивільного судочинства: «Placuit in omnibus rebus praecipuum esse iustitiae aequitatisque quam stricti iuris rationem», що означає «У всіх юридичних справах правосуддя й справедливість мають перевагу перед строгим розумінням права».
В додатковій постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого2020року у справі № 755/9215/15-ц (провадження №14-382дс19) зроблено висновки, що «при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін».
Як зазначено у постанові Верховного Суду від 13.02.2019р. у справі №756/2114/17, «при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критеріїв реальності адвокатських витрат (встановлення їх дійсності та необхідності), і розумності їх розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану сторін.
Ті самі критерії застосовує ЄСПЛ, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. У рішеннях від 12 жовтня2006р. у справі «Двойних проти України», від 10 грудня2009р. у справі «Гімайдуліна і інші проти України», від 23 січня2014р. у справі «East/WestAllianceLimited проти України», від 26 . лотого2015р. у справі «Барк шевський проти України» зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим. У рішенні ЄСПЛ від, 28 листопада2002р. у справі «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Проте, на переконання суду, дана справа не є складною, письмові докази сторонами протягом розгляду справи не долучались, експертизи не призначались, свідки не допитувались.
З урахуванням вище вказаних обставин визначення представником позивача витрат на правничу допомогу в розмірі 5000,00 грн. не є співмірними зі складністю справи та обсягом виконаних робіт.
Враховуючи рівень складності справи, тривалість її розгляду, обсяг виконаних робіт, суд вважає, що зазначені витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача частково у розмірі 500 грн.
Відповідно дост. 141 ч.1 ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
У зв`язку з частковим задоволенням позовних вимог на загальну суму 19192,30 грн., що становить 76,37 % від заявленої ціни позову в розмірі 25129,17 грн., з відповідача підлягають стягненню у розмірі 1894,85 грн.
За таких обставин, на підставі вищенаведеного і враховуючи, що існування заборгованості за житлово-комунальні послуги не спростовано відповідачем, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 12, 13, 27, 64, 76, 81, 95, 133, 141, 247, 258-259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Обслуговуючого кооперативу «Граф» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Обслуговуючого кооперативу «Граф» (код ЄДРПОУ: 43313982, адреса: 65012, м. Одеса, вул. Морська, 8а) заборгованість за спожиті житлово-комунальні послуги у розмірі 19192,30 грн. (дев`ятнадцять тисяч сто дев`яносто дві) гривні 30 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Обслуговуючого кооперативу «Граф» (код ЄДРПОУ: 43313982, адреса: 65012, м. Одеса, вул. Морська, 8а) судовий збір у розмірі 1894,85 грн. (одна тисяча дев`яносто чотири) гривні 85 копійок та витрати на правничу допомогу в розмірі500(п`ятсот)гривень.
В задоволенні решти вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2023 |
Оприлюднено | 27.11.2023 |
Номер документу | 115150480 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Шенцева О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні