Ухвала
від 06.10.2023 по справі 314/4748/23
ВІЛЬНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 314/4748/23

Провадження № 2/314/1182/2023

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

06.10.2023 м. Вільнянськ

Суддя Вільнянського районного суду Запорізької області Свідунович Н.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Олександрівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, третя особа: Приазовська державна нотаріальна контора Південно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, поновлення строку для прийняття спадщини та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом,

ВСТАНОВИВ:

04.10.2023 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до суду із вказаним позовом.

Відповідно до ч. 1 ст. 187 ЦПК України, суд відкриває провадження у справі за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження.

За правилами цивільного процесуального законодавства позовна заява за формою та змістом повинна відповідати вимогам, викладеним у ст.ст. 175, 177 ЦПК України.

Так, відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці.

Зі змісту позову вбачається, що заявлений позов є майнового характеру, оскільки позивачі просять визнати за кожним з них право власності на 1/2 частку земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Олександрівської сільської ради Приазовського (нині Мелітопольського) району Запорізької області.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 176 ЦПК України, ціна позову визначається у позовах про визнання права власності на майно або його витребування вартістю майна. При цьому позивачі зазначили ціну позову 27205,39 грн., надавши при цьому довідку про оціночну вартість об`єкта нерухомості від 21.10.2021 № 201-20211021-0002858817.

Разом з тим, пунктом 6 розділу ІІІ Порядку ведення єдиної бази даних звітів про оцінку, затвердженого наказом Фонду державного майна України № 658 від 17.10.2018 (у редакції наказу № 24 від 12.01.2021), зареєстрованого в міністерстві юстиції України 05.06.2018 за № 677/32129, визначено, що довідка прооціночну вартістьоб`єктанерухомості єчинною впродовж30календарних днівз дняїї формуванняЄдиною базою.

Тобто, на підтвердження ціни позову позивачами надано довідку, яка втратила чинність. Отже, жодних документів щодо вартості спірного майна на час звернення до суду позовна заява не містить, жодних доказів на обґрунтування ціни позову позивачами не надано.

Зважаючи на відсутність обґрунтування ціни позову, суд позбавлений можливості встановити правильний розмір судового збору, який має бути сплачений, оскільки за вимогами п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою, ставка судового збору складає 1 відсоток ціни позову.

Таким чином, позивачам необхідно вказати у позовній заяві ціну позову, виходячи з вартості майна, на яке вони просять визнати право власності, а також надати документи на підтвердження ціни позову та вартості земельної ділянки, про визнання права власності на яку ставиться питання у позові, на час звернення до суду.

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави для звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно зі ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Як встановлено у п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою, ставка судового збору складає 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто у 2023 році, у якому було подано позовну заяву, мінімальний розмір судового збору складає 1073,60 грн., а за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою, ставка судового збору складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто у 2023 році 1073,60 грн.

За вимогами ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

В свою чергу, відповідно доч.7ст.6Закону України"Просудовий збір",у разіякщо позовподається одночаснокількома позивачамидо одногоабо кількохвідповідачів,судовий збіробчислюється зурахуванням загальноїсуми позовуі сплачуєтьсякожним позивачемпропорційно доліподаних кожнимз нихвимог окремимплатіжним документом. У разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.

Суд вбачає, що дана позовна заява містить одну вимогу майнового, яка заявлена обома позивачами (визнання права власності) і дві окремі вимоги немайнового характеру, заявлені окремо кожним з позивачів (встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та поновлення строку для прийняття спадщини).

Таким чином, позивач ОСОБА_2 , якою заявлена одна немайнова вимога (встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини) та одна майнова (визнання права власності на 1/2 частку земельної ділянки в порядку спадкування за заповітом), має сплатити судовий збір окремо за немайновою вимогою у сумі 1073,60 грн., а також пропорційно долі заявленої нею майнової вимоги за ставками, встановленими Законом України "Про судовий збір" для подання фізичною особою позовної заяви майнового характеру, відповідно до ціни позову.

В свою чергу позивач ОСОБА_1 , яким заявлена одна немайнова вимога (поновлення строку для прийняття спадщини) та одна майнова (визнання права власності на 1/2 частку земельної ділянки в порядку спадкування за заповітом), має сплатити судовий збір окремо за немайновою вимогою у сумі 1073,60 грн., а також пропорційно долі заявленої ним майнової вимоги за ставками, встановленими Законом України "Про судовий збір" для подання фізичною особою позовної заяви майнового характеру, відповідно до ціни позову.

В свою чергу, до позовної заяви додано дві квитанції про сплату кожним з позивачів судового збору у сумі 908 грн.

Крім того, як встановлено ч. 1 ст. 9 Закону України "Про судовий збір", судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

Для розгляду справ Вільнянським районним судом Запорізької області встановлені наступні платіжні реквізити для перерахування судового збору в національній валюті України (гривні):

Отримувач коштів ГУК у Зап.обл/ТГ м. Вільнянськ/22030101

Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37941997

Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.)

Код банку отримувача (МФО) 899998

Рахунок отримувача UA688999980313131206000008473

Код класифікації доходів бюджету 22030101

Призначення платежу - *;101;


(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом
(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Вільнянський районний суд Запорізької області (назва суду, де розглядається справа).

Разом з тим, з доданих до позовної заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 квитанцій № 26347 та № 26426 від 14.12.2021 вбачається, що судовий збір у сумі 908 грн. кожним з них був сплачений не за місцем розгляду справи, тобто не за реквізитами Вільнянського районного суду Запорізької області, оскільки отримувачем коштів, згідно з наданими квитанціями є ГУК у Зап.обл/ТГ смт. Приазов/22030101, а не ГУК у Зап.обл/ТГ м. Вільнянськ/22030101, а самі кошти за квитанціями сплачені на рахунок UA2189999980313161206000008401, який не відноситься до рахунків Вільнянського районного суду Запорізької області.

Таким чином, враховуючи, що до позовної заяви не додано квитанції про сплату судового збору за реквізитами Вільнянського районного суду Запорізької області, позивачам необхідно сплатити судовий збір у розмірі, зазначених у цій ухвалі, та надати суду документ, що підтверджує його оплату.

Як передбачено ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Таким чином, оскільки встановлено, що позовна заява ОСОБА_1 та ОСОБА_2 подана з порушенням вимог ЦПК України, вважаю, що її слід залишити без руху, надавши позивачам строк для усунення зазначених вище недоліків.

При винесенні ухвали враховується прецедентна практика Європейського суду з прав людини, яка виходить з того, що, реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух.

З цього приводу прецедентними є рішення Європейського суду з прав людини у справах "Осман проти Сполученого королівства" від 28.10.1998 та "Круз проти Польщі" від 19.06.2001.

У вказаних Рішеннях зазначено, що право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.

У зв`язкуз наведеним,залишення позовноїзаяви безруху,відповідно доч.1ст.185ЦПК України,не єпорушенням правана справедливийсудовий розглядта неможе вважатисяобмеженням правадоступу досуду.

Керуючись ст.ст. 175, 177, 185 ЦПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Олександрівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області, третя особа: Приазовська державна нотаріальна контора Південно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, поновлення строку для подання заяви про прийняття спадщини та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом залишити без руху.

Надати позивачам десятиденний строк для усунення недоліків, який починає рахуватися з дня отримання ними копії ухвали.

Повідомити позивачам про необхідність усунути такі недоліки позовної заяви:

- на підставі п. 3 ч. 3 ст. 175 ЦПК України вказати у позовній заяві ціну позову, яка складається з дійсної вартості майна на час звернення до суду;

- на обґрунтування ціни позову надати докази вартості спірного майна на час звернення до суду;

- сплатити судовий збір окремо кожним за позивачів за вимогами немайнового характеру у розмірі 1073,60 грн., а також пропорційно долі заявленої кожним з них майнової вимоги за ставками, встановленими Законом України "Про судовий збір" для подання фізичною особою позовної заяви майнового характеру, відповідно до ціни позову, за реквізитами Вільнянського районного суду Запорізької області (Отримувач коштів ГУК у Зап.обл/ТГ м. Вільнянськ/22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37941997; Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.); Код банку отримувача (МФО) 899998; Рахунок отримувача UA688999980313131206000008473; Код класифікації доходів бюджету 22030101; Призначення платежу - *;101;


(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом
(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Вільнянський районний суд Запорізької області (назва суду, де розглядається справа)) та надати суду документ, що підтверджує його оплату.

Роз`яснити позивачам, що у разі якщо у строк, встановлений судом, недоліки позовної заяви не будуть усунуті, заява, відповідно до вимог ч. 3 ст. 185 ЦПК України, вважається неподаною і повертається позивачам.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Н.М. Свідунович

06.10.2023

СудВільнянський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення06.10.2023
Оприлюднено29.11.2023
Номер документу115198405
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —314/4748/23

Рішення від 08.04.2024

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Свідунович Н. М.

Рішення від 02.04.2024

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Свідунович Н. М.

Ухвала від 27.03.2024

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Свідунович Н. М.

Ухвала від 08.02.2024

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Свідунович Н. М.

Ухвала від 13.12.2023

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Свідунович Н. М.

Ухвала від 06.10.2023

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Свідунович Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні