ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Ухвала
22 листопада 2023 року
м. Харків
справа № 639/3524/17
провадження № 22-ц/818/2212/23
Харківський апеляційний суд у складі:
головуючого - Пилипчук Н.П.,
суддів колегії Маміної О.В. Тичкової О.Ю.,
за участю секретаря - Носової К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харків цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,треті особи:Сьома Харківськадержавна нотаріальнаконтора, ОСОБА_3 ,Громадська організація«Фонд допомогиОлени Орєхової»про визнаннядоговору довічногоутримання недійснимта зустрічнимпозовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 ,треті особи:Сьома Харківськадержавна нотаріальнаконтора (вподальшому реорганізованав ЧетвертуХарківську міськудержавну нотаріальнуконтору), ОСОБА_3 ,Громадська організація«Фонд допомогиОлени Орєхової»про усуненняперешкод виконаннядоговору довічногоутримання, за апеляційноюскаргою ОСОБА_4 на рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 01 серпня 2022 року, ухвалене суддею Барковою Н.В.,
В С Т А Н О В И В :
Рішенням Жовтневого районного суду м. Харкова від 01 серпня 2022 року у задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Сьома Харківська державна нотаріальна контора (в подальшому реорганізована в Четверту Харківську міську державну нотаріальну контору), ОСОБА_3 , Громадська організація «Фонд допомоги Олени Орєхової» про визнання договору довічного утримання недійсним відмовлено. У задоволенні зустрічного позову ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , треті особи: Сьома Харківська державна нотаріальна контора(в подальшому реорганізована в Четверту Харківську міську державну нотаріальну контору), ОСОБА_3 , Громадська організація «Фонд допомоги Олени Орєхової» про усунення перешкод виконання договору довічного утримання відмовлено.
Вказане рішення суду першої інстанції оскаржено в апеляційному порядку ОСОБА_4 .
Разом з апеляційною скаргою ОСОБА_4 подав заяву про заміну сторони її правонаступником. В обґрунтування клопотання посилається на те, що позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_1 , від 01.03.2023 року. Крім того, позивач за життя заповіла ОСОБА_4 все своє майно, що підтверджується заповітом від 28 січня 2020 року, посвідченим Другою ХДНК від 28.01.2020 року реєстровий номер 7-28.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно з частиною 4 статті 25 Цивільного кодексу Україницивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
За життя ОСОБА_1 залишила заповіт від 28 січня 2020 року на ім`я ОСОБА_4 .
Відповідно до вимог ст.1216ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно достатті 55 ЦПК Україниу разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони на будь-якій стадії судового процесу.
Таким чином, процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.
Тобто матеріальне правонаступництво (універсальне або сингулярне) має бути тісно пов`язане з процесуальним, оскільки процесуальне правонаступництво передбачає перехід суб`єктивного права або обов`язку від однієї особи до іншої в матеріальному праві. Отже, незалежно від підстав матеріального правонаступництва процесуальне правонаступництво допускається лише після того, як відбудеться заміна в матеріальному правовідношенні.
Дослідивши матеріали справи, колегія апеляційного суду встановила, що правовідносини, які виникли між сторонами, допускають правонаступництво в частині визнання договору довічного утримання недійсним.
У зв`язку з цим судова колегія вважає за необхідне залучити до участі у справі у якостіправонаступника ОСОБА_1 ОСОБА_4 в частині позовних вимог, які допускають правонаступництво.
Керуючись ст.ст.55 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В :
Клопотання ОСОБА_4 задовольнити частково.
Залучити ОСОБА_4 до участі у справі у якості правонаступника позивача ОСОБА_1 в частині вимог ОСОБА_1 про визнання недійсним договору довічного утримання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, в силу ст. 389 ЦПК України оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий Н.П. Пилипчук
Судді О.Ю. Тичкова
О.В. Маміна
Суд | Харківський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2023 |
Оприлюднено | 29.11.2023 |
Номер документу | 115202333 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Харківський апеляційний суд
Пилипчук Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні