РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про повернення позовної заяви в частині
27 листопада 2023 року м. Рівне№460/26097/23
Рівненський окружний адміністративний суд в особі судді Гудими Н.С., після одержання позовної заяви
Головного управління ДПС у Рівненській області доТовариства з обмеженю відповідальністю "АГРО-ІДЕЯ" про стягнення податкового боргу, накладення арешту на кошти, -
В С Т А Н О В И В :
Головне управління ДПС у Рівненській області звернулося до суду з позовом до Товариство з обмеженою відповідальністю "Легальний бурштин України" про стягнення коштів з рахунків у банках обслуговуючого такого платника, суму податкового боргу в розмірі 15986,19 та накладення арешту на кошти у банках у межах суми податкового боргу у розмірі 15986,19 грн.
Ухвалою суду від 14.11.2023 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду документа про сплату судового збору за подання позовну в частині вимог про накладення арешту на кошти у банках у межах суми податкового боргу у розмірі 2684 грн.
21.11.2023 на адресу суду надійшло клопотання ГУ ДПС у Рівненській області надійшло клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору. В обґрунтування заявленого клопотання зазначено, що в даному випадку вимога про арешт на кошти боржника на рахунках, відкритих у банківських (фінансових) установах є заходом забезпечення вимоги про стягнення податкового боргу з боржника в примусовому порядку. Відтак позивач звільнений від сплати судового збору також і за подання вимоги в частині накладення арешту на кошти відповідача.
Вирішуючи подане позивачем клопотання, суд виходить з такого.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч.1 ст.3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Зі змісту даного позову слідує, що він містить вимогу майнового характеру (стягнення податкового боргу) та вимогу немайнового характеру (накладення арешту).
Відповідно до п.27 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи - в частині стягнення сум податкового боргу, заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
ГУ ДПС у Рівненській області в обґрунтування поданого клопотання про звільнення від сплати судового збору покликається на ухвали Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 12.01.2023 у справі №922/4359/21 та від 06.02.2023 у справі №910/15023/21.
Водночас, суд звертає увагу, що в силу вимог ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, при вирішенні даної справи судом враховуються висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду від 04.10.2023 у справі №560/13598/22, від 28.07.2023 у справі №560/13604/22, про що судом також зазначено в ухвалі про залишення позовної заяви без руху від 14.11.2023.
Так, згідно з висновками Верховного Суду, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо приватизації державного і комунального майна, яке перебуває у податковій заставі, та забезпечення адміністрування погашення податкового боргу» від 03.11.2022 (далі - Закон №2719-IX), який набрав чинності 25.11.2022, частину першу статті 5 Закону №3674-VI доповнено пунктом 27 такого змісту: «центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи - в частині стягнення сум податкового боргу, заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
Відповідно до пояснювальної записки до проекту Закону №2719-IX, серед іншого, цей законопроект розроблений з метою економії та оптимізації бюджетних коштів на сплату контролюючими органами судового збору у питаннях, пов`язаних зі стягненням сум узгоджених грошових зобов`язань платників податків.
Таким чином, відповідно до внесених змін податковий орган звільняється від сплати судового збору у тих справах, предметом судового розгляду в яких є стягнення податкового боргу.
Верховний Суд зауважив, що пункт 27 частини першої статті 5 Закону №3674-VI має чітку вказівку на звільнення податкового органу від сплати судового збору саме за подання позову про стягнення сум податкового боргу, проте не в частині накладення арешту на кошти та інші цінності.
Стягнення коштів визначається статтею 95 Податкового кодексу України (далі - ПК), в свою чергу, арешт майна врегульований статтею 94 ПК і є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов`язків, визначених законом. Тобто, окремою і необов`язковою дією, яка не кореспондується з пунктом 27 частини першої статті 5 Закону №3674-VI.
Відтак, твердження позивача, що позовна вимога про накладення арешту на кошти та інші цінності боржника є похідною від вимоги щодо стягнення податкового боргу є помилковим.
Зважаючи на викладене, правові підстави для звільнення позивача від сплати судового збору за подання позову в частині позовних вимог про накладення арешту на кошти боржника у банках у межах суми податкового боргу у розмірі 15986,19 грн. у суду відсутні.
Таким чином, позивачем не усунено недоліки позовної заяви відповідно до ухвали суду від 14.11.2023.
Відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
За таких обставин, позовна заява в частині позовних вимог про накладення арешту на кошти боржника у банках у межах суми податкового боргу у розмірі 15986,19 грн. підлягає поверненню позивачу.
В силу вимог ч.8 ст.169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись статтями 169, 241, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позовну заяву Головного управління ДПС у Рівненській області в частині позовних вимог про накладення арешту на кошти боржника у банках у межах суми податкового боргу у розмірі 15986,19 грн. - повернути позивачу.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 27 листопада 2023 року
Суддя Н.С. Гудима
Суд | Рівненський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2023 |
Оприлюднено | 29.11.2023 |
Номер документу | 115208443 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо погашення податкового боргу, з них застосування адміністративного арешту коштів та/або майна |
Адміністративне
Рівненський окружний адміністративний суд
Н.С. Гудима
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні