Справа № 131/1158/23
Провадження № 2/131/418/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.11.2023 м. Іллінці
Іллінецький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Олексієнка О.Ю.,
за участю секретаря судових засідань Болотової Л.В.,
розглянувши в м. Іллінці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування за законом,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_4 про визначення частки померлого у праві спільної сумісної власності та визнання права власності в порядку спадкування за законом.
Позов мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати - ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть від 19 липня 2011 року, серія НОМЕР_1 .
Після смерті матері відкрилась спадщина на нерухоме майно, складалося із земельної ділянки, площею 2,01516 га, що призначена для ведення особистого селянського господарства, розташована на території Леухівської сільської ради Іллінецького (тепер Гайсинського району Вінницької області), яка належала покійній на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ВН №164862 від 03 серпня 2004 року.
До кола спадкоємців першої черги спадкування за законом увійшов брат позивача - ОСОБА_4 , як син покійної, та позивач. Відповідачем по справі, ОСОБА_4 в нотаріальному порядку переоформлено свої спадкові права на частину майна, та отримано державний акт на вже нову земельну ділянку, яка була сформована після виготовлення технічної документації у результаті поділу спадкової земельної ділянки.
Звернувшись із заявою про видачу свідоцтва на земельну ділянку, що належала ОСОБА_1 після смерті матері до Приватного нотаріуса Вінницького районного нотаріального округу Вінницької області Таранюка Т.Є. позивач не зміг переоформити свої спадкові права в нотаріальному порядку, оскільки для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом він мав би надати витяг із ДЗК на земельну ділянку, що належала покійній матері, однак земельна ділянка, що належала покійній матері була видалена із ДЗК, а унаслідок її поділу було сформовано нові земельні ділянки. Дані відомості підтверджено відповідною постановою про відмову у вчиненні нотаріальних дій 254/02-31 від 10 серпня 2021 року.
Позивачем також для переоформлення своїх спадкових прав було виготовлено технічну документацію на свою частку земельної ділянки, в результаті чого було сформовано нові земельні ділянки із присвоєнням нового кадастрового номера, а саме земельна ділянка, площею 0,6839 га (кадастровий номер 0521284300:01:000:0736), призначена для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області та земельна ділянка, площею 0.7055 га (кадастровий номер 0521284300:01:000:0737), призначена для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області.
Тобто земельна ділянка, що була об`єктом спадкування після переоформлення ОСОБА_4 була вилучена із Державного земельного кадастру та не існує, а сформовані земельні ділянки, які є частиною спадкової земельної ділянки, яка була успадкована позивачем є новими об`єктами нерухомого майна із присвоєним новим кадастровим номером.
Враховуючи, що ОСОБА_1 на даний час є законним спадкоємцем, що прийняв спадщину, однак не може отримати свідоцтво про право на спадщину, вирішити питання щодо визнання за ним права власності на новосформований об`єкт нерухомого майна, внаслідок поділу земельної ділянки, що була об`єктом спадкування можливо лише у судовому порядку.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, його представник, адвокат Діденко Н.П. подала до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримала, просить їх задоволити та розглянути справу за її відсутності та відсутності позивача.
Відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , в судове засідання не з`явились, подали до суду заяву в якій позовні вимоги визнають, просять судове засідання проводити у їх відсутність.
Представник відповідача Іллінецької міської ради Вінницької області подав відзив на позовну заяву, в якому просить проводити розгляд справи у відсутність представника ради за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи зазначені вище положення, а також те, що сторони скористались своїм правом, врегульованим ч. 3 ст. 211 ЦПК України, заявляти клопотання про розгляд справи за їх відсутності, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та проводить його в даному підготовчому засіданні на підставі доказів наявних у справі.
Згідно з ч. ч. 3-4 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, давши оцінку зібраним доказам, суд приходить до висновку про можливість ухвалення рішення в підготовчому судовому засіданні та задоволення позову з таких підстав.
Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть від 19 липня 2011 року, серія НОМЕР_1 (а.с. 8).
На день смерті ОСОБА_5 мала у власності земельну ділянку, площею 2,01516 га, що призначена для ведення особистого селянського господарства, розташована на території Леухівської сільської ради Іллінецького (тепер Гайсинського району Вінницької області), яка належала покійній на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ВН №164862 від 03 серпня 2004 року (а.с. 9).
Відповідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ч. 1 ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
У відповідності до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно довідки приватного нотаріуса Вінницького районного нотаріального округу Вінницької області Таранюка Т.Є., за матеріалами спадкової справи встановлено наступний склад спадкоємців, що прийняли спадщину - ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 10).
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , його майно було успадковане дружиною - ОСОБА_6 , яка також померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 та рішенням Іллінецького районного суду від 27 червня 2017 року (а.с. 43-45) і витягом на майно.
Згідно свідоцтв про право на спадщину (а.с. 46-47) та витягами державного реєстру речових прав на нерухоме майно, після смерті ОСОБА_6 майно було успадковане ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Відповідно до положень ст.ст. 1268-1269 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Як вбачається з матеріалів цивільної справи позивач ОСОБА_1 у встановлений законом шестимісячний строк звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини та 10 серпня 2022 року № 254/02-31 нотаріус відмовив позивачеві у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку у зв`язку з тим, що відсутні документи, що підтверджують право власності на спадкове майно, яке належало на час смерті спадкодавцю ОСОБА_5 .
Згідно ч. 1 ст. 1226 ЦК України частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах.
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно до ч. 1 ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обо`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У відповідності до ч. 2 ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Враховуючи вищевикладене, а також повне визнання позовних вимог відповідачем, вважаю, що задоволення позову не суперечить вимогам закону та не порушує права, свободи та інтереси інших осіб, суд прийшов до висновку, що за позивачем слід визнати право власності на земельну ділянку, площею 0,6839 га (кадастровий номер 0521284300:01:000:0736), призначену для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області та земельну ділянку, площею 0,7055 га (кадастровий номер 0521284300:01:000:0737), призначену для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 .
Судові витрати залишити за позивачем.
Керуючись ст. 1216, 1223, 1261, 1268 ЦК України, ст. 2, 10, 12, 13, 81, 89, 141, 200, 206, 263 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на земельну ділянку, площею 0,6839 га (кадастровий номер 0521284300:01:000:0736), призначену для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області та земельну ділянку, площею 0,7055 га (кадастровий номер 0521284300:01:000:0737), призначену для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 , поштова адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , адреса: АДРЕСА_2 .
Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , адреса: АДРЕСА_3 .
Головуючий:
Суд | Іллінецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2023 |
Оприлюднено | 30.11.2023 |
Номер документу | 115214495 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Іллінецький районний суд Вінницької області
Олексієнко О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні