ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"23" листопада 2023 р.м. Одеса Справа № 916/4048/23Господарський суд Одеської області у складі судді Гута С.Ф.,
секретар судового засідання Фатєєва Г.В.,
за участю представників учасників справи:
від позивача: Карась М.М.,
від відповідача: Овсяніченко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Акціонерного товариства ОДЕСАГАЗ до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю ПСГ„КАМБІО-ІНВЕСТ про стягнення 119151,88 грн заборгованості.
Встановив:
Акціонерне товариство ОДЕСАГАЗ (далі АТ ОДЕСАГАЗ, Позивач) звернулось до Господарського суду Одеської області із позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю ПСГ„КАМБІО-ІНВЕСТ (далі ТОВ ПСГ„КАМБІО-ІНВЕСТ, Відповідач) 119151,88 грн заборгованості, обґрунтовуючи тим, що у період з 25.01.2022 р. Відповідач не був включений до реєстру споживачів природного газу будь-якого постачальника, однак у лютому 2022 р. ним здійснено несанкціонований відбір природного газу обсягом 2,100 тис. куб.м, внаслідок чого оператором газотранспортної системи спожитий газ віднесено до неврегульованих обсягів небалансу АТ ОДЕСАГАЗ, що надає останньому право вимагати стягнення коштів за спожитий споживачем газ.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Господарського суду Одеської області від 14.09.2023 р. позовній заяві АТ ОДЕСАГАЗ присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 916/4048/23 та визначено суддю Гута С.Ф. для її розгляду.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 19.09.2023 р. прийнято позовну заяву АТ ОДЕСАГАЗ до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/4048/23, ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 17.10.2023 р.
09.10.2023 р. ТОВ ПСГ„КАМБІО-ІНВЕСТ реалізовано право на представлення відзиву на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Обґрунтовуючи підстави, які суд має врахувати для ухвалення рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, посилається на те, що Відповідач не відбирав природний газ несанкціоновано, зазначає про укладений 01.12.2016 р. договір із ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» постачання природного газу, у зв`язку із чим АТ ОДЕСАГАЗ не має відношення до постачання газу Відповідачу; зазначає, що укладений із ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» договір постачання природного газу є діючим, не розірваним або припиненим, доказів іншого Позивачем не представлено; не отримував та не підписував акт приймання-передачі природного газу, доданий до позовної заяви.
16.10.2023 р. до господарського суду надійшла відповідь АТ ОДЕСАГАЗ на відзив, в якій зазначає, що об`єм спожитого природного газу визначено відповідно до показників лічильник газу, встановленого на об`єкті Відповідача; зазначає, що, як укладений між ТОВ ПСГ„КАМБІО-ІНВЕСТ та ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» договір постачання природного газу, так і приписи законодавства України передбачають постачання природного газу на підставі відповідного укладеного договору та включення споживача до реєстру споживачів будь-якого з постачальників, у той час, як Оператор ГТС України проінформував Позивача про відсутність інформації про включення Відповідача до реєстру споживачів будь-якого постачальника з 25.01.2022 р., у зв`язку із чим у лютому 2022 р. ТОВ ПСГ„КАМБІО-ІНВЕСТ спожито природний газ без постачальника природного газу.
Протокольною ухвалою Господарського суду Одеської області від 17.10.2023 р. оголошено перерву в судовому засіданні до 02.11.2023 р.
24.10.2023 р. до господарського суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких підтримує викладену у відзиві позицію стосовно того, що укладений із ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» договір постачання природного газу є діючим, не розірваним або припиненим, доказів іншого Позивачем не представлено; товариство не знало та не могли знати про виключення із реєстрів споживача постачальників, зазначаючи про неотримання разом із позовною заявою відповідної інформації від Оператора ГТС України; додатково звертає уваги суду на те, що в межах іншої справи (916/4285/23) ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» просить стягнути з Відповідача заборгованість за спожитий, в т.ч. протягом січня 2022 р. природний газ, що спростовує викладене у відповіді на відзив; представники Відповідача не підписували акти-приймання передачі природного газу та бачили представників газопостачальних та обслуговуючих компаній, які б знімали покази лічильників газу.
Призначене на 02.11.2023 р. судове засідання не відбулось у зв`язку із перебуванням судді Гута С.Ф. у період з 01.11.2023 р. по 03.11.2023 р. на лікарняному.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 06.11.2023 р. призначено судове засідання на 16.11.2023 р., поза межами встановленого статтею 248 ГПК України строку, у той же час, достатнього для забезпечення можливості реалізації учасниками процесу відповідних процесуальних прав.
Протокольною ухвалою Господарського суду Одеської області від 16.11.2023 р. оголошено перерву в судовому засіданні до 23.11.2023 р. для додаткового дослідження правових позицій сторін.
В процесі розгляду справи представник АТ ОДЕСАГАЗ підтримував заявлені позовні вимоги та наполягав на задоволенні позовних вимог в повному обсязі, представник ТОВ ПСГ„КАМБІО-ІНВЕСТ натомість заперечував проти задоволення заявлених позовних вимог та наполягав на відмові у задоволення позову.
23.11.2023 р. судом після повернення з нарадчої кімнати, в порядку статті 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Приписами статті 14 ГПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, надані докази, суд встановив:
01.12.2016 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "УНІВЕРСАЛЬНІ МОРСЬКІ ЗВ`ЯЗКИ" (Код ЄДРПОУ 36796507) (Споживач) та ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» (Постачальник) укладено договір на постачання природного газу для споживачів, що не є побутовими (промислові споживачі та інші суб`єкти господарювання) № 000019 (2016), за умовами пункту 2.1 якого Постачальник постачає природний газ Споживачеві в обсягах і порядку, передбаченому Договором для забезпечення потреб Споживача, в Споживач оплачує Постачальнику вартість газу і наданих послуг у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених Договором.
Оператор ГРМ, з яким Спожив уклав договір на розподіл природного газу Публічне акціонерне товариство ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» (пункт 2.4 Договору на постачання).
Договір набуває чинності з дня його підписання та укладається у частині постачання природного газу на термін до 31 грудня 2016 р., а у частині оплати за надані послуги до їх повного здійснення. Договір вважається продовженим до 31 грудня кожного наступного року, якщо за місяць до закінчення строку дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення дії або перегляду його умов (пункт 11.1 Договору на постачання).
Договір на постачання підписано представниками сторін та скріплено печатками контрагентів.
21.12.2016 р. Товариством з обмеженою відповідальністю "УНІВЕРСАЛЬНІ МОРСЬКІ ЗВ`ЯЗКИ" (Код ЄДРПОУ 36796507) як Споживачем підписано заяву-приєднання до умов договору (№ 000019) розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), згідно якої приєднався до типового договору, розміщеного на сайті АТ ОДЕСАГАЗ (Оператор ГРМ) та затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 р. № 2498.
Типовий договір розподілу природного газу затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 р. № 2498 (далі договір розподілу природного газу).
Відповідно до пунктів 1.1, 1.3 договору розподілу природного газу цей типовий договір розподілу природного газу є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта Споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи. Цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
За цим Договором Оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором (пункт 2.1 договору розподілу природного газу).
Споживач має право здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи за умови включення його до Реєстру споживачів будь-якого постачальника у періоді фактичного відбору/споживання природного газу, що в установленому Кодексом газотранспортної системи порядку підтверджується оператором газотранспортної системи до початку такого періоду. Наявність підтвердженого обсягу природного газу Споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома Споживача його постачальником. За відсутності у Споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб Споживача на відповідний календарний період Споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи (пункт 3.1 договору розподілу природного газу).
Споживач, що не є побутовим, зобов`язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання. Якщо за підсумками місяця фактичний об`єм споживання природного газу Споживача буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, врегулювання небалансу (дефіциту) природного газу буде здійснюватись його постачальником у встановленому законодавством порядку та відповідно до умов договору постачання природного газу (пункт 3.3 договору розподілу природного газу).
Визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором. Для визначення об`єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку Споживача (пункт 5.2 договору розподілу природного газу).
Порядок визначення об`єму розподіленого Споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об`ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього Договору (пункт 5.4 договору розподілу природного газу).
Оператор ГРМ зобов`язується забезпечити належний рівень комерційного обліку природного газу по Споживачу, у тому числі формування загального об`єму та обсягу розподілу (споживання) природного газу Споживачу за відповідний період з урахуванням наданих Споживачем Оператору ГРМ показань лічильника або контрольного зняття показань лічильника Оператором ГРМ згідно з вимогами Кодексу ГРМ (підпункт 4 пункту 7.1 договору розподілу природного газу).
Споживач зобов`язується не допускати несанкціонованого відбору природного газу (підпункт 5 пункту 7.4 договору розподілу природного газу).
Цей Договір укладається на невизначений строк (пункт 12.1 договору розподілу природного газу).
Цей Договір може бути розірваний за згодою Сторін або за ініціативою Споживача у порядку, визначеному законодавством України (пункт 12.3 договору розподілу природного газу).
У разі звільнення займаного приміщення (остаточного припинення користування природним газом) Споживач зобов`язаний повідомити про це Оператора ГРМ не пізніше ніж за двадцять один день до дня звільнення приміщення (остаточного припинення користування природним газом) та остаточно з ним розрахуватись за цим Договором до вказаного Споживачем дня звільнення приміщення (остаточного припинення користування природним газом) включно (пункт 12.5 договору розподілу природного газу).
10.01.2018 р. ТОВ ПСГ„КАМБІО-ІНВЕСТ (Код ЄДРПОУ 36796507) звернулось до АТ ОДЕСАГАЗ із листом, в якому повідомляє про зміну назви з ТОВ "УНІВЕРСАЛЬНІ МОРСЬКІ ЗВ`ЯЗКИ" на ТОВ ПСГ„КАМБІО-ІНВЕСТ, у зв`язку із чим просить врахувати зміну разом із зміною банківських реквізитів для внесення змін до Договору розподілу природного газу № 000019 (2016).
31.01.2020 р. між АТ ОДЕСАГАЗ (Замовник) та ТОВ ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ (Оператор) укладено договір транспортування природного газу № 1910000190, за умовами пункту 2.1 якого за цим договором Оператор надає Замовнику послуги транспортування природного газу на умовах, визначених у даному договорі, а Замовник оплачує Оператору встановлену даним договором вартість такої послуги та плат (за їх наявності), які виникають при його виконанні.
Сторони дійшли згоди, що у разі виникнення у Замовника добового небалансу Оператор здійснює купівлю/продаж природного газу Замовника в обсягах добових небалансів. У разі виникнення у Замовника негативного добового небалансу Оператор здійснює купівлю у Замовника, а Замовник продаж природного газу в обсягах позитивного добового небалансу за ціною, яка встановлена розділом XIV Кодексу (пункти 9.1 та 9.2 Договору транспортування природного газу).
Врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом Оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими Оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби) (пункт 11.4 Договору транспортування природного газу).
28.02.2022 р. ТОВ ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ надано АТ ОДЕСАГАЗ довідку про відсутність інформації про споживача із персональним ЕІС-кодом, вказаним у заяві ТОВ ПСГ„КАМБІО-ІНВЕСТ, включеного до Реєстру споживачів жодного із постачальника з 25.01.2022 р.
Згідно сформованої АТ ОДЕСАГАЗ довідки про обсяги небалансу за лютий 2022 р. розмір небалансу ТОВ ПСГ„КАМБІО-ІНВЕСТ становить 2,100 тис. куб. метрів.
Згідно складеного АТ ОДЕСАГАЗ акту-розрахунку обсягів небалансу за лютий 2022 р. розмір компенсації, який має бути відшкодовано ТОВ ПСГ„КАМБІО-ІНВЕСТ, складає 119151,88 грн. У той же час зазначено, що ціна природного газу для покриття витрат і виробничо-технологічних витрат газу в ГРМ у лютому 2022 р. за тисячу кубічних метрів складає 37726,67 грн, з урахуванням коефіцієнту компенсації ціна складає 56590,00 грн.
30.04.2022 р. АТ ОДЕСАГАЗ складено та підписано акт приймання-передачі природного газу за договором № 00019, згідно якого Позивачем поставлено Відповідачу у лютому 2022 р. 2,100 куб. метрів газу.
28.02.2022 р. ТОВ ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ складено односторонній акт врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць лютий 2022 р., з якого вбачається, що ТОВ ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ здійснювало врегулювання щодобових небалансів АТ ОДЕСАГАЗ згідно договору транспортування природного газу від 31.01.2020 р. № 1910000190 у лютому 2022 р.
10.08.2023 р. АТ ОДЕСАГАЗ звернулось до ТОВ ПСГ„КАМБІО-ІНВЕСТ із претензією № 1010, в якій посилаючись на укладений договір розподілу природного газу, просило сплатити заборгованість за несанкціонований відбір природного газу у лютому 2022 р. розміром 119151,88 грн, до якої додано рахунок від 15.02.2022 р. № 3029 загальною вартістю 119151,88 грн. Відповідно до опису вкладення, фіскального чеку та списку згрупованих відправлень АТ УКРПОШТА Позивачем вказану претензію надіслано Відповідачу на зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань адресу 11.08.2023 р.
Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, надані докази, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд дійшов наступних висновків:
У відповідності до статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Правочин, різновидом якого є договори основний вид правомірних дій це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків. При цьому, стаття 12 ЦК України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.
Частиною 1 статті 15 ЦК України закріплено право кожної особи на захист свого цивільного права у випадку його порушення, невизнання або оспорювання.
Порушення права пов`язано з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.
При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликане поведінкою іншої особи.
Отже, порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.
Згідно із частиною 1 статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
За правилами статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до частини 1 статті 527 ЦК України боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
У відповідності до частини 1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
В свою чергу, частинами 1 та 2 статті 67 ГК України передбачено, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов`язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
Частиною 1 статті 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Приписами статті 204 ЦК України передбачено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
В свою чергу, частиною 1 статті 628 ЦК України встановлено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Як встановлено статтею 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Аналогічні положення містяться в частинах 1 та 7 статті 193 ГК України, в яких визначено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться; до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом; не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Згідно із частиною 1 статті 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
При цьому частина 1 статті 902 ЦК України передбачає, що виконавець повинен надати послугу особисто.
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України Про ринок природного газу розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.
Господарським судом під час вирішення даного спору встановлено, що 21.12.2016 р. між ТОВ ПСГ„КАМБІО-ІНВЕСТ як Споживачем та АТ ОДЕСАГАЗ як Оператором ГРМ укладено договір розподілу природного газу у зв`язку з підписанням Відповідачем заяви-приєднання до публічного договору.
Відповідно до пункту 3 розділу 1 Правил постачання природного газу, затверджено Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 р. № 2496, постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до вимог цих Правил, та після включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі Оператора ГТС у відповідному розрахунковому періоді в порядку, визначеному Кодексом газотранспортної системи. Постачальник не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника у розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем.
Положення пункту 3.1 договору розподілу природного газу передбачають, що споживач має право здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи за умови включення його до Реєстру споживачів будь-якого постачальника у періоді фактичного відбору/споживання природного газу, що в установленому Кодексом газотранспортної системи порядку підтверджується оператором газотранспортної системи до початку такого періоду.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 24.12.2019 р. № 3010 прийнято остаточне рішення про сертифікацію Товариства з обмеженою відповідальністю ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ (код ЄДРПОУ 42795490) як сертифікованого оператора газотранспортної системи України.
Як зазначено, 28.02.2022 р. ТОВ ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ надано АТ ОДЕСАГАЗ довідку про відсутність інформації про споживача із персональним ЕІС-номером, вказаним у заяві ТОВ ПСГ„КАМБІО-ІНВЕСТ, включеного до Реєстру споживачів жодного із постачальника з 25.01.2022 р.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем несанкціонований відбір природного газу відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.
Приписами пункту 3 глави 5 розділу VI Кодексу газорозподільних систем (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, за відсутності у споживача діючого постачальника (якщо споживач не включений до Реєстру споживачів будь-якого постачальника) у відповідному розрахунковому періоді споживач не має права здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи та має подати до Оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об`єкт.
Відповідно до пункту 2 розділу 1 глави IV Кодексу газотранспортної системи правовідносини між оператором газотранспортної системи та оператором установки LNG / оператором газосховища / газовидобувним підприємством / оператором газорозподільної системи / прямим споживачем щодо одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі вчинення дій з врегулювання добових небалансів у газотранспортній системі, регулюються договором транспортування природного газу, укладеним відповідно до Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 р. № 2497.
Як зазначено, 31.01.2020 р. між АТ ОДЕСАГАЗ (Замовник) та ТОВ ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ (Оператор) укладено договір транспортування природного газу № 1910000190, умовами пунктів 9.1 та 9.2 якого сторони дійшли згоди, що у разі виникнення у Замовника добового небалансу Оператор здійснює купівлю/продаж природного газу Замовника в обсягах добових небалансів. У разі виникнення у Замовника негативного добового небалансу Оператор здійснює купівлю у Замовника, а Замовник продаж природного газу в обсягах позитивного добового небалансу за ціною, яка встановлена розділом XIV Кодексу (пункти 9.1 та 9.2 Договору транспортування природного газу, які є аналогічним пунктам 9.1 та 9.2 Типового договору транспортування природного газу).
У той же час, 28.02.2022 р. ТОВ ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ складено односторонній акт врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць лютий 2022 р., з якого вбачається, що ТОВ ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ здійснювало врегулювання щодобових небалансів АТ ОДЕСАГАЗ.
Згідно з пунктом 4 глави 5 розділу VI Кодексу газорозподільних систем (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), якщо за результатами споживання природного газу у період відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника (несанкціонований відбір природного газу) Оператор ГТС при забезпеченні заходів балансування за підсумками газового місяця за процедурою, визначеною Кодексом ГТС, віднесе такі обсяги (неврегульований небаланс) на Оператора ГРМ, тоді споживач має компенсувати Оператору ГРМ вартість таких обсягів, що розраховується за формулою: В = Vф * Ц * К, де В вартість природного газу, яка компенсується Оператору ГРМ; Vф об`єм (обсяг) природного газу, фактично спожитий споживачем за період відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника; Ц ціна природного газу, використаного Оператором ГРМ для покриття втрат і виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ у відповідний період. Оператор ГРМ щомісячно публікує на своєму вебсайті інформацію про таку ціну та період її дії; К коефіцієнт компенсації, який визначається на рівні 1,5.
Пунктом 5.2 договору розподілу природного газу передбачено, що для визначення об`єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку Споживача.
При цьому згідно сформованої АТ ОДЕСАГАЗ довідки про обсяги небалансу у лютому 2022 р. розмір небалансу ТОВ ПСГ„КАМБІО-ІНВЕСТ становить 2,100 тис. куб. метрів, та, у той же час 28.02.2022 р. АТ ОДЕСАГАЗ складено та підписано акт приймання-передачі природного газу за договором № 00019, згідно якого Позивачем поставлено Відповідачу у лютому 2022 р. 2,100 тис. куб. метрів газу. Крім того, відповідно до акту-розрахунку АТ ОДЕСАГАЗ обсягів небалансу за лютий 2022 р. по споживачу ТОВ ПСГ„КАМБІО-ІНВЕСТ ціна природного газу для покриття витрат і виробничо-технологічних витрат газу в ГРМ у лютому 2022 р. за тисячу кубічних метрів складає 56590,00 грн, з урахуванням коефіцієнту компенсації ціна складає 119151,88 грн.
Відповідно до пункту 3.1 укладеного між АТ ОДЕСАГАЗ та ТОВ ПСГ„КАМБІО-ІНВЕСТ договору розподілу природного газу наявність підтвердженого обсягу природного газу Споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома Споживача його постачальником.
АТ ОДЕСАГАЗ надіслано ТОВ ПСГ„КАМБІО-ІНВЕСТ претензію від 10.08.2023 р. № 1010 із повідомленням про несанкціонований відбір природного газу у лютому 2022 р. загальним обсягом 2,100 куб. метрів.
Враховуючи вищевикладене, перевіривши здійснений АТ ОДЕСАГАЗ розрахунок вартості обсягів (неврегульований небаланс) природного газу за лютий 2022 р., здійснений Позивачем за формулою, наведеною у пункті 4 глави 5 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість представленого розрахунку, що свідчить про наявність правових підстав для задоволення заявлених АТ ОДЕСАГАЗ позовних вимог шляхом присудження до стягнення із ТОВ ПСГ„КАМБІО-ІНВЕСТ заборгованості за несанкціонований відбір природного газу лютому 2022 р. розміром 119151,88 грн.
ТОВ ПСГ„КАМБІО-ІНВЕСТ не представлено доказів в спростування як несанкціонованого відбору природного газу у лютому 2022 р., так і загального об`єму спожитого у лютому 2022 р. природного газу.
Відповідно до вимог частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно із частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до статті 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Приписи статті 79 ГПК України встановлюють, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частинами 1-3 статті 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (пункт 87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005 р.).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
У рішенні від 03.01.2018 р. Віктор Назаренко проти України (Заява № 18656/13) ЄСПЛ наголосив, що принцип змагальності та принцип рівності сторін, які тісно пов`язані між собою, є основоположними компонентами концепції справедливого судового розгляду у розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції. Вони вимагають справедливого балансу між сторонами: кожній стороні має бути надана розумна можливість представити свою справу за таких умов, що не ставлять її чи його у явно гірше становище порівняно з протилежною стороною. Під загрозою стоїть впевненість сторін у функціонуванні правосуддя, яке ґрунтується, зокрема, на усвідомленні того, що вони матимуть змогу висловити свої думки щодо кожного документа в матеріалах справи (рішення у справі Беер проти Австрії (Beer v. Austria), заява № 30428/96, пункти 17,18, від 06 лютого 2001 року).
Пунктом 2 частини 1 статті 129 ГПК України встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.13,20,73,74,76,86,129,165,232,233,237,238,240,241
Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Акціонерного товариства ОДЕСАГАЗ до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю ПСГ„КАМБІО-ІНВЕСТ про стягнення 119151,88 грн заборгованості задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ПСГ„КАМБІО-ІНВЕСТ (65012, м. Одеса, вул. Канатна, буд. 85, Код ЄДРПОУ 36796507) на користь Акціонерного товариства ОДЕСАГАЗ (65003, м. Одеса, вул. Одарія, буд. 1, Код ЄДРПОУ 03351208) 119151/сто дев`ятнадцять тисяч сто п`ятдесят одну/грн 88 коп. заборгованості та 2684/дві тисячі шістсот вісімдесят чотири/грн 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Наказ видати в порядку ст.327 ГПК України.
Повний текст складено 28 листопада 2023 р.
Суддя С.Ф. Гут
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 23.11.2023 |
Оприлюднено | 01.12.2023 |
Номер документу | 115270957 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань повернення безпідставно набутого майна (коштів) |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Гут С.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні