Постанова
від 20.02.2024 по справі 916/4048/23
ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2024 рокум. ОдесаСправа № 916/4048/23Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Богацької Н.С.

суддів: Діброви Г.І., Принцевської Н.М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ПСГ «КАМБІО-ІНВЕСТ»

на рішення Господарського суду Одеської області від 23.11.2023 № 916/4048/23, ухвалене суддею Гутом С.Ф., м. Одеса, повний текст складено 28.11.2023

у справі № 916/4048/23

за позовом: Акціонерного товариства «ОДЕСАГАЗ»

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «ПСГ «КАМБІО-ІНВЕСТ»

про стягнення 119151,88 грн,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2023 року Акціонерне товариство «ОДЕСАГАЗ» (далі АТ «ОДЕСАГАЗ») звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПСГ «КАМБІО-ІНВЕСТ» (далі ТОВ «ПСГ «КАМБІО-ІНВЕСТ»), в якому просило суд стягнути з останнього 119151,88 грн заборгованості за несанкціонований відбір природного газу.

Позов мотивований тим, що у період з 25.01.2022 відповідач не був включений до реєстру споживачів природного газу будь-якого постачальника, однак у лютому 2022 року ним здійснено несанкціонований відбір природного газу обсягом 2,100 тис. куб.м, внаслідок чого оператором газотранспортної системи спожитий газ віднесено до неврегульованих обсягів небалансу АТ «ОДЕСАГАЗ», що надає останньому право вимагати стягнення коштів за спожитий споживачем газ з відповідача.

У відзиві на позовну заяву ТОВ «ПСГ «КАМБІО-ІНВЕСТ» заперечувало проти її задоволення та зазначило, зокрема, що ніколи не відбирало природний газ несанкціоновано. Також зазначеною, що ним укладено договір постачання природного газу з ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ», відповідно, АТ «ОДЕСАГАЗ» не має відношення до постачання газу відповідачу. Крім того, позивачем не надано належних та допустимих доказів, що підтверджували б правомірність заявлених вимог.

Заперечуючи проти доводів, викладених відповідачем у відзиві на позов, АТ «ОДЕСАГАЗ» зазначило, зокрема, що об`єм спожитого природного газу визначено відповідно до показників лічильник газу, встановленого на об`єкті відповідача. Як укладений між ТОВ «ПСГ «КАМБІО-ІНВЕСТ» та ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» договір постачання природного газу, так і приписи законодавства України передбачають постачання природного газу на підставі включення споживача до реєстру споживачів будь-якого з постачальників. Водночас, Оператор ГТС України проінформував позивача про відсутність інформації про включення відповідача до реєстру споживачів будь-якого постачальника з 25.01.2022, у зв`язку із чим у лютому 2022 року ТОВ «ПСГ «КАМБІО-ІНВЕСТ» спожито природний газ без постачальника природного газу.

У запереченнях на відповідь на відзив відповідач зазначав, що укладений з ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» договір постачання природного газу є діючим, не розірваним або припиненим, доказів іншого позивачем не представлено. Товариство не знало та не могло знати про виключення його із реєстрів споживача постачальників, оскільки не отримувало разом із позовною заявою відповідної інформації від Оператора ГТС України. В межах іншої справи (916/4285/23) ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» просить стягнути з відповідача заборгованість за спожитий, в т.ч. протягом січня 2022 року природний газ, що спростовує викладене у відповіді на відзив. Представники відповідача не підписували акти-приймання передачі природного газу та не бачили представників газопостачальних та обслуговуючих компаній, які б знімали покази лічильників газу.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 23.11.2023 у справі №916/4048/23 позов АТ «ОДЕСАГАЗ» задоволено повністю, стягнуто з ТОВ «ПСГ «КАМБІО-ІНВЕСТ» на його користь 119151,88 грн заборгованості та 2684 грн витрат по сплаті судового збору.

Місцевий господарський суд виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог.

Не погодившись з рішенням суду, відповідач подав на нього апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати, ухвалити нове рішення, яким залишити позов АТ «ОДЕСАГАЗ» без задоволення.

Доводи апеляційної скарги ідентичні тим, які викладені відповідачем у відзиві на позовну заяву та запереченнях на відповідь на відзив.

Відповідно до вимог ст. 32 ГПК України за результатами автоматизованого розподілу справ між суддями, оформленого протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, для розгляду справи визначено судову колегію у складі головуючого судді Богацької Н.С., Діброви Г.І., Принцевської Н.М.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 14.12.2023 витребувано у Господарського суду Одеської області матеріали справи № 916/4048/23, вирішення питання щодо можливості відкриття, повернення, залишення без руху або відмови у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою відкладено до надходження матеріалів з Господарського суду Одеської області.

19.12.2023 матеріали даної справи надійшли до суду апеляційної інстанції.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 21.12.2023 за апеляційною скаргою ТОВ «ПСГ «КАМБІО-ІНВЕСТ» на рішення Господарського суду Одеської області від 23.11.2023 у справі № 916/4048/23 відкрито апеляційне провадження, вирішено здійснювати її розгляд в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи, встановлено АТ «ОДЕСАГАЗ» строк до 11.01.2024 для подання відзиву на апеляційну скаргу (з належними доказами його направлення ТОВ «ПСГ «КАМБІО-ІНВЕСТ») та роз`яснено учасникам справи про їх право у цей же строк подати до суду будь-які заяви чи клопотання з процесуальних питань.

17.01.2024 від АТ «ОДЕСАГАЗ» надійшли письмові пояснення, в яких позивач просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, рішення місцевого господарського суду без змін.

Будь-яких інших заяви чи клопотань від учасників справи не надходило.

Щодо письмових пояснень АТ «ОДЕСАГАЗ» від 17.01.2024, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 ГПК України учасники справи мають право подати до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу в письмовій формі протягом строку, встановленого судом апеляційної інстанції в ухвалі про відкриття апеляційного провадження.

Як вже зазначалось, ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 21.12.2023, якою за апеляційною скаргою ТОВ «ПСГ «КАМБІО-ІНВЕСТ» відкрито апеляційне провадження, АТ «ОДЕСАГАЗ» встановлено строк для подання відзиву до 11.01.2024.

АТ «ОДЕСАГАЗ» таким правом не скористалося, відповідний відзив у встановлений судом строк не надало.

Водночас, письмові пояснення АТ «ОДЕСАГАЗ» від 17.01.2024 хоч і за назвою є «письмовими поясненнями», втім, за своїм змістом фактично є відзивом на апеляційну скаргу, оскільки в них позивач наводить відповідне обґрунтування заперечень щодо змісту і вимог апеляційної скарги, заперечує проти її задоволення і просить залишити рішення суду першої інстанції без змін.

За таких обставин, колегія суддів зауважує, що письмові пояснення АТ «ОДЕСАГАЗ» від 17.01.2024, які за своїм змістом фактично є відзивом на апеляційну скаргу, подані АТ «ОДЕСАГАЗ» після закінчення строку, встановленого судом апеляційної інстанції для подання відзиву на апеляційну скаргу.

Право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом (ст. 118 ГПК України).

Відповідно до частин 1-4 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Колегія суддів зауважує, що принцип рівності сторін у процесі у розумінні «справедливого балансу» між сторонами вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище стосовно другої сторони.

Несвоєчасне подання позивачем відзиву на апеляційну скаргу залежало виключно від суб`єктивної поведінки самого позивача, який несе ризик вчинення або не вчинення певної процесуальної дії, у зв`язку з чим, колегія суддів залишає письмові пояснення від 17.01.2024 без розгляду в порядку ст. 118 ГПК України.

Дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, фактичні обставини справи, оцінивши докази на їх підтвердження в межах доводів апеляційної скарги, надавши правову кваліфікацію відносинам сторін і виходячи з фактів, встановлених у процесі перегляду справи, правових норм, які підлягають застосуванню, та матеріалів справи, судова колегія зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом,

01.12.2016 між ТОВ «УНІВЕРСАЛЬНІ МОРСЬКІ ЗВ`ЯЗКИ» (Код ЄДРПОУ 36796507) (Споживач) та ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» (Постачальник) укладено договір на постачання природного газу для споживачів, що не є побутовими (промислові споживачі та інші суб`єкти господарювання) № 000019 (2016), за умовами пункту 2.1 якого Постачальник постачає природний газ Споживачеві в обсягах і порядку, передбаченому Договором для забезпечення потреб Споживача, в Споживач оплачує Постачальнику вартість газу і наданих послуг у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених Договором.

Оператор ГРМ, з яким Спожив уклав договір на розподіл природного газу ПАТ ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» (пункт 2.4 Договору на постачання).

Договір набуває чинності з дня його підписання та укладається у частині постачання природного газу на термін до 31.12.2016, а в частині оплати за надані послуги до їх повного здійснення. Договір вважається продовженим до 31 грудня кожного наступного року, якщо за місяць до закінчення строку дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення дії або перегляду його умов (пункт 11.1 Договору на постачання).

Договір на постачання підписано представниками сторін та скріплено печатками контрагентів.

21.12.2016 ТОВ «УНІВЕРСАЛЬНІ МОРСЬКІ ЗВ`ЯЗКИ» (Код ЄДРПОУ 36796507), як Споживачем, підписано заяву-приєднання до умов договору (№ 000019) розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), згідно якої приєдналось до типового договору, розміщеного на сайті АТ «ОДЕСАГАЗ» (Оператор ГРМ) та затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498.

Відповідно до пунктів 1.1, 1.3 договору розподілу природного газу цей типовий договір розподілу природного газу є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта Споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи. Цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

За цим Договором Оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором (пункт 2.1 договору розподілу природного газу).

Споживач має право здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи за умови включення його до Реєстру споживачів будь-якого постачальника у періоді фактичного відбору/споживання природного газу, що в установленому Кодексом газотранспортної системи порядку підтверджується оператором газотранспортної системи до початку такого періоду. Наявність підтвердженого обсягу природного газу Споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома Споживача його постачальником. За відсутності у Споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб Споживача на відповідний календарний період Споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи (пункт 3.1 договору розподілу природного газу).

Споживач, що не є побутовим, зобов`язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання. Якщо за підсумками місяця фактичний об`єм споживання природного газу Споживача буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, врегулювання небалансу (дефіциту) природного газу буде здійснюватись його постачальником у встановленому законодавством порядку та відповідно до умов договору постачання природного газу (пункт 3.3 договору розподілу природного газу).

Визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором. Для визначення об`єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку Споживача (пункт 5.2 договору розподілу природного газу).

Порядок визначення об`єму розподіленого Споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об`ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього Договору (пункт 5.4 договору розподілу природного газу).

Оператор ГРМ зобов`язується забезпечити належний рівень комерційного обліку природного газу по Споживачу, у тому числі формування загального об`єму та обсягу розподілу (споживання) природного газу Споживачу за відповідний період з урахуванням наданих Споживачем Оператору ГРМ показань лічильника або контрольного зняття показань лічильника Оператором ГРМ згідно з вимогами Кодексу ГРМ (підпункт 4 пункту 7.1 договору розподілу природного газу).

Споживач зобов`язується не допускати несанкціонованого відбору природного газу (підпункт 5 пункту 7.4 договору розподілу природного газу).

Цей Договір укладається на невизначений строк (пункт 12.1 договору розподілу природного газу).

Цей Договір може бути розірваний за згодою Сторін або за ініціативою Споживача у порядку, визначеному законодавством України (пункт 12.3 договору розподілу природного газу).

У разі звільнення займаного приміщення (остаточного припинення користування природним газом) Споживач зобов`язаний повідомити про це Оператора ГРМ не пізніше ніж за двадцять один день до дня звільнення приміщення (остаточного припинення користування природним газом) та остаточно з ним розрахуватись за цим Договором до вказаного Споживачем дня звільнення приміщення (остаточного припинення користування природним газом) включно (пункт 12.5 договору розподілу природного газу).

10.01.2018 ТОВ «ПСГ «КАМБІО-ІНВЕСТ» (Код ЄДРПОУ 36796507) звернулось до АТ «ОДЕСАГАЗ» із листом, в якому повідомляє про зміну назви з ТОВ «УНІВЕРСАЛЬНІ МОРСЬКІ ЗВ`ЯЗКИ» на ТОВ «ПСГ «КАМБІО-ІНВЕСТ», у зв`язку із чим просило врахувати зміну разом із зміною банківських реквізитів для внесення змін до Договору розподілу природного газу № 000019 (2016).

31.01.2020 між АТ «ОДЕСАГАЗ» (Замовник) та ТОВ «ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ» (Оператор) укладено договір транспортування природного газу № 1910000190, за умовами пункту 2.1 якого за цим договором Оператор надає Замовнику послуги транспортування природного газу на умовах, визначених у даному договорі, а Замовник оплачує Оператору встановлену даним договором вартість такої послуги та плат (за їх наявності), які виникають при його виконанні.

Сторони дійшли згоди, що у разі виникнення у Замовника добового небалансу Оператор здійснює купівлю/продаж природного газу Замовника в обсягах добових небалансів. У разі виникнення у Замовника негативного добового небалансу Оператор здійснює купівлю у Замовника, а Замовник продаж природного газу в обсягах позитивного добового небалансу за ціною, яка встановлена розділом XIV Кодексу (пункти 9.1 та 9.2 Договору транспортування природного газу).

Врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом Оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими Оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби) (пункт 11.4 Договору транспортування природного газу).

28.02.2022 ТОВ «ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ» надано АТ «ОДЕСАГАЗ» довідку про відсутність інформації про споживача із персональним ЕІС-кодом, вказаним у заяві ТОВ «ПСГ «КАМБІО-ІНВЕСТ», включеного до Реєстру споживачів жодного із постачальника з 25.01.2022.

Згідно сформованої АТ «ОДЕСАГАЗ» довідки про обсяги небалансу за лютий 2022 року розмір небалансу ТОВ «ПСГ «КАМБІО-ІНВЕСТ» становить 2,100 тис. куб. метрів.

Згідно складеного АТ «ОДЕСАГАЗ» акту-розрахунку обсягів небалансу за лютий 2022 року розмір компенсації, який має бути відшкодовано ТОВ «ПСГ «КАМБІО-ІНВЕСТ», складає 119151,88 грн. У той же час зазначено, що ціна природного газу для покриття витрат і виробничо-технологічних витрат газу в ГРМ у лютому 2022 року за тисячу кубічних метрів складає 37726,67 грн, з урахуванням коефіцієнту компенсації ціна складає 56590,00 грн.

30.04.2022 АТ «ОДЕСАГАЗ» складено та підписано акт приймання-передачі природного газу за договором № 00019, згідно якого Позивачем поставлено Відповідачу у лютому 2022 року 2,100 куб. метрів газу.

28.02.2022 ТОВ «ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ» складено односторонній акт врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць лютий 2022 року., з якого вбачається, що ТОВ «ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ» здійснювало врегулювання щодобових небалансів АТ «ОДЕСАГАЗ» згідно договору транспортування природного газу від 31.01.2020 № 1910000190 у лютому 2022 року.

10.08.2023 АТ «ОДЕСАГАЗ» звернулось до ТОВ «ПСГ «КАМБІО-ІНВЕСТ» із претензією № 1010, в якій, посилаючись на укладений договір розподілу природного газу, просило сплатити заборгованість за несанкціонований відбір природного газу у лютому 2022 року розміром 119151,88 грн, до якої додано відповідний рахунок від 15.02.2022 № 3029.

Відповідно до опису вкладення, фіскального чеку та списку згрупованих відправлень АТ «УКРПОШТА» АТ «ОДЕСАГАЗ» вказану претензію надіслано ТОВ «ПСГ «КАМБІО-ІНВЕСТ» на зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань адресу 11.08.2023.

Відповіді на вказану претензію від відповідача не надходило.

Предметом позову є вимога АТ «ОДЕСАГАЗ» стягнути з ТОВ «ПСГ «КАМБІО-ІНВЕСТ» 119151,88 грн заборгованості за несанкціонований відбір природного газу у лютому 2022 року, з підстав того, що у вказаний період ТОВ «ПСГ «КАМБІО-ІНВЕСТ» не було включено до реєстру споживачів будь-якого постачальника.

Задовольняючи позов, місцевий господарський суд виходив з його обґрунтованості та доведеності.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.

Частиною першою ст. 509 Цивільний кодекс України (далі ЦК України) передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ч. 1 ст. 526 ЦК України).

Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ч. 1 ст. 610 ЦК України).

Згідно ст. 626 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.

Відповідно до п. 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем несанкціонований відбір природного газу відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.

Приписами п. 3 глави 5 розділу VI Кодексу газорозподільних систем встановлено, що за відсутності у споживача діючого постачальника (якщо споживач не включений до Реєстру споживачів будь-якого постачальника) у відповідному розрахунковому періоді споживач не має права здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи та має подати до Оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об`єкт.

Згідно з пунктом 4 глави 5 розділу VI Кодексу газорозподільних систем (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), якщо за результатами споживання природного газу у період відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника (несанкціонований відбір природного газу) Оператор ГТС при забезпеченні заходів балансування за підсумками газового місяця за процедурою, визначеною Кодексом ГТС, віднесе такі обсяги (неврегульований небаланс) на Оператора ГРМ, тоді споживач має компенсувати Оператору ГРМ вартість таких обсягів, що розраховується за формулою: В = Vф * Ц * К, де В вартість природного газу, яка компенсується Оператору ГРМ; Vф об`єм (обсяг) природного газу, фактично спожитий споживачем за період відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника; Ц ціна природного газу, використаного Оператором ГРМ для покриття втрат і виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ у відповідний період. Оператор ГРМ щомісячно публікує на своєму вебсайті інформацію про таку ціну та період її дії; К коефіцієнт компенсації, який визначається на рівні 1,5.

Як вже зазначалось, згідно наданих ТОВ «ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ» відомостей ТОВ «ПСГ «КАМБІО-ІНВЕСТ», починаючи з 25.01.2022, було відсутнє у Реєстрі споживачів будь-якого постачальника, що згідно з умовами договору розподілу природного газу є підставою для припинення відбору природного газу.

Загалом, доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, запереченнях на відповідь на відзив, а також в апеляційній скарзі жодним чином не спростовують того факту, що незважаючи на відсутність права на відбір природного газу ТОВ «ПСГ «КАМБІО-ІНВЕСТ» не обмежило власне споживання газу.

Доводи скаржника про те, що його представники не підписували акти-приймання передачі природного газу та не бачили представників газопостачальних та обслуговуючих компаній, які б знімали покази лічильників газу, не можуть бути підставою для відмови у задоволенні позову.

Перевіривши здійснений АТ «ОДЕСАГАЗ» розрахунок вартості обсягів (неврегульований небаланс) природного газу за лютий 2022 року, здійснений позивачем за формулою, наведеною у пункті 4 глави 5 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, колегія суддів приходить до висновку про його правильність та обґрунтованість, що свідчить про наявність правових підстав для задоволення заявлених АТ «ОДЕСАГАЗ» позовних вимог про стягнення з ТОВ «ПСГ «КАМБІО-ІНВЕСТ» заборгованості за несанкціонований відбір природного газу у розмірі 119151,88 грн.

При цьому, жодних заперечень щодо арифметичної правильності заявлених до стягнення сум апеляційна скарга не містить.

Згідно з ст. 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи, що доводи і вимоги апеляційної скарги не підтверджують наявність обставин, які згідно зі ст. 277 ГПК України визначені в якості підстав для зміни чи скасування оскаржуваного судового рішення, а підстав для виходу за межі апеляційних доводів і вимог в порядку ч. 4 ст. 269 цього Кодексу апеляційним судом встановлено не було, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати, пов`язані з апеляційним переглядом, підлягають віднесенню на скаржника.

Керуючись статтями 129, 240, 269, 270, 275, 276, 281-284 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ПСГ «КАМБІО-ІНВЕСТ» залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Одеської області від 23.11.2023 у справі № 916/4048/23 - без змін.

Постанова суду є остаточною і не підлягає оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 3 ст. 287 ГПК України.

Головуючий суддяН.С. Богацька

суддіГ.І. Діброва

Н.М. Принцевська

СудПівденно-західний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення20.02.2024
Оприлюднено23.02.2024
Номер документу117136941
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань повернення безпідставно набутого майна (коштів)

Судовий реєстр по справі —916/4048/23

Постанова від 20.02.2024

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Богацька Н.С.

Ухвала від 21.12.2023

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Богацька Н.С.

Ухвала від 14.12.2023

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Богацька Н.С.

Рішення від 23.11.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 06.11.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 19.09.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні