УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 568/1724/23
Провадження № 2-о/568/74/23
30 листопада 2023 р. м.Радивилів
Радивилівський районний суд Рівненської області
Суддя Сільман А.О.,
розглянувши заяву ОСОБА_1 ,
Заінтересована особа Орган опіки і піклування Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області
про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, встановлення опікуна та призначення піклувальника,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Радивилівського районного суду Рівненської області із заявою про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 обмежено дієздатним та встановлення над ним піклування.
Дослідивши заяву та додані до неї документи, суд враховує наступне.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб ( ч.4 ст.294 ЦПК).
Статтею 299 ЦПК України врегульований розгляд справи про обмеження цивільної дієздатності особи. В частині першій цієї норми процесуального закону вказано, що справи про обмеження цивільної дієздатності розглядаються за участю особи, стосовно якої розглядається справа.
Заявник не вказує особу, щодо якої порушено питання про визнання її обмежено дієздатною, заінтересованою, що призводить до порушення іі прав, зокрема, права на вибір адвоката, участь якого у судовому засіданні є обов`язковою.
За змістом ч. 2 ст. 299 ЦПК України судові витрати, пов`язані з розглядом справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Згідно ст. 133 ЦПК України визначено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Закон України «Про судовий збір» не містить положення про звільнення від сплати судового збору за подання заяви про визнання фізичної особи обмежено дієздатною, встановлення піклування.
Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до вимог ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду заяви у справах окремого провадження фізичною особою справляється судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що на дату звернення з цією заявою до суду становить 536,80 гривні.
В супереч вказаному, заявником до заяви не додано документи, що підтверджують сплату судового збору за подання до суду заяви у справі окремого провадження.
Згідно з вимогами п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Згідно ч.1 ст.297 ЦПК України, у заяві про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи мають бути викладені обставини, що свідчать про психічний розлад, істотно впливають на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, чи обставини, що підтверджують дії, внаслідок яких фізична особа, яка зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами, азартними іграми тощо, поставила себе чи свою сім`ю, а також інших осіб, яких вона за законом зобов`язана утримувати, у скрутне матеріальне становище.
Проте, в заяві не зазначено обставин, що свідчать про психічний розлад, який істотно впливає на здатність ОСОБА_2 усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, відсутнє посилання на обставини, що підтверджують дії, внаслідок яких фізична особа поставила себе чи членів своєї сім`ї у скрутне становище та відсутнє посилання на докази, які підтверджують наявність в особи, яку заявник просить визнати обмежено дієздатною, психічного розладу чи обставин, що підтверджують дії, зазначені у ч. 1 ст. 297 ЦПК України (станом на дату звернення до суду).
Відповідно до ч.2 ст. 60 ЦК України, суд встановлює піклування над фізичною особою у разі обмеження її цивільної дієздатності і призначає піклувальника за поданням органу опіки та піклування.
Положеннями статті 63 ЦК України закріплено, що піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю; фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою; піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Згідно ч.1 ст.300 ЦПК України суд вирішує питання щодо призначення над обмежено дієздатною особою піклувальника не інакше, як за поданням органу опіки та піклування. Тобто, нормами законодавства передбачено чіткий порядок призначення над обмежено дієздатними особами піклування, тобто, за поданням відповідного органу.
Отже, призначення піклувальника у разі визнання особи обмежено дієздатною є обов`язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в даному конкретному випадку забезпечення повноцінного здійснення своїх прав обмежено дієздатною особою.
Заявником не додано до заяви подання органу опіки та піклування про можливість призначення його піклувальником над обмежено дієздатною фізичною особою.
Згідно з ч. 1 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про залишення заяви без руху, надавши заявнику строк для усунення недоліків, а саме: надати докази сплати судового збору; вказати заінтересовану особу щодо якої порушено питання про визнання її обмежено дієздатною; вказати обставини, передбачені ч. 1 ст. 297 ЦПК України та які існують станом на дату звернення до суду; зазначити та надати докази, які підтверджують наявність у ОСОБА_2 психічного розладу, чи обставини, що підтверджують дії, внаслідок яких він поставив себе чи інших осіб, у скрутне матеріальне становище; надати подання органу опіки та піклування про можливість призначення ОСОБА_1 піклувальником над ОСОБА_2 .
Керуючись ст.ст.175, 177,185,295-300 ЦПК України, Закону України "Про судовий збір", суд
ПОСТАНОВИВ:
Заяву ОСОБА_1 про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи та призначення піклувальника залишити без руху.
Надати заявнику 10-денний строк з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху для усунення встановлених недоліків.
Роз`яснити заявнику, що при невиконанні вимог даної ухвали, заява вважається неподаною та повертається заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Суддя А.О.Сільман
Суд | Радивилівський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2023 |
Оприлюднено | 01.12.2023 |
Номер документу | 115290503 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: |
Цивільне
Радивилівський районний суд Рівненської області
Сільман А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні