справа № 198/548/23
провадження № 2/0198/238/23
У Х В А Л А
іменем України
01.12.2023 року Юр`ївський районний суд Дніпропетровської області у складі судді Жмуд Н.М., розглянувши позовну заяву адвоката Ільченко Ірини Валентинівни - представника позивача ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідачів: Юр`ївська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом та скасування свідоцтва про право на спадщину,
В С Т А Н О В И В:
28.11.2023 року адвокат Ільченко І.В. - представник позивача ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідачів: Юр`ївська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом та скасування свідоцтва про право на спадщину, просить: визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 додатковий строк 2 (два) місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , визначивши причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом поважними; визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом номер р № 120 видане Юр`ївською державною нотаріальною конторою Дніпропетровської області 16.03.2023 року на ім`я ОСОБА_2 на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 та скасувати рішення державного нотаріуса Юр`ївської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 66847610 від 20.03.2023 року; визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом номер р № НОМЕР_1 видане Юр`ївською державною нотаріальною конторою Дніпропетровської області 16.03.2023 року на ім`я ОСОБА_2 на земельну ділянку під господарськими будівлями і дворами, площею 0,15 га, кадастровий номер 1225955100:02:001:0065, та скасувати рішення державного нотаріуса Юр`ївської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 66848405 від 20.03.2023 року; визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом номер р № НОМЕР_2 видане Юр`ївською державною нотаріальною конторою Дніпропетровської області 16.03.2023 року на ім`я ОСОБА_2 на земельну ділянку (рілля), площею 0,0993 га, кадастровий номер 1225955100:02:001:0066, та скасувати рішення державного нотаріуса Юр`ївської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер:66848981 від 20.03.2023 року; визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом номер р № НОМЕР_3 видане Юр`ївською державною нотаріальною конторою Дніпропетровської області 16.03.2023 року на ім`я ОСОБА_3 на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,359 га, кадастровий номер 1225955100:01:001:0557, та скасувати рішення державного нотаріуса Юр`ївської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 66846380 від 20.03.2023 року; зменшити розмір судового збору до розміру 1073,60 грн.; витребувати від державного нотаріуса Юр`ївської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ; судові витрати стягнути на користь позивача ОСОБА_1 з відповідачів.
Справа підсудна Юр"ївському районному суду Дніпропетровської області.
Підстав для відмови у відкриті провадження у справі, передбачених ч.1 ст.186 ЦПК України, та для повернення позовної заяви, передбачених ч.4 ст.185 ЦПК України, - не вбачається.
Слід прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Оскільки спір між сторонами виник щодо спадкування, то розгляд справи належить здійснювати в порядку загального позовного провадження, відповідно до вимог п.2 ч.4 ст.274 ЦПК України, яким передбачено, що справи у спорах про спадкування не можуть бути розглянуті в порядку спрощеного позовного провадження.
При цьому, слід відкрити підготовче провадження із проведенням підготовчого засідання.
Відповідно до ч. 6, 7 ст. 84 ЦПК України, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
Так, представником позивача у позові заявлено клопотання про витребування з Юр"ївської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області належним чином завірену копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Дослідивши матеріали справи, беручи до уваги, що предметом позову є спадщина, а в матеріалах справи відсутня спадкова справа, суд приходить до висновку про необхідність витребування у Юр"ївської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області належним чином завірену копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стосовно зменшення судового збору до розміру 1073,60 гривень, зазначеного у позовній заяві, суддя зазначає, що відповідно до ст. 136 ЦПК України, ст. 8 Закону України «Про судовий збір» суд враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору, зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
При цьому ст.8 Закону України «Про судовий збір» визначені умови, за яких особа може бути звільнена від сплати судового збору, або просити про зменшення розміру належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або просити про відстрочення чи розстрочення його сплати. Також у п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» зазначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік. Як зазначено у позовній заяві, позивачка є пенсіонеркою, не працює, у 2022 році отримувала невелику пенсію та дохід від надання паю в оренду. Інших доходів у 2022 році не отримувала, що підтверджується відомостями з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 21.11.2023 року. Сама позовна заява містить 5 немайнових вимог. Загальна сума судового збору за цим позовом становить 5368,00 грн, який значно перевищує 5 % розміру річного доходу позивача за попередній календарний рік. З огляду на низький рівень доходів, основним джерелом яких є мінімальна пенсія, відсутність інших доходів, складний матеріальний стан та високі ціни на необхідні продукти та комунальні платежі, позивач не має змоги сплатити у повному обсязі судовий збір.
Пунктом 29 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 жовтня 2014 року № 10 «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» роз`яснено, що відповідно до ст. 8 Закону № 3674-VI та ст. 82 ЦПК України єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 10 ЦПК повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі. Таким чином, особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з принципом змагальності, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право на справедливий і публічний розгляд справи незалежним і безстороннім судом, який вирішить спір щодо його цивільних прав та обов`язків.
Ключовими принципами ст.6 конвенції є верховенство права та належне здійснення правосуддя. Ці принципи також є основоположними елементами права на справедливий суд.
Верховенство права є однією із засад цивільного судочинства (пп.1 ч.3 ст.2 ЦПК).
Недопустимість обмеження доступу до правосуддя підтверджується практикою Європейського Суду з прав людини. ЄСПЛ зазначив, що сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету (справа «Креуз проти Польщі», рішення від 19.06.2001).
На підставі вищезазначеного, доказів доданих до позовної заяви, враховуючи матеріальний стан позивача, суддя задовольняє клопотання адвоката Ільченко Ірини Валентинівни - представника позивача ОСОБА_1 про зменшення судового збору до розміру 1073,60 гривень, зазначеного у позовній заяві.
Оскільки спір між сторонами виник щодо спадкування, то розгляд справи належить здійснювати в порядку загального позовного провадження, відповідно до вимог п.2 ч.4 ст.274 ЦПК України, яким передбачено, що справи у спорах про спадкування не можуть бути розглянуті в порядку спрощеного позовного провадження.
При цьому, слід відкрити підготовче провадження із проведенням підготовчого засідання.
Керуючись ст.ст. 84, 136, 187, 258, 260 ЦПК України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Відкрити провадження по цивільній справі за позовною заявою адвоката Ільченко Ірини Валентинівни - представника позивача ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідачів: Юр`ївська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом та скасування свідоцтва про право на спадщину.
Призначити підготовче судове засідання на 21 грудня 2023 року о 11-00 годині в залі Юр`ївського районного суду Дніпропетровської області.
Клопотання адвоката Ільченко Ірини Валентинівни - представника позивача ОСОБА_1 про витребування з Юр"ївської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області належним чином завірену копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 - задовільнити.
Витребувати з Юр"ївської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області (адреса розташування: Дніпропетровська область, Павлоградський район, с. Варварівка, вул. Пристанційна, буд.4) належним чином завірену копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Копію Ухвали направити до Юр"ївської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області для виконання в порядку ст.84 ЦПК України.
Клопотання адвоката Ільченко Ірини Валентинівни - представника позивача ОСОБА_1 , про зменшення судового збору до розміру 1073,60 гривень - задовільнити.
В судове засідання викликати сторони.
Визначити відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст.178 ЦПК України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Відповідно до вимог ч.4 ст.178 ЦПК України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копію відзиву та доданих до нього документів відповідач зобов`язаний надіслати іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачами відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.8 ст.178 ЦПК України).
Відповідно до ч.1 ст.193 ЦПК України у строк для подання відзиву відповідач має право пред`явити зустрічний позов.
Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, яка має відповідати вимогам ч.ч.3-5 ст.178 ЦПК України, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Запропонувати третім особам, в порядку ст.181 ЦПК України, подати суду письмові пояснення щодо позову з викладенням своїх аргументів і міркувань на підтримку або заперечення проти позову, та докази, якими вони обґрунтовуються, за правилами, встановленими частинами третьою-шостою ст.178 цього Кодекс, до початку розгляду справи по суті, з наданням документів, що підтверджують надіслання (надання) пояснень і доданих до них доказів іншим учасникам справи.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі разом з копією позовної заяви та копіями доданих до неї матеріалів надіслати сторонам.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Наталя ЖМУД
Суд | Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 01.12.2023 |
Оприлюднено | 04.12.2023 |
Номер документу | 115317520 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні