Справа № 522/23070/23
Провадження № 2/522/7868/23
УХВАЛА
04 грудня 2023 року м. Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Шенцева О.П., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Приватного виконавця Кравець Вадима Валентиновича, Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Остра», за участю, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про розірвання договору купівлі-продажу та стягнення грошових коштів,
ВСТАНОВИВ:
29 листопада 2023 року до Приморського районного суду м. Одеси надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Приватного виконавця Кравець Вадима Валентиновича, Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Остра», за участю, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про розірвання договору купівлі-продажу та стягнення грошових коштів.
Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження у справі, суд приходить до висновку, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.
Стаття 187 ЦПК України регламентує дії судді перед вирішенням питання про відкриття провадження у справі, в тому числі суддя має перевірити належність справи до юрисдикції та підсудності суду.
Визначити підсудність суду - означає з`ясувати коло цивільних справ, які компетентний вирішувати по суті даний суд.
Територіальна підсудність - це підсудність цивільної справи загальному суду в залежності від території, на яку поширюється юрисдикція даного суду. За її допомогою вирішується питання, яким з однорідних судів підсудна для розгляду відповідна справа.
За загальним правилом статті 27 ЦПК України, позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Місцезнаходженням відповідача Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Остра» згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань є: 65026, місто Одеса,вулиця Пушкінська,будинок 13.
Адресою місцезнаходження відповідача Приватного виконавця Кравець Вадима Валентиновича є: 04201, м. Київ вул. Полярна, 15, офіс 15.
У відповідності до частини четвертоїстатті 656 ЦКдо договору купівлі-продажу на конкурсах, аукціонах (прилюдних торгах) застосовуються загальні положення про купівлю-продаж (з урахуванням особливостей її проведення).
З матеріалів справи слідує, що місцем проведення торгів є м. Київ.
Отже,має місцеспір,який стосуєтьсявиконання договірнихзобов`язаньта регулюєтьсяположеннями книги 5ЦК України.
Згідно ч. 8 ст. 28 ЦПК України позови, що виникають із договорів, у яких зазначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.
При цьому, позивач, обґрунтовуючи підсудність Приморському районному суду м. Одеси посилається на положення ч.15 ст. 28 ЦПК України, згідно якої позови до кількох відповідачів, які проживають або знаходяться в різних місцях, пред`являються за місцем проживання або місцезнаходженням одного з відповідачів за вибором позивача.
Водночас, в позовній заяві (розділ 3. Підсудність) вказано, що вимоги пред`явлені до трьох відповідачів, але серед відповідачів вказано лише двох осіб.
Отже, позивачу слід визначитись з колом учасників справи та вимогами до кожного з них.
Позивач в своєму позові просить:
- Розірвати договір купівлі-продажу транспортного засобу TOYOTA HIGHLANDER, рік виробництва:2016, шасі N?: НОМЕР_1 , ДНЗ: НОМЕР_2 , укладеного між ОСОБА_1 та приватним виконавцем Кравцем Вадимом Валентиновичем шляхом підписання акту про проведені торги;
- Стягнути з приватного виконавця Кравця Вадима Валентиновича грошові кошти у розмірі 559 300(шістсот п?ятдесят дев?ять тисяч триста) гривень;
- Стягнути солідарно з приватного виконавця Кравця Вадима Валентиновича та акціонерного товариства «Страхова компанія «Остра» грошові кошти у розмірі100 000(сто тисяч) гривень;
- Зазначити про нарахування відповідних 3% річних та інфляційних збитків на суму заборгованості до моменту виконання рішення.
- Здійснити розподіл судових витрат.
Так, позов містить одну вимогу немайнового характеру та дві вимоги майнового характеру.
При цьому, позивач вказав в позові, що вимоги майнового характеру є похідними.
Проте, суд не в змозі погодитись з таким, оскільки похідними, в даному випадку, є лише вимоги про нарахування 3% річних та інфляційних збитків на суму заборгованості до моменту виконання рішення, розмір яких до того ж позивачем не визначено на момент подання позову.
Згідно з ч.4ст.177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивач надав до суду документ, що підтверджує сплату судового збору за одну позовну вимогу, немайнового характеру в розмірі 1073,60 грн. та надано копію квитанції про сплату судового збору до матеріалів позовної заяви.
Відповідно до ч.3ст.6 Закону України «Про судовий збір», за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Як видно з матеріалів справи, позивач не надав суду документу, підтверджуючого сплату судового збору за майновими вимогами (стягнення грошових коштів).
Так, суд звертає увагу, що у відповідності доЗакону України «Про судовий збір»за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою справляється судовий збір в розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
ЗгідноЗакону України "Про Державний бюджет на 2023 рік"прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2023 року становить 2 684,00 гривень.
Таким чином, позивачем має бути сплачено судовий збір за дві вимоги майнового характеру у розмірі не менше 2147,20 гривень (1073,60+1073,60).
Крім того, п. 3 ч. 3ст. 175 ЦПК Українипередбачає, що позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці.
При цьому, позивач вказав, що позовна заява немайнового характеру. Ціна позову відповідно позивачем не зазначена.
Однак, зі змісту позовної заяви вбачається, що позов має майновий характер.
Всупереч вказаним вище вимогам законодавства у позовній заяві не зазначена ціна позову, так як він має майновий характер. Суд не погоджується із визначенням позивачем спору як немайнового, оскільки предмет договору, який позивач просить розірвати, підлягає вартісному визначенню.
У постанові Великої Палати Верховного суду від 25.08.2020 № 910/13737/19 зазначено, що до позовних заяв немайнового характеру відносяться вимоги, які не підлягають вартісній оцінці. Під немайновим позовом слід розуміти вимогу про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що не піддається грошовій оцінці. У постанові Великої Палати Верховного суду від 25.08.2020 № 910/13737/19 зазначено, що до позовних заяв немайнового характеру відносяться вимоги, які не підлягають вартісній оцінці. Під немайновим позовом слід розуміти вимогу про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що не піддається грошовій оцінці.
Разом з цим, не дивлячись на ту обставину, що позовна заява містить вимоги майнового характеру про стягнення грошових коштів, останнім в порушення п.3 ч.3ст.175 ЦПК України, не зазначено в позовній заві ціну позову.
Відтак, позивачу, слід визначити ціну позову та з її урахуванням сплати судовий збір.
Окрім того, у викладі обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивачем, в порушення вимог п.п. 6,7 ч.3ст.175 ЦПК України, не зазначено відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися та про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.
Відповідно дост. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Інститут залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання до відкриття провадження по справі. Вимоги до адміністративного позову викладені у 175, 177 ЦПК України, згідно яких, крім іншого, саме у позовній заяві повинні бути зазначені ім`я позивача та відповідача, третіх осіб, зміст позовних і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Саме належним чином оформлений позов, який вважається поданим у день первинного, направляється сторонам, тому не може бути уточненим, доповненим, тощо, оскільки саме за поданим належним чином оформленим позовом суд вирішує питання про відкриття провадження по справі за вимогами викладеними у позові.
За таких обставин, вважаю, що позовну заяву слід залишити без руху, надавши строк для усунення вищевказаних недоліків шляхом надання суду документів на підтвердження сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі, з зазначенням ціни позову, в тому числі шляхом надання відомостей, що дозволять суду вирішити питання про підсудність.
Заяву про усунення недоліків разом з долученими документами необхідно надати до Приморського районного суду м. Одеси через канцелярію суду.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.175,177,185,259,260 ЦПК України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Приватного виконавця Кравець Вадима Валентиновича, Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Остра», за участю, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про розірвання договору купівлі-продажу та стягнення грошових коштів - залишити без руху.
Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
У разі не усунення зазначених недоліків у встановлений строк позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2023 |
Оприлюднено | 07.12.2023 |
Номер документу | 115406550 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Шенцева О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні