Справа № 632/1722/21 провадження № 2-др/632/9/23
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2023 року м. Первомайський
Первомайський міськрайонний суд Харківської області в складі судді Библіва С.В., за участю секретаря Кузьменко М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайському Лозівського району Харківської області заяву адвоката Натини А.О., який діє в інтересах ОСОБА_1 , про ухвалення додаткового рішення по цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
У С Т А Н О В И В:
Рішенням Первомайськогоміськрайонного судуХарківської областівід 22.11.2023року позовнівимоги ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визначеннядодаткового строкудля поданнязаяви проприйняття спадщинизалишено беззадоволення та понесені позивачкою судові витрати залишені за останньою.
29.11.2023 року до суду у надійшла відправлена поштовою кореспонденцією 24.11.2023 року з доданими документами від представника відповідачки, адвоката Натини А.О., про ухвалення додаткового рішення у даній справі та вирішення питання про стягнення з позивача на користь відповідачки витрат на професійну правничу допомогу у сумі 40 000,00 грн.
Відповідно дост.270ЦПК Українисуд,що ухваливрішення,може зазаявою учасниківсправи чиз власноїініціативи ухвалитидодаткове рішення,якщо судомне вирішенопитання просудові витрати. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів із дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Необхідності у виклику сторін суд не вбачає.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
В процесі розгляду цивільної справи за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 остання понесла витрати, які були пов`язані із наданням їй правничої допомоги Адвокатським бюро «Андрія Натини» в особі адвоката Натини А.О., та які відповідачка по справі очікувала отримати та про що зазначала у відзиві на позовну заяву (а.с.21-22) та у заяві до судових дебатів, докази про що будуть надані відповідно до ч.8 ст. 141 ЦПК України протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.
Згідно зі статтею 15 ЦПК України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом. Безоплатна правнича допомога надається в порядку, встановленому законом, що регулює надання безоплатної правничої допомоги.
Однією з основних засад (принципів) цивільного судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини третьої статті 2 ЦПК України).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).
Розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися у ці правовідносини.
Разом із тим законом визначено критерії, які слід застосовувати при визначенні розміру витрат на правничу допомогу.
Відповідно до положень частини першої, пункту 1 частини третьої статті 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
За змістом статті 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Згідно із частиною третьою статті 137 ЦПК України для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Відповідно до частин четвертої та п`ятої статті 137 ЦПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Пунктами 1,2 частини другої статті 141 ЦПК України передбачено, що інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача, у разі відмови в позові - на позивача.
Так, у своїй заяві адвокат Натина А.О., зазначив, що також підтверджується доданими до неї документами, що між його бюро та ОСОБА_1 було укладено договір про надання правничої допомоги від 04.10.2021 року та дві додаткові угоди до нього від 25.10.2021 року та 31.12.2022 року. Розмір гонорару та строки його сплати визначаються Актомриймання-0передачі наданої правничої допомоги адвокатських послуг. Такий Акт складено та підписано сторонами 23.11.2023 року і додано до заяви. В ньому викладено детальний опис наданих послуг всього на суму 40000,00 грн.
З вказаної суми дійсно сплаченою є сума у 4000,00 грн., що підтверджується квитанцією АТ КБ «ПриватБанк» № 0.0.2292618594.1 від 07.10.2021 року, а решта 36000,00 грн. підлягає післяплаті. ОСОБА_1 вже має непогашене грошове зобов`язання, яке включається до витрат на правову допомогу незалежно від їх фактичної оплати. Це узгоджується з позицією Верховного суду у постанові від 12.02.2020 року у справі 648/1102/19, де зазначено, що: «витрати за надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою, чи тільки має бути сплачено (п.1 ч.2 ст.137 ЦПК України)».
Таким чином, оскільки відповідачка згідно з положеннями статті 81 ЦПК України довела судові надання їй адвокатським бюро «Андрія Натини» послуг з професійної правничої допомоги у відповідній сумі, суд дійшов висновку, що вони підлягають стягненню з ОСОБА_2 на користь відповідачки.
На думку суду, розмір таких витрат є співмірним із заявленими вимогами, оскільки позивачка, просячи надати їй додатковий строк на подання заяви про прийняття спадщини, фактично претендувала на перерозподіл спадщини та намагалася стати власницею по частці з кожної із трьох спадкових земельних ділянок; розмір відповідає складності справи та обсягу проведеної адвокатським бюро роботою, адже вартість часток земельних ділянок є значною.
З огляду на встановлені обставини, суд вважає за необхідне ухвалити у даній цивільній справі додаткове рішення та вирішити питання про стягнення з позивачки на користь відповідачки витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 40 000,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 137, 141, 247, 270 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Заяву адвоката Натини Андрія Олексійовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення - задовольнити.
Доповнити резолютивнучастину рішенняПервомайського міськрайонногосуду Харківськоїобласті від22листопада 2023року поцивільній справіза позовноюзаявою ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини:
«Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правочинну допомогу у розмірі 40000,00 (сорок тисяч) грн. 00 коп.».
Додаткове рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Додаткове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , і/н - НОМЕР_1 .
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , і/н - НОМЕР_2 .
Суддя:С. В. Библів
Суд | Первомайський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2023 |
Оприлюднено | 08.12.2023 |
Номер документу | 115464145 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Первомайський міськрайонний суд Харківської області
Библів С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні