ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
(додаткова)
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" листопада 2023 р. Справа№ 910/9550/23
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Алданової С.О.
суддів: Євсікова О.О.
Корсака В.А.
при секретарі судового засідання Алчієвій І.В.
за участю представників учасників справи згідно протоколу судового засідання
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника Приватного акціонерного товариства «Волноваський комбінат хлібопродуктів» про ухвалення додаткового рішення
за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства «Волноваський комбінат хлібопродуктів»
на рішення Господарського суду міста Києва від 21.08.2023
у справі № 910/9550/23 (суддя: Пукас А.Ю.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Текро»
до Приватного акціонерного товариства «Волноваський комбінат хлібопродуктів»
про стягнення 567 184, 33 грн
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Текро» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Приватного акціонерного товариства «Волноваський комбінат хлібопродуктів» про стягнення 3 % річних - 89 142, 04 грн та інфляційних втрат - 478 042, 29 грн, нарахованих за прострочення виконання грошового зобов`язання - заборгованість за договором № 03012012/2/53 від 03.01.2012, яку стягнуто з Відповідача на користь Позивача рішенням Господарського суду Донецької області від 06.08.2013 у справі № 905/4193/13.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 21.08.2023 у справі № 910/9550/23 у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Текро» до Приватного акціонерного товариства «Волноваський комбінат хлібопродуктів» про стягнення 567 184, 33 грн - відмовлено. У задоволенні клопотання Приватного акціонерного товариства «Волноваський комбінат хлібопродуктів» про стягнення витрат на професійну правничу допомогу - відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням в частині відмови покладення на позивача витрат на професійну правничу допомогу на користь відповідача, ПрАТ «Волноваський комбінат хлібопродуктів» звернулось до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 21.08.2023 у справі № 910/9550/23 в частині відмови у стягненні судових витрат на професійну правничу допомогу та прийняти в цій частині нове рішення про стягнення з ТОВ «Текро» на користь ПрАТ «Волноваський комбінат хлібопродуктів» витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 30000,00 грн.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 18.10.2023 апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Волноваський комбінат хлібопродуктів» на рішення Господарського суду міста Києва від 21.08.2023 у справі № 910/9550/23 задоволено частково; рішення Господарського суду міста Києва від 21.08.2023 у справі № 910/9550/23 скасовано в частині відмови у задоволенні клопотання про стягнення витрат на професійну правничу допомогу, ухвалено в цій частині нове рішення; стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Текро» на користь Приватного акціонерного товариства «Волноваський комбінат хлібопродуктів» судові витрати на професійну правничу допомогу в суді першої інстанції в розмірі 10000,00 грн; в іншій частині рішення Господарського суду міста Києва від 21.08.2023 у справі № 910/9550/23 залишено без змін.
25.10.2023 до Північного апеляційного господарського суду від представника Приватного акціонерного товариства «Волноваський комбінат хлібопродуктів» надійшла заява про ухвалення додаткового рішення, якою заявник просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Текро» на користь Приватного акціонерного товариства «Волноваський комбінат хлібопродуктів» витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 10 000,00 грн.
Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному головуючому судді від 25.10.2023 заява у справі № 910/9550/23 передана на розгляд колегії суддів у складі: Алданова С.О. (головуючий), Барсук М.А., Корсак В.А.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 30.10.2023 заяву представника Приватного акціонерного товариства «Волноваський комбінат хлібопродуктів» про ухвалення додаткового рішення у справі № 910/9550/23 призначено до розгляду на 06.11.2023.
У зв`язку з перебуванням у відпустці судді Барсук М.А., яка входить до складу колегії суддів і не є суддею-доповідачем, відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.11.2023, для розгляду заяви у даній справі визначено колегію суддів у складі: Алданова С.О. (головуючий), Корсак В.А., Євсіков О.О.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 06.11.2023 справу № 910/9550/23 за заявою представника Приватного акціонерного товариства «Волноваський комбінат хлібопродуктів» про ухвалення додаткового рішення прийнято до провадження у складі колегії суддів Північного апеляційного господарського суду: Алданова С.О. (головуючий), Корсак В.А., Євсіков О.О.; розгляд заяви представника Приватного акціонерного товариства «Волноваський комбінат хлібопродуктів» про ухвалення додаткового рішення у справі № 910/9550/23 відкладено на 27.11.2023.
Представник відповідача в судовому засіданні 27.11.2023 просив заяву про ухвалення додаткового рішення задовольнити у повному обсязі.
Представник позивача в судове засідання 27.11.2023 не з`явився, про час та місце судового розгляду повідомлявся у встановлений процесуальним законодавством спосіб, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 120 ГПК України суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
За змістом ч. 12 ст. 270 ГПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Суд апеляційної інстанції з метою дотримання прав сторін на судовий розгляд справи упродовж розумного строку, гарантованих пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, враховуючи те, що явка представників сторін обов`язковою не визнавалась, а участь в засіданні суду є правом, а не обов`язком сторони, зважаючи на відсутність обґрунтованих клопотань про відкладення розгляду справи, дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника позивача, який належним чином повідомлений про судовий розгляд справи в апеляційному порядку.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши докази, що долучені до матеріалів заяви про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу, заслухавши пояснення присутніх представників учасників справи, колегія суддів дійшла висновку про наявність правових підстав для прийняття додаткової постанови про стягнення витрат на професійну правничу допомогу, з огляду на таке.
За змістом статті 244 Господарського процесуального кодексу України суд, який ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, зокрема, якщо судом не вирішено питання про судові витрати. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи:
1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (стаття 124 ГПК України);
2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (стаття 126 ГПК України): - подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи; - зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу;
3) розподіл судових витрат (стаття 129 ГПК України ).
Частинами 1, 3 статті 124 ГПК України передбачено, що разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи. Попередній розрахунок розміру судових витрат не обмежує сторону у доведенні іншої фактичної суми судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами за результатами розгляду справи.
Так, у тексті апеляційної скарги позивачем зазначано про те, що розмір витрат на професійну правничу допомогу складає 10000,00 грн., а докази понесених витрат будуть надані до суду в порядку ч. 8 ст. 129 ГПК України протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.
Статтею 131-2 Конституції України унормовано, що для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура.
Згідно ст. 16 ГПК України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
У відповідності до статті 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Визначення договору про надання правової допомоги міститься в ст. 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», згідно з якою договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
За приписами ч. 3 ст. 27 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.
Договір про надання правової допомоги за своєю правовою природою є договором про надання послуг, який в свою чергу, врегульовано Главою 63 ЦК України. Зокрема, стаття 903 ЦК України передбачає, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Глава 52 ЦК України регулює загальні поняття та принципи будь-якого цивільного договору, включаючи договір про надання послуг. Стаття 632 ЦК України регулює поняття ціни договору; за приписами вказаної статті ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом, а якщо ціна у договорі не встановлена і не може бути визначена виходячи з його умов, вона визначається виходячи із звичайних цін, що склалися на аналогічні товари, роботи або послуги на момент укладення договору.
Згідно зі статтею 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Правовий аналіз вищенаведених норм права дає підстави для висновку, що за своєю правовою природою договір про надання правової допомоги є договором про надання послуг, крім цього, на такий договір поширюються загальні норми та принципи договірного права. Ціна в договорі про надання правової допомоги є істотною умовою, встановлюється за домовленістю сторін шляхом зазначення розміру та порядку обчислення адвокатського гонорару.
Ціна договору, тобто розмір адвокатського гонорару, може існувати в двох формах - фіксований розмір та погодинна оплата, кожний з яких відрізняється порядком обчислення. При зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки, підставою для виплати гонорару, який зазначено як погодинну оплату, є кількість годин помножена на вартість такої години того чи іншого адвоката в залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв.
Визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суди мають виходити з встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (аналогічна правова позиція викладена в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 26.11.2020 у справі № 922/1948/19, від 12.08.2020 у справі № 916/2598/19, від 30.07.2019 у справі № 911/1394/18).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач просить стягнути з позивача витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 10000,00 грн.
На підтвердження розміру понесених витрат на професійну правничу допомогу представником відповідача надано до матеріалів справи копію Договору про надання правової (правничої) допомоги від 30.06.2023 між АО «Перший правничий колегіум «Астрея» та ПрАТ «Волноваський комбінат хлібопродуктів», відповідно до якого клієнт доручає, а адвокатське об`єднання приймає на себе зобов`язання надати правову допомогу в обсязі та на умовах, передбачених Договором.
Згідно п. 4.1 Договору вартість надання правової допомоги визначається на підставі попередньої домовленості щодо кожного завдання клієнта.
Додатковою угодою № 1-1 до Договору про надання правової допомоги від 30.06.2023 сторони погодили, що Адвокатське об`єднання зобов`язується надавати клієнту послуги щодо підготовки та подачі до Північного апеляційного господарського суду апеляційної скарги на рішення Господарського суду міста Києва від 21.08.2023 по справі № 910/9550/23.
Також, в матеріалах справи наявний Договір про залучення адвоката для надання правової допомоги, укладений між АО «Перший правничий колегіум «Астрея» та адвокатом Шелфост Т.М., яка здійснювала представництво та правовий захист ПрАТ «Волноваський комбінат хлібопродуктів» у справі № 910/9550/23.
20.10.2023 між АО «Перший правничий колегіум «Астрея» та ПрАТ «Волноваський комбінат хлібопродуктів» підписано акт прийому передачі наданих послуг, відповідно до якого обсяг послуг, наданих Адвокатським об`єднанням, за Договором від 30.06.2023 з урахуванням Додаткової угоди № 1-1, та їх вартість склали фіксовану суму 10000,00 грн.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 6 ст. 126 ГПК України).
Зокрема відповідно до ч. 5 ст. 129 ГПК України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує:
1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи;
2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес;
3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо;
4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Водночас, Об`єднана палата Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду у постанові від 03.10.2019 у справі №922/445/19 зазначила, що загальне правило розподілу судових витрат визначене в частині 4 статті 129 Господарського процесуального кодексу України. Разом із тим, у частині 5 наведеної норми цього Кодексу визначено критерії, керуючись якими суд (за клопотанням сторони або з власної ініціативи) може відступити від вказаного загального правила при вирішенні питання про розподіл витрат на правову допомогу та не розподіляти такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення, а натомість покласти їх на сторону, на користь якої ухвалено рішення.
Тобто, норми, якими встановлено, що «суд має право зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, за клопотанням іншої сторони» та «суд має право зменшити суму судових витрат, встановивши їх неспіврозмірність, незалежно від того, чи подавалося відповідачем відповідне клопотання» не є тотожними за своєю суттю, що фактично відповідає висновку, викладеному у вищевказаній постанові.
При цьому, у постанові від 05.10.2021 у справі №907/746/17 колегія суддів Верховного Суду акцентувала увагу на тому, що висновки судів про часткову відмову стороні, на користь якої ухвалено рішення, у відшкодуванні витрат на професійну правничу допомогу адвоката з підстав не пов`язаності, необґрунтованості та непропорційності до предмета спору не свідчить про порушення норм процесуального законодавства, навіть, якщо відсутнє клопотання учасника справи про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. У такому разі, суди мають таке право відповідно до частини 5 статті 129 Господарського процесуального кодексу України та висновків об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду про те, як саме норма права повинна застосовуватися.
Колегія суддів, серед іншого, враховує, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України", заява N 19336/04).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
При цьому, критерій розумної необхідності витрат на професійну правничу допомогу є оціночною категорією, яка у кожному конкретному випадку (у кожній конкретній справі) оцінюється судом за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні доказів, зокрема наданих у підтвердження обставин понесення таких витрат, надання послуг з професійної правничої допомоги, їх обсягу, вартості з урахуванням складності справи та витраченого адвокатом часу тощо.
Окрім того, судом враховано, що метою стягнення витрат на професійну правничу допомогу є не тільки компенсація стороні, на користь якої ухвалене рішення, понесених збитків, але й спонукання боржника утримуватися від вчинення дій, що в подальшому спричиняють необхідність поновлення порушених прав та інтересів позивача (подібний висновок викладений в постановах Верховного Суду від 24.01.2022 у справі №911/2737/17 та від 21.10.2021 у справі №420/4820/19).
Водночас стягнення витрат на професійну правничу допомогу з боржника не може бути способом надмірного збагачення сторони, на користь якої такі витрати стягуються і не може становити для неї по суті додатковий спосіб отримання доходу.
Судова колегія звертає увагу на те, що надані відповідачем документи на підтвердження розміру понесених ним витрат на професійну правничу допомогу не є безумовною підставою для відшкодування судом витрат на професійну правничу допомогу в зазначеному розмірі з іншої сторони, адже їх розмір має бути доведений, документально обґрунтований та відповідати критерію, зокрема, розумної необхідності таких витрат.
Аналогічна правова позиція викладена у додаткових постановах Верховного Суду від 11.12.2018 у справі № 910/2170/18, від 18.06.2019 у справі №922/3787/17, а також у постанові Верховного Суду від 25.08.2022 у справі № 911/3323/14.
Судова колегія звертає увагу на те, що відповідачем рішення Господарського суду міста Києва від 21.08.2023 у справі № 910/9550/23 оскаржувалось виключно в частині стягнення витрат на професійну правничу допомогу.
Стосовно того, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін, вже висловлювалась Велика Палата Верховного Суду (пункт 21 додаткової постанови від 19.02.2020 року у справі № 755/9215/15-ц).
Крім того, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12.05.2020 у справі № 904/4507/18 підтримала цей висновок.
Зважаючи на вищенаведені обставини, оцінюючи фактичні витрати третьої особи з урахуванням всіх аспектів і складності справи, а також обсягу фактично наданої правової допомоги, з огляду на те, що рішення суду першої інстанції оскаржувалось виключно в частині розподілу судових витрат, а також з огляду на співмірність та пропорційність, керуючись принципом розумності судових витрат, колегія суддів приходить до висновку про те, що справедливим та співмірним є стягнення з позивача витрат на професійну правничу допомогу в сумі 5000,00 грн.
В іншій частині вимог заяви слід відмовити, з огляду на їх недоведеність та необґрунтованість.
Керуючись ст. ст. 129, 221, 244 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Заяву представника Приватного акціонерного товариства «Волноваський комбінат хлібопродуктів» про ухвалення додаткового рішення за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства «Волноваський комбінат хлібопродуктів» на рішення Господарського суду міста Києва від 21.08.2023 у справі № 910/9550/23 - задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Текро» (вул. Спаська, буд. 5, офіс № 60, м. Київ, 04071, ідентифікаційний код 25409463) на користь Приватного акціонерного товариства «Волноваський комбінат хлібопродуктів» (пр. Берестейський, буд. 121В, офіс 103, м. Київ, 03115; ідентифікаційний код 00957376) судові витрати на професійну правничу допомогу в суді апеляційної інстанції в розмірі 5000 (п`ять тисяч) грн. 00 коп.
3. Доручити Господарському суду міста Києва видати наказ на виконання додаткової постанови Північного апеляційного господарського суду.
4. Справу № 910/9550/23 повернути до Господарського суду міста Києва.
Додаткова постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строк, що передбачені ст.ст. 287, 288 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено 07.12.2023.
Головуючий суддя С.О. Алданова
Судді О.О. Євсіков
В.А. Корсак
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2023 |
Оприлюднено | 11.12.2023 |
Номер документу | 115485882 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Алданова С.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні