У Х В А Л А
Справа № 609/1371/23
2/609/497/2023
08 грудня 2023 року суддя Шумського районного суду Тернопільської області Катерняк О.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Великодедеркальської сільської ради Кременецького району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до відповідача Великодедеркальської сільської ради Кременецького району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом.
Згідно з частиною 1 статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Проте, вирішуючи питання про відкриття провадження по справі, суди повинні перевірити відповідність вимог, з якими позивач звертається до суду для захисту, а також дотримання ним вимог, передбачених статтями 175, 176, 177 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що позовну заяву слід залишити без руху, оскільки вона подана з порушенням вимог ст.ст.175,177 ЦПК України.
Пунктами 4 та 5 ч. 3ст. 175 ЦПК Українипередбачено, що позовна заява повинна містити :
зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні;
виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Позивачкою до матеріалів справи долучено Повідомлення про результати огляду об`єкта нерухомого майна №77/21 від 06.07.2021, в якому міститься актуальна інформація стосовно майна станом на 06 липня 2021 року.
Для визначення правильної ціни позову, до справи слід долучити аналогічну довідку, однак станом на день звернення до суду з позовом.
Також в позовній заяві зазначено, що позивачка після звернення до приватного нотаріуса по питанню успадкування майна отримала відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з тим, що нею не підтверджено постійне проживання з покійною матір`ю ОСОБА_2 на день її смерті і у встановлений законом строк не подано заяви про прийняття спадщини.
Відтак, суду не зрозуміло, а позивачкою не викладено обставин та не підтверджено їх доказами, які в даному випадку виникли спірні правовідносини стосовно успадкування майна за заповітом після смерті баби ОСОБА_3 та після смерті матері ОСОБА_2 , а тому позивачці слід конкретизувати зміст позовної заяви та позовних вимог.
Крім того, Листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» роз`яснено, що при розгляді справ про спадкування суди мають звертати увагу на наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно до ч. 4 ст. 49 ЗУ «Про нотаріат», на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов`язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову.
Так, позивачкою до матеріалів справи не долучено постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії, а лише долучено Лист №295/01-16 від 15.09.2021 приватного нотаріуса Кременецького районного нотаріального округу Тернопільської області Хаблюк Т.В. «Про роз`яснення щодо порядку спадкування».
Відтак, матеріали позовної заяви не містять відповідних доказів того, що позивачці було відмовлено у видачісвідоцтва проправо наспадщину із зазначенням причин відмови (обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії).
Виходячи з вищевикладеного, відсутність у матеріалах позову обґрунтованої постанови нотаріуса про відмову ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії, свідчить про відсутність спору та передчасне звернення останньої до суду з вказаним позовом, доказів, які б свідчили про неможливість отримати в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину суду не надано.
Крім того, для визначення кола спадкоємців майна померлої ОСОБА_3 , в суду відсутня інформація про місце реєстрації померлої ОСОБА_3 на день смерті та список осіб, які були зареєстровані та проживали із померлою на день смерті, тобто позивачем недолучено письмовихдоказів провідсутність іншихспадкоємців післясмерті ОСОБА_3 .
Також, до матеріалів справи долучено оригінал заповіту ОСОБА_3 від 25 лютого 2005 року, який не містить відмітки про те, що на день смерті спадкодавиці заповіт не змінений і не скасований, оскільки заповіт складено та посвідчено 25 лютого 2005 року, а спадкодавиця померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Також долучено копію заповіту ОСОБА_3 від 25 лютого 2005 року, який за змістом дещо відрізняється від попереднього оригіналу заповіту та містить напис секретаря сільської ради, вчинений 08 серпня 2023 року про те, що по даних, які є у Великодедеркальській сільській раді, даний заповіт частково змінено новим заповітом від 04.04.2006 року №262. Заповіту ОСОБА_3 від 04.04.2006 № 262 до матеріалів справи не додано, що також позбавляє суд можливості визначити коло спадкоємців майна померлої ОСОБА_3 .
Відповідно до ч. 4ст. 177 ЦПК Українидо позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до статті 1 зазначеного Закону, судовим збором є збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Пунктом 1 частини 2 статті 4 Закону України«Про судовийзбір» передбачено, що розмір судового збору за подання до суду позовної заяви:
- майнового характеру, яка подана фізичною особою або фізичною особою - підприємцем, становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Позивачка зазначає в позовній заяві ціну позову 82136,25 грн., тобто судовий збір мав би бути сплачений в розмірі 1073, 60 грн. (1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб), натомість позивачкою долучено до матеріалів справи квитанцію про сплату нею судового збору в розмірі 165,60 грн.
Відтак, позивачці слід доплатити судовий збір.
Вказані недоліки позовної заяви перешкоджають прийняттю судом рішення про відкриття провадження у справі.
У зв`язку з вищевикладеним, позивачу необхідно привести позовну заяву у відповідність до норм Цивільного процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст.185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 та 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
При цьому, суд зазначає, що у випадку невиконання вимог суду у встановлений строк, позовна заява буде вважатися неподаною та буде повернута позивачу.
За таких обставин позовну заяву слід залишити без руху, а позивачу надати строк для усунення недоліків.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 175-177, 185 ЦПК України, суддя,
ПОСТАНОВИЛА:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Великодедеркальської сільської ради про визнання прававласності наспадкове майнов порядкуспадкування зазаповітом - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків - 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити, що при невиконанні вимог даної ухвали у встановлений строк, позовна заява буде вважатися неподаною і повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя: Оксана КАТЕРНЯК
Суд | Шумський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 08.12.2023 |
Оприлюднено | 11.12.2023 |
Номер документу | 115490554 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Шумський районний суд Тернопільської області
Катерняк О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні