Рішення
від 07.12.2023 по справі 910/14423/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

07.12.2023Справа № 910/14423/22Господарський суд міста Києва у складі судді Курдельчука І.Д., за участю секретаря судового засідання Шатан Т.О., розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання представника позивача про стягнення судових витрат (витрат на професійну правничу допомогу) у справі № 910/14423/22 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ІН ДА ХАУС" до Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації , товариства з обмеженою відповідальністю "НЕО-ЛАБ" , комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" Святошинського району м. Києва третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача-1 товариство з обмеженою відповідальністю «Е-ТЕНДЕР» про визнання протиправним та скасування акту, визнання недійсними результатів аукціону та договору оренди, зобов`язання затвердити протокол, за участю представника відповідача-1 Коломієць Н.Г.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Рішенням господарського суду міста Києва від 18.04.2023, що залишено без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 25.07.2023 позовні вимоги задоволено в повному обсязі.

26.04.2023 до суду надійшло клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "ІН ДА ХАУС" про ухвалення додаткового рішення про відшкодування витрат на правову допомогу, в якому просило суд стягнути з Святошинської районної в місті Києві державна адміністрації, товариства з обмеженою відповідальністю "НЕО-ЛАБ", комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" Святошинського району м. Києва судових витрат на правову допомогу у розмірі 24 000,00 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.04.2023 вказану заяву прийнято до розгляду та призначено судове засідання на 24.05.2023.

03.05.2023 від представника відповідача надійшло клопотання про зменшено розміру витрат на професійну правову допомогу.

15.05.2023 на електронну адресу суду надійшла заява представника позивача про розгляд заяви без участі представника.

Судове засідання 24.05.2023 не відбулося в зв`язку з надходження 22.05.2023 ухвали Північного апеляційного господарського суду про невідкладне витребування матеріалів справи.

Постановою від 25.07.2023 апеляційну скаргу Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації на рішення від 18.04.2023 залишено без задоволення.

16.11.2023 матеріали справи повернулись до суду.

Ухвалою від 21.11.2023 розгляд заяви про стягнення судових витрат призначено на 07.12.2023.

У судовому засіданні 07.12.2023 представниця відповідача просила зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу,оскільки справу було вирішено в короткі строки, відбулося два засідання.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.

Розглянувши подану позивачем заяву з урахуванням документів, що підтверджують надання правничої допомоги, наявних у матеріалах справи, заслухавши пояснення представника, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивачем у позові вказано, що докази щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт, їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті будуть подані до закінчення судових дебатів або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.

Відповідно до частини восьмої статті 129 Господарського процесуального кодексу України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

21.04.2023 до суду від позивача разом із заявою про ухвалення додаткового рішення подані документи, що підтверджують понесення витрат.

Відповідно до статті 244 Господарського процесуального кодексу України суд, який ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, в тому числі, якщо судом не вирішено питання про судові витрати. Суд, який ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Частиною першою статті 123 Господарського процесуального кодексу України передбачено що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Статтею 1 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, в тому числі, витрати на професійну правничу допомогу (частина третя статті 123 Господарського процесуального кодексу України).

Частинами першою та другою статті 126 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Отже, заяву із доказами для вирішення питань додаткового рішення подано у встановлений строк.

Представництво здійснювалось адвокатським бюро «Руслана Брящея «Верітас» в особі керівника Брящея Руслана Ігоровича, що обліковується у Раді адвокатів Рівненської області, свідоцтво від 27.04.2020 серія РН №1823, орган, що видав свідоцтво: Рада адвокатів Рівненської області, рішення від 21.02.2020 №46.

Умовами договору про надання правової допомоги від 09.12.2022 №22/12/09 обумовлено представництво Товариства адвокатом Брящеєм Русланом Ігоревичем.

Обґрунтовуючи розмір понесених судових витрат на професійну правничу допомогу позивачем додано до матеріалів справи:

- ордер від 16.12.2022 №1062745 серія ВК;

- договір про надання правової допомоги від 09.12.2022 №22/12/09;

- додаткова угода від 16.12.2022;

- акт від 18.04.2023 №1 на підтвердження виконання (надання) роботи (наданих послуг) на суму 24 000,00 грн.

Посилаючись на наведені документи, позивач у зв`язку із задоволенням позовних вимог в повному обсязі просить стягнути з відповідачів витрати на професійну правничу допомогу в сумі 24 000,00 грн.

За змістом статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 зазначеного Закону).

Разом із тим згідно зі статтею 15 Господарського процесуального кодексу України суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.

Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (стаття 16 Господарського процесуального кодексу України).

Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини третьої статті 2 зазначеного Кодексу).

Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості; ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.

Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи:

1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (стаття 124 Господарського процесуального кодексу України);

2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (стаття 126 Господарського процесуального кодексу України): - подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи; - зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу.

3) розподіл судових витрат (стаття 129 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно зі статтею 123 зазначеного Кодексу судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Відповідно до частин першої та другої статті 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Разом із тим розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду (частина восьма статті 129 Господарського процесуального кодексу України).

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина третя статті 126 цього Кодексу).

Водночас за змістом частини четвертої статті 126 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина п`ята статті 126 Господарського процесуального кодексу України).

У розумінні положень частини п`ятої статті 126 Господарського процесуального кодексу України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт.

За змістом пункту 1 частини другої статті 126, частини восьмої статті 129 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.

Отже, витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частини другої статті 126 цього Кодексу).

Натомість положеннями пункту 2 частини другої статті 126 Господарського процесуального кодексу України регламентовано порядок компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги (витрати на проїзд, проживання, поштові послуги тощо), для розподілу яких необхідною умовою є надання відповідних доказів, які підтверджують здійснення таких витрат.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, що підлягають розподілу між сторонами (частини п`ята та шоста статті 126 Господарського процесуального кодексу України).

Святошинською районною в місті Києві державною адміністрацією вказано, що розмір витрат, що заявлено позивачем є завищеним,, неспівмірним, не обґрунтованим доказами понесених фактичних витрат, оскільки розгляд справи було здійснено за 2 (два) засідання, тобто часом, який представник був задіяний в розгляді справи є дві години, в судовому засіданні представниця також наголосила на фінансування установи за кошти державного бюджету, а отже стягнення в такому розмірі (24 000,00 грн.) нанесе додаткових тягар на фінансові можливості відповідача-1.

Доказів або обґрунтувань, у тому числі розрахунків, які свідчили б про неспівмірність, та/або нерозумність, та/або нереальність розрахунку витрат або про неналежність послуг адвоката до цієї справи відповідач не надав.

Суд вважає заявлені судові витрати співмірними та такими, що підлягають задоволенню, зважаючи на складність справи, обсяг та якість виконаних адвокатом робіт (зокрема у казаних у Актів 1 від 18.04.23, а саме Надання консультацій та роз`яснення щодо суті спірних правовідносин; Збір доказів та матеріалів, необхідних для складення позовної заяви; Дослідження законодавства, що регулює спірні правовідносини; Складення позовної заяви та формування пакету письмових доказів; Подання на вимогу суду доказу спроможності виконання позивачем зобов`язань з оплати оренди спірного об`єкту нерухомого майна; Дослідження змісту відзивів на позовну заяву з додатками; Складення відповідей на відзиви; Подання до суду додаткових доказів; Представництво в суді) для належного представництва інтересів позивача в межах даної справи.

Судом враховано вимогу позивача про стягнення з відповідачів суми витрат на правничу допомогу в розмірі 24 000,00, однак з огляду на спірні правовідносини, беручи обсяг та обґрунтованість підготовлених і поданих до суду позивачем документів, їх значення для вирішення спору, з урахуванням критеріїв реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності) і розумності їхнього розміру, а також приймаючи до уваги наслідки вирішення даної справи - задоволення позовних вимог в повному обсязі, рішенням від 18.04.2023, що залишене без змін постановою Північного апеляційного господарського суду та набрало законної сили 25.07.2023, суд приходить до висновку про необхідність покладення саме на відповідача-1 у справі (Святошинську районну в місті Києві державну адміністрацію) витрат позивача на оплату послуг адвоката у розмірі 24 000,00 грн., оскільки саме через неправомірні дії Святошинської РДА виникла необхідність звернення позивачем до суду.

Керуючись статтями 123, 126, 129, 221, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Товариства з обмеженою відповідальністю "ІН ДА ХАУС" про ухвалення додаткового рішення у справі № 910/14423/22 в частині стягнення 24 000,00 грн. - задовольнити.

2. Стягнути з Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації (місцезнаходження: 03115, м. Київ, проспект Перемоги, 97, код ЄДРПОУ 37395418) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ІН ДА ХАУС" (місцезнаходження: 08205, Київська область, м. Ірпінь, вул. Єрощенка, 12-В, кв. 40, код ЄДРПОУ 44239271) 24 000 (двадцять чотири тисячі) грн. витрат на професійну правничу допомогу пов`язаних з розглядом справи.

Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на додаткове рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 11.12.2023.

Суддя Ігор Курдельчук

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення07.12.2023
Оприлюднено12.12.2023
Номер документу115540474
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі) про державну власність щодо оренди

Судовий реєстр по справі —910/14423/22

Постанова від 06.03.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Яковлєв М.Л.

Ухвала від 06.03.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Яковлєв М.Л.

Ухвала від 15.02.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Яковлєв М.Л.

Ухвала від 12.02.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Яковлєв М.Л.

Ухвала від 23.01.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Яковлєв М.Л.

Ухвала від 08.01.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Яковлєв М.Л.

Рішення від 07.12.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Ухвала від 21.11.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Постанова від 23.10.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Коротун О.М.

Ухвала від 05.10.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Коротун О.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні