ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Провадження № 22-ц/803/8299/23 Справа № 175/4809/18 Суддя у 1-й інстанції - Журавель Т. С. Суддя у 2-й інстанції - Новікова Г. В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2023 року Дніпровський апеляційний суд в складі колегії:
головуючого судді: Новікової Г.В.
суддів:Гапонова А.В.,Никифоряка Л.П.
за участю секретаря Драгомерецької А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Дніпропетровського районногосуду Дніпропетровськоїобласті від11липня 2023року у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський акціонерний банк», ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей Дніпровської районної ради Дніпропетровської області, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про визнання договору іпотеки недійсним, -
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2018 року ОСОБА_1 звернулася досуду із позовом про визнання договору іпотеки недійсним, укладеного із ПАТ Всеукраїнський «Всеукраїнський акціонерний банк» від 04.08.2006 року на підставі ч.6 ст. 203 ч.1 ст. 215 ЦК України, як такий що суперечить інтересам дітей.
Ухвалою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 11 липня 2023 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без розгляду.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та повернути справу для продовження судового розгляду.
В обґрунтування посилається на порушення судом першої інстанції норм процесуального права.
Зазначає, що заява про залишення позову без розгляду надіслана нею до суду через електронну пошту не відповідає її волевиявленню, вона не втратила інтерес до справи, а зміст заяви було продиктовано їй секретарем судового засідання в телефонному режимі.
В судове засідання, проведене в режимі відео конференції, з`явилися ОСОБА_1 та представник ТОВ «Схід Фінанс» - адвокат Жадан К.М..
Відповідно до статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції відповідно до вимог частини 1 статті 367 ЦПК України за наявними в ній доказами в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Залишаючи без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 , суд першої інстанції виходив із того, що матеріали справи містять заяву позивача про залишення позову без розгляду.
Проте такий висновок суперечить нормам процесуального права.
Частиною першою стаття 44 ЦПК Українивстановлено, що учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Відповідно до частини пункту 1 частини другої статті 49 ЦПК Українипозивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу.
Суд залишає позов без розгляду, якщо позивач до початку розгляду справи по суті подав заяву про залишення позову без розгляду (пункт 5 частини першої статті 257 ЦПК України).
З матеріалів справи вбачається, що ухвалою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 15 січня 2019 року відкрито загальне позовне провадження за позовом ОСОБА_1 та призначене підготовче судове засідання, яке так і не було проведено.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.03.2023 року справу №175/4809/18 передано у провадження судді Журавель Т.С.
Ухвалою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 29.03.2023 року дану позовну заяву прийнято до розгляду та призначено підготовче засідання у справі.
11.07.2023 року засобами електронного зв`язку на адресу суду надійшла заява від імені позивача про залишення позову без розгляду.
Ухвалою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 11 липня 2023 року зазначену заяву задоволено та залишено без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 про визнання договору іпотеки недійсним.
Електронний документ це документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа. Склад та порядок розміщення обов`язкових реквізитів електронних документів визначається законодавством. Електронний документ може бути створений, переданий, збережений і перетворений електронними засобами у візуальну форму. Візуальною формою подання електронного документа є відображення даних, які він містить, електронними засобами або на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною (стаття 5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг»).
Для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа (частини перша та другастатті 6 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг»).
Оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов`язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно доЗакону України «Про електронні довірчі послуги»(частина першастатті 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг»).
Оригінал електронного документа повинен давати змогу довести його цілісність та справжність у порядку, визначеному законодавством; у визначених законодавством випадках може бути пред`явлений у візуальній формі відображення, в тому числі у паперовій копії. Електронна копія електронного документа засвідчується у порядку, встановленому законом. Копією документа на папері для електронного документа є візуальне подання електронного документа на папері, яке засвідчене в порядку, встановленому законодавством (частини четверта - шостастатті 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг»).
Юридична сила електронного документа не може бути заперечена виключно через те, що він має електронну форму (частина першастатті 8 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг»).
Створення паперового примірника електронного документа відбувається шляхом його виготовлення на папері разом з усіма обов`язковими для даного виду документа реквізитами з дотриманням встановленого законодавством порядку їх розміщення, а також з іншими наявними необов`язковими реквізитами (пункт 2 глави 6 розділу ІІ Порядку роботи з електронними документами у діловодстві та їх підготовки до передавання на архівне зберігання, затвердженогонаказом Міністерства юстиції України від 11 листопада 2014 року № 1886/5та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2014 року за № 1421/26198).
Відповідно до частини восьмоїстатті 43 ЦПК Україниякщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним підписом учасника справи (його представника).
Електронний підпис це електронні дані, які додаються підписувачем до інших електронних даних або логічно з ними пов`язуються і використовуються ним як підпис (пункт 12 частини першоїстатті 1 Закону України «Про електронні довірчі послуги»).
Кваліфікований електронний підпис має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису (частина четвертастатті 18 Закону України «Про електронні довірчі послуги»).
Відповідно до пункту 31 частини першоїстатті 1 Закону України «Про електронні довірчі послуги»перевірка процес засвідчення справжності і підтвердження того, що електронний підпис чи печатка є дійсними.
Перевірка кваліфікованого електронного підпису чи печатки проводиться будь-якою особою з метою отримання інформації про дійсність чи недійсність кваліфікованого електронного підпису чи печатки (пункт 82 Вимог у сфері електронних довірчих послуг, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2018 року № 992).
Згідно п.11 Розділу ІІ Інструкціїз діловодства у місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України 20 серпня 2019 року №814 при надходженні до суду електронного документа, засвідченого кваліфікованим електронним підписом, оригінал такого електронного документа вноситься до АСДС разом з відповідним кваліфікованим електронним підписом та звітом про результати перевірки дійсності цього підпису.
Однак наявна в матеріалах справи заява від імені ОСОБА_1 про залишення позову без розгляду, яка надійшла до суду через електронну пошту, не містить електронного підпису останньої. Залишаючи позов без розгляду, суд першої інстанції підійшов до вирішення цього питання формально, не переконався, чи дійсно позивач мала волевиявлення на залишення позовної заяви без розгляду. В той час як ОСОБА_1 зазначила, що заяву було написано під диктування секретаря судового засідання і вона не розуміла зміст та наслідки такої заяви.
З огляду на характер спірних правовідносин та тривалість розгляду справи, суд першої інстанції повинен був пересвідчитись у судовому засіданні у дійсності намірів позивача щодо залишення позовної заяви без розгляду та її розуміння наслідків такої процесуальної дії.
За наведених обставин, застосування судом першої інстанції положень п.5 ч.1 ст. 257 ЦПК України є передчасним та помилковим, а його висновок про повернення заяви без розгляду таким, що не ґрунтується на вимогах цивільного процесуального законодавства.
З урахуванням викладеного, апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваної ухвали були порушені норми процесуального права та передчасно залишено позовну заяву без розгляду.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 374 ЦПК України, апеляційний суд за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати ухвалу, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 379 ЦПК України підставами для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм процесуального права чи неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.
За таких обставин, апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції порушено норми процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання, а тому ухвала суду підлягає скасуванню, а справа - направленню для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Враховуючи, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, то питання відшкодування витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги, відповідно до ст. 141 ЦПК України, підлягає вирішенню по завершенню розгляду справи по суті.
Керуючись ст. ст. 368, 374, 379, 382, 383 ЦПК України, апеляційний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Ухвалу Дніпропетровського районногосуду Дніпропетровськоїобласті від11липня 2023року скасувати, справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції .
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст постанови складено 12 грудня 2023 року.
Судді:
Суд | Дніпровський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2023 |
Оприлюднено | 14.12.2023 |
Номер документу | 115577055 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші справи |
Цивільне
Дніпровський апеляційний суд
Новікова Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні