ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2023 року ЛуцькСправа № 140/24150/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 до Луцького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Адвокат Чайка Олексій Феофанович звернувся в суд з позовом в інтересах ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 до Луцького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання видати дублікат свідоцтва про смерть ОСОБА_3 .
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона являється матір`ю малолітнього ОСОБА_2 . ОСОБА_1 перебувала у шлюбі з ОСОБА_4 . ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер. Баба ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно. У приватного нотаріуса Луцького районного нотаріального округу Красневича О.А. було заведено нотаріальну справу. Єдиним спадкоємцем за законом після смерті спадкодавця являється її онук ОСОБА_2 . Згідно рішення Луцького міськрайонного суду від 26.12.2022 (справа № 161/16462/22) ОСОБА_2 було усиновлено.
Відповідно до Цивільного кодексу внуки являються спадкоємцями по праву представлення в складі першої черги. Тобто внуки мають право спадкування після баби, діда тільки в тому випадку якщо батьки (діти баби, діда) померли раніше за бабу, діда або одночасно з ними. Однак отримати свідоцтво на спадщину за законом не вдалося, оскільки втрачене свідоцтво про смерть ОСОБА_3 .
Адвокатом Чайкою О.Ф. було подано адвокатський запит до Луцького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України із всіма необхідними документами відповідно до вимог чинного законодавства. У запиті ставилося прохання про надання дублікату свідоцтва про смерть ОСОБА_3 .
Листом від 27.07.2023р. № 651/30.11-06-61 Луцького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції було відмовлено у наданні свідоцтва про смерть ОСОБА_3 .
Такі дії Луцького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції позивач вважає незаконними та такими, що порушує права спадкоємця, а тому звернулася з даним позовом до суду.
На підставі наведеного, позивач просить задовольнити її позовні вимоги.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач - Луцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції позову не визнав та пояснив, що на час звернення за повторним свідоцтвом про смерть у заявника ОСОБА_1 в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 відсутні родинні відносини з ОСОБА_3 , оскільки на підставі рішення Луцького міськрайонного суду від 26.12.2022 року у справі №161/16462/22 за заявою ОСОБА_6 , заінтересована особи: Орган опіки та піклування Луцької райдержадміністрації, ОСОБА_1 , про усиновлення, визнано ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 усиновлювачем малолітньої дитини - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Вилучено відомості про батька дитини з актового запису № 27 про народження дитини від 10 грудня 2012 року. У рішенні суду також вказано записати батьком дитини - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , змінити прізвище усиновленої дитини з « ОСОБА_6 » на « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та по-батькові - з « ОСОБА_6 » на « ІНФОРМАЦІЯ_5 ». Внести відповідні зміни в актовий запис № 27 про народження дитини від 10 грудня 2012 року. Рішення набуло законної сили 27.01.2023. З врахуванням викладеного просив у задоволенні позову відмовити.
У відповіді на відзив позивач зазначає, що усиновлення ОСОБА_2 відбулося після відкриття спадщини та заведення спадкової справи
Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є матір`ю малолітнього ОСОБА_2 . ОСОБА_1 перебувала у шлюбі з ОСОБА_4 . ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер. Баба ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно. У приватного нотаріуса Луцького районного нотаріального округу Красневича О.А. було заведено нотаріальну справу. Єдиним спадкоємцем за законом після смерті спадкодавця являється її онук ОСОБА_2 . Згідно рішення Луцького міськрайонного суду від 26.12.2022 (справа № 161/16462/22) ОСОБА_2 було усиновлено.
26.07.2023 до Луцького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції було подано адвокатський запит адвоката Чайка Олексія Федоровича в якому він просив надати дублікат свідоцтва про смерть громадянки ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . До запиту було надано: копія свідоцтва про народження ОСОБА_7 , свідоцтво про шлюб ОСОБА_4 та ОСОБА_1 , свідоцтво про смерть ОСОБА_4 .
Листом від 27.07.2023 року за №651/30.11-06-61 Луцьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції розглянуто звернення та було відмовлено у видачі повторного свідоцтва про смерть ОСОБА_3 . ь
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернулася до суду із зазначеним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначає Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 за №2398-VI (надалі - Закон №2398-VI).
Цей Закон регулює відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно частини 2 статті 2 Закону №2398-VI державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону №2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Частиною 1-3 статті 9 цього Закону передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
За змістом частини 5 статті 9 Закону №2398-VI правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво (частина 1 статті 18 Закону №2398-VI).
Згідно частини 1 статті 19 Закону №2398-VI повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, оригінал якого було вкрадено, загублено, пошкоджено чи знищено, та повторна видача свідоцтва у разі внесення змін до актового запису чи його поновлення здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичними представництвами і консульськими установами України на підставі актового запису цивільного стану за заявою особи, щодо якої складено запис, батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, представника закладу охорони здоров`я, навчального або іншого дитячого закладу, де постійно перебуває дитина, органу опіки та піклування.
Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 за №52/5, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 за № 719/4940, затверджено Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні (надалі - Правила №52/5).
Пунктом 1 розділу IV Правил №52/5 повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану та відділами державної реєстрації актів цивільного стану управлінь державної реєстрації, а також дипломатичними представництвами та консульськими установами України.
На підставі пункту 2 розділу IV Правил №52/5, якщо оригінал свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану вкрадено, загублено, пошкоджено чи знищено, повторна видача свідоцтва здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану на підставі актового запису цивільного стану, складеного як в електронному вигляді, так і на паперовому носії.
Повторна видача свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану у такому випадку здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану незалежно від місця державної реєстрації акту цивільного стану та місця проживання заявника.
Відділ державної реєстрації актів цивільного стану видає повторно свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану після безпосередньої перевірки відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану або на підставі підтвердження про це відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем складання актового запису цивільного стану.
Витребування та направлення відповідного підтвердження здійснюються в порядку та строки, встановлені пунктом 3.11 розділу ІІІ Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382 (далі - Інструкція з ведення Реєстру).
Свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану видається повторно без підтвердження у разі зберігання актового запису цивільного стану на тимчасово окупованій території України.
Згідно пункту 8 розділу ІV Правил, повторні свідоцтва про смерть видаються другому з подружжя, а також дітям, у тому числі й усиновленим, та їх законним представникам, близьким родичам померлої особи (братам і сестрам, онукам, діду і бабі як з боку батька, так і з боку матері) або особі, яка є спадкоємцем за законом або заповітом, якщо родинні стосунки, право на спадкування підтверджуються
документально, про що зазначається в заяві про видачу свідоцтва.
Свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану можуть повторно видаватись представнику особи, яка має право на повторне отримання свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану, у разі подання довіреності, посвідченої відповідно до Закону України «Про нотаріат», або документа, що посвідчує повноваження такого представника, відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Під час пред`явлення адвокатом ордера до нього обов`язково додається копія договору про надання правової допомоги, засвідчена у встановленому законодавством порядку.
Отже, враховуючи положення визначені Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5 та те, що позивачем було долучено до адвокатського запиту від 26.07.2023 ордер про надання правничої (правової) допомоги 28.07.2023, договір про надання правової допомоги, копія свідоцтва про народження ОСОБА_7 , свідоцтво про шлюб ОСОБА_4 та ОСОБА_1 , свідоцтво про смерть ОСОБА_4 відповідач мав всі підстави для видачі повторного свідоцтва про смерть громадянки ОСОБА_3 .
Суд не приймає посилань відповідача як на підставу для відмови у видачі повторного свідоцтва про смерть громадянки ОСОБА_3 про те, що ОСОБА_2 був усиновлений, а тому втратив родинний зв`язок із покійною, оскільки незалежно від його усиновлення ОСОБА_3 є його бабою.
Суд зазначає, що запити, які надходять від адвокатів або адвокатських об`єднань, виконуються на загальних підставах з дотриманням вимог чинного законодавства (пункт 18 Правил №52/5).
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд вважає, що відповідач відмовляючи позивачу у видачі повторного свідоцтва про смерть ОСОБА_3 не довів правомірності своїх дій, а тому взаємопов`язанні позовні вимоги про відмову Луцького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у видачі повторного свідоцтва про смерть та зобов`язання видати повторне свідоцтв про смерть ОСОБА_3 підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 244, 246, 250, 255, 262, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Відмову Луцького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у видачі повторного свідоцтва про смерть ОСОБА_3 визнати протиправною.
Зобов`язати Луцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції видати ОСОБА_1 повторне свідоцтво про смерть ОСОБА_3 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач : Луцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (43025, Волинська область, місто Луцьк, проспект Соборності, 18, ідентифікаційний код юридичної особи 2591825).
Суддя В.Д. Ковальчук
Суд | Волинський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2023 |
Оприлюднено | 14.12.2023 |
Номер документу | 115585006 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо соціального захисту (крім соціального страхування), з них громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Курилець Андрій Романович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Курилець Андрій Романович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Курилець Андрій Романович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Курилець Андрій Романович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Курилець Андрій Романович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Курилець Андрій Романович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Курилець Андрій Романович
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Ковальчук Володимир Дмитрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні