Справа №568/1168/23
Провадження № 2/601/754/2023
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 грудня 2023 року
Кременецький районний суд Тернопільської областів складі:
головуючої судді: Шульгач Н.М.,
за участю секретаря судового засідання: Бонюкевич І.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
відповідача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3 - адвоката Вишковської В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременець (в режимі відеоконференції) цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визначення додаткового строку три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка залишилася після смерті ОСОБА_4 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обгрунтування вимог позивач вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мама ОСОБА_4 . Після її смерті відкрилась спадщина на належне їй майно. За період свого життя ОСОБА_4 складено заповіт 07.02.2018 року відповідно до якого земельну ділянку площею 1,14 га, кадастровий номер 6123484100:01:001:0394 Державний акт на право власності на земельну ділянку ЯГ №029675 заповіла внуку ОСОБА_3 та згідно заповіту від 01.10.2020 року земельну ділянку належну їй на підставі Державного акта на праві власності на земельну ділянку серії ЯГ №029676 заповіла ОСОБА_2 . На час смерті ОСОБА_4 вона являлася і являється особою пенсійного віку, є непрацездатною, а тому має право на обов`язкову частку спадкового майна після смерті матері. Звернутися вчасно до нотаріальної контори із відповідною заявою про прийняття спадщини не мала змоги, оскільки є особою похилого віку, часто хворіє та в жовтні 2022 року перебувала на лікуванні. Після хвороби тривалий час проходила курс реабілітації в домашніх умовах. Крім того, на території України був встановлений карантин, у зв`язку із Covid-19, однак вона не проходила вакцинацію та утримувалась від прямих контактів. Також 24.02.2022 на території України запроваджено воєнний стан. Ці всі обставини перешкоджали їй вчасно звернутись до нотаріальної контор із заявою про прийняття спадщини, а тому оскільки строк нею пропущений з поважних причин, просить визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Ухвалою судді Радивилівського районного суду Рівненської області від 23 серпня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
19.09.2023 року відповідачем ОСОБА_3 подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування відзиву зазначив, що жодна із наведених позивачкою обставин не є поважною, не є такими, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для подання заяви на прийняття спадщини у встановлений законом строк та не підтвердженні належними та допустимими доказами. Просить у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
Ухвалою Радивилівського районного суду Рівненської області від 16 жовтня 2023 року справу передано на розгляд до Кременецького районного суду Тернопільської області.
Ухвалою судді Кременецького районного суду Тернопільської області від 08 листопада 2023 року цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини прийнято до провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області від 29 листопада 2023 року закрито підготовче провадження у цивільній справі та призначено її до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 заявлені позовні вимоги підтримує з підстав наведених у позові та просить задовольнити, пояснивши, що про смерть матері їй було відомо, однак вона не звернулась в нотаріальну контору з поважних причин.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та заперечила відносно їх задоволення, оскільки вона здійснювала догляд з мамою, а вимоги позивача є необґрунтованими.
Представник відповідача ОСОБА_3 адвокат Вишковська В.І. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просить відмовити у задоволенні позову, оскільки наведені позивачем причини є не поважними, хвороба ОСОБА_1 тривала лише 10 днів та не була безперервною та , незважаючи на війну, нотаріуси працювали.
Заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи:
Позивач ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 від 20.0.51973 року та свідоцтвом про народження , яке видане повторно серії НОМЕР_2 від 04.04.2023.
ОСОБА_1 є пенсіонером по віку, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_3 від 30.06.2010р.
07 лютого 2018 року ОСОБА_4 складено заповіт, згідно якого вона заповіла земельну ділянку площею 1,14 га, кадастровий номер 6123484100:01:001:0394, яка знаходиться на території Лідихівської сільської ради Кременецького району Тернопільської області, належну їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку ЯГ №029675 внуку ОСОБА_3 ..
01 жовтня 2020 року ОСОБА_4 складено заповіт, згідно якого вона заповіла земельну ділянку, яка належить їй на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку ЯГ №029676, виданного Кременецькою райдержадміністрацією Тернопільської області 27 липня 2006 року ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 09 січня 2022 року, виданим Радивилівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Дубенському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), про що зроблено актовий запис за №6.
Згідно виписки із медичної карти амбулаторного, стаціонарного хворого ОСОБА_1 з 10.10.2022 по 20.10.2022 знаходилася на лікуванні, діагноз: ІХС. Атеросклеротичний, кардіосклероз, стенокардія напруги ФК е/систомія. Гіпертонічна хвороба ІІ ст.
Згідно листа приватного нотаріуса Дубенського районного нотаріального округу Рівненської області Драновського Ю.М. за №216/02-14 від 22.06.2023 року, ОСОБА_1 повідомлено про те, що подати заяву на прийняття спадщини, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 немає можливості, так як пропущений строк передбачений ст.1270 ЦК України.
З врахування встановлених обставин, суд вважає, що до виниклих між сторонами правовідносин слід застосувати наступні норми матеріального права.
Відповідно до статей 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За правилами статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України).
За правилами частини першої статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до статті 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Подання заяви про прийняття спадщини є дією, яку повинен вчинити спадкоємець, який бажає прийняти спадщину тоді, коли такий спадкоємець не проживав на час відкриття спадщини постійно зі спадкодавцем. Відповідно, пропустити строк на прийняття спадщини може спадкоємець, який постійно не проживав на час відкриття спадщини зі спадкодавцем.
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними. Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку, з урахуванням конкретних фактичних обставин справи, можуть визнаватись, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України тощо.
Суд не може визнати поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна та відкриття спадщини, похилий вік, непрацездатність, невизначеність між спадкоємцями, хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови тощо.
Подібний висновок викладений Верховним Судом у постановах від 22 листопада 2023 року у справі № 333/8115/21, від 17 березня 2021 року у справі № 638/17145/17, від 26 жовтня 2022 року у справі № 522/17925/16.
В судовому засіданні встановлено, що позивачці було достеменно відомо, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її мама ОСОБА_4 .
Із досліджених матеріалів судом не встановлено, що стан здоров`я ОСОБА_1 , її хвороба тривалістю 10 днів у жовтні 2022 (вже після пропущенного строку для подання заяви), невакцинація від Covid-19 перешкоджали позивачу звернутись до нотаріальної контори протягом 6 місяців після смерті матері, оскільки Інструкція про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, містить положення про те, що заява про прийняття спадщини має бути виконана (написана) спадкоємцем особисто, однак подана може бути безпосередньо спадкоємцем до нотаріуса або направлена йому засобами поштового зв`язку. Також відсутня і заборона того, що така заява не може бути доставлена до нотаріуса представником спадкоємця, оскільки заборона стосується лише написання такої заяви представником від імені спадкоємця. Таким чином, зазначена причина пропущення строку є неповажною.
Відносно такої причини, як введення воєнного стану на території України , то суд зазначає, що місцем проживання позивача є м.Радивів, Рівненської області, матір позивача померла теж в місті Радивів, Рівненської області. З 24.02.2022 активних бойових дій в Рівненській області не було, всі державні органи та установи працювали в штатному режимі, а тому позивач мав всі можливості звернутись до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, у зв`язку із цим суд вважає, що введений воєнний стан в Україні не є поважною причиною пропуску звернення на спадщину.
Позивачем не надано безспірних доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку для звернення із заявою про прийняття спадщини, не доведено наявності об`єктивних, непереборних, істотних труднощів, які перешкоджали поданню заяви про прийняття спадщини у встановлений законом строк, що у силу статті 81 ЦПК України є її процесуальним обов`язком.
З огляду на наведене, суд не вбачає підстав до задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визначення додаткового строку на подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1268, 1269, 1270, 1272 Цивільного кодексу України, ст. ст. 4, 5, 89, 141, 263, 264, 265, 268, 354,355 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення суду може бути оскаржене до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;
Відповідач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ;
Відповідач: ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_3 ;
Повне рішення суду складене 13 грудня 2023 року.
Головуючий:
Суд | Кременецький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 07.12.2023 |
Оприлюднено | 15.12.2023 |
Номер документу | 115614260 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Кременецький районний суд Тернопільської області
Шульгач Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні