Рішення
від 14.12.2023 по справі 908/3368/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 34/277/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.12.2023 Справа № 908/3368/23

м.Запоріжжя

Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О.,

розглянувши у письмовому провадженні, без виклику представників сторін, справу № 908/3368/23

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІП КАР СЕРВІС», ідентифікаційний код юридичної особи 36239502 (вул. Анни Ахматової, буд. 31, оф. 277, м. Київ, 02095)

до відповідача: Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «КРЕДО», ідентифікаційний код юридичної особи 13622789 (вул. Моторобудівників, буд. 34, м. Запоріжжя, 69068)

про стягнення 42 114 грн 74 коп.

СУТЬ СПОРУ:

До Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІП КАР СЕРВІС» про стягнення з Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «КРЕДО» 42 114 грн 74 коп. та судові витрати: 11 000 грн 00 коп. витрат на професійну правничу допомогу та 2 684 грн 00 коп. судового збору.

У позові позивач просить розглядати справу в порядку спрощеного провадження без виклику сторін.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.11.2023 справу 908/3368/23 визначено для розгляду судді Науменку А.О.

Розглянувши матеріали справи, 07.11.2023 суд ухвалив прийняти справу № 908/3368/23 до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.

Позивач та відповідач отримали вказану ухвалу суду про відкриття провадження у даній справі 08.11.2023.

У відповідності до частин 2 і 3 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.

21.11.2023 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову, враховуючи невиконання позивачем своїх обов`язків з огляду пошкодженого транспортного засобу, оцінки розміру (вартості) матеріального збитку та щодо подальшого отримання страхового відшкодування, визначених нормами страхового законодавства, у зв`язку з чим, ТДВ «СК «КРЕДО» позбавлене можливості прийняти вмотивоване рішення про відмову у виплаті страхового відшкодування / про виплату страхового відшкодування за пошкоджений транспортний засіб Hyundai Accent, р.н. НОМЕР_1 внаслідок вчинення дорожньо-транспортної пригоди від 22.01.2023. ТДВ «СК «КРЕДО» заперечує стосовно задоволення позовної вимоги Позивача в частині стягнення витрат на правничу допомогу у розмірі 11 000,00 грн, вважаючи їх необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Відзив прийнятий судом до розгляду.

Відповідно до ч. 3 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Статтею 248 ГПК України встановлено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

14.12.2023 судом ухвалено рішення у даній справі.

Розглянувши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

22.01.2023 о 21:05 год. у м. Києві по пр-ту Бандери, 36, сталася дорожньо-транспортна пригода (далі - ДТП), за участю належного на праві власності Товариству з обмеженою відповідальністю «ВІП КАР СЕРВІС» (далі - Позивач) транспортного засобу Hyundai Accent, р.н. НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_1 та транспортного засобу RENAULT LOGAN, р.н. НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 .

Вищевказана ДТП сталася з вини водія транспортного засобу RENAULT LOGAN, р.н. НОМЕР_2 ОСОБА_2 , що підтверджується відповіддю від Національної поліції України (електронний витяг з ЦБД МТСБУ) та постановою Оболонського районного суду м. Києва від 01.05.2023 у справі № 756/1512/23.

Транспортний засіб Hyundai Accent, р.н. НОМЕР_1 отримав пошкодження бокової правої частини та задньої правої частини, що підтверджується відповіддю від Національної поліції України (електронний витяг з ЦБД МТСБУ).

На дату ДТП цивільно-правова відповідальність водія забезпеченого транспортного засобу RENAULT LOGAN, р.н. НОМЕР_2 була застрахована в Товаристві з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Кредо» за полісом обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № ЕР-210608219 (сума франшизи - 3 200,00 грн).

Згідно звіту про оцінку автотранспорту № 9748 від 20.06.2023, вартість відновлювального ремонту пошкодженого транспортного засобу Hyundai Accent, р.н. НОМЕР_1 склала 57 495,75 грн, а вартість відновлювального ремонту з урахуванням коефіцієнту фізичного зносу (матеріальний збиток) - 45 314,74 грн.

Посилаючись на те, що відповідач є відповідальною особою перед позивачем за завдану йому шкоду внаслідок пошкодження транспортного засобу Hyundai Accent, р.н. НОМЕР_1 (обсяг відповідальності 42 114,74 грн (45 314,74 грн - вартість відновлювального ремонту з урахуванням зносу - 3 200,00 грн франшизи за полісом), позивач звернувся до суду з даним позовом.

Стягнення з Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «КРЕДО» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІП КАР СЕРВІС» 42 114 грн 74 коп. та судові витрати: 11 000 грн 00 коп. витрат на професійну правничу допомогу та 2 684 грн 00 коп. судового збору було предметом судового розгляду у даній справі.

Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з такого.

22.01.2023 відбулась дорожньо-транспортна пригода (надалі за текстом ДТП) за участю забезпеченого ТДВ «СК «КРЕДО» транспортного засобу RENAULT LOGAN, р.н. НОМЕР_2 .

01.05.2023 Постановою Оболонського районного суду м. Києва у справі №756/1512/23 водія забезпеченого транспортного засобу ОСОБА_2 було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП (порушення водіями правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів).

Таким чином, ОСОБА_2 є винним у спричиненні пошкоджень автомобілю Hyundai Accent, р.н. НОМЕР_1 , який є застрахованим у позивача.

Відносини у сфері обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів регулює Закон України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (далі Закон України).

Пунктом 2.1 статті 2 Закону України передбачено, що якщо норми цього Закону передбачають інше, ніж положення інших актів цивільного законодавства України, то застосовуються норми цього Закону України.

Відповідно до ст. 22 Закону України у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.

Згідно зі ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно з ч.2 ст. 1187 Цивільного кодексу України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Відповідно до абз.2 ч.12.1 ст.12 Закону України страхове відшкодування завжди зменшується на суму франшизи.

Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України «Про страхування» договір страхування - це письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов`язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов`язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору.

Статтею 979 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором страхування страховик зобов`язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити страхувальникові або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов`язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.

Згідно із ч. 1 ст. 25 Закону України "Про страхування" здійснення страхових виплат і виплата страхового відшкодування проводиться страховиком згідно з договором страхування на підставі заяви страхувальника (його правонаступника або третіх осіб, визначених умовами страхування) і страхового акту (аварійного сертифіката), який складається страховиком або уповноваженою ним особою (аварійним комісаром) у формі, що визначається страховиком.

Згідно звіту про оцінку автотранспорту № 9748 від 20.06.2023, вартість відновлювального ремонту пошкодженого транспортного засобу Hyundai Accent, р.н. НОМЕР_1 склала 57 495,75 грн, а вартість відновлювального ремонту з урахуванням коефіцієнту фізичного зносу (матеріальний збиток) - 45 314,74 грн.

Однак, відповідно до п. 33.3. ст. 33 Закону України водії та власники транспортних засобів, причетних до дорожньо-транспортної пригоди, власники пошкодженого майна зобов`язані зберігати пошкоджене майно (транспортні засоби) у такому стані, в якому воно знаходилося після дорожньо-транспортної пригоди, до тих пір, поки його не огляне призначений страховиком (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, - МТСБУ) представник (працівник, аварійний комісар або експерт), а також забезпечити йому можливість провести огляд пошкодженого майна (транспортних засобів).

Відповідно ч. 33-1-1 ст. 33 Закону України страхувальник, інша особа, відповідальність якої застрахована, водій транспортного засобу, причетного до дорожньо-транспортної пригоди, особа, яка має право на отримання відшкодування (потерпілий), зобов`язані сприяти страховику та МТСБУ в розслідуванні причин та обставин дорожньо-транспортної пригоди, а саме: надати для огляду належний їй транспортний засіб або інше пошкоджене майно, повідомити страховика (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, - МТСБУ) про всі відомі їй обставини та надати для огляду та копіювання наявні у неї документи щодо цієї дорожньо-транспортної пригоди протягом семи робочих днів з дня отримання нею відповідної інформації або документа. Якщо зазначені особи з поважних причин не мали змоги виконати ці дії, вони мають підтвердити це документально.

Станом на дату відкриття провадження по даній справі (07.11.2023), відповідачу не було відомо про наявність спірних правовідносин.

Як свідчать матеріали справи відповідач направив позивачу та його представнику звернення (вих. №2589 від 16.11.2023) про необхідність надати представнику відповідача пошкоджений транспортний засіб Hyundai Accent, р.н. НОМЕР_1 для огляду та оцінки розміру (вартості) нанесеного дорожньо- транспортною пригодою від 22.01.2023 матеріального збитку.

Приписами п. 35.1 ст.35 Закону України встановлено, що для отримання страхового відшкодування потерпілий чи інша особа, яка має право на отримання відшкодування, протягом 30 днів з дня подання повідомлення про дорожньо- транспортну пригоду подає страховику заяву про страхове відшкодування.

Заяви про виплату страхового відшкодування від позивача відповідач не отримував.

Відповідно до п. 36.2. ст. 36 Закону України у разі якщо заява про здійснення страхового відшкодування чи інші документи, необхідні для прийняття рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати), подані з порушенням строку, встановленого цим Законом, строк прийняття рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) та його виплату збільшується на кількість днів такого прострочення.

Згідно з п. 37.1.3 Закону невиконання потерпілим або іншою особою, яка має право на отримання відшкодування, своїх обов`язків, визначених цим Законом, якщо це призвело до неможливості страховика (МТСБУ) встановити факт дорожньо-транспортної пригоди, причини та обставини її настання або розмір заподіяної шкоди є підставою для відмови у виплаті страхового відшкодування.

Враховуючи невиконання Позивачем своїх обов`язків з огляду пошкодженого транспортного засобу, оцінки розміру (вартості) матеріального збитку та щодо подальшого отримання страхового відшкодування, визначених нормами страхового законодавства, ТДВ «СК «КРЕДО» фактично було позбавлене можливості прийняти вмотивованого рішення про відмову у виплаті страхового відшкодування/про виплату страхового відшкодування за пошкоджений транспортний засіб Hyundai Accent, р.н. НОМЕР_1 внаслідок вчинення дорожньо-транспортної пригоди від 22.01.2023.

Таким чином, позивачем не доведено належними доказами порушення відповідачем його прав та законних інтересів станом на день звернення до суду, не надано доказів звернення до відповідача з повідомленням про ДТП та з відповідною вимогою про виплату страхового відшкодування.

На підставі викладеного, суд відмовляє у задоволенні позову.

Аналогічні правові висновки, викладені у останній судовій практиці, а саме у постанові Центрального апеляційного господарського суду від 28.11.2023 у справі № 908/2646/22.

Керуючись ст.ст. 129, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, Закону України «Про судовий збір», суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Судові витрати за позовом відносяться на відповідача.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 14.12.2023.

Суддя А.О. Науменко

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення14.12.2023
Оприлюднено18.12.2023
Номер документу115650948
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди

Судовий реєстр по справі —908/3368/23

Постанова від 02.09.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Мороз Валентин Федорович

Ухвала від 29.01.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Мороз Валентин Федорович

Ухвала від 15.01.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Мороз Валентин Федорович

Ухвала від 01.01.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Науменко А.О.

Рішення від 14.12.2023

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Науменко А.О.

Ухвала від 07.11.2023

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Науменко А.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні