Ухвала
від 11.12.2023 по справі 914/3548/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

11.12.2023 р. Справа № 914/3548/23

місто Львів

Господарський суд Львівської області у складі судді Сухович Ю.О., розглянувши матеріали

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСКАР ФУДЗ», село Чайки, Київська область

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-ЮГ В», місто Львів

про розірвання договору; визнання припиненим зобов`язання за договором; визнання відсутності права вимоги.

ВСТАНОВИВ

На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСКАР ФУДЗ» до Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-ЮГ В» про 1) розірвання договору позики №ФД-ОФ-021221 від 02.12.2021 укладеного між ТОВ «АГРО-ЮГ В» та «ОСКАР ФУДЗ»; 2) визнання припиненим зобов`язання за договором позики №ФД-ОФ-021221 від 02.12.2021; 3) визнання відсутності права вимоги (визнання права на стягнення припиненим) ТОВ «АГРО-ЮГ В» за договором позики №ФД-ОФ-021221 від 02.12.2021.

Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, господарський суд дійшов висновку про необхідність залишення її без руху з огляду на наступне.

1. З 18.10.2023 введено в дію Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами» № 3200-IX від 29.06.2023.

Вказаним законом внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України, згідно із якими осіб, визначених частиною 6 статті 6 Господарського процесуального кодексу України, в обов`язковому порядку зобов`язано зареєструвати свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами.

У позовній заяві вказано про відсутність електронного кабінету ЕСІТС у позивача ТОВ «ОСКАР ФУДЗ». Вказано про наявність зареєстрованого електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд» у представника позивача Михайлової Вікторії Вікторівни.

Водночас зареєстрованим у підсистемі «Електронний суд» має бути, як юридична особа, так і її представник адвокат.

2. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до господарського суду позову немайнового характеру встановлено ставку судового збору у розмірі 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання до господарського суду позову майнового характеру, встановлено ставку судового збору у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2023 рік», з 1 січня 2023 року для працездатних осіб встановлено прожитковий мінімум на рівні 2 684,00 грн.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач просить звільнити його від сплати судового збору через складний фінансовий стан.

Розглянувши заяву позивача про звільнення від сплати судового збору, суд зазначає наступне.

Варто зауважити позивачу про невідповідність заяви Закону України «Про судовий збір».

За змістом положень статті 8 Закону України «Про судовий збір» питання про відстрочення та розстрочення судом сплати судового збору, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати з підстав майнового стану сторони вирішується судом в кожному конкретному випадку залежно від обставин справи та обґрунтованості доводів сторони належними і допустимими доказами на підтвердження того, що майновий стан сторони перешкоджає сплаті нею судового збору в установленому порядку і розмірі, а також на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Так, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині 1 статті 8 Закону України «Про судовий збір» .

Наведена норма містить виключний перелік умов, за наявності яких суд може звільнити від сплати судового збору.

При цьому, вказаною статтею передбачено право суду, а не обов`язок щодо звільнення позивача від сплати судового збору.

Вказане узгоджується з правою позицією Верховного Суду, яка, зокрема, викладена в ухвалі від 11.11.2019 у справі №908/870/19.

У розгляді питань, пов`язаних з відстроченням та розстроченням сплати судового збору, зменшенням його розміру або звільненням від його сплати (стаття 8 Закону) і застосуванням приписів Закону щодо пільг зі сплати судового збору (стаття 5 Закону) господарським судам слід враховувати таке.

Єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін.

Клопотання про звільнення від сплати судового збору може бути викладене в позовній заяві, яка подається до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.

При цьому оскільки статті 129 Конституції України, як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, відтак самі лише обставини, пов`язані з неприбутковістю та відсутністю коштів для сплати судового збору без надання відповідних доказів не можуть вважатися підставою, зокрема, для відстрочення від такої сплати.

Позивач в обгрунтування клопотання на звільнення від сплати судового збору зазначив лише про його складний фінансовий стан, водночас до позовної заяви не долучив жодних доказів, які б об`єктивно підтверджували неможливість оплати позивачем судового збору.

Відтак у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору слід відмовити.

Враховуючи те, що позивачем заявлено три позовні вимоги немайнового характеру, відтак він має сплатити судовий збір в сумі 8052,00 грн.

Позивачу слід виправити недоліки позовної заяви, для подальшого належного та об`єктивного розгляду позовної заяви судом.

У разі відсутності вищевказаних доказів або ж неможливості їх надати в силу певних поважних причин, позивач повинен зазначити про це.

Відповідно до частини 1 та частини 2 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись нормами статей 5, 8 Закону України «Про судовий збір», 73, 76, 80, 91, 162, 164, 174, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ

1.У задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору відмовити.

2.Позовну заяву залишити без руху.

3.Встановити позивачу 10-денний строк з дня вручення ухвали на виправлення допущених недоліків, які зазначені у вказаній ухвалі суду.

4.Встановити позивачу спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом:

4.1.реєстрації ТОВ «ОСКАР ФУДЗ» свого електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами;

4.2.подання доказів сплати судового збору в сумі 8052,00 грн.

5.Роз`яснити позивачу, що у разі невиконання цієї ухвали у встановлений судом строк, позовна заява вважається неподаною і підлягає поверненню позивачу зі всіма доданими до неї документами.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Веб-адреса сторінки суду http://lv.arbitr.gov.ua на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається.

Ухвала підписана 11.12.2023

Суддя Сухович Ю.О.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення11.12.2023
Оприлюднено18.12.2023
Номер документу115651623
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Розірвання договорів (правочинів) банківської діяльності

Судовий реєстр по справі —914/3548/23

Ухвала від 08.04.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Сухович Ю.О.

Рішення від 08.04.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Сухович Ю.О.

Ухвала від 11.03.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Сухович Ю.О.

Ухвала від 26.02.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Сухович Ю.О.

Ухвала від 29.01.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Сухович Ю.О.

Ухвала від 09.01.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Сухович Ю.О.

Ухвала від 11.12.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Сухович Ю.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні