Ухвала
від 13.12.2023 по справі 925/1565/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

13 грудня 2023 року Черкаси справа №925/1565/23

Господарський суд Черкаської області у складі судді Кучеренко О.І.,

розглянувши клопотання представників позивача та відповідача про закриття провадження у справі

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Український Аграрний Ресурс» (вул.Автозаводська, 43, кв.104, м.Київ, 04114, ідентифікаційний код 39494459)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дзензелівське» (вул.Соборна, 3, с.Іваньки, Маньківський район, Черкаська область, 20132, ідентифікаційний код 32837429)

про стягнення 1 144 098,64 грн,

представники сторін у судове засідання не з`явилися,

ВСТАНОВИВ:

17.11.2023 Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Український Аграрний Ресурс» звернулося у Господарський суд Черкаської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дзензелівське», у якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість за договором №08/23/03-23 від 23.03.2023 у сумі 1 144 098,64 грн з яких: 709604,32 грн заборгованість за поставлений товар, 15194,81 грн 3% річних, 234 429,34 грн пеня та 184 870,17 грн проценти за користування чужими грошовими коштами та відшкодувати судові витрати зі сплати судового збору у сумі 17161,48 грн.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 21.11.2023 відкрито провадження у справі, справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження. Встановлено відповідачу строк для подачі відзиву на позовну заяву і всіх письмових та електронних доказів 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття. Підготовче засідання у справі призначено о 10 год 15 хв 13.12.2023.

06.12.2023 від відповідача до суду надійшла заява, у якій він зазначив, що станом на 05.12.2023 частково погасив заборгованість перед позивачем та надав йому гарантійний лист щодо погашення решти суми заборгованості, у зв`язку з чим на цей час між сторонами відсутній предмет спору, що є підставою для закриття провадження у справі. Розгляд справи просив проводити без участі свого представника.

08.12.2023 від позивача до суду надійшла заява про закриття провадження у справі на підставі пункту 2 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України у зв`язку із відсутністю між сторонами предмету спору, оскільки відповідач частково виконав свої грошові зобов`язання та надав позивачу гарантійний лист про оплату залишку боргу. До заяви про закриття провадження позивачем додано гарантійний лист Товариства з обмеженою відповідальністю «Дзензелівське». Разом із заявою про закриття провадження у справі, позивач надіслав суду клопотання про повернення судового збору на підставі статті 7 Закону України «Про судовий збір» у зв`язку із подачею заяви про закриття провадження у справі.

11.12.2023 позивач надіслав суду клопотання про розгляд справи без участі представника позивача за наявними у матеріалах справи доказами.

У судове засідання 13.12.2023 позивач та відповідач (їх представники) не з`явилися.

Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши заяви позивача та відповідача про закриття провадження у справі, письмові докази та оцінивши їх у сукупності, зазначає, що відповідно до пункту 2 частин 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору. У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду із спору між тими самим сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається (частина 3 цієї статті).

Закриття провадження у справі - це форма закінчення розгляду господарської справи без прийняття рішення у зв`язку з виявленням після відкриття провадження у справі обставин, з якими закон пов`язує неможливість судового розгляду справи.

Предмет спору - це об`єкт спірних правовідносин щодо якого виник спір між позивачем і відповідачем. Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення.

Господарський суд закриває провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору, зокрема, у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань. Закриття провадження у справі на підставі зазначеної норми Господарського процесуального кодексу України можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи.

Поняття «юридичного спору» має тлумачитися широко, виходячи з підходу Європейського суду з прав людини до тлумачення поняття «спір про право» (пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод). Зокрема, Європейський суд з прав людини зазначає, що відповідно до духу Конвенції поняття «спору про право» має розглядатися не суто технічно, йому слід надавати сутнісного, а не формального значення.

Логічно-граматичне тлумачення словосполучення «відсутність предмета спору» в контексті наведеної правової норми дає підстави для висновку про те, що предмет спору має бути відсутній саме у тому значенні та розмірі, який був предметом спору між сторонами на час подачі відповідного позову до суду.

Як зазначено вище, предметом спору у цій справі є вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості у сумі 1 144 098,64 грн, яка складається з 709 604,32 грн основної заборгованості за договором, 3% річних у сумі 15194,81 грн, пені у сумі 234 429,34 грн та процентів за користування чужими грошовими коштами у сумі 184 870,17 грн.

Як зазначає позивач у своїй заяві про закриття провадження у справі, відповідач частково виконав свої грошові зобов`язання за договором №08/23/03-23 від 23.03.2023 (при цьому не надавши суду ні даних у якій сумі ці зобов`язання виконані, ні доказів такого виконання) та надав гарантійний лист про оплату залишку боргу.

Зі змісту гарантійного листа Товариства з обмеженою відповідальністю «Дзензелівське» від 01.12.2023 слідує, що 30.11.2023 товариство погасило частину основного боргу у сумі 150 000,00 грн. Цим же листом відповідач гарантував позивачу, що до 25.12.2023 погасить залишок заборгованості у розмірі 559 604,32 грн, а також зобов`язався сплатити на користь позивача додаткові кошти у сумі 100 000,00 грн в якості компенсації за прострочення виконання грошового зобов`язання.

Водночас, судом встановлено, що будь-яких доказів сплати відповідачем заборгованості у сумі, яка є предметом спору у цій справі, до заяви про закриття провадження у справі позивачем не долучено, що свідчить про відсутність у матеріалах справи належних та допустимих доказів відсутності між сторонами предмету спору, який існував на момент пред`явлення цього позову саме у сумі 1 144 098,64 грн.

Наведене унеможливлює застосування судом до спірних правовідносин положень пункту 2 частин 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України та закриття провадження у справі у зв`язку із відсутністю предмету спору.

Крім того, разом з сумою основної заборгованості позивач також просив стягнути з відповідача 3% річних, пеню та проценти за користування чужими грошовими коштами, щодо яких позивач не визначився у своїй заяві про закриття провадження у справі.

Отже, враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що заява позивача про закриття провадження у справі не підлягає до задоволення, оскільки у матеріалах справи відсутні докази сплати відповідачем заборгованості у сумі, яка є предметом спору у цій справі.

Суд вважає за необхідне роз`яснити сторонам, що пунктом 1 частини 2 статті 46 Господарського процесуального кодексу України визначено, що крім прав та обов`язків, визначених у статті 42 цього Кодексу позивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу.

Згідно з частинами 1-3, 5 статті 191 Господарського процесуального кодексу України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв`язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз`яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення. У разі відмови позивача від позову суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі. Суд не приймає відмову позивача від позову, визнання позову відповідачем у справі, в якій особу представляє її законний представник, якщо його дії суперечать інтересам особи, яку він представляє.

Завданнями підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з`ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

У статті 183 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, зокрема, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.

У зв`язку з відмовою суду у задоволенні заяви про закриття провадження у справі, суд вважає, що підготовче засідання у справі слід відкласти.

Керуючись статтями 183, 231, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1.Заяву позивача про закриття провадження у справі від 04.12.2023 залишити без задоволення.

2.Відкласти підготовче засідання у справі до 12 год 30 хв 17 січня 2024 року, судове засідання провести у приміщенні господарського суду Черкаської області за адресою: бульвар Шевченка, будинок 307, зал судових засідань №314, м.Черкаси, Черкаська область, 18005.

Ухвала набирає чинності з моменту її підписання та може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя О.Кучеренко

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення13.12.2023
Оприлюднено18.12.2023
Номер документу115653832
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —925/1565/23

Ухвала від 17.01.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Ухвала від 13.12.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Ухвала від 21.11.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні