Рішення
від 08.11.2023 по справі 160/17083/23
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2023 року Справа № 160/17083/23 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіТулянцевої І.В. за участі секретаря судового засіданняЯлтанець К.В. за участю: представника позивача представника відповідача Кок С.А. Єфіменко О.П. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

13 липня 2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за формою «В4» від 29.06.2023 року №0164340705.

В обґрунтування позовних вимог зазначається, що відповідач за результатами проведеної документальної позапланової виїзної перевірки позивача дійшов помилкових висновків про порушення останнім приписів п. 44.1 ст. 44, п.198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198, п. 200.1, п. 200.4 ст.200 Податкового кодексу України (далі ПК України) та про завищення ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» від`ємного значення податку на додану вартість, що включається до складу наступного податкового періоду всього на суму 9091876 грн., в т.ч. за лютий 2023 року - 9091876 грн., оскільки позивач правомірно включив до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість за податковими накладними, виписаними його контрагентом ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО», в ході здійснення реальних господарських операцій з придбання послуг будівництва наземної сонячної електростанції «СЕС СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ», розташованої на території Якимівської селищної ради, Якимівського району. Вказані правочини недійсними в судовому порядку не визнавалися та є реальними, що посвідчується відповідними первинними документами, які по формі та за змістом відповідають вимогам Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність та були надані до перевірки, при цьому акт перевірки не містить фактів, які б спростовували підтвердження цими первинними документами відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між сторонами даних правочинів. Документи, які надані позивачем, є достатніми та такими, що підтверджують факт придбання послуг у ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО» та настанні змін в майновому стані платника податків. Висновки відповідача, викладені в акті перевірки, не встановлюють жодного конкретного порушення «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» вимог податкового законодавства в частині формування податкового кредиту. Посилання відповідача в акті перевірки на те, що 04.02.2020 TOB "КОНКОРД ЕНЕРГО" включено до переліку ризикових підприємств - критерій 8 "За результатами аналізу господарської діяльності TOB "КОНКОРД ЕНЕРГО" (код 42991374), при використанні інформаційно-аналітичних баз ДПС, встановлено що на підприємстві відсутні трудові ресурси необхідні для виконання робіт або постачання товарів (звітність з ЄСВ подано за 08.2019 року), не спростовують факту реальності господарських операцій позивача з вищевказаним контрагентами, оскільки позивач не повинен відповідати за будь-які порушення податкового законодавства з боку своїх контрагентів, бо навіть якщо контрагенти позивача і допускали будь-які порушення податкового законодавства, то позивач, як платник податків, не несе жодної відповідальності за порушення іншими платниками податків законодавчих вимог. Також позивач зазначав, що безпідставними є посилання контролюючого органу на відсутність у "КОНКОРД ЕНЕРГО" необхідних умов та можливостей, матеріальних і трудових ресурсів для здійснення надання позивачу монтажно-будівельних робіт, оскільки навіть в акті перевірки зазначено, що станом на 2019 рік на цьому підприємстві працювало 33 особи, що є цілком достатнім для виконання робіт по укладеному договору. Щодо безпідставності висновків Акту перевірки про те, що ТОВ "КОНКОРД ЕНЕРГО" не мало можливості виконати будівельні роботи з монтажу металоконструкцій на будівництві сонячної фотовольтаїчної електростанції, позивачем зауважується, що наземні системи кріплення фотоелектричних модулів для сонячних електростанцій встановлюються за принципом конструктора, а використання сварки не допускається, що додатково підтверджується наданими відповідачу кресленнями робочої документації "Архітектурно-будівельні рішення", шифр: № 190703/YAK1-AB1, виконаної ТОВ "КОНКОРД ЕНЕРГО" на замовлення ТОВ "СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ". Також позивачем зауважується, що ГУ ДПС у Дніпропетровській області не було наділено повноваженнями на проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» за наслідками якої складений Акт від 03.05.2023 року № 1725/04-36-07- 05/42233757, а також ДПС не було наділено повноваженнями на проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» за наслідками якої складений Акт від 23.06.2023 року № 2360/04-36- 07-05/42233757, в якому взагалі відсутнє обгрунтування, яким чином була обрахована сума 9091876 грн. Враховуючи вищевикладене, висновки акта перевірки, що стали підставою для винесення контролюючим органом оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, на думку позивача, є безпідставним, а податкове повідомлення-рішення (далі ППР) Головного управління ДПС у Дніпропетровській області є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 липня 2023 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду належним чином засвідченої копії податкового повідомлення-рішення прийнятого Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області за формою «В4» від 29.06.2023 року 0164340705.

На виконання вимог ухвали суду від 26 липня 2023 року через підсистему «Електронний суд» від представника позивача адвоката Кока С.А. 10 серпня 2023 року надійшла заява про усунення недоліків, із належним чином засвідченою копією податкового повідомлення-рішення прийнятого Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області за формою «В4» від 29.06.2023 року 0164340705.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2023 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/17083/23, призначено цю справу до розгляду за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого судового засідання на 04 вересня 2023 року об 13:00 год.

04.09.2023 року справу було знято з розгляду у зв`язку з великим навантаженням, що підтверджується довідкою від 04.09.2023 № 1522, яка міститься в матеріалах справи.

Судове засідання було відкладено на 13.09.2023 на 14:00 год.

13.09.2023 року до суду від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення підготовчого судового засідання.

У підготовчому судовому засіданні 13.09.2023 року було відкладено розгляд справи до 25 вересня 2023 року о 15:00 год.

19.09.2023 року до суду надійшов відзив Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на адміністративний позов ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ», в якому відповідач пред`явлений позов не визнав та просив повністю відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що за результатами проведеної документальної позапланової виїзної перевірки позивача виявлено порушення останнім приписів п. 44.1 ст.44, п.198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198, п. 200.1, п. 200.4 ст.200 Податкового кодексу України, які призвели до завищення ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» від`ємного значення податку на додану вартість, що включається до складу наступного податкового періоду всього на суму 9091876 грн., в т.ч. за лютий 2023 року - 9091876 грн. Так, ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» у податковій декларації з ПДВ за лютий 2023 відобразило у рядку 16.1. «Значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду» суму 9 521 395 грн. Згідно Додатку №2 «Довідка про суму від`ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2)» до податкової декларації за лютий 2023 року (реєстраційний номер №9052134319 від 16.03.2023), задекларована сума «Залишок від`ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового періоду» (рядок 21 Декларації) у розмірі 9 521 473 грн. При цьому, безперервне від`ємне значення що включається до складу податкового кредиту послідуючого періоду наявний у деклараціях по ПДВ з листопаду 2019 р. Основним чинником виникнення від`ємного значення ПДВ є придбання послуг і будівництва наземної сонячної електростанції «СЕС СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ», розташованої на території Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області. Період виникнення від`ємного значення - листопад 2019 року - лютий 2023 року, згідно додатку 2 до податкової декларації з ПДВ за лютий 2023р. Перевіркою показників, відображених в рядках 10-17 Декларацій за листопад 2019 року - лютий 2023 року встановлено, що на формування цих показників вплинуло придбання підприємством послуг і будівництва наземної сонячної електростанції " СЕС СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ ", розташованої на території Якимівської селищної радні Якимівського району Запорізької області, послуг з організації перевалки вантажів, послуг зберігання, митно-брокерських послуг, послуг з організації транспортно-експедиторського обслуговування, транспортних послуг на митній території України маршрут Одеса- Акимівка, послуг з нестандартного приєднання до електричних мереж системи розподілу, послуг опломбування однофазно/трифазного засобу обліку, послуг опломбував трифазного засобу обліку до трансформаторного підключення, послуг параметризації (програмування) електронного багатофункціонального засобу обліку електроенергії за заявою замовника, підстанції трансформаторної БКТП 2500 кВа на напругу 10/0,4 кВ та ін. Основними постачальниками ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» на території України з 01.11.2019 року по 28.02.2023 є ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО». Проведеною перевіркою неможливо підтвердити факт отримання ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» будівельних робіт від ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО» внаслідок наступного. Кількість працівників на ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО» відповідно до поданої фінансової звітності «Спрощеного фінансового звіту суб`єкта малого підприємництва» за 2019 рік складає 33 особи, згідно «Податкового розрахунку сум доходу, нараховано (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку» за 4 квартал 2019 року - 202 особи. Аналізом ЦБД ДРФО ДПС України у розрізі джерел отриманих доходів, встановлено що кожен із співробітників ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО» отримували доходи на декількох підприємствах, які розташовані у різних областях України, що ставить під сумнів фактичну зайнятість на підприємстві ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО». Оскільки кількість працівників на ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО» відповідно до поданої фінансової звітності «Спрощеного фінансового звіту суб`єкта малого підприємництва» за 2019 рік складає 33 особи, а згідно «Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку» за 4 квартал 2019 р.-202 особи, та враховуючи їх зайнятість на інших підприємствах, а також, те що у ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО» згідно податкових декларацій з ПДВ за вересень, жовтень, листопад 2019р. показники у графі 10.3 «Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення) товарів/послуг та необоротних активів на митній території України з нульова ставкою та/або без податку на додану вартість» відсутні (відсутність показників в графі 10.3 може свідчити про те, що підприємствами не здійснювалось придбання товарів/послуг у не платників ПДВ), підприємство не має можливості виконати вищезазначені будівель роботи власними силами на адресу ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ». Виконання будівельних робіт передбачає наявність на підприємстві власних або орендованих основних засобів, обладнання, достатньої кількості працівників або залучення до виконання робіт сторонніх організацій, які б мали в своєму розпорядженні відповідні потужності та персонал для виконання даних робіт. Акт виконаних робіт не містить свідчення про субпідрядників. Крім того, згідно акту виконаних робіт встановлено, що ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО були проведені роботи з монтажу металоконструкцій. Всі конструкції виконуються промисловим способом заводського виготовлення, при цьому виконано перевірку на сприйняття технологічного, вітрового та снігового навантаження конструкторським відділом виробника». Згідно проведеного аналізу ЄРПН в розрізі номенклатурних позицій за період 01.01.2019р. по 30.11.2019р. у ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО» відсутнє придбання робіт монтажу металоконструкцій, а також придбання матеріалів в необхідній кількості для здійснення відповідного монтажу. Крім того, до перевірки не надано висновки відповідності або сертифікати якості металоконструкцій від заводу виробника. Крім того, ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ ЄДРПОУ 42991374) віднесене до переліку ризикових платників податку на додану вартість відповідно до Постанови КМУ від 11.12.2019 р. №1165 згідно Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 04.02.2020 №21995, 27.05.2020 №92709 (п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку). Таким чином, сукупність фактів та обставин, що характеризують діяльність суб`єкта господарювання, задіяного в ланцюгу, свідчить про те, що метою його функціонування є створення виключно документообігу по нереальним господарським операціям для отримання податкової вигоди. Враховуючи той факт, що господарські операції між ТОВ "КОНКОРД ЕНЕРГО" та ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» в частині надання будівельне монтажних робіт з будівництва сонячної електростанції "СЕС СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» розташованої на території Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області не відбулись, перевіряємим СГ при декларуванні ПДВ порушено п.44.1 ст.44, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст.198, п. 200.1, п.200.4 ст. 200 Податкового Кодексу України та завищено суми податкового кредиту (ряд. 17) по податковій декларації з ПДВ за лютий 2023 року, що призвело до завищення від`ємного значення податку на додану вартість, що включається до складу наступного податкового періоду всього на суму 9 091 876грн. (показник рядка 21 Декларації). З огляду на вищевикладене, вважаємо оскаржуване податкове повідомлення рішення за формою «В4» від 29.06.2023 року №0164340705 правомірним та такими, що винесене відповідно до норм діючого законодавства та в установленому порядку, а вимоги позивача безпідставними, необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

У підготовчому судовому засіданні 25.09.2023 року, у зв`язку з необхідністю надання часу представнику позивача для ознайомлення з відзивом на позовну заяву та подання відповіді на відзив, судом оголошено перерву до 04.10.2023 року о 13:00 год.

04.10.2023 року через підсистему «Електронний суд» представником позивача до суду подано відповідь на відзив, в якій висловлено позицію, аналогічну викладеній в позовній заяві, та зазначено, що відзив відповідача є законодавчо необґрунтованим та таким, що не спростовує доводи, викладені в позовній заяві.

В підготовчому судовому засіданні 04.10.2023 року усною ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, із занесенням до протоколу судового засідання, було продовжено підготовче провадження у справі №160/17083/23 та оголошено перерву до 12.10.2023 року о 10:00 год.

06.10.2023 року через підсистему «Електронний суд» представником позивача до суду подано додаткові пояснення у справі, в яких зауважено, що фактично виконано перевірку господарських операцій по взаємовідносинах ТОВ "СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ" з ТОВ "КОНКОРД ЕНЕРГО" по договору будівельного підряду від 17.07.2019 року №190703/YAK1 у листопаді 2019 року, податкові декларації з податку на додану вартість ТОВ "СОЛАР ЕНЕРДЖТ МАТЧ" за листопад 2019 року та лютий 2023 року. Як вбачається з Додатку 5 «Розшифровка податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» до Податкової декларації з податку на додану вартість ТОВ "СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ" за листопад 2019 року, ТОВ "СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ" до податкового кредиту з ПДВ включено 11117 906,80 гри, від операцій з ТОВ "КОНКОРД ЕНЕРГО". Як вбачається з Додатку 2 «Довідка про суму від`ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2)» до Податкової декларації з податку на додану вартість ТОВ "СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ" за лютий 2023 року, з податкового періоду листопад 2019 року від`ємна сума ПДВ в розмірі 8 657 465,26 грн. зарахована до складу податкового кредиту наступного (звітного) податкового кредиту. Відповідно до спірного податкового повідомлення - рішення від 29.06.2023 року № 0164340705, Висновків Розділу 4 Акту перевірки, відповіді ГУ ДПС у Дніпропетровській області на заперечення від 23.06.2023 року № 45076/6/04-36-07-05, перевіркою дотримання податкового законодавства ТОВ СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ" з питань, що стали предметом оскарження (Акт №1725/04- 36-07- 05/42233757 від 03.05.2023). із т.ч. при декларуванні за лютий 2023 року від`ємного значення з ПДВ у сумі 9 521 473 грн. (з урахуванням від`ємного значення з податку на додану вартість задекларованого у попередніх звітних періодах та поданих уточнюючих розрахунків) встановлено порушення: п.44.1 ст.44, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст.198, п. 200.1, п.200.4 ст. 200 Податкового Кодексу України, що призвело до завищення від`ємного значення податку на додану вартість що включається До складу наступного податкового періоду всього на суму 9 091 876 грн., в т.ч. за лютий 2023 року - 9 091 876грн., яка взагалі не є обгрунтованою.

12.10.2023 року справу було знято з розгляду, що підтверджується довідкою від 12.10.2023 № 1714, яка міститься в матеріалах справи.

Судове засідання було відкладено на 30.10.2023 на 14:00 год.

У підготовчому судовому засіданні 30.10.2023 року було оголошено перерву у розгляді справи до 08.11. 2023 року о 13:00 год.

У підготовчому судовому засіданні 08.11.2023 року усною ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, із занесенням до протоколу судового засідання, було закрито підготовче провадження та продовжено розгляд справи №160/17083/23 по суті .

В судовому засіданні 08.11.2023 року представник позивача підтримав пред`явлений позов у повному обсязі та, посилаючись на викладені у ньому та у відповіді на відзив доводи, просив повністю задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача у судовому засіданні 08.11.2023 року пред`явлений позов не визнав та, посилаючись на викладені у відзиві на позовну заяву доводи, просив повністю відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі, з огляду на таке.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» (код ЄДРПОУ 42233757) є юридичною особою, зареєстрованою в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 13.06.2018 року, про що зроблено відповідний запис № 1 224 102 0000 085830, а також 01.09.2008 року взято на облік як платника податків ГУ ДПС у Дніпропетровській області Шевченківська ДПІ (Шевченківський р-н м.Дніпра) та є платником податку на додану вартість. Основний вид економічної діяльності: 35.11 Виробництво електроенергії.

На підставі наказу Головного управлінням ДПС у Дніпропетровській області від 10.04.2023р. №1817-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» (код ЄДРПОУ 42233757) та повідомлення від 10.04.2023 №471, виданих ГУ ДПС у Дніпропетровській області, Височенко Г.І., головним державним інспектором відділу позапланових перевірок ризикових платників управління податкового аудиту ГУ ДПС у Дніпропетровській області відповідно до п. 191.1 ст.191, п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.8 п.78.1 ст.78, ст.79, п.69.2 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» (код ЄДРПОУ 42233757) щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за лютий 2023 року від`ємного значення з податку на додану вартість у сумі 9521473 грн., з урахуванням періодів формування від`ємного значення та поданих уточнюючих розрахунків.

Копію наказу Головного управлінням ДПС у Дніпропетровській області від 10.04.2023р. №1817-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» (код ЄДРПОУ 42233757), повідомлення від 10.04.2023 №471, видані ГУ ДПС у Дніпропетровській області та запит про надання документів для перевірки від 11.04.2023 №24372/6/04-36-07-05 направлено засобами поштового зв`язку 11.04.2023 року (рекомендованим повідомленням про вручення) на податкову адресу ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» та отримано підприємством 26.04.2023 року.

Листом ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» від 24.04.2023 року №24/04/23 було надіслано на адресу ГУ ДПС у Дніпропетровській області (вх. №41156/6 від 24.04.2023р.) копії документів.

За результатами проведеної перевірки складено акт від 03.05.2023 року №1725/04-36-07-05/42233757, яким зафіксовано встановлені цією перевіркою порушення ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» вимог п. 44.1 ст. 44, п.198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198, п. 200.1, п. 200.4 ст.200 Податкового кодексу України (далі ПК України), що призвело до завищення від`ємного значення податку на додану вартість, що включається до складу наступного податкового періоду всього на суму 9091876 грн., в т.ч. за лютий 2023 року - 9091876 грн.

Акт від 03.05.2023 року №1725/04-36-07-05/42233757 направлено засобами поштового зв`язку (рекомендованим повідомленням про вручення) на податкову адресу ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» та отримано підприємством 09.05.2023 року.

17.05.2023 року ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» були подані до ГУ ДПС у Дніпропетровській області заперечення на Акт від 03.05.2023 року №1725/04-36-07-05/42233757 (вих. №17/05-23).

Листом ГУ ДПС у Дніпропетровській області «Про результати розгляду заперечень» №39099/6/04-36-07-05 від 30.05.2023 р. було зазначено, що під час розгляду заперечення були проаналізовані надані додаткові документи, які в свою чергу не були досліджені під час позапланової документальної невиїздної перевірки ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ», у зв`язку з їх відсутністю в період проведення перевірки. У зв`язку з нововиявленними фактами, які потребують додаткового дослідження прийнято рішення щодо проведення додаткової перевірки щодо спірних питань відповідно п.п.78.1.5 п. 78.1 ст. 78 ПК України, за результатами якої буде прийняте остаточне рішення щодо підтвердження або спростування порушень викладених в акті перевірки від 03.05.2023 року №1725/04-36-07-05/42233757

На підставі направлень від 31.05.2023 №3490 та від 07.06.2023 №3594, виданих ГУ ДПС у Дніпропетровській області, Височенко Г.І., головним державним інспектором відділу позапланових перевірок ризикових платників управління податкового аудиту ГУ ДПС у Дніпропетровській області та Махиною Н.В. , головним державним інспектором відділу позапланових перевірок ризикових платників управління податкового аудиту ГУ ДПС у Дніпропетровській області, та наказу Головного управлінням ДПС у Дніпропетровській області від 30.05.2023р. №2645-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» (код ЄДРПОУ 42233757), на підставі п.п.78.1.5 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» (код ЄДРПОУ 42233757) щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за лютий 2023 року від`ємного значення з податку на додану вартість у сумі 9521473 грн., з урахуванням періодів формування від`ємного значення та поданих уточнюючих розрахунків.

З направленнями на проведення перевірки від 31.05.2023 №3490 та від 07.06.2023 №3594 ознайомлено 07.03.2023 під підпис директора ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» Кучера Д.В., з наданням копії наказу Головного управлінням ДПС у Дніпропетровській області від 30.05.2023р. №2645-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ»

За результатами проведеної перевірки складено акт від 23.06.2023 року №2360/04-36-07-05/42233757, яким зафіксовано встановлені цією перевіркою порушення ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» вимог п. 44.1 ст. 44, п.198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198, п. 200.1, п. 200.4 ст.200 Податкового кодексу України (далі ПК України), що призвело до завищення від`ємного значення податку на додану вартість, що включається до складу наступного податкового періоду всього на суму 9091876 грн., в т.ч. за лютий 2023 року - 9091876 грн.

Висновки означеного акта перевірки обґрунтовані тим, що ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» у податковій декларації з ПДВ за лютий 2023 відобразило у рядку 16.1. «Значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду» суму 9 521 395 грн. Згідно Додатку №2 «Довідка про суму від`ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2)» до податкової декларації за лютий 2023 року (реєстраційний номер №9052134319 від 16.03.2023), задекларована сума «Залишок від`ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового періоду» (рядок 21 Декларації) у розмірі 9 521 473 грн. При цьому, безперервне від`ємне значення що включається до складу податкового кредиту послідуючого періоду наявний у деклараціях по ПДВ з листопаду 2019 р. Основним чинником виникнення від`ємного значення ПДВ є - придбання послуг і будівництва наземної сонячної електростанції «СЕС СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ», розташованої на території Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області. Період виникнення від`ємного значення листопад 2019 року - лютий 2023 року, згідно додатку 2 до податкової декларації з ПДВ за лютий 2023р. Перевіркою показників, відображених в рядках 10-17 Декларацій за листопад 2019 року - лютий 2023 року встановлено, що на формування цих показників вплинуло придбання підприємством послуг і будівництва наземної сонячної електростанції "СЕС СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ", розташованої на території Якимівської селищної радні Якимівського району Запорізької області, послуг з організації перевалки вантажів, послуг зберігання, митно-брокерських послуг, послуг з організації транспортно-експедиторського обслуговування, транспортних послуг на митній території України маршрут Одеса- Акимівка, послуг з нестандартного приєднання до електричних мереж системи розподілу, послуг опломбування однофазно/трифазного засобу обліку, послуг опломбував трифазного засобу обліку до трансформаторного підключення, послуг параметризації (програмування) електронного багатофункціонального засобу обліку електроенергії за заявою замовника, підстанції трансформаторної БКТП 2500 кВа на напругу 10/0,4 кВ та ін. Основними постачальниками ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» на теріторіії України з 01.11.2019 року по 28.02.2023 є ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО». Проведеною перевіркою неможливо підтвердити факт отримання ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» будівельних робіт від ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО» внаслідок наступного. Кількість працівників на ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО» відповідно до поданої фінансової звітності «Спрощеного фінансового звіту суб`єкта малого підприємництва» за 2019 рік складає 33 особи, згідно «Податкового розрахунку сум доходу, нараховано (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку» за 4 квартал 2019 року - 202 особи. Аналізом ЦБД ДРФО ДПС України у розрізі джерел отриманих доходів встановлено, що кожен із співробітників ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО» отримували доходи на декількох підприємствах, які розташовані у різних областях України, що ставить під сумнів фактичну зайнятість на підприємстві ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО». Оскільки кількість працівників на ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО» відповідно до поданої фінансової звітності «Спрощеного фінансового звіту суб`єкта малого підприємництва» за 2019 рік складає 33 особи, а згідно «Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку» за 4 квартал 2019 р.-202 особи, та враховуючи їх зайнятість на інших підприємствах, а також, те що у ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО» згідно податкових декларацій з ПДВ за вересень, жовтень, листопад 2019р. показники у графі 10.3 «Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення) товарів/послуг та необоротних активів на митній території України з нульово ставкою та/або без податку на додану вартість» відсутні (відсутність показників в графі 10.3 може свідчити про те, що підприємствами не здійснювалось придбання товарів/послуг у не платників ПДВ), підприємство не має можливості виконати вищезазначені будівель роботи власними силами на адресу ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ». Виконання будівельних робіт передбачає наявність на підприємстві власних або орендованих основних засобів, обладнання, достатньої кількості працівників або залучення до виконання робіт сторонніх організацій, які б мали в своєму розпорядженні відповідні потужності та персонал для виконання даних робіт. Акт виконаних робіт не містить свідчення про субпідрядників. Крім того, згідно акту виконаних робіт встановлено, що ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО були проведені роботи з монтажу металоконструкцій. Всі конструкції виконуються промисловим способом заводського виготовлення, при цьому виконано перевірку на сприйняття технологічного, вітрового та снігового навантаження конструкторським відділом виробника». Згідно проведеного аналізу ЄРПН в розрізі номенклатурних позицій за період 01.01.2019р. по 30.11.2019р. у ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО» відсутнє придбання робіт монтажу металоконструкцій, а також придбання матеріалів в необхідній кількості для здійснення відповідного монтажу. Крім того, до перевірки не надано висновки відповідності або сертифікати якості металоконструкцій від заводу виробника. Крім того, ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ ЄДРПОУ 42991374) віднесене до переліку ризикових платників податку на додану вартість відповідно Постанови КМУ від 11.12.2019 р. №1165 згідно Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 04.02.2020 №21995, 27.05.2020 №92709 (п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку). Таким чином, сукупність фактів та обставин, що характеризують діяльність суб`єкта господарювання, задіяного в ланцюгу, свідчить те, що метою його функціонування є створення виключено документообігу по нереальним господарським операціям для отримання податкової вигоди. Враховуючи той факт, що господарські операції між ТОВ "КОНКОРД ЕНЕРГО" та ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» в частині надання будівельних монтажних робіт з будівництва сонячної електростанції "СЕС СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» розташованої на території Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області не відбулись, перевіряємим СГ при декларуванні ПДВ порушено п.44.1 ст.44, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст.198, п. 200.1, п.200.4 ст. 200 Податкового Кодексу України та завищено суми податкового кредиту (ряд. 17) по податковій декларації з ПДВ за лютий 2023 року, що призвело до завищення від`ємного значення податку на додану вартість, що включається складу наступного податкового періоду всього на суму 9 091 876грн. (показник рядка 21 Декларації'). З метою дослідження фінансово-господарських взаємовідносин TOB «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» з СГ-постачальниками, а саме: походження придбаного товару/послуг, відвантаження та транспортування товару, наявності складських та виробничих приміщень у постачальників, фактичну сплату постачальникам за товар/послуги, зберігання товару, ГУ ДПС у Дніпропетровській області на адресу податкового органу за місцем обліку постачальників направлено запити щодо проведення зустрічної звірки, а також безпосередньо самим ТОВ "КОНКОРД ЕНЕРГО", ТОВ "НВК ЛТЗ", ТОВ «ЕДС-ІНЖИНІРИНГ», ТОВ НВП «АВТОМАТІК СИСТЕМГРУП», ТОВ «МАРЛАЙН», проте станом на дату складання матеріалів перевірки відповідь не надано. Перевіркою достовірності визначення суми від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду 9 521 473 грн. (показник рядка 19 Декларації) за лютий 2022 року встановлено її завищення на суму ПДВ 9 091 876грн., що призвело до завищення від`ємного значення податку на додану вартість, що включається до складу наступного податкового періоду всього на суму 9 091 876грн. (показник рядка 21)

На підставі висновків акта перевірки від 23.06.2023 року №2360/04-36-07-05/42233757, ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми «В4» від 29.06.2023 року №0164340705, яким ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» зменшено розмір від`ємного значення податку на додану вартість у сумі 9091876 грн. за період - лютий 2023 року.

Незгода позивача з вказаним податковим повідомленням-рішенням стала підставою для звернення до суду з цим позовом.

Розглядаючи позовні вимоги про визнання протиправними та скасування цих податкових повідомлень-рішень, суд зважає на таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України (далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до приписів пункту 21.1 статті 21 ПК України посадові та службові особи контролюючих органів зобов`язані, зокрема дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій; забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.

Відповідно до підпунктів 20.1.4, 20.1.6 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення; запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов`язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до абзацу першого пункту 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту (абзац другий пункту 44.1 статті 44 ПК України).

Згідно з підпунктом 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов`язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

За змістом приписів п.198.1 ст.198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає, зокрема, у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та отримання послуг.

При цьому, п.198.2 ст.198 цього Кодексу передбачено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Згідно з п.198.3 ст.198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Отже, необхідною умовою для віднесення сплачених у ціні товарів (послуг) сум податку на додану вартість є факт придбання товарів та послуг із метою їх використання в господарській діяльності.

За змістом положень абз.1 п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Відповідно до абз.2 п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України у разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Пунктом 200.1 статті 200 ПК України визначено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з абз.1 п.200.2 ст.200 ПК України при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

Пунктом 200.4 статті 200 ПК України передбачено, що при від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Таким чином, фінансовий результат для цілей визначення об`єкта оподаткування податком на прибуток, а також податковий кредит для цілей визначення об`єкта оподаткування податком на додану вартість мають бути підтверджені належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, які є підставою для формування податкового обліку платника податків. Податкова накладна є документом, який підтверджує факт сплати покупцем ПДВ у ціні товару.

Статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон №996-ХІV) визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення, а його статтею 3 передбачено, що бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону №996-ХІV, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.

Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена також в пп.1.2 п.1, пп.2.1 п.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 88 від 24.05.1995, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за № 168/704 (далі - Положення), первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення.

Відповідно до ч.2 ст.9 вказаного Закону та п.2.4 Положення, первинні документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях та повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Згідно з п.2.15 та п.2.16 вищевказаного Положення, забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать законодавчим та нормативним актам.

Таким чином, для надання юридичної сили і доказовості первинні документи повинні бути складені відповідно до вимог чинного законодавства та не порушувати публічний порядок.

Згідно зі ст.1 Закону №996-ХІV господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства. Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.

Із зазначеного слідує, що наслідки господарської операції можуть враховуватися суб`єктом господарювання для цілей бухгалтерського та податкового обліку, у тому числі при формуванні витрат та податкового кредиту, тільки у випадку підтвердження здійснення цієї операції відповідними первинними документами, що мають відповідати вимогам Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність».

Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, хоч і первинний документ наявний, у податковому та бухгалтерському обліку вони не можуть відображатися.

З аналізу наведених норм слідує, що правові наслідки у вигляді виникнення права платника податку на формування витрат та податкового кредиту наступають лише у разі реального (фактичного) вчинення господарських операцій з придбання товарів (робіт, послуг) з метою їх використання в своїй господарській діяльності, що пов`язані з рухом активів, зміною зобов`язань чи власного капіталу платника, та відповідають економічному змісту, відображеному в укладених платником податку договорах, що має підтверджуватись належним чином оформленими первинними документами.

Відповідно, якщо господарська операція фактично не відбулася, то первинні документи, складені платником податку та його контрагентом на підтвердження такої операції, не відповідають дійсності, та свідчать про відсутність у сторін волевиявлення щодо реального здійснення господарської операції.

Таким чином, наслідки для податкового обліку створює лише фактичний рух активів, що є обов`язковою умовою для формування об`єкту оподаткування податком на прибуток та податкового кредиту.

З урахуванням викладеного, для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції - дії або події, що спричинили реальні зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства, тобто майновому стані платника податків.

Водночас, наявність формально складених, але недостовірних первинних документів, відповідність яких фактичним обставинам спростована належними доказами, не є безумовним підтвердженням реальності господарської операції.

Відображення господарської операції у податковому обліку повинно здійснюватись відповідно до її реального економічного змісту на підставі первинних документів бухгалтерського обліку.

В свою чергу, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки, тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством. Наявність належно оформлених первинних документів є обов`язковою ознакою господарської операції, однак не єдиною. По своїй правовій суті господарська операція є операція, яка змінює зміст активів платника податку, а первинні документи лише підвереджують факт її проведення.

Таким чином, основною первинною ознакою господарської операції є її реальність, а наявність первинних документів є вторинною, похідною ознакою. Належне документальне оформлення господарської операції відповідними первинними документами не свідчить про безумовну їх відповідність самому змісту операції. Правові наслідки створює саме господарська операція, а не первинні документи.

Судом встановлено, що висновок контролюючого органу про завищення від`ємного значення податку на додану вартість, що включається до складу наступного податкового періоду всього на суму 9091876 грн., в т.ч. за лютий 2023 року - 9091876 грн. ґрунтується на твердженнях про нереальність господарських операції ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» з ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО», щодо придбання послуг і будівництва наземної сонячної електростанції «СЕС СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ», розташованої на території Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області.

Щодо господарських взаємовідносин ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» з ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО`судом встановлено наступне.

Між ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО» (Генеральний підрядник) та ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» (Замовник) 17.07.2019 року був укладений Договір будівельного підряду № 190703/YАК1, відповідно до п. 2.1. якого Замовник доручає, а Генеральний підрядник зобов`язується за завданням Замовника та у відповідності до кошторисної документації, виконати та здати Замовнику в установлений цим Договором строк закінчені роботи, пов`язані з будівництвом сонячної фотовольтаїчної електростанції, потужністю 6, 094 МВт на земельній ділянці площею 9,9977 га, за адресою: с.Якимівка, Якимівської сільскої ради Якимівського району Запорізької області (об`єкт будівництва), а також отримати «Зелений тариф» 2019, а Замовник зобов`язується надати Генеральному підряднику, будівельний майданчик (кадастровий номер 2320355100:10:005:0044) та прийняти від Генерального підрядника закінчені роботи та оплатити їх.

Склад та обсяги робіт, що доручаються на виконання Генеральному підряднику визначаються вихідними даними підготовленими та погодженими Генеральним підрядником із Замовником: Технічним завданням, Технічними умовами, Завданням на проектування, Містобудівними умовами та обмеженнями, що є додатками до цього, а також правовстановлюючими документами на земельну ділянку.(п.2.2 Договору)

Відповідно до п. 2.3. Договору, роботи, передбачені цим Договором, вважаються виконаними якщо будівництво Об`єкту закінчено у строк до 13.11.2019 року згідно умов цього Договору та у відповідності до норм та стандартів будівництва подібних об`єктів, Об`єкт придатний для виробництва електричної енергії, та введений у експлуатацію, Замовнику передано увесь пакет дозвільних та будівельних документів, у тому числі отримано ліцензію на виробництво електроенергії, комісією НКРЕ прийнято рішення про встановлення «зеленого тарифа» 2019, отримано членство в ОРЕ, підписаний договір з ДП «Гарантований покупець», а також Генеральний підрядник підготував усі необхідні документи та здійснив всі необхідні дії для можливості отримання Замовником першого комерційного акту з 01.02.2020.

Згідно п. 3.1-3.3. Договору, строки виконання робіт встановлюються Календарним графіком виконання робіт (Додаток №3 до цього Договору, що є невід`ємною частиною цього Договору), в якому визначають дата початку та закінчення всіх видів (етапів, комплексів) робіт, передбачених цим Договором. Дата початку виконання робіт - є дата надання Генеральному підряднику вихідних даних відповідно до п. 2.2 цього Договору. Датою закінчення робіт вважається дата їх прийняття Замовником за актом виконаних робіт.

Договірна ціна робіт та порядок її розрахунку за цим Договором визначається відповідно до Порядку розрахунку договірної ціни (Додаток №1 до цього Договору). Оплата вартості робіт здійснюється у національній валюті шляхом банківського переведення на розрахунковий рахунок Генерального підрядника на підставі рахунків, наданих Генеральним підрядником, але не раніше виконання робіт передбачених предметом даного Договору (п. 4.1.-4.2. Договору).

Відповідно до п. 4.6. Розрахунки за закінчені роботи проводяться на підставі первинних документів з обліку в будівництві. Документи про виконані роботи та їх вартість складаються і підписуються Генеральним підрядником та передаються Замовнику. Замовник перевіряє ці документи і в разі відсутності зауважень підписує їх.

Згідно п. 5.11. та 5.12. Договору, забезпечення робіт матеріалами, устаткуванням та послугами здійснюється із урахуванням положень цього Договору, крім того Замовник окремо погоджує вибір Генеральним підрядником обладнання, відповідно до Додатку № 2.1 до цього Договору. Генеральний підрядник для виконання робіт залучає працівників за спеціальністю/професією та кваліфікацією, в кількості та у строки необхідні для виконання належним чином зобов`язань за цим Договором.

Відповідно до п. 6.1-6.8 Забезпечення робіт (будівництва об`єкта) проектною документацією та проекту зовнішнього електрозабезпечення покладається на Генерального підрядника із врахуванням умов цього Договору та нормативних документів, в обсязі та в складі, передбаченому Технічними Умовами, Завданням на розробку проектної документації та Технічним завданням на проектні роботи приєднання електроустановок до електричних мереж, що є додатком до цього Договору. У результаті виконання проектних робіт Генеральний підрядник передає Замовнику за Актом приймання-передачі проектну документацію 2-стадійне проектування: Проект (П) та Робоча документація (Р)

Забезпечення і супровід проходження експертизи проекту у сертифікованому експертному центрі покладається на Генерального підрядника за рахунок останнього та в строки встановлені діючим законодавством України.

Проектна документація розробляється Генеральним підрядником відповідно до вихідних даних, які погоджуються Генеральним підрядником із Замовником, згідно Календарному графіку виконання робіт. В разі не надання вихідних даних, термін розробки проектної документації автоматично подовжується на термін затримки надання вихідних даних.

Проектна документація має бути затверджена Замовником, а також узгоджена Генеральним підрядником в інтересах Замовника із будь-якою організацією чи державним органом, якщо таке узгодження передбачене нормативно-правовими актами.

Після затвердження проектної документації Генеральний підрядчик погоджує проект з установами і організаціями, передбаченими згідно із чинним законодавством. Генеральний підрядник несе повну відповідальність за якість проектної документації, її повноту та дотримання термінів погодження із установами та організаціями.

Генеральний Підрядник розробляє проект приєднання електроустановок до електричних мереж відповідно до Технічного завдання на проектні роботи приєднання електроустановок до електричних мереж, на підставі Технічних умов № ПР/0121-4 електроустановки, призначеної для виробництва електричної енергії, наданих Структурним підрозділом "Служба електропостачання" регіональної філії Акціонерного Товариства "Українська Залізниця" (Додаток 1 до договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу № ПР/121-4 від 28.01.19 р.) та керуючись Правилами приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державні регулювання у сфері енергетики 17.01.2013 №32.

Пунктами 8.4-8.6 Договору передбачено, що Генеральний підрядник надає у двох оригінальних примірниках Замовнику Акти виконаних робіт, а Замовник не пізніше 5 (п`яти) робочих днів після отримання Актів підписує їх і повертає в одному примірнику Генеральному підряднику або повертає Акти виконаних робіт з мотивованим відмовою від підписання та з зазначенням строків усунення недоліків. У разі не підписання актів протягом 5 (п`яти) робочих днів або ненадання мотивованої відмови, роботи вважаються прийнятими Замовником.

Прийняття в експлуатацію закінченого об`єкта будівництва здійснюється на підставі акта готовності об`єкта до експлуатації шляхом видачі органом державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката, виданого після подання відповідних документів Замовником про закінчення будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю . Акт готовності об`єкта до експлуатації підписується Замовником та Генеральним підрядником.

Генеральний підрядник не пізніше 5 робочих днів із дня закінчення робіт по акту приймання-передачі також передає Замовнику усі оригінали документів, дозволів та сертифікатів (у разі якщо ці документи не були передані раніше Замовнику за відповідним актом), які отримані Генеральним підрядником у процесі виконання цього Договору, а також передає ліцензію на виробництво електроенергії, документи щодо отримання "зеленого тарифу" 2019, членства в ОРЕ (Оптовому Ринку Електроенергії), договір на продаж електричної енергії з ДП "Гарантований покупець".

До зазначеного Договору, Сторонами укладені наступні Додатки: Додаток №1 Порядок розрахунку Договірної ціни; Додаток №2 Завдання на проектування; Додаток №2.1. Реєстр основних Матеріалів, устаткувань та обладнання; Додаток №3 Календарний графік виконання Робіт.

У Додатку №1 сторони дійшли згоди встановити, що договірна ціна за Договором будівельного підряду № 190703/УАК1 від 17 липня 2019 року є твердою і становить суму у гривнях еквівалентну Євро за офіційним курсом гривні щодо Євро встановлений НБУ на дату розрахунку, яка розраховується з вартості 1 Ват пік (Wр) запроектованої потужності Об`єкту (будівництва) 0,370 Євро, та становить вартість 1 Ват пік (Wр) на дату підписання Сторонами Порядку розрахунку договірної ціни (6,094 МВт*370 000 Евро) = 2 254 780 євро, (два мільйони двісті п`ятдесят чотири тисячі сімсот вісімдесят евро) з ГІДВ, що становить 66 707 440,82 грн з ПДВ (шістдесят шість мільйонів сімсот сім тисяч чотириста сорок гривень вісімдесят дві копійки), крім того ПДВ 20% - 11 117 907,00 грн (Одинадцять мільйонів сто сімнадцять тисяч дев`ятсот сім гривень нуль копійок).

Додатковою угодою № 1 Сторони прийшли до згоди змінити п. 4.2 Договору будівельного підряду 190703/УАК1 від 17.07.2019 р. та викласти його в наступній редакції:

"4.2. Оплата вартості робіт здійснюється у національній валюті шляхом банківського переведення на розрахунковий рахунок Генерального підрядника на підставі рахунків, наданих Генеральним підрядником, але не раніше 30.12.2020 р.", а також змінити п. 13.2 Договору будівельного підряду № 190703/УАК1 від 17.07.2019 р. та викласти його в наступній редакції:

"13.2. Строк цього Договору починає свій перебіг у момент, визначений у п. 13.1 цього Договору та закінчується 31 січня 2021 року".

Переліки виконаних за договором від 17.07.2019 року № 190703/УАК1 робіт містяться в Акті приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2019 року, підписаному повноважними представниками Сторін.

На підтвердження обставин, що саме ТОВ "КОНКОРД ЕНЕРГО" виконувало проектування, будівництво та підключення наземної сонячної електростанції, потужністю 6,094 МВт, за адресою: 72500, Запорізька область, Мелітопольський район, смт. Якимівка, вул. Богдана Хмельницького, 58-г, до Пояснень від 08.06.2023 року № 08/06/23 як до суду, так і до ДПС (вх. ДПС 58583/6 від 11.06.2023 року) були надані: ліцензія господарської діяльності з будівництва об`єктів ТОВ "КОНКОРД ЕНЕРГО" від 13.06.2019 року; валіфікаційний сертифікат інженера-проектувальника ТОВ "КОНКОРД ЕНЕРГО" ОСОБА_1 ; повідомлення від 16.09.2019 року про початок виконання будівельних робіт; направлення Департаменту ДАБІ у Запорізькій області на проведення планового (позапланового) заходу від 13.09.2019 року № 351; загальний журнал робіт № 1 з 09.10.2019 по 18.11.2019 року з переліком акті проміжного прийняття будівельних конструкцій і актів про закриття прихованих робіт; загальний журнал робіт Авторський нагляд з 20.09.2019 по 31.10.2019 року; паспорта на бетонні та залізобетонні вироби від 24.09.2019 року № 2105, № 2100 та від 25.09.2019 року № 2116; сертифікати відповідності на портландцемент4 паспорти Токмакський гранітний кар`єр на пісок з висівів та щебінь з природнього каменю для будівельних робіт; протоколи випробувань на щебінь Токмакський гранітний кар`єр від 05.10.2018 року №№ 3787-3796, 3807-3816; сертифікат відповідності на кабельну продукцію від 18.04.2018 року (на англійській мові); сертифікати на кабельну продукцію (на англійській та німецькій мові); паспорт трансформатора; паспорт на низьковольтні комп`ютерні пристрої управління, вимірювання, сигналізації, автоматики та захисту; акти приймання-передачі матеріальних цінностей до монтажу від 13.10.2019 року, від 12.11.2019 року, від 24.10.2019 року, від 10.11.2019 року; експертний звіт ТОВ "УКРЕКСПЕРТИЗА В БУДІВНИЦТВІ" від 02.09.2019 року №0101-4299-19/УЕБ/А, щодо розгляду проектної документації до Проекту "Будівництво сонячної електростанції за адресою: Запорізька область, Якимівський район, Якимівська сільска рада, разом із Додатком, де визначено, що проектною організацією є ТОВ КОНКОРД ЕНЕРГО; звіт від 23.10.2019 року про несущу спроможність паль, виконаний за замовленням ТОВ КОНКОРД ЕНЕРГО; лист директора ТОВ КОНКОРД ЕНЕРГО до Головного інженера "Служби електропостачання" РФ "Придніпровська залізниця" від 24.12.2020 №5717 направлення на узгодження виправлену проектну документацію на приєднання "Нове будівництво наземної сонячної електростанції СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ"; акти допуску на підключення до електричної мережи АТ "УКРЗАЛІЗНИЦЯ" електроустановки від 28.12.2020 року станції Якимівка, де визначено, що проектна документація розроблена ТОВ КОНКОРД ЕНЕРГО; протоколи електротехнічних випробувань та вимірювань електротехнічною лабораторією ТОВ "УКРТЕХІНДУКЦІЯ" від 21.09.2020 року №№ 21/09-01, 21/09-02, 21/09-08, 21/09-09, 21/09-10, 21/09-11, разом із Свідоцтвом про технічну компетентність № ПЧ 06-2/265-2018; повідомлення ТОВ КОНКОРД ЕНЕРГО про зміни в АПЗ проекту; експертні звіти Інституту "НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ" №№ 1688/е/20 - 1689/ е/20 від 14 вересня 2020 року щодо розгляду проектної документації (позитивний) до Проекту "Технічне переоснащення тягової підстанції 150/35/10 кВ "Якимівка" в частині ЗРП-10 кВ та будівництво ЛЕП-10 кВ для електрозабезпечення електроустановок сонячної електростанції генерованої потужністю 4900 кВт Товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ "СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ", яка розташована на території Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області за межами населеного пункту", разом із Додатком, де визначено, що проектною організацією є ТОВ КОНКОРД ЕНЕРГО; необхідні заходи по посиленню паль 01.11-19 ТЗ; сертифікати якості на металеві конструктивні елементи, виданими BORCELIK CELIK SANAYI TICARET A.S. на ім`я EUROTRAY METAL KABLO TASIMA VE ELEKTRIK LTD. STI. на турецькій мові у кількості 12; робоча документація "Архітектурно-будівельні рішення", шифр: № 190703^АК1- АБ1, виконана ТОВ "КОНКОРД ЕНЕРГО" на замовлення ТОВ "СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ"; висновок від 14.11.2019 року № 11/14-1RT з радіографічного контролю якості зварних з`єднань; фото виконання робіт.

З Декларації про готовність до експлуатації об`єкта, зареєстрованої в Департаменті ДАБІ у Запорізькій області № ЗП 141193251377 слід, що генеральним підрядником та генеральним підрядником Нове будівництво наземної сонячної електростанції "СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ", розташованої на території Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області є ТОВ "КОНКОРД ЕНЕРГО". Види виконаних під керівництвом відповідальної особи (виконроб Тептін В.А.) робіт: будівельні роботи (огорожа, фундаменти КТП, ВК), монтаж КТП, монтаж систем кріплення, монтаж кабелів постійного струму, монтаж кабелів перемінного струму, монтаж базових поверхонь кріплення модулів, монтаж сонячних модулів, монтаж інформаційного кабелю, монтаж сонячного кабелю, монтаж інверторів, монтаж АССВ, послуги з організації поставки КТП, включаючи силові установки. Генеральним проектувальником також зазначений ТОВ "КОНКОРД ЕНЕРГО".

Щодо висновків Акту перевірки про те, що ТОВ "КОНКОРД ЕНЕРГО" не мало можливості виконати будівельні роботи з будівництва сонячної фотовольтаїчної електростанції, потужністю 6, 094 МВт на земельній ділянці площею 9,9977 га, за адресою: с.Якимівка, Якимівської сільскої ради Якимівського району Запорізької області власними силами на підставі Договору будівельного підряду від 17.07.2019 року № 190703/YAK1, то суд зазначає наступне.

Відповідно до наданого Акту виконаних будівельних робіт за листопад 2019 року (форма №КБ-2в) витрати праці робітників-будівельників за весь період будівництва складають 171 557,74 люд.год.. тобто зазначену роботу виконували 487 осіб, за умови 8-ми годинного робочого дня. та з урахуванням вихідних днів; витрати труда робітників що обслуговують машини за весь період будівництва складають 8 085,42 люд.год., тобто зазначену роботу виконували 23 особи, за умови 8-ми годинного робочого дня та з урахуванням вихідних днів.

Як зазначалось ГУ ДПС У Дніпропетровській області як у Акті перевірки, так і відзиві на позовну заяву, кількість працівників на ТОВ "КОНКОРД ЕНЕРГО" відповідно до поданої фінансової звітності "Спрощеного фінансового звіту суб`єкта малого підприємництва" за 2019 рік складає 33 особи, згідно "Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку" за 4 квартал 2019 року - 202 особи".

На підставі викладеного, суд погоджується з твердженням представника позивача, що у ТОВ "КОНКОРД ЕНЕРГО" були в наявності трудові ресурси у необхідній кількості - 23 особи, достатні для виконаних будівельних робіт на об`єкті позивача.

Також загальним журналом робіт №1, копія якого міститься в матеріалах справи, передбачено розділ список інженерно-технічного персоналу, зайнятого на будівництві (керівник проекту, майстер, виконроб, енергетик, геодезист), проте відповідачем не надано аналізу трудових зв`язків вказаних в цьому переліку осіб з ТОВ "КОНКОРД ЕНЕРГО".

Щодо зауважень контролюючого органу в Акті перевірки про те, що ТОВ "КОНКОРД ЕНЕРГО" не мало можливості виконати будівельні роботи з монтажу металоконструкцій на будівництві сонячної фотовольтаїчної електростанції, потужністю 6, 094 МВт на земельній ділянці площею 9,9977 га, за адресою: с.Якимівка, Якимівської сільскої ради Якимівського району Запорізької області власними силами на підставі Договору будівельного підряду від 17.07.2019 року № 190703/УАК1, оскільки згідно проведеного аналізу ЄРПН в розрізі номенклатурних позицій за період з 01.01.2019р. по 30.11.2019р. у ТОВ "КОНКОРД ЕНЕРГО" відсутнє придбання робіт з монтажу металоконструкцій, а також придбання матеріалів в необхідній кількості для здійснення відповідного монтажу, а також не надано висновків відповідності або сертифікати якості металоконструкцій від заводу виробника, то суд зауважує на наступному.

Так, ТОВ "СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ", як до контролюючого органу так і до суду були надані Пояснення від 08.06.2023 року № 08/06/23 (вх. ДПС 58583/6 від 11.06.2023 року) та Сертифікати якості на металеві конструктивні елементи системи кріплення фотоелектричних модулів, виданими BORCELIK CELIK SANAYI TICARET A.S. на ім`я EUROTRAY METAL KABLO TASIMA VE ELEKTRIK LTD. STI. на турецькій мові. Та зазначено, що наземні системи кріплення фотоелектричних модулів для сонячних електростанцій встановлюються за принципом конструктора. Матеріал основних конструкцій: високоміцна сталь з цинковим покриттям. Кріплення панелей: алюміній. Використання сварки не допускається.

Відповідачу разом із Запереченнями на Акт від 23.06.2023 року № 2360/04-36-07- 05/42233757 позивачем були надані окремі креслення Робочої документації "Архітектурно-будівельні рішення", шифр: № 190703/ГАК1-АБ1, виконаної ТОВ "КОНКОРД ЕНЕРГО" на замовлення ТОВ "СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ", з яких вбачається форма деяких конструктивних елементів.

Також факт того, що ТОВ "КОНКОРД ЕНЕРГО" фактично виконало взяті на себе обов`язки з проектування, будівництва та підключення наземної сонячної електростанції, потужністю 6,094 МВт, за адресою: 72500, Запорізька область, Мелітопольський район, смт. Якимівка, вул. Богдана Хмельницького, 58-г підтверджується наявністю отриманої ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» ліцензії з виробництва електричної енергії (постанова НКРЕКП від 29.11.2019 р. №2567).

Отже, висновки про відсутність реальності господарських операцій з огляду на відсутність у контрагента трудових та матеріально - технічних ресурсів ДПС зроблено виключно на підставі аналізу наданої іншими контролюючими органами податкової інформації та опрацьованої узагальненої податкової інформації наявної в базі даних ДПС, зокрема і щодо неподання контрагентами податкової звітності, проте така податкова інформація, носить виключно інформативний характер. Посилання контролюючого органу на таку інформацію, як критерій оцінки реальності господарських операцій, є безпідставними оскільки, фактично будь - які первинні документи платника податків не використовуються та не аналізуються, а отже така інформація не відповідає критерію юридичної значимості, та не є допустимим та достовірним доказом в розумінні процесуального Закону. Крім того, така інформація сама по собі не доводить та не може свідчити про наявність податкових правопорушень на які посилається контролюючий орган. (висновки Верховного Суду у постанові від 05 січня 2021 року у справі №820/1124/17).

Таким чином, висновки акта перевірки про те, що не підтверджується реальність здійснення господарських операцій документально оформлених між ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» з ТОВ "КОНКОРД ЕНЕРГО", щодо придбання послуг і будівництва наземної сонячної електростанції «СЕС СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ», розташованої на території Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області є помилковими та не підтверджуються документально, фактично, ґрунтуються на припущеннях.

Реальність господарських операцій підтверджується первинними документами бухгалтерського та податкового обліку, які характерні для такого роду господарських взаємовідносин та обов`язковість ведення яких передбачена нормами законодавства України.

Таким чином, суд вважає, що фактичне здійснення вищевказаних робіт підтверджується документами, які у достатньому обсязі розкривають та підтверджують зміст взаємовідносин позивача з ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО». З урахуванням змісту та обсягу наданих первинних документів по спірним взаємовідносинам, суд вважає, що вони оформлені у відповідності до вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, відображають зміст і характер вчинених господарських операцій.

Верховним Судом у постанові від 22 жовтня 2020 року у справі № 160/3055/19 висловлено правову позицію щодо того, що визначальною ознакою господарської операції є те, що вона спричиняє реальні зміни майнового стану платника податків. Здійснення господарської операції і власне її результат підлягають відображенню в бухгалтерському обліку. Якщо господарська операція фактично не відбулася, то первинні документи, складені платником податку та його контрагентом на підтвердження такої операції, не відповідають дійсності.

Ані в акті від 23.06.2023 року №2360/04-36-07-05/42233757, ані представником відповідача під час судового позгляду не надавались зауваження, щодо повноти та належного оформлення наданих позивачем до перевірки первинних документів за господарськими операціями з ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО».

Отже, у контролюючого органу були відсутні зауваження щодо наявності недоліків чи дефектів, які ставлять під сумнів реальність господарських операцій до наданих ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» для перевірки первинних документів, які підтверджують фактичні витрати щодо придбання послуг і будівництва наземної сонячної електростанції «СЕС СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ», розташованої на території Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області.

Також суд погоджується з твердженням представника позивача про не обгрунтованість визначення відповідачем обрахованої суми в розмірі 9091876 грн, оскільки як вбачається з Додатку 5 «Розшифровки податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» до Податкової декларації з податку на додану вартість ТОВ "СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ" за листопад 2019 року, ТОВ "СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ" до податкового кредиту з ПДВ включено 11117 906,80 гри, від операцій з ТОВ «КОНКОРД ЕНЕРГО», а також з Додатку 2 «Довідка про суму від`ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2)» до Податкової декларації з податку на додану вартість ТОВ "СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ" за лютий 2023 року, з податкового періоду листопад 2019 року від`ємна сума ПДВ в розмірі 8 657 465,26 грн. зарахована до складу податкового кредиту наступного (звітного) податкового кредиту.

Решта доводів учасників справи на спірні правовідносини не впливають та висновків суду по суті спору не змінюють.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права та застосовує цей принцип з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини, рішення якого є джерелом права та обов`язковими для виконання Україною відповідно до статті 46 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (надалі по тексту також - Конвенція).

Так, Європейський Суд з прав людини (надалі по тексту також - Суд) у своєму рішенні по справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (від 9 грудня 1994 року №18390/91), вказав, що статтю 6 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень, детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Міра цього обов`язку може варіюватися залежно від характеру рішення. Необхідно також враховувати численність різноманітних тверджень, з якими сторона у справі може звернутися до судів, та відмінності, наявні в Договірних державах, стосовно передбачених законом положень, звичаєвих норм, правових висновків, викладення та підготовки рішень. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов`язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи

В рішенні "Салов проти України" (заява №65518/01; від 6 вересня 2005 року) Суд також звернув увагу на те, що статтю 6 параграф 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін.

У своїх рішеннях Європейський Суд з прав людини неодноразово зазначав, що рішення національних судів мають бути обґрунтованими, зрозумілими для учасників справ та чітко структурованими; у судових рішеннях має бути проведена правова оцінка доводів сторін, однак, це не означає, що суди мають давати оцінку кожному аргументу та детальну відповідь на нього. Тобто мотивованість рішення залежить від особливостей кожної справи, судової інстанції, яка постановляє рішення, та інших обставин, що характеризують індивідуальні особливості справи.

Разом з цим, згідно з пунктом 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням вищевикладеного, податкове повідомлення-рішення прийняте Головним управлінням Державної податкової служби України у Дніпропетровській області форми «В4» від 29.06.2023 року №0164340705 є протиправним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги, відповідно, - задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Згідно з абз.1 ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа, тому судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 26840,00 грн., понесені позивачем при зверненні до суду із цим позовом, підлягають стягненню на його користь з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань останнього.

Керуючись статтями 9, 73-78, 90, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» (49000, м. Дніпро, вул. Шолом-Алейхема, буд. 4/26, прим. 17, офіс 7, код ЄДРПОУ 42233757) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49000, м.Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А, код ЄДРПОУ ВП: 44118658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомленння-рішення - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за формою «В4» від 29.06.2023 року №0164340705.

Стягнути з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м.Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А, код ЄДРПОУ 44118658) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СОЛАР ЕНЕРДЖІ МАТЧ» (49000, м.Дніпро, вул. Шолом-Алейхема, буд. 4/26, код ЄДРПОУ 42233757) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 26 840,00 грн. (двадцять шість тисяч вісімсот сорок гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 20 листопада 2023 року.

Суддя І.В. Тулянцева

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення08.11.2023
Оприлюднено18.12.2023
Номер документу115681413
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них